pomoči

Slavni zvezdnik razkril, zakaj ne želi najeti varuške
Glasbenik Asap Rocky ni želel najeti varuške za otroka, ki si ju deli s pop divo, Rihanno. Pravi, da ni čakal petintrideset let, da bi imel otroke, samo zato, da bi nato najel nekoga drugega, da pazi nanje. Če je Rihanna preveč zaposlena, je pripravljen opustiti vse, kar počne, samo da pazi na svoje otroke.

Je dojenčka primerno uspavati tako, da ga pestujemo?
Čeprav večkrat slišimo dobronamerne nasvete, da dojenčka ni dobro veliko nositi v naročju, ker se bo navadil na ta način uspavanja, pa strokovnjakinja trdi, da pri dojenčkih, mlajših od štiri mesece, to pravzaprav ni slaba odločitev. Preverite, zakaj.

Zakaj mame potrebujejo tudi čas zase?
Mame potrebujejo čas zase, da umirijo in zbistrijo svoje misli, se spočijejo, se napolnijo z energijo, počnejo tisto, kar imajo rade. Se opomnijo, kdo so bile, preden so nase prevzele skrb za otroka – 24 ur na dan in sedem dni v tednu.

5 skrivnosti iz porodne sobe
Porod otroka je že od nekdaj buril duhove. V preteklosti je bilo to dejanje vedno povezano z obredi, osamitvijo žensk in strahom pred neznanim. Danes vemo, da je porod izjemno intenzivna, a čarobna psihofizična izkušnja, ki dva posameznika spremeni v starša. In bolj kot smo nanjo pripravljeni, lažje bo. Če tudi same že pridno odštevate mesece ali tedne do velikega dogodka, vam bodo prav prišli spodnji nasveti, ki so podkrepljeni z izkušnjami slovenskih mamic.

Ikonična punčka, s katero smo se igrali vsi, sedaj v novi podobi
Podjetje Mattel, ki proizvaja kultne lutke Barbie, je po več kot šestih desetletjih od izida njihove prve punčke na prodajne police poslalo še slepo barbiko. Ta nosi palico, da bi slepim in slabovidnim otrokom zagotovila občutek pripadnosti. Kakšne so prednosti take igrače?

Zakaj permisivna vzgoja otroku škodi?
Večina staršev noče niti pomisliti na to, da bi svojega otroka vznemirili. Ne želijo sprožiti prepira, še manj pa si želijo, da bi bil njihov otrok jezen nanje. Sigurno ste se že kdaj znašli v tej koži. Poleg tega je tako težko vedeti, ali je to, kar od otroka prosimo, razumno. A zakaj je včasih treba reči ne?

Zato je lepo imeti tri otroke (čeprav je včasih zelooo pestro)
"Še enega komaj lovim in ukrotim, kaj šele tri!" je zadnjič dejala mlada mamica dveletne punčke. Marsikdo je res prepričan, da je imeti enega otroka lažje in da sta dva super družba, medtem ko so trije in več samo za najbolj pogumne. Ampak, ali je imeti več otrok tako večji izziv, kot imeti enega ali dva?

'Nosečniški možgani': mit ali resnica?
Marsikatera nosečnica in mamica v zgodnjem obdobju materinstva se srečuje s fenomenom 'nosečniških možganov', ki vključuje upad kognitivnih sposobnosti, težave s spominom in koncentracijo ter občutek miselne odsotnosti.

Poslovila se je Anita Ogulin: 'Smo srečni ljudje, ker so z nami srečni otroci'
V 73. letu starosti se je po boju z zahrbtno boleznijo poslovila Anita Ogulin. Humanitarka in prostovoljka se je več desetletij spopadala in reševala stiske najšibkejših, zadnji dve leti pa je bila svojo največjo osebno bitko, ki ji je žal podlegla. A za njo bo ostala zapuščina, ki je nikoli ne bomo pozabili.

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?
Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Nekdanja direktorica IBM-a: 'Tako je moja mama vzgojila štiri uspešne odrasle'
Če bi vprašali mamo Virginie Marie "Ginni" Rometty, kako ji je uspelo vzgojiti štiri močne izvršne direktorje, bi bil odgovor povsem preprost.

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?
Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Uganete, kateri znani slovenec je to?
Slovenski pevec, televizijski voditelj in plesalec Sebastian je nedavno razveselil svoje oboževalce s čudovitimi fotografijami iz otroštva.

Poštar Pavli polni šolske torbe
Začela se je dobrodelna akcija Pošte Slovenije in Zveze prijateljev mladine Slovenije, s katero že 12 let pomagata učencem iz socialno šibkejših družin.

Niste sami – starševska izgorelost pesti na tisoče staršev
Starševstvo je eno najlepših ter hkrati najbolj zahtevnih in napornih obdobij v življenju. Poleg sreče in ljubezni prinaša izzive, razdajanje in napore, ki lahko vodijo v izčrpanost in v skrajnem primeru v izgorelost. Kakšni so znaki, kje so vzroki in kako pomagati, je obrazložila predavateljica, magistrica zdravstvenih ved in diplomirana medicinska sestra Helena Grmek.

Zato moramo otroke toliko bolj varovati pred vročino
Sončarica se lahko pojavi hitro, še posebej, če je otrok aktiven na soncu, vendar so pogostejše tako imenovane pozne sončarice, ki nastanejo nekaj ur po preživljanju časa na vročini.

Očka Tilen: 'Prepričan sem, da me nihče več ne bi spravil v porodno sobo'
V porodnih sobah nastajajo zgodbe o novih začetkih, neizmerni ljubezni, novonastalih družinah in sreči. A žal ne vedno. Včasih se zgodi nepričakovano in tudi takšni izjemni mejniki prinesejo težje zaplete, ki lahko odzvanjajo še dolgo. Da, tudi nekateri očetje imajo svoje porodne zgodbe, le da so v nekaterih primerih te povezane s težkimi doživetji, ki vodijo celo do posttravmastke stresne motnje.

Kako zmanjšati stres in breme, ki ga starši (pre)težko nosimo?
Razumevanje, kako stiska in stres, ki ju doživljamo zaradi takšnih in drugačnih izzivov, vplivata tudi na naše otroke, je ključno, če jim želimo nuditi podporo, ki jo bodo še kako potrebovali v svojem življenju. Otroci nas opazujejo, vsrkavajo naše občutke in se učijo, kako se spopadati z manj prijetnimi situacijami in problemi, s katerimi se nenehno srečujemo. O tem smo se pogovarjali tudi s psihosocialno svetovalko.

Hana Huljić Grašo: 'Žal mi je, ker moram skrivati svojo srečo ...'
Hana Huljić Grašo in Petar Grašo poskušata svoje zasebno življenje skriti stran od oči javnosti, a mlada mamica priznava, da ji je včasih težko, ker svoje sreče ne more deliti z drugimi.

Kateri plavalni pripomočki so najboljši za otroke?
Medtem, ko se bliža toplejše vreme in zabavne aktivnosti ob vodah, se boste želeli prepričati, da je poskrbljeno tudi za varnost. Poleg plavalnega tečaja za otroke, je treba poskrbeti tudi za ustrezno, varnostno opremo. A kateri plavalni pripomočki so za otroke najboljši?

Kako se pripraviti na prve poletne počitnice z dojenčkom?
Radi imamo presenečenja, vendar ne na prvem potovanju z dojenčkom in ne v poletni vročini. Zato navajamo 5 zlatih pravil, ki bodo 'rešila' vaše prvo poletje z dojenčkom. Preverite, kaj vse morate kot novopečeni starši vedeti.

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?
Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti
Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

Sindrom zlonamernega starša: visoko konfliktne ločitve in posledice za otroka
Ločitev je dogodek, ki spremeni življenje in ima lahko globoke čustvene posledice za vse vpletene strani, zlasti če so v navzkrižnem ognju ujeti otroci. V nekaterih nesrečnih primerih pride do pojava, znanega kot sindrom zlonamernega starša, ki izrazito poslabša že tako zahtevne postopke ločitve in skrbništva. Nekateri zakonci se vedejo ekstremno in gredo za dosego svojega cilja (maščevanja) preko vseh meja. Prav v zvezi s tovrstnim vedenjem je dr. Ira Turkat, profesor, znanstvenik in terapevt, specializiran za sodne postopke, leta 1995 prvi uvedel izraz sindrom zlonamernega starša.

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora
Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

9 življenjskih veščin, ki se jih mora otrok naučiti v zgodnjem otroštvu
Prvo in najpomembnejše učenje v otrokovem življenju se zgodi v družini. Otroci se učijo iz tega, kako ljudje ravnajo z njimi, pa tudi iz tega, kar vidijo, slišijo in izkusijo že ob rojstvu. Obstaja pa nekaj življenjskih veščin, za katere je dobro, da jih otroci usvojijo že v zgodnjem otroštvu.

10 najpogostejših napak, ki jih počnete, ko načrtujete nosečnost
V želji, da bi jim čim prej uspelo zanositi, pari počnejo vrsto napak, ki lahko negativno vplivajo na uspešno zanositev. Preverite, za katere napake gre.

Toliko znaša dodatek za veliko družino v Sloveniji
Vsaka slovenska velika družina je upravičena do dodatka za velike družine. Katere družine izpolnjujejo pogoje naziva 'velika družina' in koliko znaša dodatek na veliko družino smo vprašali pristojne na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Odgovore si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

To je drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih
Za rakom letno zboli okrog 15.000 Slovenk in Slovencev. Med njimi je skoraj 8.000 moških, več kot 7.000 žensk ter od 70 do 80 otrok. Slednji so zaradi bolezni običajno prikrajšani za pomemben del otroštva in mladosti, zato je pomembno, da smo jim v oporo in jim pomagamo, kolikor je v danih okoliščinah pač mogoče. Izjemno pomembno vlogo pri tem imajo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, obolelih za rakom, ki se trudi izboljšati življenja otrok z rakom in njihovih družin. Na srečo pri tem niso sami ...