pogovor z otrokom

Pomagajmo zgraditi za njih varno Zatekalnico
Po raziskavah naj bi bil v Sloveniji spolno zlorabljen vsak peti otrok, kar pomeni, da ga srečujete na stopnišču, pa ne veste, kaj se dogaja pri njem doma, kar pomeni, da je lahko to sošolka ali sošolec vašega sina, pa ne veste, kakšne travme doživlja mogoče vsak dan ... Takšnih otrok je veliko preveč in prav je, da jim odrasli ponudimo roko pomoči. Nina Kočar, uni. dipl. biopsihologinja, je že leta na njihovi strani in jim je pripravljena prisluhniti in jih popeljati ven iz temnega tunela, stran od zlobe in zlorab tako psihično kot tudi fizično.

Prima sladica vas bo navdušila
Otroci in tudi odrasli smo vpeti v spone vsakdanjega življenja. Najmlajši hitijo v vrtec, šolo, na številne obveznosti, starše čakajo službene obveznosti, gospodinjenje, skrb in vzgoja. Zato so tisti trenutki, ki jih preživimo skupaj z družino, še kako dragoceni in nam jih nihče ne sme vzeti. Poskrbite, da boste srečni tako vi kot tudi vaš otrok. Vsak dan si vzemite čas za skupen tradicionalen obrok, ki bo okrepil vaše vezi, poglobil odnose, obenem pa vam vsem pričaral nasmehe na obraze. Poiščite vašo skupno najljubšo jed in se pocrkljajte.

'Pozor, bel citroen hotel zvabiti otroka.'
Opozorila na družbenih omrežjih: "Pozor, bel citroen hotel zvabiti otroka", "Črn golf mojo mladoletno hči vabil v avto", "Rdeč kombi s tujimi registrskimi tablicami se zadržuje v okolici šole" ... Preverili smo, ali so naši otroci res bolj ogroženi. Preberite tudi, kako se pogovoriti z otrokom o domnevnih ugrabiteljih!

Samozadovoljevanje v razredu
SAMOZADOVOLJEVANJE IN BLAG ADHD SINDOM Pozdravljeni sem zaskrbljena mamica 7 letne hčerke. Hči se je pričela zadnji dan prvega razreda samozadovoljevat ( letos junija ), z zadevo je nadaljevala med po...

Otrok noče sodelovati v pogovoru
Pozdravljeni.Imam 28 mesecev starega fantka. Njegov največji problem je ker otrok noče sodelovati v pogovoru. Govoriti zna, ko gleda risanke zna vse na svoj način razlagati kaj je videl v risanki, tud...

Živahen otrok
Pozdravljena gospa Blanka Colnerič! Na internetu sem zasledila, da svetujete tudi otrokom s težavami. Moj sin je star 3 leta in pol in je zelo živahen, celo tako da so mi včeraj v vrtcu...

SAMOSVOJ hočem biti!
Pozdravljeni, imamo petletnika, zelo živahnega in samosvojega. Težavo imamo s postavljanjem meja. V zadnjem času je njegovo obnašanje zelo problematično: rad nagaja, v jezi udari, ne uboga... Prav...

Uhajanje urina pri 5-letniku
Spoštovani! Najin sin je pred kratkim dopolnil 5 let, vendar imamo veliko probleme z uriniranjem. Še vedno se polula v hlače (pretežno čez dan) in ponoči med 5 in 6 uro zjutraj. Včasih mu uide že prej...

V odnos vrnimo iskrice ljubezni ...
Se spomnite, ko je bil vajin zmenek romantična večerja, večerni kino in dolge ure, ko sta si lahko izkazovala nežnosti, ne da bi vaju priganjal čas? Se zdaj, ko imate otroke, velikokrat sprašujete, kje so zdaj tisti časi?

Neznanec v Kranju nagovarjal otroke
Moški je v Kranju nagovarjal otroke, naj se slečejo in gredo z njim. Starši, zelo je pomembno, da se z otroki pogovorite, kako naj se odzovejo v tovrstnih situacijah.

To je Jaka povedal o bralni znački
Ministrstvo: "Drage šolarke in šolarji, branje je kul!" - Poslanka SDS Jelka Godec: "Mi lahko kdo pove, zakaj je bralna značka v OŠ obvezna? Ker to zamorjenost z bralno značko, ki zasleduje osnovni cilj vzgojiti bralca, ki bo rad bral vse življenje, opazujem pri otrocih že uhuhu let... samovprašam"

Disleksija je dar! In to je čarobni napoj
Urša Lamut, lastnica dveh podjetij in avtorica pravljic za otroke, ki imajo disleksijo, je pozno odkrila, da jo ima tudi sama. Ni se prestrašila: "Pozitiven odnos do disleksije sem vzpostavila, ko sem jo sprejela kot del sebe. Ključni trenutek je bila izdaja dveh otroških pravljic." Trdno verjame, da je disleksija lahko tudi dar!

Ojoj! Je vaš najstnik dobil vabilo na 'tapravo žurko'?
Vsaka družina z otroki se v določenem obdobju življenja sreča s puberteto, ko najstnik začne počasi preizkušati meje. V decembru, ki kar poka od vseh praznovanj in zabav, se lahko tudi prvič sreča z vabili na tiste že bolj "taprave žurke", kot radi rečejo. Družina, ki se s tem prvič sooči, se morda znajde v precepu, ali svojemu najstniku sploh dovoliti na takšne zabave.

Pojdimo v gozd: Jelenov studenec
Bi radi otroke odpeljali na mini pohod v gozd ter ga zaključili tako, da bi vi v miru pili kavo, oni pa bi se razposajeno igrali na igralih? Potem je odlična ideja izlet, pri katerem je končni cilj koča pri Jelenovem studencu.

Kaj početi z najstnikom v prostem času?
Ko ima pubertetnik več prostega časa, ko nastopijo počitnice, starši sploh ne vedo, kako kakovostno z njim preživeti dan. Zbrali smo nasvete, kako mladostnika odtrgati od računalnika in televizije in pri tem nam je strokovno pomoč in znanje ponudil zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Kako se z najstniki pogovarjati o kočljivih temah?
Obstaja kar nekaj tem, ki se jim starši izogibajo, toda skrajni čas je, da v puberteti spregovorite o njih na glas. Kako najti pravo besedo, kako jih opozoriti na nevarnosti, ki prežijo na njih na številnih zabavah, nam je svetoval zakonski in družinski terapevt Janez Logar. Naj dobijo prave in ustrezne informacije prav od vas, ne pa s pomočjo brskanja po svetovnem spletu.

'Mami in oči, dobil sem slabo oceno. Imamo problem!'
Dobro je, da veste, kaj se dogaja v šoli z vašim otrokom tudi v najstniških letih, nikakor pa ne smete odgovornosti za vse njegove slabe ocene, neupravičene izostanke od pouka ... sprejeti nase. Zavedati se mora, da je izobraževanje njegova obveznost in ko doživi kakršen koli neuspeh, je prav, da mu prisluhnete in stojite ob strani. Kako to storiti, je razložil zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Nasveti, kako lahko starši ohranijo dober odnos z najstnikom
Imate najstnika in doma ste priča nihanju njegovega razpoloženja? Potem vam bodo nasveti zakonskega in družinskega terapevta Janeza Logarja, ki je oče petim otrokom, koristili in boste v prihodnje z mladostnikom preživljali mirne urice ter počeli nekaj zabavnega.

Pomagati želita vsem otrokom!
V včerajšnji oddaji 'Štartaj, Slovenija!' smo spoznali podjetniški par, ki na prvo mesto postavlja zdravo prehrano. Tina Berlec in Mark Kališnik sta predstavila žitni obrok Mul'c, saj želita tako svojim kot drugim otrokom ponuditi obroke, ki so v skladu z naravo. S Tino smo klepetali med obiranjem orehov v njunem nasadu.

'Moje telo je samo moje!'
Pomagajte otroku, da se zaščiti in da se spolna zloraba sploh ne zgodi.

'Mojega otroka je strah. Kaj naj storim?'
Nekateri otroci se bojijo neznancev, drugi teme, sosedovega psa, grmenja ... V določenem obdobju postanejo še bolj nezaupljivi in takrat jih morajo starši razumeti ter jih pomiriti. Kako lahko skupaj z vami premagajo strah, pa nam razloži zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz. Prav tako poudari, da starši ne smejo prenašati strahov na otroke, ker jih le-ti vsrkajo vase kot spužve.

Porodnišnica Novo mesto: v apartmaju lahko biva cela družina
V novomeški porodnišnici je lahko poleg partnerja pri porodu prisotna tudi doula. Imajo apartma, v katerem lahko takoj po porodu biva celotna družina, poleg mamice in novorojenčka še očka ter morebitni bratci in sestrice.

Tega otrok nikoli ne sme početi!
Šolska vrata so se spet odprla in otroci zjutraj veselo ter samostojno odidejo k pouku. Ste jih pripravili in podučili, kako se morajo vesti na pločniku, pri prečkanju ceste? Dovolj dobro poznajo šolsko pot, ki seveda mora biti dovolj varna? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je vedno več kot dobrodošel, ne samo s strani učiteljev, temveč tudi staršev.

'Moj otrok je depresiven. Kaj lahko storim?'
Starši lahko zmanjšajo tveganje za razvoj depresije in anksioznih motenj pri otroku tako, da mu pokažejo naklonjenost in sprejemanje, vzamejo naj si čas za pogovor in naj bodo nasploh vključeni v življenju svojega otroka. To je nekaj priporočil staršem za zmanjšanje tveganja otroka za razvoj depresije in anksioznih motenj, ki jih je objavil NIJZ.

Če želite otroku dobro, boste to počeli ves čas!
Pediatri že dlje časa svetujejo, da se s svojimi malčki čim več pogovarjate. To ugodno vpliva na razvoj njihovih možganov. A sedaj so ameriški raziskovalci ugotovili, da za njihov razvoj ni pomembno le, da to počnete pogosto. Ključno je tudi, kako se z njimi pogovarjate.

Kaj početi, ko niste na plaži?
Po navadi se družine s plaže umaknejo od 11. do 17. ure, ker je takrat najmočnejše sonce. Letos so vremenske razmere malce drugačne, zato najmlajši ne morejo cele dneve čofotati v morju in se igrati v peskovniku. Kljub dežju naj bodo vaše počitnice zabavne. Ponujamo vam nekaj idej, kaj lahko počnete, ko se ne kopate, senčite, tekate po plaži …

Otroška rojstnodnevna zabava v pižamah
Poletje je čas za igro in veselje. Zakaj ne bi otrokom pripravili rojstnodnevno zabavo v pižamah? Postrezite jim z zabavnimi prigrizki, napitki iz svežega sadja, igrajte se družabne igre, pripovedujte pravljice in ne pozabite na pretep z blazinami!

Ker to počnete, je vaš otrok razvajen. Popravite napako
Ni lahko biti mama ali oče, vsak dan se srečujete s številnimi izzivi, kako otroka usmeriti na pravo pot. Pri tem pa marsikateri starši delajo napako - želijo biti otroku prijatelji, pri tem pa pozabijo, da jim morajo postavljati pravila.

Znan Slovenec ima hčerko Milo z redkim sindromom
Znan slovenski glasbenik Domen Hren in njegova žena Barbara sta pred skoraj petimi leti dobila hčerko. ''Mila je drugačna, ker ji manjka delček kromosoma, posebna pa je, ker mogoče prav zaradi tega manjkajočega delčka ne premore niti kančka zlobe.'' Deklica ima namreč sindrom Koolen de Vries in je prva, pri kateri so ga v Sloveniji zabeležili.

Otrok vas ves čas moti med pogovorom z drugimi? Potem morate storiti TO!
Malčki želijo nekaj povedati takoj, ker njihov kratkoročni spomin še ni popolnoma razvit. Zato je povsem logično, da moti medtem, ko se vi pogovarjate z nekom drugim. Kako lahko zmanjšate število takšnih situacij?