Bibaleze.si

pomagamo

Razvoj in odnosi
22. 02. 2021 13.28

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju

Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

Novice
15. 02. 2021 09.22

15. februar – mednarodni dan boja proti otroškemu raku

Mednarodni dan boja proti otroškemu raku je svetovno znana kampanja ozaveščanja o raku v otroštvu in mladosti, ki je bila ustanovljena leta 2002. Društvo Junaki 3. nadstropja bodo v ta namen imeli danes v Ljubljani postavljeno informacijsko stojnico društva, kjer boste lahko izvedeli vse o društvu, dnevu boja proti otroškemu raku in malih junakih.

Najstniki
24. 12. 2020 08.04

To so resnično učinkovite študijske navade

Učinkovite študijske navade, ki vključujejo pravilen pristop k učenju, izbiro ustreznega okolja, strukturiranje urnika, minimaliziranje motenj in spominske igre, niso le ključ do boljšega učnega uspeha vašega študenta, pač pa ga naučijo tudi vztrajnosti in iznajdljivosti. Predstavljamo vam skupek zelo efektivnih pristopov k učenju, ki mladostnika opremijo tudi za kasnejše soočanje s poklicnimi izzivi.

Šola in splet
01. 12. 2020 07.50

18-letna dijakinja: 'Bojim se predvsem mature'

Dijaki so že od marca prikrajšani za druženje, težko pričakovana praznovanja polnoletnosti, maturantski ples, izlet in tudi pouk na šoli. Kako se soočajo s trenutno situacijo, kaj jih skrbi in kje vidijo največ pomanjkljivosti, je za nas razkrila 18-letna dijakinja, ki letos zaključuje zadnji letnik splošne gimnazije.

Novice
20. 11. 2020 08.25

Slovenski zajtrk naj bo doma. In otrokom povejte, da brez čebel ni življenja

Iz naše šole je na začetku tedna po elektronski pošti prišlo vabilo, naj si doma privoščimo zajtrk s tradicionalno slovensko hrano. Še pred letom dni so v našem vrtcu na zajtrk povabili tudi starše, postregli pa so nam ga otroci, oblečeni v čebelice. Boljšega zajtrka še nisem jedla. Letos to žal ni mogoče.

Novice
03. 11. 2020 07.53

Željko Ćurić: 'Ne zavedamo se, da smo za svoje otroke bogovi in boginje'

Kako otroci dojemajo določene situacije, je odvisno predvsem od tega, kako jih doživljajo njihovi starši, trdi Dr. Željko Ćurić, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Z njim smo se pogovarjali o stiski otrok in staršev v času koronakrize. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Problematični najstnik
23. 10. 2020 14.00

'Najstnik se umakne, ko so starši 'preglasni' za njegov notranji svet.'

Z dr. Andrejo Poljanec, vodjo študijskega programa Psihologija na SFU Ljubljana, smo se pogovarjali o tem, kako naj se starši, ki imajo doma najstnika, spoprimejo s trenutno situacijo. Ta je namreč zelo nenavadna in s seboj prinaša številne do sedaj nepoznane izzive. "V času, ki že sam po sebi zahteva strog red, narekovan od zunaj, je pomembno, da si znotraj družinske celice privoščimo razvijati več prožnosti, čustvene pestrosti, iskrenega pogovarjanja, humorja, potrpežljivosti in vlaganje energije v razvoj pozitivnih vidikov sebe," pojasnjuje in dodaja, da "starši pogosto zmotno razumejo skrb za najstnike kot kontrolo, nalaganje obveznosti, odgovornosti, reda … Vse to je seveda tudi potrebno in tudi ni s tem nič narobe, če pred tem zagotovimo prijetno čustveno podlago."

Razvoj
16. 10. 2020 21.38

Že poznate MNRI metodo?

Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Ustvarjamo
16. 10. 2020 13.51

Ideje za strašne obrazne poslikave: "pošastkoti", "smrtkoti", "satančki" ...

Otroci imajo ogromno želja in idej. Radi bi se spremenili v "pošastkote", zombije, "smrtkote", "satančke", filmske junake, čarovnice, drakule ... Mi smo tukaj, da vam pomagamo najti navdih, čeprav morda niti niste najbolj umetniško nadarjeni!

Novice
16. 10. 2020 11.40

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni

"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Novice
08. 10. 2020 08.03

'Smo mamice otrok, umrlih med nosečnostjo ali kmalu po porodu, in to je naša zgodba'

Večkrat se ljudje sprašujemo, kako lahko pomagamo žalujočim staršem. Ob tovrstni izgubi se tudi nam stre delček srca, vendar si ne upamo ali ne zmoremo pristopiti žalujočim. Da bi podrli zidove, se o izgubi pogovarjali in drug drugemu pomagali, so se odločile matere, ki so izgubile svojega otroka, spregovoriti na glas.

Družina in odnosi
15. 09. 2020 07.37

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka

Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Vzgoja in vrtec
04. 08. 2020 07.56

Na ta način lahko poskusite brzdati svoje kričanje nad otrokom

Nihče izmed nas ni popoln starš. In kljub temu da se zavedamo, da kričanje na otroke ni optimalna rešitev ter ne bo pripomogla k boljši vzgoji, se včasih zgodi, da preprosto podležemo svojim občutkom nemoči in povzdignemo glas. Na kakšne načine si lahko pomagamo?

Družina in odnosi
31. 07. 2020 07.55

Za vse žrtve nasilja: Tudi vaši otroci vas potrebujejo

Žrtev nasilja … Že samo poimenovanje zveni, kot da ste mrtvi, ampak niste, umrl je le en del v vas, tisti del, ki je verjel, da se vam to ne more zgoditi, da se to dogaja samo v filmih ali nekje daleč daleč stran. Zakaj bi vam nekdo, s katerim ste si ustvarili družino, gradili skupno prihodnost in še in še, naredil nekaj tako nedoumljivega? Prvič, drugič, tretjič … Udarci zagotovo bolijo, ampak to ni vaša edina bolečina, saj so pogosto priča družinskemu nasilju tudi tisti, ki jih imate neizmerno radi – vaši otroci.

Problematični najstnik
28. 07. 2020 08.16

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik

Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Dojenček
24. 06. 2020 11.00

Kaj morate vedeti o dojenju po carskem rezu?

Dojenje po carskem rezu lahko steče malce počasneje, saj je potreben daljši čas za okrevanje. Dojenčka je pomembno podojiti takoj, ko je to mogoče, pravi svetovalka za dojenje Urša Savodnik.

Spanje in dojenje
24. 06. 2020 11.00

''Kaj naj narediva, da bo otrok prej zaspal, brez 'čustvene drame'?''

Kaj naj narediva, da bo otrok prej zaspal; zakaj uspavanje vsak večer spremlja toliko joka in »čustvene drame«; zakaj otrok vsak večer, ko rečem, da je čas, da zaspi, hoče še kozarec vode, nato hoče na stranišče, potem reče, da je lačen … To so vprašanja, s katerimi se ubadajo mnogi starši.

Malček
22. 06. 2020 08.45

Napaka, ki jo dela veliko staršev, ima lahko posledice

Otroci neizmerno uživajo ob gledanju risank, animiranih filmov in drugih zabavnih vsebin, vendar moramo ob tem misliti tudi na njihovo varnost. Še posebej je pomembno, da jih zaščitite pred nasilnimi in preostalimi neprimernimi vsebinami.

Zdrav otrok
03. 06. 2020 06.00

Kaj storiti, ko se zlomi zob?

Pri padcu s kolesa, skiroja, rolke, pri igranju nogometa, borilnih veščinah ali v prometni nesreči … lahko pride do zloma zoba ali udarca v trda zobna ali obzobna tkiva. Takrat je zelo pomembno hitro in ustrezno ukrepanje ter obisk zobozdravnika.

Spanje in dojenje
03. 04. 2020 08.30

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah

Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Vzgoja in vrtec
19. 05. 2020 09.00

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''

Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Malček
19. 05. 2020 08.30

Kaj je selektivni mutizem?

Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Novice
14. 05. 2020 08.00

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa

Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Razvoj
12. 05. 2020 08.00

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh

"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Zdrava nosečnica
08. 05. 2020 08.00

Mateja iz UKC Maribor: Vsak dan smo priča rojstvu novega življenja

Spremljati in voditi rojstvo otroka je zelo odgovorna naloga, ki s seboj nosi tudi veliko lepih in dragocenih trenutkov. Na mednarodni dan babištva, ki ga vsako leto obeležujemo 5. maja in smo ga tudi pred nekaj dnevi, smo o tem pomembnem, a velikokrat še vedno premalo poznanem poklicu spregovorili z diplomirano babico Matejo Miklič, ki že 12 let dela v porodni sobi, poleg tega tudi na oddelku za patološko nosečnost in otročnice v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor.

Zdrav otrok
28. 04. 2020 07.06

Vnetje dlesni vodi k hujši okužbi

Dlesni se lahko pri otrocih vnamejo zaradi pregrobega ščetkanja, pogosto pa tudi zaradi neustrezne higiene. Afte in razjede v ustih so lahko posledica pomanjkanja železa ali vitamina B12.

Prosti čas
23. 04. 2020 10.15

Trik, kako zaposliti otroka, ki vas bo navdušil

Kako pa se v dneh karantene najraje zamotijo in zaposlijo vaši otroci? Po vseh tednih, ki smo jih že preživeli v zavetju doma, verjetno tudi njim že zmanjkuje idej za igro in ustvarjanje. Eden od načinov, kako jih boste za nekaj časa zaposlili in spodbudili njihovo domišljijo in kreativnost, je zagotovo risanje, in da bo vse skupaj še bolj zabavno, se lahko zdaj pridružite dobrodelni akciji ter na takšen način vaše malčke poučite tudi, kako zelo pomembno je, da drug drugemu pomagamo.

Malček
15. 04. 2020 09.39

Učenje vožnje s kolesom

Učenje vožnje s kolesom je za večino otrok nekaj, kar si zapomnijo za vse življenje, za starše pa je lahko to še ena zanimiva izkušnja pri delu in igri z otrokom. Strokovnjaki pravijo, da lahko z učenjem otroka začnemo med drugim in tretjim letom starosti, hkrati tudi svetujejo, naj bo učenje postopno.

Vzgoja in vrtec
16. 04. 2020 09.35

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?

Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Trači
10. 04. 2020 13.25

Najstniški idol ločen od sina

Med njima je natanko 10 let razlike in nihče ni pričakoval, da se bo rodila ljubezen, a britanska pevka Cheryl Cole je pred štirimi leti presenetila z novico, da ji posteljo greje deset let mlajši Liam Payne, nekdanji najstniški idol pop skupine One Direction. Skupaj sta bila dve leti, zdaj ju veže le še otrok.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986