Vročinski valovi so vse pogostejši pojav zaradi podnebnih sprememb, zato moramo biti še posebej pozorni na ranljive skupine, kot so otroci, nosečnice in starejši. Otroci so občutljivejši na vročino, saj njihova telesna termoregulacija še ni popolnoma razvita, kar pomeni, da se hitreje dehidrirajo in lažje doživijo vročinske bolezni. V nadaljevanju predstavljamo ključne ukrepe, s katerimi lahko starši in skrbniki zaščitijo otroke v vročih poletnih dneh.
1. Zadostna hidracija – ključ do zaščite
Otrokom moramo čez dan zagotoviti dovolj tekočine, saj je dehidracija eden najpogostejših in najnevarnejših zapletov vročinskih valov. Voda je najboljša izbira, saj učinkovito uravnava telesno temperaturo. Izogibajte se sladkanim, gaziranim pijačam ali sadnim sokovom, ki lahko celo poslabšajo dehidracijo. Dojenčke pogosteje dojite ali jim ponudite mleko, starejšim otrokom pa omogočite, da imajo vodo vedno na dosegu roke.
2. Primerna oblačila in zaščita pred soncem
Otrokom oblecite lahka, zračna in svetla oblačila iz naravnih materialov, kot je bombaž. Takšna oblačila omogočajo boljše kroženje zraka in preprečujejo pregrevanje telesa. Klobuki z robom so obvezen del zaščite pred soncem, prav tako kakovostna krema za sončenje z zaščitnim faktorjem najmanj 30 – tudi v senci in ob oblačnem vremenu.
3. Prilagajanje dnevnih aktivnosti
V času najvišjih temperatur (med 10. in 17. uro) naj bodo otroci v hladnem in zračnem prostoru. Fizične aktivnosti naj se izvajajo zgodaj zjutraj ali pozno zvečer. V času največje vročine se izogibajte sprehodom, športnim dejavnostim in daljšemu bivanju na prostem.
4. Ohlajevanje telesa
Če otrok postane vroč ali utrujen, mu pomagajte z ohlajanjem. Kratek tuš z mlačno vodo, vlažne krpe na čelu, vratu in zapestjih ali hladna kopel so učinkovite metode. Pomagajo tudi hladne pijače (ne ledene!), miren prostor in počitek.
5. Primeren prostor za počitek
Vročina lahko močno vpliva na kakovost spanja. Prostore zračite zgodaj zjutraj in pozno zvečer, čez dan pa jih zatemnite in zaprite okna. Če imate možnost, uporabite ventilator ali klimatsko napravo, vendar pazite, da hladen zrak ne piha neposredno v otroka.
6. Prepoznavanje znakov vročinske bolezni
Bodite pozorni na naslednje simptome:
- omotičnost in glavobol,
- slabost ali bruhanje,
- hitro dihanje, rdeča koža,
- razdražljivost, zaspanost ali zmedenost,
- vročinski izpuščaji, mišični krči.
Če otrok kaže znake vročinskega udara, ga nemudoma ohladite in poiščite zdravniško pomoč.
7. Posebna skrb za dojenčke in nosečnice
Dojenčki in nosečnice so še posebej ogroženi. Dojenčkom zagotovite senco, redno dojenje in oblačila iz naravnih materialov. Nosečnice naj se izogibajo fizičnim naporom, pijejo dovolj tekočine in počivajo v hladnem prostoru.
Vir: UNICEF, NIJZ
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV