pomoči

Velikonočno ustvarjanje z malčki
S pomladjo se vsi razveselimo tudi velikonočnih praznikov, predvsem pa druženja z družino in vseh dobrot, ki jih ta praznik prinaša. Vključite tudi svoje najmlajše v pripravo tradicionalnih jedi, med katerimi ne sme manjkati potica, ne pozabite pa tudi na ustvarjanje in barvanje pirhov, tako si bodo otroci praznik najbolje zapomnili.

Z otroki specite pisane velikonočne kolačke
Pri okraševanju velikonočnih kolačkov opustite načelo "manj je več". Dajte si duška, pretiravajte z okraski in pričarajte pravo pomlad na mizi.

"Mamice, lahko smo kdaj pa kdaj neurejene"
"Mamice, privoščite si masažo in kozmetičarko", "Ni izgovorov, da niste vsak dan urejene", "V prvi vrsti morate poskrbeti zase, vse drugo bo počakalo" ... Stavki, ki sem jih kot mlada mamica težko poslušala.

Kako je dojenje preživelo številne zgodovinske izzive?
Ste se kdaj vprašali, kako je potekalo hranjenje dojenčkov v preteklosti, ko še niso poznali mlečne formule za adaptirano mleko? Kdaj so se pojavile dojilje in kdaj flaške? Kako je dojenje preživelo številne izzive? Preverite v kratkem zgodovinskem pregledu dojenja.

Uporabne informacije za starše otrok s posebnimi potrebami
Vse o prvih korakih birokracije za starše otrok s posebnimi potrebami.

Nadarjeni otroci - kdo so in kako jih prepoznamo?
Vsi otroci v sebi skrivajo potenciale, a vsak ga lahko kaže na različnem področju, lahko v umetnosti, športu, znanosti ali na primer na učnem področju. Predstavljamo temeljne načine, kako otroka ustrezno spodbujati, da razvije svoj talent.

Anita Ogulin: Med revnimi je vse več zaposlenih, ki ne zmorejo čez mesec
Stiska, nemoč, kup neplačanih položnic in vsakodnevne borbe, kako preživeti, danes marsikoga spravljajo v obup. Vse hujše breme svojih staršev pa pogosto nosijo tudi njihovi nič krivi otroci, ki so prikrajšani za toliko stvari, med drugim za brezskrbno otroštvo. O družinah v stiski in revščini, ki je vse bolj prisotna v slovenski družbi, smo se pogovarjali tudi s humanitarko Anito Ogulin (ZPM Moste–Polje).

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu
V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

Kako izbrati primerno posteljo za otroka?
Povsem normalno je, da kot starši želimo za svoje otroke le najbolje. To je sploh pomembno pri izbiri in zagotavljanju optimalnega in varnega prostora za spanje.

Izbirčen otrok ali starš, ki prehitro obupa?
Vsak starš se je že kdaj soočal s tem, da otrok ni želel jesti določene hrane in jo je vztrajno zavračal. Morda je še prejšnji teden užival v brokoliju, sedaj pa ga spet noče poskusiti.

"Očka je eden od staršev in ni pomočnik niti varuška"
Zadnjič je moj oče pokomentiral, kako zelo izjemno sposoben očka je moj mož, "potem ko je čisto popolnoma sam na počitnice peljal kar tri otroke".

HOROSKOP: Ribice so zanimive, občutljive in ustvarjalne
Male ribice so izredno občutljive in nežne, a hkrati strastne in ustvarjalne. Pri njih boste veliko dosegli z ljubečo podporo in razumevanjem ter manj z oštevanjem in strogostjo. Da, vzgoja otrok rojenih v znamenju ribe, je svojevrsten izziv.

Slovenske porodnišnice obdarili z grelnimi gnezdeci in posteljicami
Na svetu se vsako leto prezgodaj rodi 15 milijonov otrok, v Evropi 500.000, v Sloveniji 1.400 (več kot 7%). Ti otroci na začetku svojega življenja potrebujejo veliko pomoči, razumevanja in topline. Slednjo jim nudijo tudi grelna gnezdeca, ki jim omogočajo, da gredo lahko hitreje v sobe k svojim mamicam.

Simptomi in znaki starševske izgorelosti
Starševska izgorelost je fizična, duševna in čustvena izčrpanost, ki jo doživljamo zaradi kroničnega stresa in nikakor ni trend sodobnih staršev. Žal je v današnjem času ponekod še vedno prisotno prepričanje, da izgorelosti ni in da je v resnici težava v 'nesposobnih' ali 'razvajenih' starših. Takšno razmišljanje je lahko zelo nevarno, saj onemogoča iskanje pomoči. Preverite, kaj je v resnici starševski stres in kako se z njim spoprijeti.

Vsiljive misli po porodu: "Kaj pa, če bom poškodovala otroka?"
"Kaj pa, če bom poškodovala otroka? Ga bodo drugi okužili z virusi? Vse mora biti popolnoma razkuženo! Moram skriti ostre predmete pred seboj?" so le nekateri od primerov vsiljivih misli, ki so poleg nenavadnih ritualov in anksioznosti temelji obsesivno-kompulzivne motnje v obporodnem obdobju. Ta v večji ali manjši meri vpliva na materinstvo, pa tudi odnos s partnerjem in kakovost življenja nasploh.

Zgodba bralke: 'Še vedno diham, ampak je prekleto težko'
Ko rodiš otroka, se zaveš odgovornosti. Biti moraš skrbna mati in ga imeti rada, kljub nekdanjemu partnerju, ki ti nikoli ni stal ob strani, ki ga ni bilo ob tebi po porodu, ko si ostala sama in se spraševala, kako boš zmogla vse sama brez pomoči.

Znaki, da se otrok duši zaradi tujka v dihalnih poteh
Čeprav je bila prijateljica v bližini – v kopalnici je zlagala perilo, medtem ko se je hčerkica igrala v dnevni sobi–, dejansko ni videla, kako in kakšen kovanec je pogoltnila.

Očka v stiski: 'Preživnine ne plačuje, čakam jo več ur, da pride po otroka'
Mama je prva oseba, s katero otrok vstopi v odnos. A včasih ženska, ki rodi otroka, nima razvitega materinskega čuta ali pa zaradi takšnih in drugačnih dejavnikov te materinske vloge ne doživlja na primeren način. V smislu, da bi skrbela in negovala otroka, bila odgovorna in ljubeča do njega ter ga primerno vzgajala. V tem primeru vso starševsko vlogo prevzamejo oče, stari starši, sorodniki ali pa navsezadnje skrbniki otroka oz. rejniki. To so žalostne zgodbe, a vendar se odvijajo med nami. Po vsem svetu in doma.

Novorojenčki niso zmožni samouravnavanja telesne temperature
Mnoge novopečene mamice skrbi, da bi bilo njihovemu novorojenčku v hladnejši polovici leta preveč mrzlo. A strokovnjaki odsvetujejo pretiravanje s toplimi oblačili in pokrivanjem otroka, ker novorojenčki ne zmorejo sami uravnavati telesne temperature in hitro lahko pride do pregretja telesa.

Takšni so pogoji koriščenja izredne denarne pomoči
Enkratna ali izredna denarna socialna pomoč je namenjena za kritje izrednih stroškov, ki so vezani na preživljanje in jih z lastnim dohodkom ali lastnim dohodkom družine ni mogoče pokriti. Kdo vse je upravičen do te vrste denarne pomoči in kakšni so pogoji za uveljavljanje? Preverite v tokratnem prispevku.

Kako se z otrokom pogovarjati o nevarnostih spletnih iger?
Danes veliko otrok preživlja proste popoldneve pred ekrani. Tudi za starše, ki prihajajo pozno domov in je za njimi stresen dan v službi, se zdi najboljša in najučinkovitejša rešitev mobilnik ali tablica, s katerim zamotijo otroka in pridobijo nekaj časa zase. A vendar kaj otroci pravzaprav nadomeščajo z igranjem spletnih iger? Ali poznate vse pasti in nevarnosti, ki prežijo nanje na spletu? Kdaj govorimo o prekomernem igranju spletnih iger in zasvojenosti? Vse to in še več lahko preverite spodnjem pogovoru s Franjo Gros, univ. dipl. psih., in svetovalko na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT.

Tematski portali z rekordnimi branostmi
Pro Plusova družina tematskih portalov je v mesecu oktobru beležila vrhunske rezultate obiskanosti. Ti so odraz kakovostnih in raznovrstnih vsebin, zaradi katerih se bralci vedno pogosteje vračajo.

Tisti, ki vas bo iskreno ljubil, bo sprejel in vzljubil tudi vaše otroke
Ločitve danes niso več tabu in vsakemomur se lahko zgodi, da njegov odnos ne zavije v pravo smer, čeprav sta si z nekdanjim partnerjem ustvarila družino. Razlogov, zakaj je tako, je malo morje, a tokrat ne bomo govorili o tem. Pogledali bomo, zakaj ni nikoli prepozno za drugo priložnost.

So za uspeh v življenju potrebne le petke?
Kakšen vpliv ima na otroke učenje s pomočjo spletnih aplikacij, kako približati otroku učno snov, ki ga ne veseli, in ali so odlične ocene res merilo za uspeh v nadaljnjem življenju, so le nekatera izmed vprašanj, ki smo jih zastavili učiteljici Tini Fabijan.

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave
Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

V vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok zaradi te virusne okužbe
V zadnjih dneh v slovenskih vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok s podobnimi simptomi, kot so npr. pordele in občutljive oči. Gre za vnetje očesne veznice, ki je izjemno nalezljivo. Potek in zdravljenje se razlikujeta glede na vzrok vnetja. Preverite, kako ravnati v primeru okužbe.

Kako urediti delovni prostor za otroka?
Šola je že v polnem zagonu in naši mali šolarji potrebujejo prostor za opravljanje šolskega dela, pa tudi za ustvarjanje. Zelo pomembno je, da temu prostoru namenimo poseben premislek, saj se mora otrok v njem počutiti sproščeno, hkrati pa mora prostor spodbujati delovno vzdušje.

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro
Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

10 priporočil za zdravo spanje otrok
Kakovosten in zadosten spanec je ena najbolj pomembnih osnovnih potreb za zdrav razvoj in rast otroka. Pomanjkanje le-tega lahko vodi v različne dolgoročne posledice, tako pri telesnem kot kognitivnem razvoju otroka. Zato vam predstavljamo deset priporočil za zdravo spanje vaših otrok.

V Sloveniji vsako leto približno 80 otrok in mladostnikov zboli za rakavo boleznijo
September je mesec ozaveščanja o raku pri otrocih. V Sloveniji vsako leto približno 80 otrok in mladostnikov zboli za rakavo boleznijo, pri čemer jih približno 20 odstotkov boj z zahrbtno boleznijo izgubi. Vsak od nas pa lahko doprinese k boljšemu jutri, saj neprofitno društvo Junaki 3. nadstropja v septembru zbira namenska sredstva za nakup naprave, ki bo v pediatrični kliniki pomagala pri zdravljenju otrok.