Bibaleze.si

Vse več otrok pije energijske pijače – strokovnjaki opozarjajo na resna tveganja

B.R. , NIJZ
Novice 0
08. 07. 2025 16.02

Poraba teh napitkov narašča, starost uživalcev pa se znižuje – zato je čas za ukrepanje.

energijske pijače najstnica

Na Fakulteti za šport je potekala novinarska konferenca, ki sta jo organizirala Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in Ministrstvo za zdravje. Osrednji namen dogodka je bil izpostaviti zdravstvena tveganja, povezana z uživanjem energijskih pijač med mladimi.

Kampanja ozaveščanja, ki jo NIJZ skupaj z ministrstvom vodi že več let, poteka pod sloganom Izberi svojo energijo. Do dobre energije brez energijskih pijač. Letos se je akciji že drugo leto zapored pridružila tudi Odbojkarska zveza Slovenije

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Energijske pijače nimajo mesta v prehrani otrok

Vesna Marinko, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje pri Ministrstvu za zdravje, je tako opozorila: "Poraba energijskih pijač med mladimi narašča, starostna meja uživanja pa se znižuje." Dodala je tudi, da se starši pogosto ne zavedajo, da energijske pijače niso primerne za otroke. Ti jih pogosto uživajo celo doma – z vednostjo staršev ali pa jim jih starši celo kupijo: "Za mnoge mladostnike so energijske pijače videti kot nekaj povsem običajnega – nekaj, kar pomaga preživeti dan, izboljšati koncentracijo ali pa zgolj slediti vrstniškemu trendu."

Otroški organizem se še razvija, možgani pa vse do 25. leta. Kofein in druge snovi v teh pijačah lahko resno vplivajo na ta razvoj.
Otroški organizem se še razvija, možgani pa vse do 25. leta. Kofein in druge snovi v teh pijačah lahko resno vplivajo na ta razvoj. FOTO: Adobe Stock

Nevarne sestavine in vedenjska tveganja

Dr. Urška Blaznik z NIJZ je pojasnila: "Niti ena sestavina energijskih pijač – kofein, tavrin, sladkor, glukuronolakton – ni primerna za otroke in mladostnike." Dodala je tudi, da je pitje teh pijač pogosto povezano z drugimi tveganimi vedenji: "Opazujemo povezave z zgodnjim kajenjem, pitjem alkohola in težavami v duševnem zdravju."

Otroški organizem je še v razvoju

Pediater Denis Baš je poudaril: "Kot pediater ne vidim nobene dobre strani uživanja energijskih pijač med mladimi. Že samo ime energijska' zavaja – daje občutek, da gre za nekaj pozitivnega." Opozaril je tudi na razvoj možganov: "Otroški organizem se še razvija, možgani pa vse do 25. leta. Kofein in druge snovi v teh pijačah lahko resno vplivajo na ta razvoj."

Izr. prof. dr. Vedran Hadžič s Fakultete za šport je spregovoril o povezavi med športno dejavnostjo in pitjem energijskih pijač: "Športniki niso imuni na vpliv trendov. Pomembno je, da mladim ponudimo znanje in zdrave alternative, ki niso energetske pijače." Pozval je tudi k večjemu vključevanju šolskega sistema in športnih organizacij pri ozaveščanju o tveganjih.

Nik Kapun, profesionalni športnik, pa je dodal: "Moja energija prihaja iz spanja, gibanja in uravnotežene prehrane – ne iz pločevinke. Če hočeš dosegati vrhunske rezultate, moraš paziti, kaj daš vase."

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024