Bibaleze.si

pomagamo

Zdrava nosečnica
09. 04. 2020 08.12

Kožne nevšečnosti v nosečnosti

V nosečnosti se spreminjate, tako psihično kot fizično. In tudi koža, vaš največji organ, ni nobena izjema. Vsaka najmanjša sprememba se na njej opazi najprej. Kako pa kožne nevšečnosti blažiti?

Porodnišnice
08. 04. 2020 16.42

Porod v porodnišnici Ptuj v času covida-19

Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici na Ptuju. Odgovarja Damijana Bosilj, dr. med., spec. ginekologije in porodništva, predstojnica ginekološko porodnega oddelka SB Ptuj.

Blog
01. 04. 2020 13.34

'Mi smo doma. Zaradi vas, ki ne morete biti doma'

Solze mi napolnijo oči ob pogledu na fotografije na spletu, na kateri mlad očka zdravnik preko stekla hrepeni po svojih dojenčicah. Jokam z mamico medicinsko sestro, ki ji ob prihodu domov skuša v naročje steči triletna punčka, a se ji umakne in plane v jok. Srce me skeli, ko mamica zdravnica prosi za avtodom, v katerem bi živela ob bolnišnici, kjer bo skrbela za obolele s koronavirusom. Da se ne bi vračala domov ... Da bi zaščitila svoje najdražje pred morebitno okužbo. Zaradi njih bi morali ostati doma.

Trači
31. 03. 2020 08.17

Hčerki ime izbrala več kot teden dni po porodu

Izbira otrokovega imena je zagotovo ena težjih odločitev med nosečnostjo, saj z njo otroka na neki način zaznamujemo za vse življenje. Tega sta se dobro zavedala tudi profesionalna plesalca iz britanske različice šova Zvezde plešejo, ki sta si za otroka brez uspeha prizadevala več let.

Zanositev
22. 03. 2020 18.41

Kaj pomeni zavestno spočetje?

Ko se odločite postati starši, ni dovolj, da spremenite samo prehranjevalne navade, se odrečete slabim razvadam in imate spolne odnose brez zaščite. Strokovnjakinja Ana Drevenšek je z nami spregovorila o zavestnem spočetju, procesu osebne rasti, procesu 'starševanja'.

Resnične zgodbe
22. 03. 2020 13.43

Med peto nosečnostjo je vedela, da je nekaj drugače ...

Amber DeAnn Rojas je ponosna mama petih otrok in med zadnjo nosečnostjo je vedela, da je nekaj drugače. Nihče ji ni verjel ...

Družinsko življenje
20. 03. 2020 17.04

Kako lažje kot družina preživeti samoizolacijo?

Čeprav vsi radi preživimo čas s svojimi družinami, gre v primeru samoizolacije za vsiljeno obliko stalne povezanosti, kjer se izgubi občutek individualnosti. Na srečo se takšnemu scenariju lahko izognemo in ga obrnemo v svojo korist.

Novice
13. 03. 2020 07.51

Koronavirus: Kako se z otrokom pogovoriti o trenutni situaciji?

Ker izbruh novega koronavirusa Covid-2019 tudi za odrasle pomeni cel kup ugank in sprotnih prilagajanj, se to seveda odraža v medsebojnih odnosih. Že odrasli ne razumemo povsem dobro kaj sledi, kaj lahko pričakujemo in kako je najboljše za vse skupaj ukrepati.

Dojenček
22. 01. 2020 09.40

Masaža dojenčka sprošča, blaži bolečino in uspava

Masaža ne sprošča le odraslih, temveč tudi novorojenčke. Poskrbi, da začutijo toplino in bližino ljubljene osebe, hkrati pa jim lahko z masažnimi prijemi ublažite marsikatero bolečino. Čudežno moč masaže nam je razkrila Nina Terčon, dipl. med. sestra, študentka apl. kineziologije in maserka.

Dojenček
22. 01. 2020 09.32

7 nasvetov, kako omiliti trebušne krče

Trebušni krči, ki mučijo marsikaterega dojenčka, se lahko pojavijo že po porodu in naj bi izzveneli do tretjega meseca starosti. Dojenčki se v intenzivnem joku, ki se običajno pojavi v večernih urah, zvijajo, napenjajo in imajo vetrove. Kako jim pomagati?

Spanje in dojenje
22. 01. 2020 09.03

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?

V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

Novice
20. 01. 2020 07.58

Ganljiva akcija za otroke v stiski

Dobrodelna dejanja, ki vključujejo nasmeh, so nekaj najlepšega – še posebej, če pričarajo nasmeh tudi otrokom iz socialno šibkejšega okolja.

Družina in odnosi
16. 12. 2019 14.14

Ana se ni vdala v usodo in s srcem pomaga drugim

Nikoli ne bom pozabila, ko sem sedemletnemu dečku dala vrečko, rekoč, naj si nabere sladkarije iz zabojčka. Ni ga bilo kakih 10 minut in nazaj je prišel z eno liziko, se spominja Ana Lukner Roljič. Njena Anina zvezdica "sije" že 10 let. Ustanovila jo je, ko je bila sama na dnu. Ni se vdala v usodo in danes z vsem srcem pomaga drugim.

Prosti čas
11. 12. 2019 08.39

Kdaj je primerno otroka postaviti na smuči?

Nekateri starši ste že lahko peljali svoje otroke na sneg. Veselje in smeh ob izdelovanju snežaka sta se zagotovo razlegala daleč naokrog. Kakšna kepa, ki je pristala za vratom, pa tudi ni zmotila prešernega razpoloženja. Nekateri najbolj zagnani zagotovo niste odlašali in ste se že odpravili na bele strmine. Nekaj slovenskih smučišč je že zagnalo svoje naprave in povabilo smučarje v zimski objem. Na kaj vse moramo biti pozorni pri izbiri smučarske opreme in kdaj je primerno otroka postaviti na smuči, smo se pogovarjali z Jernejem Skokom, trenerjem pro alpskega smučanja.

Novice
27. 11. 2019 07.45

'Še vedno se ne morem sprijazniti, da ima Lena težko poškodbo možganov'

''Vsi bi morali vedeti, kaj lahko pretep v šoli izzove in kaj lahko prinese najstniško nasilje. Zgodilo se je mojemu otroku, lahko se zgodi kateremu drugemu otroku. Še vedno se ne morem sprijazniti, da ima Lena težko poškodbo možganov,'' je povedala Milica Sretenović, njena pretresljiva zgodba je lahko v opozorilo vsem.

Zdrav otrok
19. 11. 2019 07.47

Moj otrok se 'puklasto drži'. Kako mu lahko pomagam?

Veliko otrokom lahko pripišemo nepravilno držo, vzroki za to pa so različni. Sključenost pa lahko po mnenju diplomirane fizioterapevtke Petre Šterlek tudi koregiramo s treningom, ki je prilagojen posameznemu otroku. Preberite si intervju s strokovnjakinjo, ki pojasni tudi, na kakšne znake morajo biti pozorni starši in kaj pripomore k ohranjanju pokončne drže naših šolarjev, ki na ramenih nosijo težke torbe.

Razvoj otroka
13. 11. 2019 07.31

Kdaj lahko otrok začne hoditi po stopnicah?

Predvsem mame so tiste, ki otroka, ki še ne hodi, odvračajo od stopnic. Kdaj je prav, da ga pustimo blizu? Že kot dojenčka, ko sploh še ne zna hoditi? Kako naj mu pomagamo osvojiti stopanje navzgor in navdol po stopnicah? Strokovni pogled na to obdobje razvoja, gibanja in učenja nam je ponudila Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojno-nevrološke obravnave.

Vzgoja in vrtec
07. 11. 2019 07.58

Kaj storiti, ko otroka udari drug otrok?

Med sovrstniki seveda pride do sporov, ampak kako naj se starši ali vzgojitelji odzovejo, ko en otrok udari drugega. Kaj naj malčku sporočimo, kako naj se odzove, ko je žrtev, kako naj ustavi nasilneža? Je pravi odgovor, da se na nasilje odgovori z nasiljem? Po nasvet smo se obrnili na zakonsko in družinsko terapevtko Alenko Lanz.

Zdrav otrok
29. 10. 2019 08.03

Obolenje, ki se lahko pojavi kadar koli v življenju

"Skušala sem ga prepričati, naj obleče dolge rokave in hlače, saj sem ga želela obvarovati. Nisem vedela, kakšen bo odziv ljudi. Vendar se je uprl, rekoč, da bo nosil majico s kratkimi rokavi, kratke hlače in sandale," se mamica spominja dneva, ko je sina prvič pospremila v vrtec. S čim se soočajo starši, otroci in vsi bolniki z luskavico, je razložila Nina Jugovar, dr. med., specialistka dermatovenerologije.

Bibini svetovalci
21. 10. 2019 11.30

Vedenje devetletnika

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Zanositev
09. 10. 2019 08.10

8 korakov do otroka

S partnerjem ste se odločili, da boste imeli otroka. Podajamo zanimivo infografiko, kako v osmih korakih stopiti na pot, ki vodi k starševstvu.

Zdrav otrok
08. 10. 2019 07.57

Tisti, ki niso zdravljeni, izgubijo povprečno 16 let življenja

Družinska ali familarna hiperholesterolemija je motnja, ki se deduje. Kot poroča Društvo za srce, je njen znak zvišan slab ali LDL holesterol, in sicer že v otroštvu. Zelo pomembno je vrednosti holesterola preveriti že v tem obdobju življenja, saj nezdravljeno stanje pomeni nagnjenost k prezgodnjem pojavu bolezni srca in ožilja. 

Zdrav otrok
03. 10. 2019 08.05

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati

Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

Problematični najstnik
02. 10. 2019 07.16

Je takšna knjiga primerna za naše 12-letnike?!

Med starši je završalo, ali je knjiga, ki je bila izbrana pri nacionalnem projektu Rastem s knjigo ustrezna za 12-letnike. Zaradi vsebine in besed, ki se nanašajo na spolnost. Obrnili smo se na Janjo Urbanič, mentorico za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, in jo povprašali, ali je spolnost še vedno tabu tema med starši in najstniki, ali je prav, z njimi odkrito spregovorimo o tem in kako najti ustrezne debate.

Malček
28. 09. 2019 08.15

Slovenci pokazali veliko srce: vsi so pripravljeni pomagati Krisu. Zakaj je tako?

Te dni se je vsakogar dotaknil 19-mesečni Kris, ki ima spinalno mišično atrofijo. Pomaga mu le lahko zdravilo, vredno dva milijona evrov. Slovenci smo pokazali, da smo srčni, da nam je mar, da želimo rešit življenje.

Zdrav otrok
13. 09. 2019 08.20

'Pri petih letih ima tri centimetre debelo zdravstveno kartoteko, kar govori samo zase.'

Kako pomagati otroku, da bo lahko vsaj tri ure v kosu spal, da ga bo nehalo srbeti, da ne bo cele noči jokal? Kaj skuhati? S čim mazati? Vprašanja, ki si jih postavljajo starši otrok z atopijskim dermatitisom. In čisto vsak ima svojo edinstveno zgodbo.

Očkov kotiček
05. 09. 2019 08.06

To so znaki poporodne depresije pri moškem

Ne samo da ima lahko ženska poporodno depresijo, ima jo lahko tudi moški. Po mnenju strokovnjakinje Klavdije Slapar, diplomirane babice, se lahko pri njem pojavi že med partnerkino nosečnostjo ali kmalu po porodu.

Problematični najstnik
03. 09. 2019 07.56

Zato Mateja poučuje svoja otroka doma

Gita Mateja de Laat je po uspešno zaključenem študiju v Ljubljani odšla na Nizozemsko, kjer je spoznala moža. Vrnila sta se v Slovenijo in si ustvarila družino. Imata tri otroke, najstarejšo hčerko ter srednjega sina že od samega začetka šolata na domu. To jo je spodbudilo, da se je vpisala na doktorski študij, program edukacijske vede, v okviru katerega poglobljeno raziskuje pojav šolanja na domu.

Problematični najstnik
02. 09. 2019 08.01

Vse o šoli, ki jo obiskujeta princ George in princesa Charlotte

Slovenske šolarke in šolarji so v ponedeljek po dvomesečnih počitnicah znova sedli v šolske klopi, kjer bodo vse do junija prihodnje leto pridno nabirali znanje. Tudi drugod po Evropi se s septembrom pričenja novo šolsko leto, a datumi nekoliko variirajo. Britanski princ George je s poukom začel danes. Letos mu bo družbo delala tudi sestrica Charlotte, ki je prvošolka!

Bibini svetovalci
23. 07. 2019 11.25

Neubogljiva dvojčka

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986