pogovor z otrokom

Kako lahko starši poskrbijo za lep začetek šolskega leta?
Nekateri otroci gredo prvič v šolo, drugi bodo znanje črpali v višjem razredu, prav v vseh pa začetek pouka vzbudi stres. Le-ta je lahko pozitiven ali negativen. Kako lahko starši vplivamo na čim lepši začetek šolskega leta?

Kdaj otroka premestiti v veliko posteljo?
Dejansko ne obstaja prava starost, priporočljivo pa je, da otroka premestite v veliko posteljo med 18 mesecem in tretjim letom starosti. Vedeti morate, da bo to zanj velika sprememba, ki mu jo morate čim bolj olajšati.

Kako starši uničujejo otrokovo družabno življenje?
Starši imajo lahko pozitiven učinek na otrokovo družabno življenje, lahko pa ga povsem uničijo. Preberite si, kaj vse je ugotovila psihologinja in učiteljica Michele Borba.

Slovenija: Pomembna informacija!
Na območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) na Ravnah na Koroškem v zadnjih tednih na Koroškem opažajo povečan pojav duševnih stisk. Ob tem poudarjajo, da se je o duševnih stiskah in težavah najbolje pogovoriti. Pomoč lahko prizadeti poiščejo pri zdravniku ali pa pokličejo na različne številke tudi zaupnih telefonov.

Z dojenčkom se pogovarjajte normalno
Ko govorite z otrokom, ne uporabljajte pomanjševalnic, krajših besed, ampak si predstavljajte, da se pogovarjajte z odraslo osebo. Pokažite, da imate bogat besedni zaklad in znanje prenesite na otroka.

Najpogostejše starševske laži otrokom
Starši imajo najraje na svetu svoje otroke in želijo jih popolnoma zaščititi ter jim omogočiti srečno otroštvo. V njihovo korist prav tako kdaj pa kdaj zlažejo ali zamolčijo, morda resnico malce prikrojijo ...

10 nasvetov, kako bo otrok uspešen pri učenju
Zavedati se morate, da se otrok uči zase, ne za vas. In to mora uvideti tudi vaš šolarček. Domače naloge, prepisovanje, branje za bralno značko in podobno so njegove obveznosti in ne vaše. Preberite si, kako lahko otrok spozna, da sta šola in učenje njegova odgovornost. Kakšna je vloga staršev pri tem?

13 znakov, da je otrok zares srečen
Kako naj starši vedo, da so na pravi poti pri vzgajanju otroka? Je njihov otrok zares srečen? Našteli bomo 13 znakov, ki kažejo, da imate v družini zadovoljnega, nasmejanega in srečnega otroka.

Kaj otroci najraje počnejo?
Kaj najraje počnejo vaši otroci? So najraje zunaj na svežem zraku in kolesarijo, rolajo, tečejo … ali raje doma berejo, igrajo računalniške igre, gledajo televizijo …? Raziskovalci so ugotovili, da so današnji otroci premalo zunaj, zato pojdite starši skupaj z njimi ven in se igrajte igre, ki ste se jih vi igrali, ko ste bili majhni.

Kako brez stresa preživeti prve dneve v septembru?
September prinese velike spremembe – otroci začnejo spet obiskovati šolo in dnevna rutina v družini se popolnoma spremeni. Da ne bo preveč stresno, si preberite spodaj navedene nasvete.

'Imela sem najboljšo službo na svetu'
''To, da lahko v življenju delaš res tisto, kar si želiš in v čemer neizmerno uživaš, je nekaj nepopisno lepega. Da službe ne dojemaš kot delo, ki ga moraš opraviti, ampak kot nepopisen užitek,'' je pogovor začela upokojena varuška Dragica Sukič, ki je v soboto s svojo življenjsko zgodbo ganila gledalce Vid in Pero šova.

Ali otroci vedo, zakaj je sonce nevarno?
Že tretje leto je dm obdaril vrtce s poučnimi pravljicami, informativnimi brošurami ter sredstvi za zaščito pred soncem. Letos je v humanitarni projekt Otroci sonca vključenih preko 200 vrtcev z več kot 22.000 otroki, glavni namen projekta pa je spodbujanje staršev in otrok k brezskrbnemu in varnemu uživanju na soncu.

'Kako bo moj otrok v šoli zares uspešen?'
Pomagajte otroku pri organizaciji, urejenosti! Interesne dejavnosti, pisanje domače naloge, učenje jim lahko vzamejo celo popoldne. Poskrbite, da bo z nasmeškom vse skupaj odlično opravil in mu bo ob tem ostalo še dovolj časa za igro. Če ne bo pod časovnim pritiskom, stresom, bo tudi uspešnejši v šoli.

Prepogoste starševske napake
Vse več staršev napačno razume svojo vlogo v otrokovem življenju, želijo mu biti prijatelji ter mu zato ne postavljajo pravil in omejitev. V določenih situacijah se prav tako poskušajo izogniti prepiru, da se njihova družina kar naenkrat ne znajde v središču pozornosti. Nekateri pa od otroka zahtevajo le to, da je uspešen v šoli, drugo mu ni treba vedeti in upoštevati. Kaj o vsem tem menijo psihologi?

Največja napaka staršev!
Starši morajo vedeti, da prepiranje pred otroci nima pozitivnega vpliva na njih, predvsem jih to lahko čustveno prizadene. Prav tako se bodo kasneje v življenju težje odločali in soočali s težavami.

Otrok bo strah premagal s pogovorom in igro
Strah je neprijetno čustvo, na katerega se otroci odzivajo zelo različno – eni jokajo, drugi se skrijejo, treji si pokrijejo oči in ušesa. Psihologi pravijo, da jim lahko s pogovormo pomagamo razumeti strah in se soočati z njim, pri mlajših pa se poslužimo igre.

Najpogostejše starševske laži!
'Če ne boš nehal, te bom pustila tukaj!' in 'Če ne boš jedel špinače, ne boš nikoli močen!' sta samo dve od mnogih izjav, ki jih psihologi označujejo kot največje starševske laži. Zakaj starši lažemo svojim otrokom in kaj s tem pravzaprav dosežemo?

Kako lahko otrok vzljubi matematiko?
Roko na srce – veliko otrok ne mara matematike, ker mislijo, da so za njih računske operacije pretežke. Zato je pomembno, da jim starši že od prvega razreda pomagate, da vzljubijo številke, odštevanje, seštevanje, množenje, deljenje.

Jutranja naglica pred začetkom pouka
Ima vaš šolar zjutraj dovolj časa, da se v miru umije, obleče in zajtrkuje? Vsi v družini se organizirajte tako, da si ne boste v napoto in da ne boste zamudili niti vi v službo niti otrok pouka. In kar je najpomembneje – poskrbite, da bodo jutra brez stresa!

Pripravite otroka na življenje
S pisanjem domačih nalog se otrok uči odgovornosti, obenem pa je ponosen sam nase, ko mu jo uspe narediti. Prav tako že v osnovni šoli razvije učne navade, ki mu v srednji šoli in na fakulteti pridejo zelo prav. Tudi tako se nenehno pripravlja na življenje, ki je še pred njim …

Mamica ustvarja: sadne gosenice
Čas praznovanja se počasi poslavlja in z miz se praznijo še zadnje zaloge domačih piškotov in drugega peciva. To je neprijetno obdobje tudi za otroke, saj jim težko razložimo, da bosta čokolado, bonbone in pogače v prihodnjih mesecih nadomestila sadje in zelenjava. Če torej ne veste, kako svojega otroka navaditi na zdravo prehrano, ga nekoliko zavedite in navdušite z različnimi sadnimi gosenicami, za katere potrebujete le kanček spretnosti in domišljije.

Kako zabavno, a poceni preživeti praznike?
Ko se bližajo prazniki, marsikateri starši tuhtajo, kako naj čim bolj zanimivo in praznično preživijo proste dneve. Zamisli in možnosti je veliko, toda za izpolnitev vseh želja in sanj je treba odšteti veliko denarja. Morda pa tudi ne ...

Kakšno darilo izbrati za najstnika?
Pravijo, da z leti rastejo tudi želje. Kako boste v teh prazničnih dneh obdarili najstnika, je odvisno od vaših finančnih zmožnosti in tega, ali dobri možje pri vas puščajo darila, ki so bolj znak pozornosti ali se je treba z njimi 'izkazati'.

Kako žalujejo otroci?
Žalovanje je emocionalni odgovor na izgubo, pravi psihologinja Blanka Colnerič. Prvotnemu šoku, zanikanju, joku in občutkom izgubljenosti ter praznine sledijo močni spomini na umrlega, njegova prisotnost v sanjah in idealizacija. In včasih mine precej časa, da se postavimo na noge. Kako pa vse to doživljajo otroci?

Kdaj in kako otroka naučiti varčevati?
Starši si želimo, da bi bili naši otroci varčni. Kako jih lahko naučimo, da prvega dobljenega denarja od babice in dedka ne zapravijo takoj za prvo igračko, ki jo vidijo? Kako lahko dosežemo, da bo starejši otrok varčeval žepnino?

Polžev vsadek – drugačen slušni pripomoček
Šele ko se pojavijo težave s sluhom, se začnemo zavedati, v kakšen čudežni svet se vsakodnevno ovijamo z mavrico zvokov. Zlasti težko je, ko se s tem spopadajo otroci. Morda tako zelo, da potrebujejo polžev vsadek.

Roditi z doulo - DA ali NE?
Doula je ženska, usposobljena za spremljanje bodoče mamice in njenega partnerja v času med nosečnostjo, med in po porodu. Je porod z doulo drugačen, kaj pravzaprav pomeni njena prisotnost in kako lahko pomaga bodočim staršem so vprašanja, na katera je odgovore iskala diplomirana psihologinja in doula Nina Jenštrle.

Kaj pravzaprav je avtizem?
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

Kako najti skupen jezik z najstnikom?
Mnogi starši imajo napačno predstavo o tem, kaj so najstniška leta. Mladostnikom je treba priznati, da so takrat polni energije, veliko razmišljajo in imajo občutek za to, kaj je prav in ne. Razvijajo se v osebnosti, ki želijo biti neodvisne od staršev, in to lahko povzroči mnoge spore v družini. Kako najti pot do najstnika in kako komunicirati z njim? Z opozarjanjem na napake ali enakopravnim dialogom?

Domače predpriprave na obiskovanje vrtca
Za uspešno vključitev malčka v vrtec je pomembna primerna priprava starša in otroka. Zelo pomaga, če se z otrokom o tem čim več pogovarjate – ne glede na njegovo starost. Vzgojiteljice iz Ljubljanskih vrtcev predstavljajo nekaj pristopov, ki vam bodo pomagali pri premagovanju začetnih težav.