Bibaleze.si

premagovanje

Očkov kotiček
14. 07. 2023 05.00

V vrtčevskih skupinah vse več priseljencev in tuje govorečih otrok

Poletne počitnice so odlične za tkanje novih prijateljstev, veliko igre in zabave ter časa, ki ga lahko otroci preživijo skupaj s starši. Če se odpravljate na družinske počitnice v tuje kraje, pa je to super priložnost za učenje novega jezika in spoznavanje drugih kultur. Niso pa le počitnice tiste, v katerih lahko malček pride v stik s tujim jezikom, z njim se lahko sreča že v vrtcu bodisi na jezikovnih uricah ali pa pri igranju z vrstniki, ki prihajajo iz tujih držav.

Naslovnica
09. 08. 2022 05.00

Eksotične živali med cvetjem

Poletje je v polnem razmahu. Morda je vaš glavni dopust že za vami, sedaj pa se sprašujete, kam na zanimiv izlet, kjer bi si popestrili dan in ustvarili nove spomine? Predlagamo Mozirski gaj v času razstave eksotičnih živali!

Blog
08. 07. 2022 04.15

Kdo še potrebuje slovenščino?

Ko se pelješ z avtobusom vse večkrat ujameš besedo ali dve mladostnikov v angleščini. Pa ne tako - pogovarjanje zgolj v angleščini. Malo slovensko, malo angleško, prehajanje je tako gladko, da je skoraj poetično. Pa je res?

Šola in splet
13. 05. 2022 04.15

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo

Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Nosečnost
15. 03. 2022 05.00

Super nasveti, kako potovati, ko ste noseče

Ko tema pogovorov nanese na potovanja v nosečnosti, so mnenja precej deljena. Nekatere ženske zagovarjajo, da to ranljivo obdobje zares ni pravi čas za potovanja, saj je po njihovem mnenju bodoča mamica takrat mnogo bolj izpostavljena različnim tveganjem. Druge pa so prepričane, da je ravno nosečnost idealen čas za še zadnje potovanje v dvoje, preden se pridruži nov član družine. Kaj pa mislite vi?

Malček
13. 12. 2021 07.51

Zakaj je knjiga idealno darilo

S podarjeno knjigo nekomu lahko sporočimo, da ga imamo radi, morda mu želimo, da bi se ob knjigi za nekaj uric sprostil, zabaval ali se iz knjige česa naučil, lahko izrazimo hvaležnost, naklonjenost, sočutje.

Intervju
02. 11. 2021 08.01

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"

Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Zdrav otrok
08. 10. 2021 04.16

Otroci ob zvoku gongov odkrijejo, da so čisto v redu taki, kot so

Osredotočenost in samonadzor, umirjen duh, večja samozavest, sočutje do drugih, potrpežljivost, lažje soočanje s (težkimi) čustvi, manj stresa in tesnobe ... Našteti so zgolj nekateri dobrodejni učinki zvočne kopeli z gongi, ki ustvarjajo popolne melodije za čisto vsakega posebej. Ravno otroci so zelo občutljivi in dovzetni za zvok; zdravilne vibracije, ki jih občutijo med terapijo, jim pomagajo uglasiti njihovo telo z duhom in - kar je najpomembneje - končno lahko spoznajo, da so popolnoma v redu taki, kot so.

Šola in splet
15. 09. 2021 07.54

Šolska tekmovanja – da ali ne in koliko, da jih ne bo preveč?

Šola je tekmovanje že sama po sebi in dodaten izziv lahko med drugimi zunajšolskimi dejavnostmi predstavljajo tudi šolska tekmovanja. Večina nanje prijavljenih učencev jih doživlja pozitivno, nekateri pa so lahko zaradi njih preobremenjeni in pod (pre)velikim pritiskom. Katerim otrokom koristijo in katerim škodijo ter zakaj, je razložila magistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka, Tjaša Šuštar.

Šola in splet
08. 09. 2021 08.03

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet

Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Očkov kotiček
25. 05. 2021 08.01

10 stvari, ki bi jih moral vedeti vsak novopečeni očka

Ste v veselem pričakovanju in boste prvič postali očka? Mnogo je načinov, na katere se te nove vloge lahko lotite na pravi način. V nadaljevanju preberite nekaj idej, ki vas bodo usmerjale na poti, da postanete super očka.

Razvoj
12. 05. 2020 08.00

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh

"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Šola in splet
26. 02. 2020 08.43

Zato bi se šola morala začenjati pozneje

"To, da mora najstnik vstajati ob sedmih zjutraj, je, kot bi morali mi vstajati ob štirih," pove strokovnjakinja za motnje spanja asist. dr. Barbara Gnidovec Stražišar, dr. med. Doda, da si lahko predstavljamo, kako bi se počutili, če bi nenehno tako zgodaj vstajali. Najstniki pa se tudi ne morejo prisiliti, da bi šli v posteljo zvečer prej, saj otroci razvojno v tem času postanejo tako imenovane sove.

Nazaj v šolo
02. 09. 2019 08.11

Za srednješolce: 6 napotkov terapevtke ob začetku šolskega leta

Počitnic je konec in čas je za šolo. Marsikateri najstnik bo prvič prestopil prag srednje šole. Kako naj bo kos vsem izzivom, ki ga čakajo od septembra naprej? Romana Čolić, zakonska in družinska terapevtka, ima zelo dober nasvet zanje in tudi za tiste dijake, ki nadaljujejo šolanje.

Trači
19. 03. 2018 08.08

Slavne mame ujete v objektiv

Ta teden praznujemo materinski dan in v fotogaleriji si lahko ogledate zvezdnice, ko niso na rdeči preprogi. Poglejte si jih v vsakdanji vlogi – materinski.

Zdrav otrok
27. 05. 2015 10.14

To je najpogostejša nevrološka bolezen

Danes obeležujemo svetovni dan multiple skleroze, najpogostejše nevrološke bolezni in razloga za invalidnost med mlajšimi odraslimi med 20. in 40. letom starosti. V Sloveniji živi preko 3500 oseb z multiplo sklerozo. Ob tej priložnosti bodo v Ljubljani predstavili knjižico z zgodbami oseb s to boleznijo.

Biba gre
18. 05. 2015 06.24

Zakaj je dobro, da otroci skačejo?

Vsi vemo, kako prikupno je gledati malčke, ko veselo skačejo naokoli. A čeprav se zdi to početje samoumevno, je v bistvu izjemno pomemben del otrokovega razvoja. S skoki, ki se pojavijo že zelo zgodaj in se razvijajo postopoma, otrok razvija odrivno moč, koordinacijo, ravnotežje, hitrost, spretnost in tudi osebnostne lastnosti, kot so samostojnost, pogum in odločnost.

Novice
30. 07. 2014 10.31

Strah je neupravičen!

Veliko ljudi se sooča z različni strahovi, med katerimi je pogost strah pred določenimi vrstami živali. Pedagoška vodja v ljubljanskem živalskem vrtu Irena Furlan je dejala, da pri njih izvajajo programe za premagovanje strahu pred kačami, pajki, žuželkami, podganami in ptiči. Obisk delavnic se iz leta v leto povečuje.

Vse o prehrani
15. 04. 2013 09.02

Živila, ki nam dajo tako psihično kot fizično moč

Se počutite nejevoljno in utrujeno? Nutricistka Karla Klander svetuje, naj energijo črpamo iz lahke hrane, svežega sadja in zelenjave, kalčkov, semen ter oreščkov. Otrokom že zjutraj pripravimo sadno-zelenjavni sok, bogat z mnogimi vitamini, koristnimi za zdravje.

Nosečnost
03. 09. 2012 06.13

VIDEO: Nordijska hoja za nosečnice

V nosečnosti lahko ženska nadaljuje športne aktivnosti; koristna vadba za zdravje je tudi nordijska hoja. Izkoristite lepo vreme in se podajte na svež zrak, kjer lahko med hojo izvajate posamezne vaje in tako vzdržujete svoje aerobne sposobnosti.

Družina in odnosi
01. 06. 2012 15.39

Združimo moči in pomagajmo!

Želite pomagati in pričarati nasmeh staršem in njihovim otrokom iz Hrastnika, Novega mesta, Celja, Slovenj Gradca, Nove gorice, Kopra, Ptuja, Maribora, Kranja in Ljubljane? Zdaj imate priložnost, da ste del velikega slovenskega humanitarnega projekta 10 krogov za 10 nasmehov.

Družina in odnosi
10. 02. 2014 07.58

Ste srečni v zakonu?

Ob prazniku, dnevu zaljubljenih, se mnogi začnejo spraševati, ali obstajajo na svetu najsrečnejši pari. Jih zakon izpopolnjuje tako, da iz njih vre veselje? Je njihovo življenje čarobno na oblaku ljubezni?

Idejnica
16. 09. 2011 07.30

Jadranski veter združil otroke iz vse Evrope!

Flota za mir s sloganom Vsi enaki – vsi nasmejani je letos že četrtič odplula in kot najuspešnejši socialno-pedagosški projekt v Evropi združila otroke in mladostnike. Projekt je neprecenljiv, ker se otroci učijo preko lastnih izkušenj in ne preko televizije in drugih sodobnih pripomočkov.

Nosečnost
06. 09. 2011 08.21

VIDEO: Pilates za nosečnice

Nosečnost je polna sprememb, tudi na vašem telesu. Če se želite izogniti bolečinam v križu in okrepiti mišice, ki so v nosečnosti najbolj obremenjene, lahko izberete učinkovito pilates vadbo za nosečnice.

Zdrav otrok
21. 03. 2011 07.23

Pomoč za vneto grlo pri prehladih, gripi ali angini

Zaradi izpostavljenosti mrazu ter virusom in bakterijam nam v zimskih mesecih različna obolenja pogosto povzročajo preglavice. Med najbolj pogostimi so gripa, angina ter razne viroze, predvsem pa prehladi.

Družina in odnosi
14. 11. 2008 18.02

Mami, strah me je!

Verjetno ni človeka, ki se ne bi česa bal, tako v otroških letih kot v odrasli dobi. Včasih pa je pri otrocih strah, ki lahko preide v tesnobo ali grozo, tako hud, da moramo poiskati strokovno pomoč.

Malček
29. 07. 2008 15.59

Malček plezalček

Kar ni pribito, na to bo malček poskušal splezati. Od vas pa je odvisno, kako varno bo to njegovo početje.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052