Bibaleze.si

pogovor z otrokom

Družina in odnosi
04. 11. 2022 05.00

Tri močne povedi, ki jih morate govoriti svoji hčeri

Kako vzgojiti pogumno, neustrašno in samozavestno dekle? Vsaj enkrat tedensko se spomnite svoji hčeri povedati eno izmed spodnjih močnih povedi.

Intervju
24. 10. 2022 05.00

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči

Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Zdrav otrok
22. 10. 2022 05.00

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom

Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Šola in splet
21. 10. 2022 05.00

Kako se z najstnikom pogovarjati o sekstingu?

Čeprav so za mnoge starše teme o spolnosti neprijetne in ne vedo, kako se z njimi spoprijeti, je še kako pomembno, da jih v določenem obdobju načnemo. Poleg vseh tegob odraščanja in z njimi povezane spolnosti velja posebej izpostaviti tudi seksting, ki predstavlja potencialno nevarnost vsem najstnikom, ki ga zaradi pomanjkanja informacij, naivnosti, ali mladostniške razigranosti jemljejo preveč zlahka.

Najstniki
06. 10. 2022 05.00

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro

Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

5KA
19. 09. 2022 07.31

Ko misel na šolo povzroča strah in tesnobo

V večini primerov je vrnitev v šolske klopi povezana s pozitivnimi pričakovanji, ustaljeno rutino, ponovnimi srečanji s prijatelji in sošolci, včasih pa tudi s prekomernim stresom, tesnobo in strahom. Pri tem pomembnem prehodu v jesen ne smemo pozabiti na tiste otroke, ki se začetka septembra prav nič ne veselijo. Zakaj je temu tako, preverite v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
11. 09. 2022 10.40

S temi vprašanji boste izvedeli, kako se ima otrok v vrtcu

Po dolgem delavniku in času, preživetem stran od otrok, si želimo na koncu dneva vsi izvedeti, kako so ti preživeli dan, kaj se jim je dogajalo in kako so se imeli. S splošnimi vprašanji, denimo 'kako je bilo' in 'kaj si počel', boste o otroku izvedeli bore malo, saj so preširoka za njegovo percepcijo. Odgovori bodo zato kratki in nezanimivi. Raje jim postavite naslednja vprašanja.

Novice
08. 09. 2022 05.00

Pižama: Zaradi pravljic se otroci naučijo soočati z neprijetnimi platmi življenja

Boštjana Gorenca Pižamo ni treba posebej predstavljati, saj slovi kot odličen komik, knjižni avtor, prevajalec in tudi sinhronizator, ki se tega dela loti še kako resno. Zaveda se namreč pomembnosti maternega jezika in da so prav risanke medij, ki otrokom podzavestno le-tega približajo, s tem pa mu prav tako bogatijo besedni zaklad. Tokrat je beseda s Pižamo tekla prav o tem: maternem jeziku in pomembnosti, da ga negujemo ter zanj skrbimo.

Družina in odnosi
01. 09. 2022 09.47

Biti teta je pravi blagoslov

Vloga tete je ena najlepših vlog na svetu. Gre za brezpogojno ljubezen, ki ne zahteva pravil, meja in strogosti, temveč zgolj smeh, ljubezen in razumevanje. Teta zaseda prav posebno mesto v srcih svojih nečakov in med njimi bo vedno neka nevidna, ljubeča vez ter izjemno spoštovanje. Ko se ozremo v svoje otroštvo, so tete vedno del lepih spominov in so kot naše druge mame.

Vzgoja in vrtec
20. 08. 2022 05.00

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'

Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Partnerski odnosi
17. 08. 2022 05.00

To storita, še preden pride otrok

Bosta postala starša? "Čeprav bosta prevzela vlogo staršev, se morata zavedati, da še vedno ostajata tudi partnerja in da morata negovati svoj odnos," poudarja psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. "Samo v tem primeru bosta tudi lahko uspešna v svoji novi vlogi." In pripravljena morata biti na spremembe, ki prihajajo. Pomembno je, da se o nekaterih stvareh pogovorita še pred rojstvom otroka.

Družina in odnosi
05. 08. 2022 04.15

Kako otroku predstaviti novega partnerja?

Kdaj in na kakšen način otroku predstaviti novega partnerja, je vprašanje, s katerim se sooča veliko staršev samohranilcev. Nihče si ne želi ljubosumnih izpadov, zavračanja ali posesivnega vedenja otroka, ko pride do tega pomembnega trenutka. Ker so tovrstni odnosi lahko zelo zapleteni, si preberite tri ključna pravila, ki jih je vredno upoštevati.

Družina in odnosi
04. 08. 2022 04.15

Posledice nespoštljive komunikacije v družini

Spoštljiva komunikacija v družini je povezana z zdravimi odnosi, uspešnejšim reševanjem konfliktov, občutki sprejetosti, varnosti in cenjenosti. Na drugi strani pa lahko nespoštljiva, agresivna ali žaljiva komunikacija močno prispeva k družinskim trenjem, občutkom nevrednosti, izključenosti, nepomembnosti – zlasti s perspektive otroka. Ustrezna komunikacija je velikega pomena za otrokov razvoj, ne smemo pa pozabiti, da smo v tem primeru najpomembnejši vzor ravno starši.

Vzgoja in vrtec
17. 07. 2022 04.15

11 vprašanj, ki jih je treba redno postavljati svojim otrokom

Klinična psihologinja in mama treh otrok, dr. Samantha Rodman, se ukvarja z družinsko terapijo. Na svojem blogu objavlja različne zanimive prispevke in med drugim je navedla tudi enajst univerzalnih vprašanj, zaradi katerih bodo otroci postali srečnejši. Ta vprašanja je treba otrokom redno postavljati, meni dr. Rodmanova.

Za mami
17. 07. 2022 04.15

Izgorelost mamic zaradi preobremenjenosti na višku

Številne mlade mamice ogroža izgorelost. Še posebej zaradi občutka krivde in težnje k perfekcionizmu. Vsaka bi si želela biti kar se da dobra mama, na drugi strani pa bi si želela vse postoriti sama. Ti dve reči pa preprosto ne gresta skupaj.

Blog
08. 07. 2022 04.15

Kdo še potrebuje slovenščino?

Ko se pelješ z avtobusom vse večkrat ujameš besedo ali dve mladostnikov v angleščini. Pa ne tako - pogovarjanje zgolj v angleščini. Malo slovensko, malo angleško, prehajanje je tako gladko, da je skoraj poetično. Pa je res?

Novice
07. 07. 2022 04.15

'Ko zaboli izguba, ko se nam svet zamaje pod nogami'

Društvo Solzice, ki pomaga staršem ob smrti otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu, v slovenskem prostoru deluje že sedemnajst let. V društvu nudijo podporo žalujočim staršem, izobražujejo strokovne delavce, ki se soočajo s to temo, in širšo javnost ozaveščajo o svojih dejavnostih. Pogovor s Petro Paver, predsednico društva, si lahko preberete spodaj.

Malček
05. 07. 2022 13.19

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine

V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Razvoj in odnosi
03. 06. 2022 04.15

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola

V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Razvoj in odnosi
31. 05. 2022 08.05

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku

Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Očkov kotiček
13. 05. 2022 04.15

Največji strahovi sodobnih očetov

Pričakovanje prihoda novega člana družine je vedno povezano z vznemirjenjem, veseljem, neučakanostjo, nemalokrat pa tudi z dvomi, skrbmi in tesnobnimi občutji. Pomisleki glede svoje nove vloge se pogosto pojavljajo tudi pri bodočih ali novopečenih očetih, ki se soočajo z vprašanji: »Bom sploh kos svoji novi vlogi? Sem pripravljen na to? Je sploh prav, da sva se odločila za otroka? Bom znal biti dober oče svojemu otroku?« Brez skrbi, vse to je normalen del prehoda v novo obdobje življenja, ki odpre čisto novo dimenzijo odnosov in poleg številnih izzivov prinese tudi ogromno sreče in veselja.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Vzgoja in vrtec
05. 05. 2022 05.00

Naučite otroka, kako mora reagirati v takšni situaciji

Vsake toliko smo na družbenih omrežjih priča opozorilom, da se v neposredni bližini šole ali po določeni soseski vozi sumljiv neznanec ali več njih. Velikokrat gre le za opazovanje otrok, včasih pa takšni ljudje skušajo vzpostaviti tudi stik. Ponujajo bonbone, so do otrok zelo prijazni ali celo omenjajo, da so prijatelji njihovih staršev. Trikov, s katerimi skušajo otroka prepričati, je veliko, od otroka pa je odvisno, kako bo v takšni situaciji ravnal.

Vzgoja in vrtec
20. 04. 2022 05.00

Pogosti otroški strahovi in rešitve zanje

Strah je temeljno čustvo, ki ga doživljamo vse od rojstva dalje. Strah ni le slab. Lahko je tudi dober, saj nas opozarja na možnost nevarnosti in nam lahko tudi reši življenje. Kadar pa je strah tako velik, da nas popolnoma ohromi, pa postane škodljiv in v tem primeru ga je potrebno čim prej razrešiti. Na kakšen način? Preverite.

5KA
07. 04. 2022 04.15

Kako pomagati otroku pri težavah v šoli?

Kaj lahko naredimo starši, ko se otrok sooča s težavami v šoli? Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov.

Najstniki
02. 04. 2022 04.45

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo

Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Blog
30. 03. 2022 05.00

Ko me otroci med enim stavkom tisočkrat prekinejo

Enkrat me je nekdo vprašal, ali lahko sploh kdaj končam stavek, ko so v bližini moji trije otroci. "Da, po navadi čez tri ali štiri dni," sem mu odgovorila.

Nosečnost
19. 03. 2022 04.45

Porod kot najbolj travmatična izkušnja

Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

Instagram
16. 03. 2022 04.45

Kako postaviti meje najstniku?

“To, da znamo otroku postaviti meje in pri tem dosledno vztrajati, je največja popotnica za njegovo življenje,” se strinjajo mnogi strokovnjaki. Toda katerih meja ni dobro pomikati in kdaj je bolje popustiti?

5KA
11. 03. 2022 09.03

Učitelj Jaka Lipar: "Več znaš, več veljaš!"

"Biti učitelj mi pomeni vse. To je moje poslanstvo in v tem uživam. Vsakodnevno predajanje znanja malim junakom mi pomeni največ," nam je zaupal učitelj fizike Jaka Lipar in se pošalil: "Ne bom pozabil letošnje valete, saj sem za darilo prejel kar veliko drevo, in sicer lipo. Še dobro, da se ne pišem Hrastar." Pogovor z njim si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986