pomoči

Stvari, ki bi jih otrok moral usvojiti pred vstopom v šolo
Vstop v osnovno šolo je izjemno pomemben mejnik v otrokovem življenju. Je prva stopnička k začetku odraščanja in osamosvajanja. Katere so tiste reči, ki bi jih moral vaš malček že usvojiti, preden prestopi prag osnovne šole? Preverite.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

To se zgodi, če želite pretirano ugajati drugim
Vedno reče "z veseljem ti naredim uslugo", četudi ne misli tako. Pretirano si želi biti sprejeta, videna in priljubljena. Velja za vedno prijazno in nasmejano. Govorimo o osebah, ki želijo izrazito ugajati drugim in so znane predvsem po tem, da bi naredile vse, da bi ljudi okoli sebe osrečile in se jim dokazale. A kaj se v resnici skriva za to izjemno izčrpavajočo vlogo?

Kaj imajo "leni starši" skupnega z lenobo? "Nič," odgovarja Marko Juhant
"Pred 15, 20 leti izraz 'leno starševstvo' sploh ne bi prišel v poštev. Vsekakor pa ga niso uporabljali pred 40 leti, ko nismo poznali staršev, ki jim danes rečemo helikopterski starši oziroma tudi starši 'droni'," je poudaril specialni pedagog Marko Juhant. Preverite, zakaj zagovarja "leno starševstvo"!

Je vaš otrok nehvaležen? To morate storiti
Ste se kdaj vprašali, kako otroka naučiti hvaležnosti? Kako ga usmeriti v to, da mu stvari v življenju ne bodo samoumevne in da bo znal ceniti to, kar ima?

"Porodniškemu dopustu bi morda morali reči porodniško delo"
Po porodu lahko doživljate občutke nepopisne sreče in veselja, lahko pa mamica ne občuti, kar je pričakovala in si je želela, ko ni blaženosti in nepopisne sreče, ko se ne čuti povezana z dojenčkom, ko si ji majhno bitjece zdi kot popoln tujec, ki ji jemlje svobodo. Tedaj ne more niti malo uživati z otročkom in materinstvo ji postane le obveznost, rutina, trdo delo, ki mu ni videti konca. Na kakšne načine si lahko tedajpomagate in kdaj je potrebna pomoč strokovnjakov, je pojasnila psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Kako in kdaj zavarovati otroka?
Ko se odločite za družino, je dobro vedeti, kaj vse morate po rojstvu otroka storiti. Za svojega novorojenčka morate starši urediti vrsto postopkov in dokumentacije ter poleg tega skleniti tudi zavarovanje. S tem starši poskrbite za svojo finančno varnost in s tem tudi varnost otroka.

Tuš v 20 letih pričaral skoraj 10.000 otroških nasmehov
V jubilejnem letu bo nepozabne poletne počitnice na Debelem rtiču ponovno doživelo 500 otrok iz socialno deprivilegiranih okolij iz vse Slovenije.

'Ko zaboli izguba, ko se nam svet zamaje pod nogami'
Društvo Solzice, ki pomaga staršem ob smrti otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu, v slovenskem prostoru deluje že sedemnajst let. V društvu nudijo podporo žalujočim staršem, izobražujejo strokovne delavce, ki se soočajo s to temo, in širšo javnost ozaveščajo o svojih dejavnostih. Pogovor s Petro Paver, predsednico društva, si lahko preberete spodaj.

Ključni partnerski nasveti pri težavah z zanositvijo
"Ne bi bil že čas, da bi imela tudi vidva otroka?" Na prvi pogled morda povsem nedolžno vprašanje, ki pa je za par, ki se sooča s težavami pri zanositvi, močno boleče. Zato je pri takšnih vprašanjih potrebna velika mera previdnosti, saj ne vemo, s čim vse se par sooča.

Kako vzgajati sinove z vidika čustev?
Fantki ne smejo pokazati solz. Težave moraš prenašati pogumno in s stisnjenimi zobmi. Biti moraš neustrašen in močan. Nisi deklica, zato ne smeš biti občutljiv. Vse to so najbolj stereotipna prepričanja, ki jih starši včasih povsem nehote in nevede sporočajo otroku. A tisti mali fantek, ki mora skrivati svoja čustva, lahko odraste v čustveno nefunkcionalnega moškega, ki se vsak dan bori s samim seboj. Zelo pomembno je, da ne minimaliziramo ali zanikamo čustvenega doživljanja otrok, ampak spodbujamo izražanje vseh čustev.

MaMaMija: Ko rečem "ne", sledi nešteto podvprašanj
Ne vem, katerega dela besede "ne" moji otroci ne razumejo. Ko izrečem "ne", namreč dobim sto tisoč podvprašanj. In čeprav vztrajam, je njihov zaključek: "Aha, potem ni rečeno, da si v prihodnosti ne boš premislila?"

Z »Urbanovo srečko« do potrebnih sredstev za razvoj genske terapije
Deček Urban se je rodil z okvaro na genu CTNNB1, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starši so se povezali z raziskovalci v Sloveniji in po svetu ter zagnali svetovni projekt razvoja genske terapije. Vse, ki to zmorejo, pozivajo k nakupu srečke in s tem k donaciji. Srečke lahko za 5 EUR kupi vsak, ki želi pomagati pri razvoju zdravila oziroma genske terapije za pomoč dečku Urbanu do njegovih prvih korakov.

Nežni dotiki, ki blagodejno vplivajo na nosečnice, porodnice in tudi dojenčke
Kranosakralna terapija med drugim blagodejno vpliva pred in po porodu ter pomaga tudi dojenčkom, ki veliko jočejo in malo spijo. Vse o nežni, ročni tehniki za sproščanje blokad v telesu je razložila izvajalka kraniosakralnih terapij, reiki učiteljica, certificirana theta healing terapevtka in socialna antropologinja Mateja Kelih.

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Tako lahko otroka na prijeten način navadite na opravila
Na kakšen način naj začnemo otroka privajati na gospodinjska opravila, da jih bo sčasoma usvojil in jih sprejel za svoje? Kakšne so prednosti, če otroka pravočasno začnemo navajati na gospodinjska opravila tako v odraščanju kot v odrasli dobi? Kakšne so posledice, če zamudimo ali otroka ne navadimo na gospodinjska opravila? Odgovarja družinski in zakonski terapevt, mag. Denis Ališić.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

V Postojno je prispelo dvajset ukrajinskih otrok
Včeraj so se v Postojni odvili čustveni prizori, ko je po skoraj 24 urah vožnje v vas Slavina prispelo dvajset ukrajinskih otrok, ki so jih spremljale še tri zdravnice ter nekaj medicinskih sester in vzgojiteljic. Da se bodo v svojem novem okolju odlično počutili in da bo vojna, ki divja v njihovi domači državi, le še grd spomin, so se potrudili mnogi, na otroških obrazih pa so se tako ponovno narisali nasmehi.

Zakaj znajo biti najstniki tako kruti v odnosu do staršev?
Hormonske in biološke spremembe, ki se odvijajo v telesu in možganih najstnika, znatno vplivajo tudi na spremembe in nihanje razpoloženja. S tem ko najstniki postajajo močnejši in večji, pa je pomembno, da jih učimo samoregulacije čustev in obvladovanja izbruhov ali morebitne agresije.

Kako pomagati otroku pri težavah v šoli?
Kaj lahko naredimo starši, ko se otrok sooča s težavami v šoli? Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov.

Družine, ki obedujejo skupaj, se več pogovarjajo
Ste že slišali, da so skupni družinski obroki zelo dobra naložba za zdrav razvoj vašega otroka? Ti imajo namreč zelo pomemben vpliv na njegovo življenje. Preverite, zakaj.

Zgodi se, da rojstvo otroka ni povezano le z veseljem in srečo
Le katera mamica ne pozna tistega sladkega obdobja, ko je vse usmerjeno v pričakovanje novega člana družine. Dnevi so prežeti z neizmernimi trenutki sreče in vznesenosti, dokler se končno ne zgodi. Rojstvo. Nove vloge, novi odnosi, nova rutina. A včasih je vrtiljak čustev, ki ga nismo pričakovali, tako intenziven, da se neskončno veselje čez noč spremeni v brezvoljnost, utrujenost, apatičnost, žalost, včasih tudi obup.

Kdaj ste nazadnje spali osem ur v kosu? – Hm? Ne spomnim se
Včeraj sem po elektronski pošti dobila oglasno sporočilo z vprašanjem, kdaj sem nazadnje spala osem ur. Hm, ne spomim se? Hm, že dolgo ne? Hm, odkar imam otroke, ne? ... V resnici sem kronično neprespana že vrsto let.

Ideje, kako z mamo preživeti materinski dan
Kmalu bo tukaj – dan, ko praznujemo naše čudovite mame. Tople, prijazne, vedno tukaj za nas, ko jih potrebujemo ne glede na to, kaj se nam v življenju dogaja. Zaradi njihove dobrote in neprecenljive pomoči bi jih lahko praznovali celo leto. A vsaj na materinski dan se spomnite nanjo in z njo preživite čudovit dan. Pokažite ji, kako zelo jo občudujete in kako radi jo imate. Da vas je vzgojila v osebo, kakršna ste danes.

Izpoved najstnice: Anoreksija in jaz
Anoreksija je bolezen sodobnega časa, pri kateri želi oseba zaradi napačne predstave o svojem telesu znižati svojo telesno težo. Pri tem zavrača vnos normalne količine hrane v telo, kar vodi v prekomerno izgubo teže, naglo hujšanje, slabo počutje, slabo kri in marsikatero drugo težavo. Gre za zelo resno bolezen, ki lahko v skrajnih primerih privede do smrti. Tokrat objavljamo pogumno osebno izpoved najstnice, ki si je z anoreksijo zrla iz oči v oči.

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah
Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'
Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji
Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

'Hotela sem roditi naravno, za vsako ceno. In žal sem res plačala zelo visoko ceno.'
Vsak porod skriva v sebi sporočilo. Moja porodna zgodba je ena izmed težjih. Še danes se mi je težko spominjati svojega poroda, saj je trajal zelo dolgo časa, pri njem pa sem zelo trpela. Vseeno vem, da mi je ta izkušnja prinesla sporočilo. Sporočilo, ki sem ga slišala in globoko znotraj sebe dojela.

Kako prepoznati, da otrok razmišlja o samomoru?
Preprečite samomor. Pogovarjajte se. Odkrito in sočutno ... Ponudite pomoč, če je nekdo potrebuje. In vedite – vse težave so rešljive, niste sami in vredni ste. Vredni ste živeti.