Bibaleze.si

Družinski lov na zaklad: poučno spoznavanje življenja koliščarjev

Ni.Š.
Izleti in počitnice 0
17. 07. 2025 09.33

Najboljši način, da otroci spoznajo našo preteklost, je skozi poučno igro, kar bo potrdil vsak pedagog. Seveda to ni vedno mogoče, kadar pa je, je to idealna priložnost, da jo izkoristite. Tokrat se vam takšna priložnost ponuja na Ljubljanskem barju, kjer ob 150-letnici odkritja kolišč poteka družinska pustolovščina Lov na koliščarski zaklad.

Koliščarji

Želite otrokom približati zgodovino na zanimiv način? Zdaj imate priložnost, da se pridružite družinski pustolovščini 'Lov na koliščarski zaklad' na Ljubljanskem barju, kjer se bodo otroci skozi igro naučili o življenju koliščarjev.

Vse družine so od 17. do 27. julija vabljene na razburljivo pustolovščino. S pomočjo namigov in zemljevida boste raziskovali Ljubljansko barje, spoznavali življenje koliščarjev ter si prislužili pravi mali koliščarski zaklad. V soboto, 26. 7., pa si boste lahko ogledali, kako so nekoč izdelovali glinene posode in druge vsakdanje predmete prazgodovinskih prebivalcev Ljubljanskega barja. Več informacij o dogodku dobite na povezavi Morostig - hiša narave in kolišč

Raziskave so pokazale, da se otroci učijo hitreje in bolje, če jim je učna snov predstavljena na način, ki jih zanima.
Raziskave so pokazale, da se otroci učijo hitreje in bolje, če jim je učna snov predstavljena na način, ki jih zanima.FOTO: Adobe Stock

Za vse, ki vas zanima življenje koliščarjev, so na Občini Ig pripravili 10 zanimivosti, za katere nekateri (zagotovo) še niste vedeli.

1. Koliščarji so živeli v harmoniji z naravo

Prazgodovinska koliščarska naselja na Ljubljanskem barju so nastala na vodnih robovih, kjer so ljudje sobivali z naravo – domove so gradili iz lokalnega lesa, znali izkoristiti danosti okolja in pri tem ohranjali naravno ravnotežje.

Koliščarska naselbina na Ljubljanskem barju
Koliščarska naselbina na Ljubljanskem barjuFOTO: Luka Kotnik

2. Nabirali so divje rastline in gojili poljščine v bližini naselbin

Poleg ribolova in lova so koliščarji nabirali divje sadeže, oreščke in zelišča, ki so rasla v bližini. Na bližnjih poljih so gojili žita, grah ter lan, iz katerega so tkali oblačila. Samooskrba je bila ključ njihovega preživetja in trajnostnega gospodarjenja.

3. Kolišča so ena prvih stalnih poselitev v prazgodovini

Koliščarska naselja sodijo med pionirske primere trajnejše naselitve na območju današnje osrednje Slovenije in v širši alpski regiji – prebivalci so svoja naselja postavljali tako, da so bila povezana s plovnimi in kopenskimi potmi, kar je omogočalo izmenjavo surovin in idej.

Morostig – hiša narave in kolišč na Igu
Morostig – hiša narave in kolišč na IguFOTO: POP TV

4. Najstarejše leseno kolo na svetu je bilo izdelano brez kovinskih delov

Kolo, najdeno na Ljubljanskem barju, je bilo povsem iz lesa in brez železnih žebljev – koliščarji so bili izredni mojstri obdelave lesa in so izključno s tesarskimi tehnikami znali izdelati tudi tako napredne inženirske podvige, kot je kolo.

5. Barjanske razmere so omogočile ohranitev vsakdanjih predmetov

Naravni pogoji barja z malo kisika so omogočili ohranitev ne le konstrukcije podpornih arhitekturnih elementov (kolov), ampak tudi predmetov iz tekstila, vrvi, orodij, celo košar ter otroških igrač. To je arheologom omogočilo izjemno podroben vpogled v vsakdanje življenje koliščarjev.

6. Na območju Ljubljanskega barja so odkrili ostanke več kot 40 različnih koliščarskih najdišč iz različnih obdobij

Vsaka najdba razkriva svojstveno zgodbo o prehrani, socialnem življenju in tehnološki iznajdljivosti prazgodovinskih prebivalcev barja.

Morostig - koliščarska naselbina na Ljubljanskem barju
Morostig - koliščarska naselbina na Ljubljanskem barjuFOTO: Luka Kotnik

7. Izjemen časovni razpon poselitve

Poselitev koliščarjev na Ljubljanskem barju se časovno razteza prek treh tisočletij, okvirno od 4600 pr. n. št. do 1500 pr. n. št. Najstarejše trenutno znano najdišče z arheološkimi najdbami koliščarjev v Sloveniji je Verd pri Vrhniki.

8. Koliščarji so poznali žvečilni gumi

Našli so ostanke brezove smole, ki so jo žvečili – bodisi za užitek, zdravje, dezinfekcijo ustne votline ali - najverjetneje - kot pomoč pri obdelavi orodja. V teh smolah so včasih ohranjeni celo odtisi zob.

9. Kolišča so vpisana na Unescov seznam svetovne dediščine

Izjemna ohranjenost in arheološka vrednost koliščarskih najdišč na Ljubljanskem barju in drugje na območju Alp sta pripeljali do vpisa kolišč na Unescov seznam svetovne dediščine pod nazivom Prazgodovinska kolišča okoli Alp.

Morostig - maketa koliščarske naselbine.
Morostig - maketa koliščarske naselbine.FOTO: Luka Kotnik

10. Gre za globalno evropsko zgodbo

Koliščarska naselja niso značilna le za Ljubljansko barje, temveč so del širšega vzorca poselitve celotnega alpskega prostora – kolišča najdemo v Švici, Franciji, Italiji, Avstriji in Nemčiji, kar priča o izjemnih znanjih in povezavah prazgodovinskih Evropejcev.

150 let od prvega odkritja

Poleti 1875 je Karel Dežman sistematično izkopal in dokumentiral prve koliščarske ostaline, kar je pomenilo začetek znanstvenega proučevanja prazgodovine barja. Od leta 1875 do danes so našli kar 40 koliščarskih naselbin, zadnjo leta 2009 na območju Ljubljane.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024