pomoči

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?
Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Zapis, ki odmeva: 'Ne sodite drugih'
Še posebej utrujene, izčrpane mame ne potrebujejo obsojanja okolice in dodatnega bremena družbe. Namesto da bi sodelovali pri obrekovanju ali sodbah, se zato raje umaknite in posvetite energijo sebi, svojim uspehom in ciljem. Preberite si spodnji zapis, ob katerem se boste prav gotovo zamislili.

Kam na pomladni družinski izlet?
Bled s slikovito pokrajino in dinamično okolico zagotovo velja za eno najbolj priljubljenih turističnih točk pri nas. Sprehod okrog jezera, vožnja s pletno do otoka in vzpon na grad ali Malo Osojnico so le nekatere možnosti za preživljanje prostega časa v tem gorenjskem mestecu, ki privablja staro in mlado z vseh koncev in krajev. Družina Bitenc pa je izlet na Bled izkoristila še za testiranje novega električnega avtomobila.

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic
Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Svojega edinca Slovenka za štiri leta pustila v sirotišnici
Življenje piše različne in žal pogosto tudi zares žalostne zgodbe. Na eno izmed takšnih je ponovno naletela Ana Praznik, voditeljica oddaje Delovna akcija, ki s svojimi mojstri neumorno prenavlja stanovanja tistih, ki so najbolj potrebni pomoči, s tem pa jim vrača upanje v boljši jutri. To močno potrebuje tudi družina Zajfrid, ki jo bo Ana z obiskom presenetila v jutrišnji epizodi.

To je najlepše darilo, ki ga lahko podarite
Dobrodelna dejanja mnogim olajšajo trenutno življenjsko situacijo, ki je zaradi epidemije še toliko težja. Zakaj ne bi tudi sami naredili nekaj dobrega za otroke in mladostnike v stiski?

Alen Kaučič: 'Starševstvo je najlepša ter najzahtevnejša naloga na svetu'
Redki so moški, ki radi iz srca in iskreno spregovorijo o starševstvu, svojih izkušnjah in vsakdanjih opravilih, a vendar obstajajo. Eden izmed njih je Alen Kaučič, ki se je odločil, da bo ustanovil svojo stran na družabnih omrežjih, kjer bo delil svoje izkušnje, občutja in naloge starševstva. Na ta način želi spodbuditi tudi ostale očete, da se bodo več pogovarjali o tej temi, da si bodo izmenjavali mnenja, vprašali, če česa ne bodo vedeli in skupaj podebatirali o različnih temah.

Premiera serije Domače živalice danes na OTO
Na priljubljen otroški program OTO danes, 12. februarja, ob 18.30 prihaja premiera nove slovenske dokumentarne serije Domače živalice. Gre za poučno otroško serijo, v kateri bodo malčki spoznavali domače živali.

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan
Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

V tej občini napovedujejo višji znesek enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka
Na pobudo župana Mestne občine Velenje bodo s 1. februarjem znesek enkratne denarne pomoči staršem ob rojstvu otroka s 150 evrov povišali na 300 evrov.

To je pomembno za otrokov razvoj
Ni ga starša, ki si ne bi želel, da bi se njegov otrok razvil v uspešno odraslo osebo. Pri tem lahko svojim otrokom pomagate, ampak zagotovo ne tako, da stvari naredite namesto njih. V vsakem obdobju odraščanja mu lahko kot starš stojite ob strani in ga z različnimi načini spodbujate k razvijanju kreativnosti, miselnosti in samostojnosti.

Kateri dodatki bodo izplačani staršem v okviru PKP 7?
Kdo vse je upravičen do dodatkov, ki bodo izplačani staršem v okviru PKP 7, kakšna bodo izplačila in kdaj bodo nakazana? Preverite v spodnjih vrsticah.

HOFER z Nasmeškotki za Botrstvo zbral rekordnih 21.039 evrov
Lukovica, 12. januar 2021 – HOFERjevi dobrodelni Nasmeškotki so med prazničnim časom že četrto leto zapored delili nasmehe in obenem zbrali 21.039 evrov. V letošnji akciji je bil zbran najvišji znesek do sedaj, sredstva od prodaje pa so tokrat namenjena kritju oskrbnin v dijaških domovih za dijake iz socialno šibkih družin pod okriljem programa Botrstvo v Sloveniji. Dobrodelni akciji se je kot ambasador letošnjega Nasmeškotka pridružil Peter Poles, prvič pa je Nasmeškotek ponujal tudi možnost osebnega posvetila.

George Clooney razkril trik, s katerim v hipu umiri otroka
Praznični čas s seboj prinese veliko vzhičenja, hitenja, priprav, nemira in pričakovanj. V vsem tem direndaju tudi otroci nekoliko 'podivjajo' in ravno tako kot mi, 'navadni smrtniki', tudi zvezdniki poskušajo na vse načine umiriti situacijo doma.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Slovenski zajtrk naj bo doma. In otrokom povejte, da brez čebel ni življenja
Iz naše šole je na začetku tedna po elektronski pošti prišlo vabilo, naj si doma privoščimo zajtrk s tradicionalno slovensko hrano. Še pred letom dni so v našem vrtcu na zajtrk povabili tudi starše, postregli pa so nam ga otroci, oblečeni v čebelice. Boljšega zajtrka še nisem jedla. Letos to žal ni mogoče.

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo
Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

Slovenska ustvarjalka ganila z iskrenim zapisom
V teh negotovih časih, ko se hitro prepustimo strahu, nervozi in tesnobi, je lepo prebrati tudi pozitivne zapise, ki nas usmerjajo na pravo pot. V teh časih, ko je okoli nas čedalje več nestrpnosti, je lepo prebrati, zakaj in čemu še biti hvaležen. In ravno to je v svojem zapisu delila Nina Golob Kukman, slovenska ustvarjalka, ki deluje pod imenom Nitka. Njen zapis je tisto, kar trenutno potrebujemo, se strinjate?

Novosti, ki se obetajo za starše otrok, rojenih po 1. januarju 2021
Na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti smo naslovili vprašanja, kakšne spremembe se obetajo za starše otrok glede pomoči države. Odgovore si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kako šolarju zagotovimo funkcionalen delovni kotiček?
Glede na to, da je šolanje od doma v zadnjih mesecih postalo nova realnost, je zelo pomembno, da otroku doma zagotovite kotiček, kjer bo lahko nemoteno opravljal svoje učne obveznosti. Kaj pa morate pri tem upoštevati?

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni
"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Preženite dolgčas z jesenskim ustvarjanjem
Če imate papirnate krožničke, volno, barvo in čopiče, lahko "dooolgčas" jesenskega popoldneva preženete z izdelavo grozljivih pajkovih mrež in strašansko zabavnih buč. Najbolj ustvarjalni lahko izdelajo tudi pajkce. Uuuu, grozljivo! Otrokom bo strašansko všeč!

O neplodnosti: 'Otrok ni zdravilo, ni obliž, je nadgradnja in obogatitev tistega, kar že imata'
Neplodnost je še vedno tabu tema, o kateri pari težko spregovorijo. V Sloveniji za neplodnostjo trpi vsak 6. par. O osebni izkušnji spopadanja z neplodnostjo, občutki poraza in bremena, ki lahko vplivajo tudi na partnerski odnos, pa je iskreno spregovorila Maja Henigman. Z njeno zgodbo se lahko poistoveti marsikatera ženska.

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

9-letni deček se je prvič postrigel in presenetil z gesto
V času, ko sta v zavesti ljudi vse pogosteje individualnost in egoizem, z Otoka kot piš svežega vetra prihaja zgodba o devetletnem Rilleyju Stancomeju, ki se je pri devetih letih odločil, da prvič sede na frizerski stol. Zgodba ne bi bila nič posebnega, če se ne bi fantič odločil, da svoje lase podari tistim, ki jih potrebujejo.

Posnetek inštruktorice, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik
Posnetek inštruktorice plavanja, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik. Mamici so očitali, da spravlja svojega osemmesečnega sinčka v veliko nevarnost, grozili so ji celo s smrtjo. Kaj meni o posnetku, smo povprašali akreditirano inštruktorico razvoja za dojenčke, reševalko iz vode in vaditeljico otroškega plavanja ter terapevtko v vodnem okolju, Deniso Lavrenčič. Razložila je tudi, kako sama privaja na vodo naše najmlajše že od rojstva dalje.

Koliko prostega časa imajo na voljo mame?
Vse službene obveznosti, opravki in hišna opravila materam v povprečju nudijo zgolj pol urni kvalitetni počitek dnevno, trdijo v eni izmed britanskih raziskav.

Pismo hčerki: Zakaj nikoli ne boš postala starejša sestrica
Po spletu je zaokrožilo pismo matere, ki ga je napisala svoji štiriletni hčerki. V njem se nahaja ganljiv zapis o tem, zakaj nikoli ne bo postala starejša sestra. In, ko boste naslednjič mlado mamico spraševali, kdaj bo imela naslednjega otroka, se spomnite na te besede.

'Ko med enim hranjenjem štirikrat oživljaš svojega otroka, se ti življenje obrne pred očmi'
Bila je moja druga nosečnost. Popolnoma različna od prve, ves čas so me prevevali čudni občutki. Mama vedno ve.