pomagamo

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'
Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

Kako prepoznati, da otrok razmišlja o samomoru?
Preprečite samomor. Pogovarjajte se. Odkrito in sočutno ... Ponudite pomoč, če je nekdo potrebuje. In vedite – vse težave so rešljive, niste sami in vredni ste. Vredni ste živeti.

Zakaj je pomembna tudi psihična priprava na nosečnost?
Nasveti za pripravo na zanositev se največkrat osredotočajo na telesne vidike – uravnoteženo prehrano, jemanje ustreznih dopolnil ter pravšnjo količino gibanja. Kaj pa psihična priprava na nosečnost? Pogosto se ta vidik nehote spregleda, je pa v obdobju priprave na zanositev ali že nosečnosti ravno tako pomemben, saj omogoča zmanjšanje možnih zapletov, ki so posledica neizraženih čustvenih potreb, skrbi, stresa … Preverite 5 korakov, ki so ključni pri psihični pripravi na zanositev.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

'Učiteljica sem, ker uživam biti istočasno tudi učenka'
"Svojim učencem vedno rečem, da so 'carski' in so tako veseli in ponosni. Oni meni rečejo, da sem 'filmska'. Velikokrat se pohecamo in si popestrimo šolski vsakdan," nam je zaupala učiteljica angleščine Anja Frank. Z njo smo se pogovarjali o trenutni situaciji v šolstvu in o tem, zakaj se je odločila sodelovati pri projektu 5KA, resnozabavni spletni učilnici.

Naj svet postane Pravljična vasica za vse
Mercator je v sklopu projekta Pravljična vasica, ki je povezal celotno Slovenijo, pozval ljudi k sodelovanju pri gradnji virtualni vasice, s katero so zbirali sredstva za Hišo zavetja Palčica. Denarno donacijo pet tisoč evrov je Tomislav Čizmić, predsednik uprave Mercatorja, predal Darji Groznik, predsednici Zveze prijateljev mladine Slovenije, namenjena pa bo obnovi in urejanju prostorov hiše.

Izbira ljubljenčka naj bo prilagojena načinu življenja družine
Smo v času, ko otroci v družbi staršev dedku Mrazu in Božičku odpošiljajo najrazličnejše želje. Med njimi se znajde tudi želja po hišnem ljubljenčku, bodisi malem kosmatinčku, čudaškem kuščarju ali govoreči papigi. Starši se tako znajdejo v precepu, ali otroku žival omogočiti ali ga razočarati z neuslišano željo. Katero žival izbrati, predvsem pa o odgovornosti do nje, smo se pogovarjali z Elen Pejič, dr. vet. med.

Tako se je treba pripraviti na vožnjo pozimi
Pred odhodom na pot niso dovolj zimske gume. Preverite, kaj vse bi morali imeti v avtomobilu, če se odpravljate na pot z otroki!

Praznični piškoti, ki jih otroci naravnost obožujejo
Naši domovi so že okrašeni, iz domačih kuhinj pa omamno diši po prazničnih dobrotah. Božična drevesa so postavljena in čakajo na množico daril, ki se bodo zgrnila pod njimi. A v vsem blišču praznovanja ne smemo pozabiti na tiste otroke in mladostnike, katerih prazniki zaradi takšne ali drugačne stiske ne bodo tako čarobni. Preverite, kako lahko enostavno narišete nasmehe na njihove obraze – s piškoti!

So obšolske dejavnosti za otroka zabava ali obremenitev?
Ponudba obšolskih dejavnosti je danes izjemno pestra in raznolika, mnenja staršev pa so velikokrat deljena. Eni bi radi svoje otroke vključili v čim več dejavnosti, spet drugi pa trdijo, da bi morali imeti otroci več prostega časa za sprostitev in prosto igro. Pri osnovnošolskih učiteljih smo preverili, kakšna so njihova priporočila.

Korak za korakom: prehrana dojenčka po hranjenju z mlekom
Prehod na trdno hrano je pomemben korak pri rasti najmlajših – odkrivanje novih okusov, ustvarjanje odnosa do hrane ter vzpostavljanje zdravih navad že v zgodnji mladosti naredi to obdobje nepogrešljivo tako za dojenčke kot mamice.

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?
V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

To je zelo pomembno, ko želite pomiriti otroka
Pravljice so nekaj najlepšega, kar lahko podarimo svojemu otroku, saj se z njihovo pomočjo otroci marsikaj naučijo o življenju. Prednosti so številne, še posebej v obdobju razvojnih strahov, ko lahko otroci doživljajo tudi hude stiske. Preko pravljic se lahko naučijo spoprijemati s svojimi strahovi, neprijetnimi čustvi in osvojijo pomembne veščine, zaradi katerih bodo lahko kos vsem izzivom, ki jih čakajo na njihovi poti.

Zato je pomembno odgovarjati na otrokova vprašanja
Vstop v šolo in začetek šolanja sta izjemno pomembna dogodka za slehernega otroka. Otroku vstop v svet izobraževanja pomeni še en korak k samostojnosti in še en korak, s katerim se ločuje od staršev. Zato je pomembno, da ste v tem obdobju potrpežljivi in razumevajoči ter da si zanj vzamete dovolj časa.

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?
Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Učiteljica Nina: 'Včasih se učitelji ne zavedamo, koliko je v naših rokah'
Tokrat smo se pogovarjali z Nino Oblak, ki je že kot majhna deklica vedela, da bo nekoč opravljala poklic učiteljice. Med največje in najlepše nagrade v svojem poklicu šteje nasmehe in objeme otrok. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru.

Otroci ob zvoku gongov odkrijejo, da so čisto v redu taki, kot so
Osredotočenost in samonadzor, umirjen duh, večja samozavest, sočutje do drugih, potrpežljivost, lažje soočanje s (težkimi) čustvi, manj stresa in tesnobe ... Našteti so zgolj nekateri dobrodejni učinki zvočne kopeli z gongi, ki ustvarjajo popolne melodije za čisto vsakega posebej. Ravno otroci so zelo občutljivi in dovzetni za zvok; zdravilne vibracije, ki jih občutijo med terapijo, jim pomagajo uglasiti njihovo telo z duhom in - kar je najpomembneje - končno lahko spoznajo, da so popolnoma v redu taki, kot so.

Dojenček ima nočne more. Kako ga potolažiti?
Koliko časa potrebujejo otroci za spanje, kako ravnati v primeru, da se soočajo z nočnimi morami v spanju in kaj storiti, če opazimo, da otrok med spanjem neha dihati?

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Kako odgnati strah pred temo?
Je tudi vašega otroka strah temne pošasti, ki se v sobo prikrade ponoči? V določenem obdobju je strah pred temo zelo pogost, razlogi pa se velikokrat skrivajo v otroški domišljiji, risankah ali neprimernih vzgojnih ukrepih.

Kako otroku očistimo prve zobke?
Nekateri dojenčki imajo v času rasti prvih zobk več težav kot drugi; pordela lička, razdražljivost, nespečnost, neutolažljiv jok, nabrekle dlesni, odvečna slina, močna želja po sesanju so le nekateri izmed znakov, da bo vaš malček začel pridobivati prve zobke. In kot velja pri marsičem, so si tudi pri tem otroci različni in čas, v katerem se pokaže prvi zobek lahko pri različnih otrocih precej odstopa.

Marko Juhant: 'Za denar velja enaka vaja kot za metlo. Dajte ga otroku v roke!'
Po besedah Marka Juhanta za ravnanje z denarjem velja enaka vaja kot za metlo: "Če hočemo, da bo otrok metlo obvladal tudi praktično, ne pa le 'vedel', kako se pometa, jo moramo otrokom dati v roke." Podal je tudi konkreten primer, kako otroka naučiti pametno ravnati z denarjem, da dobiobčutek za denar. Preverite!

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Kaj pomeni napihnjen trebušček pri dojenčku?
Napihnjen trebušček še ne pomeni bolezni, alergije ali preobčutljivosti. Kdaj vse je treba zaradi napihnjenosti obiskati pediatra, je pojasnil doc. dr. Jernej Dolinšek, ki obenem močno odsvetuje domače diete na lastno pest. Preverite, zakaj!

"Veliko lažje je imeti sedem otrok kot enega ali dva"
Tako iz lastnih izkušenj pove Anita Miklič, mamica sedmih otrok. Ampak vseeno – ni treba poskrbeti za enega, dva ali tri ... temveč za kar sedem otrok. Skuhati, oprati, pospraviti ... Kako? "Preprosto," odgovarja in obenem priznava, da niso popolni, da se včasih tudi sprejo, a da se nesoglasje na koncu vselej konča v lepem in umirjenem vzdušju.

Na 10. zasavskem humanitarnem teku ozaveščajo o cerebralni paralizi
Letošnje leto bo v Trbovljah potekal 10. zasavski humanitarni tek. Na njem bosta Igor Gošte in Sabina Karaman tekla simboličnih 10 ur za družine, ki imajo otroke ali odrasle s cerebralno paralizo.

7 načel naravne vzgoje
Povezovanje in gradnja odnosa med otrokom in staršem sta po principu naravne vzgoje ključnega pomena za zdrav razvoj in vzgojo otroka. Otroci se rodijo nezreli in naklonjeni impulzom ter nagonom, zato je na starših, da jih primerno vzgojijo in usmerjajo.

Kako otrok doživlja kritiko svojega telesa s strani staršev?
Kaj se zgodi, ko mati svoji hčerki daje komentarje o njenih širokih bokih, in kaj, ko sin neprestano posluša očitke svojega očeta, da nima prav nič možate postave? Čeprav gre le za dva karikirana primera, je spodbujanje pozitivnega odnosa do telesa oz. pozitivne telesne samopodobe pomemben del vzgoje, še toliko bolj v času pubertete.

To je najlepše darilo, ki ga lahko podarite
Dobrodelna dejanja mnogim olajšajo trenutno življenjsko situacijo, ki je zaradi epidemije še toliko težja. Zakaj ne bi tudi sami naredili nekaj dobrega za otroke in mladostnike v stiski?