počitek

"Vam pa ni dolgčas, kajne?" - "Ne, nikoli. Niti na dopustu!"
Slovenci radi kakšno rečemo med seboj. Ravno danes dopoldne mi je mamica dveh punčk na plaži dejala: "Vam pa ni dolgčas, kajne?" Odgovorila sem ji v smehu: "Ne, res ne." Nagovorila me je ravno, ko je šel on v trgovino, fanta sta prišla iz morja in ju je strašno zeblo, Mijo pa je tako močno pritisnilo kakat, da ni mogla več zdržati niti sekunde. Vse naenkrat in sredi plaže.

Top ideje za izlete po Sloveniji
Zaradi vsakdanjega umirjenega ritma družinskega življenja le redko kdaj okusimo tisto vzhičenje in povišan srčni utrip, ki nam ga po žilah požene adrenalin. Če ste nekoliko bolj divjega duha, se z malčki v času šolskih počitnic odpravite na pravo adrenalinsko doživetje po Sloveniji.

Gremo s tokom po dolini Soče
O Soči, eni najlepših alpskih rek sveta, sanjajo aktivni počitnikarji po vsem svetu in gurmani, ki se želijo prepričati, kje je dolina, ki navdihuje krožnike chefinje Ane Roš. Slovencem prikrade iskrico v oči, saj je tako za domačine kot za druge skoraj mitološka reka, zaradi lepote in neukročenosti. Zdaj je čas, da jo letos poleti spet obiščete in se naužijete njene sveže energije.

Nasvet naših babic, kako si pomagati, če imate mastitis
''Mastitis je pogosta težava, ki se pojavi pri doječi materi. To je zastojno vnetje, ki lahko napreduje ali pa ne. Spremljajo ga naslednji znaki: temperatura nad 38 stopinj Celzija, lahko tudi mrzlica, dojka oteče, pordi, proti pazduhi so opazne rdeče črte. Dojka je na otip topla oz. celo vroča. Prisotno je splošno slabo počutje. Običajno mleko na prizadeti dojki slabše izteka. Povišani so tudi vnetni kazalci v krvi,'' pojasnjuje Severina Feus, mednarodna svetovalka za laktacijo in dojenje.

Slavna manekenka pokazala nosečniški trebuh
Za eno najbolj razvpitih znamk ženskega spodnjega perila so po modnih pistah po svetu hodile le najlepše in najuspešnejše manekenke, skupno pa jim je to, da jim pogosto zavidamo njihove popolne postave. 24-letna Romee Strijd pa se je naučila, da to ni najpomembnejša stvar v življenju, saj ji je popolna postava skorajda uničila možnosti postati mama. Zdaj ko bo naziv Viktorijinega angelčka zamenjala z nazivom mame, je srečna kot še nikoli.

Zato dojenčka takoj po porodu položijo na prsi
Dojenčki so tako majhna bitja, da so videti popolnoma krhki. In čeprav so v resnici pravzaprav zelo gibki in krepki, je z njimi treba ravnati predvsem nežno in ljubeče. Izjemno dojemljivi so namreč za toplino in nežnost, ki ju prejmejo iz okolice. Tudi to je eden od razlogov, da vam dojenčka takoj po porodu položijo na prsi.

Vse skrivnosti popoldanskega spanca od rojstva do vrtca
Vsak starš je prej ali slej imel težave s popoldanskim spanjem otroka. Poiskali smo nekaj najboljših nasvetov za popoldanski počitek za dojenčke in malčke, da lahko dlje in bolje spijo.

'Ko sem ga po 5 dneh prvič dobila k sebi, ni bilo nič drugega več pomembno.'
"Prvič sem zanosila pred dvema letoma. Na žalost je po treh mesecih otročku nehalo biti srce, zato je bila odločitev, da ponovno poskusiva, težka. Dolgo sem odlašala, pred zanositvijo sem opravila tudi več pregledov, da bi se prepričala, da ni moje telo tisto, ki je bilo krivo," v svoji zgodbi piše Cassandra Kralj, ki je v 29. tednu rodila svojega junaka Adriana.

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah
Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Tajda Lah: Pomembno je, da po porodu ne pozabimo na svoje partnerje
Tajda Lah je bila pred leti okronana za Kraljico Slovenije, trenirala je ples in se ukvarjala z modelingom, danes pa je 23-letnica predvsem skrbna mamica malemu Lucasu. Prihaja iz Maribora, kjer sta si z dolgoletnim partnerjem in nogometnim vratarjem Matkom Obradovićem ustvarila dom in kjer družinica te dni preživlja karanteno. Kot nam je zaupala v pogovoru, si poskušajo čas zapolniti z različnimi dejavnostmi in ker njen srčni izbranec trenutno nima treningov, ji je vsekakor lažje. "Sem že zelo srečna, če si lahko v miru umijem lase, pospravim po hiši in grem v miru na stranišče," prizna Tajda, mi pa smo prepričani, da se boste v tem našle tudi ve.

Adrijana Dimec: Materinstvo mi je uredilo prioritete, v najboljšem možnem smislu
Adrijana Dimec je mamica dveh nadobudnežev, influencerka, blogerka in žena slovenskega košarkarja in reprezentanta Žige Dimca. Kot nam je zaupala v pogovoru, so njihovi dnevi v karanteni vse prej kot dolgočasni, saj sta otroka ves čas v pogonu in Adrijana priznava, da lahko o času zase trenutno le sanja. "Ne pridem do trenutka, da bi rekla, evo, zdaj pa je vse delo opravljeno, otroci me ne potrebujejo, stanovanje je čisto. Nikoli se ne konča," priznava in dodaja, da si z Žigo kljub vsemu vsak večer vzameta čas zase, pa čeprav le eno uro. "Zvezo negujeva s 100-odstotno iskrenostjo, sprotnim reševanjem težav, pozornostjo in tako, da drug drugemu pripravljava dobro hrano. Recimo temu podkupnina. (smeh)"

Maša Črešnik: Nosečnosti sem se sprva zelo bala. Bila je velika sprememba ...
Maša Črešnik je influencerka, blogerka in mamica nekaj mesecev stare deklice, ki sta ji s partnerjem Janom izbrala prekrasno ime Olivija. Z mlado mamico, ki z družino živi v Mariboru, smo poklepetali o tem, kako je potekala njena nosečnost, kako s partnerjem po 10 letih skupaj v zvezi ohranjata ljubezen in kako družinica preživlja dni v karanteni. "Za zdaj bomo doma hvaležni že, ko se odprejo naše občinske meje, saj ima Slovenija ogromno skritih biserov, tako da bomo letos dali prednost domačemu teritoriju. Prvo daljše družinsko potovanje, pa bo najverjetneje kakšna Italija ali gradovi v Nemčiji," nam je zaupala Maša, ki je sicer velika ljubiteljica potovanj.

Kaj se dogaja z vami v zadnjem tromesečju?
Pred vami, drage nosečnice, so še zadnji trije meseci. Nosečnost pa postaja iz dneva v dan bolj naporna.

Pozor, klopi so tu!
Pomladi družine veliko časa preživijo v naravi, kjer se imajo fantastično. Kljub zabavnim trenutkom pa morate misliti tudi na zaščito pred klopi, ki so glavni prenašalci virusa klopnega meningoencefalitisa.

Bitke za spanje so s temi nasveti preteklost
''Spoštovani, sin je star štiri leta, hčerka pa sedem. Pri nas so bitke za spanje na vsakodnevnem programu. Najprej je podvig, da se oprhata, oblečeta v pižamo in gresta spat. Pregovarjanje, stokanje, kaznovanje ... obljubljanje, nič ne pride v poštev. Z ženo se izmenjujeva pri tem, ker je res naporno. Včasih jima oba nisva kos. Traja od sedmih do devetih. Potem sta preveč utrujena in padeta dol. Ali bi bila rešitev, da ju dajeva spat šele ob deveti uri, pa nič popoldne? Sta preveč spočita ali samo izsiljujeta z risankami? Ne veva več, kaj in kako. Hvala vam za pomoč,'' je na Bibino svetovalko Tino Jereb naslovil pismo naš bralec.

"Bom zaradi tega manj 'mama' v pravem pomenu?"
Vsem novopečenim mamicam polagamo na srce, da si ob nenehni skrbi za drobceno bitje vzamejo čas zase in prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo. Prisluhnite tudi sebi, ne samo otročku, ki vas kliče z jokom. ''Vloga očeta je v tem obdobju in v vsem nadaljnjem izjemnega pomena. Največ, kar lahko oče naredi v prvem letu po rojstvu, je, da je opora svoji ženi,'' pravi Urška Studen, študentka zakonskih in družinskih terapij ter Bibina svetovalka.

Pink s starši delila urnik, ki se ga njena otroka držita doma
Ameriška pevka Pink je delila nekaj odličnih nasvetov vsem staršem in skrbnikom, ki so v teh dneh ostali doma. Zvezdnica ima dva majhna nagajivca, ki sta polna energije, zato je zanju naredila urnik.

Slovenke o črtici, ki rešuje življenja
"Če ne bi imela carskega reza, danes ne bi bilo ne mene ne mojega otroka", "Črta pomeni podarjeno življenje čudovitemu sinu pred 10 leti. Zelo sem ponosna, da jo imam", "Ponosna sem na brazgotino, ki me spominja na dan, ko sem prvič in drugič postala mama".

Koronavirus: Kako se z otrokom pogovoriti o trenutni situaciji?
Ker izbruh novega koronavirusa Covid-2019 tudi za odrasle pomeni cel kup ugank in sprotnih prilagajanj, se to seveda odraža v medsebojnih odnosih. Že odrasli ne razumemo povsem dobro kaj sledi, kaj lahko pričakujemo in kako je najboljše za vse skupaj ukrepati.

Je joga primerna tudi za doječe mame?
Ana Devayani Kersnik, inštruktorica joge, nam je pojasnila, da od štiri do šest tednov po porodu mamice lahko začnejo s telovadbo. Zelo priporoča jogo, ker blagodejno vpliva na telo in duha. Z njo se lahko brez skrbi ukvarjajo tudi doječe mame, saj se okus, sestava in vonj mleka zaradi potenja in vadbe ne spremenijo.

Kakšni so znaki gripe in kaj pomaga k čim hitrejši ozdravitvi?
Kakšni so bolezenski znaki gripe, kaj pomaga k čim hitrejši ozdravitvi in kako preprečiti, da v postelji ne obleži vsa družina, smo povprašali dr. Majo Sočan z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije.

Tako lahko učinkovito preprečite prehlad in druge bolezni
Zima ni naklonjena malčkom, saj so takrat na pohodu številni virusi in bakterije. Izcedek iz nosu, kašljanje, slabo počutje, povišana telesna temperatura, glavobol so le nekateri znaki, ki položijo otroka v posteljo. Ker se zelo hitro lahko okužite tudi vi, navajamo nekaj preventivnih ukrepov, kako se upreti prehladu, virozi, angini ali gripi.

Tri pogoste okužbe dihal. Kako pomagati?
V nadaljevanju si lahko preberete, kaj je bronhiolitis, kaj je laringitis, kaj je oslovski kašelj. Pravočasno prepoznajte znake in ustrezno ukrepajte.

Čišča po porodu
Klavdija Slapar, diplomirana babica

Danes je pomemben dan za Krisa
Slovenija, danes držimo pesti za Krisa! Danes popoldne bo namreč prejel zdravilo.

Slovenija ima posebno zaščito otrok tudi v ustavi
Nisem mogla verjeti, kako zelo lepo znata moja sedem- in skoraj šestletnik pospraviti sobo. Igrače, ki so bile prej nametane po celi pisalni mizi in tudi na tleh, sta pospravila v zabojnike, zložila sta knjige po velikosti, postala sta postelji ter celo pobrisala prah in posesala. Res da po mojih večkratnih pozivih, ampak sta na koncu vendarle jo. In že pred časom smo se dogovorili, da je pospravljena sobica njuna odgovornost in dolžnost.

Kako biti kos burnim odzivom?
Prej ali slej se boste po vsej verjetnosti srečali z burnim odzivom svojega otroka in zagotovo je ena najtežjih nalog staršev, kako mu postaviti meje. Več o tem pa v nadaljevanju.

Če spite dovolj, boste imeli boljše ocene
Študenti in učenci, ki jim v šoli ne gre najbolje, lahko poskusijo izboljšati svoje spalne navade. Profesorji na eni od ameriških fakultet so namreč dokazali, da dosegajo tisti, ki redno in dovolj spijo, v povprečju boljše ocene. In ne, pravočasen odhod v posteljo le na večer pred velikim izpitom ne zadošča – dovolj je treba spati več noči zapored.

Imate študenta? Ste študent? Potem vam bo ta informacija koristila!
Oktober je tu in študenti so se vrnili na fakultete. Za nekatere je to prvo leto in sami se bodo morali znajti v različnih vlogah, prav tako v drugem kraju, stran od staršev. Da bodo na študiju uspešni, da bodo zadovoljni in srečni, smo za nasvet povprašali Romano Čolič, zakonsko in družinsko terapevtko, ki ima dolgoletne izkušnje z mladimi. Želimo vam čudovito šolsko leto 2019/2020. In preberite članek do konca, kajti čaka vas namig, kako ob učenju poskrbeti tudi za duševno zdravje.