V današnjem digitalnem svetu je internet postal nepogrešljiv del vsakodnevnega življenja mladih. Kljub temu pa prinaša številne izzive, kot so spletno nasilje, varnost osebnih podatkov in zasvojenost z internetom. Starši in mladostniki se morajo zavedati tveganj, s katerimi se srečujejo na spletu, in sprejeti ustrezne ukrepe za zaščito.
Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah? Nasveti za odkrit pogovor, razumevanje in preprečevanje zasvojenosti.
Sindrom "zlobnih deklic" se vse pogosteje pojavlja v šolskem okolju, kjer je čustveno nasilje med odraščajočimi deklicami pogosto spregledano. Kljub temu, da je nasilje med otroki prisotno že dolgo, se danes vse bolj poudarja pomen prepoznavanja in obravnavanja različnih oblik nasilja, vključno s psihološkim. Manipulacija, posmehovanje, obrekovanje in izključevanje so le nekatere izmed oblik, ki jih lahko deklice doživijo med odraščanjem. V tem članku bomo raziskali vzroke za tovrstno vedenje ter poudarili, zakaj je vključitev staršev in šole ključnega pomena pri zaščiti žrtev.
Puberteta ni lahka, ne za mame ne za najstnike. To obdobje je polno izzivov, tako za otroke kot za starše. Fantje, ki vstopajo v najstniška leta, se spopadajo s številnimi fizičnimi, čustvenimi in hormonskimi spremembami, kar lahko vodi v zmedo, frustracije in pogosto tudi neprijetna vedenja.
Starši, bodite oporni steber: Kako otrokom pomagati pri obvladovanju stresa?
Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.
V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.
Emotikoni niso le zabavne slike, temveč imajo včasih tudi skrit pomen. Medtem ko večina najstnikov emotikone uporablja za zabavo in popestritev sporočil, pa nekateri simboli postajajo del toksičnih spletnih skupin. Poznavanje teh pomenov lahko staršem pomaga, da ostanejo obveščeni in bolje podpirajo svoje otroke.
Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.
Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.
Izračunajte, kako velik bo vaš otrok, ko odraste.
Upoštevajte, da je izračun velikosti le približen.
Izračunajte, kdaj so vaši plodni dnevi in kdaj imate predvideni datum poroda.
Upoštevajte, da je izračunan datum poroda le približen.