pojavijo

Igralec o tem, kako je dobiti otroka pri 62: 'Neverjetno je'
Filmski zvezdnik Jeff Goldblum je oče sinov Charlieja, ki šteje 9 let, in Riverja, starega 7 let, ki si ju deli z ženo Emilie.

Način hranjenja novorojenčka, o katerem se redko govori
Na spletu obstaja ogromno člankov, ki govorijo o dojenju in hranjenju z adaptirano formulo, mamice, ki svoje mleko izključno črpajo, pa največkrat ostanejo spregledane.

Hojica – da ali ne?
Strokovnjaki že dalj časa opozarjajo na nevarnosti, povezane z uporabo hojice pri otroku, in poudarjajo, da lahko to povzroči številne poškodbe dojenčkov in majhnih otrok. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

7 ključnih nasvetov, ki jih je dobro upoštevati v nosečnosti
Nekatere mamice pravijo, da je najbolj čarobno in nezamenljivo obdobje življenja prav čas nosečnosti, ko pod srcem nosijo še nerojenega otroka in spoznajo še eno vrsto ljubezni – brezpogojno. Da bi to obdobje preživele čim bolj kakovostno, srečno in izpopolnjujoče, smo pripravili 7 ključnih nasvetov, ki jih velja upoštevati.

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Bo fantek ali punčka?
Čudežni čas nosečnosti je prepleten s številnimi miti – zlasti kar zadeva spol. Večinoma se starši že na začetku sprašujejo, kaj mamica nosi pod srcem, fantka ali punčko. Kateri dejavniki vplivajo na to, kakšni miti krožijo o spolu otroka in ali lahko karkoli, kar storimo v času zanositve, resnično vpliva na spol otroka?

V tem primeru je mazanje otroka s sončno kremo odsvetovano
Poletje je čas za preživljanje časa na prostem, družinske izlete in sproščanje ob vodi ali v naravi, prinaša pa tudi kopico nevarnosti in tveganj. V največji meri so jim izpostavljeni najmlajši, pa ne samo zaradi večje verjetnosti padcev in nesreč. Še veliko večjo nevarnost predstavljajo situacije, v katerih se bodo zagotovo znašli, a ne bodo niti vedeli, da lahko predstavljajo izjemno veliko tveganje. Za katere situacije gre?

Niste sami – starševska izgorelost pesti na tisoče staršev
Starševstvo je eno najlepših ter hkrati najbolj zahtevnih in napornih obdobij v življenju. Poleg sreče in ljubezni prinaša izzive, razdajanje in napore, ki lahko vodijo v izčrpanost in v skrajnem primeru v izgorelost. Kakšni so znaki, kje so vzroki in kako pomagati, je obrazložila predavateljica, magistrica zdravstvenih ved in diplomirana medicinska sestra Helena Grmek.

Kdaj je za žensko najprimernejše imeti prvega otroka?
Če ste v reproduktivni dobi in se sprašujete, katera leta so najprimernejša za rojstvo otroka, vam znanstveniki v spodnjih vrsticah ponujajo nekaj odgovorov.

Zato je kopanje v bazenu za dojenčka lahko nevarno
Večina otrok obožuje vodo, zato upravičeno komaj čakajo poletje in zabavne dogodivščine v bazenih ter morju. Pri tistih, ki trpijo za atopijskim dermatitisom, je veselja precej manj: zaradi izrazito suhe in občutljive kože, nagnjene k srbenju in izpuščajem so namreč pogosto prikrajšani za tovrstne poletne radosti. Toda, ali res drži, da se otrok, ki ima atopijski dermatitis, ne sme kopati v bazenu?

Slavne zvezdnice, ki so imele težave z zanositvijo
Soočanje z neplodnostjo in dolgotrajno zdravljenje vpliva tudi na partnerski odnos. Lahko se pojavijo občutki krivde, sramu in nezmožnosti. Veliko je razočaranj in negotovosti, ki jim sledi obup. Včasih se nam zdi, da se samo mi soočamo s tovrstnimi težavami in da drugim okoli nas vse zlahka uspeva. A temu ni tako. K ozaveščanju o neplodnosti pa prispevajo tudi slavne ženske, ki o svojih izkušnjah govorijo iskreno in javno. Med njimi je tudi nekaj hollywoodskih zvezdnic.

Zakaj so majhni otroci navezani na plišaste igrače?
Pomen plišastih igrač v razvoju otroka je precej velik. Mehke odejice, ninice ali igrače privlačnega in ljubkega videza lahko v večini primerov postanejo otrokov prvi prijatelj in zasedajo prav posebno mesto v njegovem življenju. Preverite, zakaj.

Zakaj v nosečnosti krvavimo iz nosu?
Preverite, ali je krvavitev iz nosu v nosečnosti nevarna in kako jo ustaviti.

Spremembe na koži, zaradi katerih bi vas moralo skrbeti
Otroška koža je v osnovi sestavljena enako kot koža odraslega človeka, torej iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Toda pomembno je poudariti, da je ob rojstvu za okoli 50 % tanjša in manj poraščena, obsega manjšo površino, povrhnjica in usnjica sta slabše povezani, manj so aktivne žleze znojnice in lojnice ter melanociti. Ta odstopanja se uskladijo nekje do sredine pubertete, v vmesnem času, še posebej v prvem letu življenja, pa se lahko na dojenčkovi koži pojavijo spremembe, ki jih je dobro poznati, da boste znali pravilno postopati, če se pojavijo.

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti
Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Hiperemeza in druga bolezenska stanja v nosečnosti
Nosečnost lahko poteka brez vsakršnih zapletov, lahko pa se med nosečnostjo pojavijo določena bolezenska stanja, ki ogrožajo tako zdravje nosečnice kot še nerojenega otroka. Za vas smo pripravili sežetek nekaj najpogostejših bolezenskih stanj, ki se lahko pojavijo v tem občutljivem obdobju.

Biokemične nosečnosti so zelo pogoste in velikokrat niti niso zaznane
Biokemično nosečnost sicer potrdijo z urinskim ali krvnim nosečnostnim testom, a je hkrati ne vidijo na ultrazvoku. Vseh ne zaznajo, ker se nosečnost razvije in se konča še pred pojavom nosečniških znakov.

Couvadov sindrom: ko moški izraža znake nosečnosti
Ste vedeli, da nekateri moški v času partneričine nosečnosti tudi sami razvijejo simptome, kot so slabost, bolečine v hrbtu, hrepenenje po določeni vrsti hrane in povečanje telesne teže? Ta zanimiv pojav imenujemo Couvadov sindrom, o njem pa krožijo številne teorije, med katerimi nam je še najbližje ta, da gre pri tem za sočutno nosečnost zaradi močne čustvene povezanosti s partnerico.

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Iz zime v poletje!
Zadnja leta opažamo pojav, ko iz zime zelo hitro vstopimo v poletje. En dan imamo na glavi še kapo, naslednji dan že oblačimo kratke rokave. Čeprav vsi že nestrpno čakamo na tople poletne žarke, to lahko povzroči nevšečnosti, kot so sončne opekline.

16 stvari, ki jih mora princ George narediti, še preden postane kralj
Življenje bodočega kralja nikakor ni lahkotno, kot se morda zdi na prvi pogled. Vsa pravila, smernice, nenehno izobraževanje in učenje o kraljevem protokolu so velik pritisk za otroka, ki bo nekoč vladal svoji deželi. Obstaja vrsta stvari, ki jih mora mali princ usvojiti, preden bo prevzel prestol in teh 16 spada mednje.

Aleksandra Klopčič: Nezvestoba lahko celotno družino povsem pretrese
Nihče si ne želi doživeti prevare, a to ne pomeni, da se ne more zgoditi in pod vprašaj postaviti vsega, v kar smo verjeli, med drugim, da imamo popolno družino. In če so tukaj še otroci, si je še toliko težje odgovoriti na vprašanje, kako naprej in kaj narediti z vsemi občutki, ki se ob tem lahko pojavijo. O nezvestobi smo se pogovarjali tudi z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Miti in resnice o materinskem instinktu
Ko se ženska pripravlja na rojstvo otroka, so komentarji njenih bližnjih pogosto v stilu: Ko boš enkrat mama, boš preprosto vedela, kaj moraš storiti. To je v tebi. Pogosto se celo omenja t.i. materinski instinkt oziroma nagon, ki nas evolucijsko povezuje z živalmi. Teorija, ki stoji za tem organskim občutjem, je, da v trenutku, ko ženska postane mati, intuitivno ve, kaj je za njenega otroka najboljše. V nadaljevanju preverite, ali to drži in zakaj tovrstni nasveti včasih naredijo več škode kot koristi.

Kako biti najboljša opora noseči ženski?
Ženske imajo to prednost, da se v nosečnosti prej zavedajo prihoda malega bitjeca, medtem ko očete ponavadi 'zadane' spoznanje šele, ko otroka zagledajo. Ker je mama tista, ki prenaša slabosti, nihanje hormonov in posledično razpoloženja, se redi, sooča s tisoč in enim vprašanjem, je edino, kar lahko moški v tem obdobju zanjo naredi, to, da ji je kar se da največja opora vse do poroda.

Pri kateri starosti lahko otroku ponudite fižol?
Kdaj lahko dojenčki jedo fižol in kako ga varno pripraviti?

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Kakšni so znaki spontanega splava?
Kakor je lahko novica o nosečnosti čudovita in vesela, tako tudi lahko prinese mnogo negotovosti in skrbi, še zlasti v zgodnjem obdobju, ko je tveganje za spontani splav večje. Za tiste, ki gredo skozi izkušnjo spontanega splava, je to zelo zahtevno in čustveno obdobje.

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?
"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Kako poteka okrevanje po carskem rezu?
Življenje doma po carskem rezu je lahko v prvih tednih precej zahtevno. Kaj lahko pričakujete?

Ste že slišali za miofunkcionalno terapijo?
Otroci s priraščenimi jeziki in orofacialnimi disfunkcijami imajo poleg težav z govorom lahko tudi težave na področju hranjenja, požiranja, nepravilno telesno držo in druge izzive. Gre namreč za motnje v funkciji mišic obraza ter ustne votline. O tem, na kakšen način jih lahko ublažimo ali odpravimo, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, IBCLC svetovalko za dojenje, magistrico zakonskih in družinskih študij ter stažistko zakonske in družinske terapije.