pogovor z otrokom

7 znakov, da ste dobra mama
Le katera mama se v obdobju odraščanja otroka ni spraševala, če je dovolj dobra. Materinstvo je pač takšno – polno vzponov in padcev, ljubezni, drobnih napak in življenjskih lekcij. Na koncu ugotovimo, da nas je bilo strah brez razloga, saj otroku največ pomeni, da smo prisotni in da ga imamo radi z vsem srcem. Da se ob nas počuti sprejeto in varno. Vse drugo pa so malenkosti.

Kako spodbuditi razvoj možganov otroka skozi zanimive dejavnosti?
Prvih nekaj let življenja vašega otroka je ključnega pomena za razvoj njegovih možganov. Pravzaprav bo imel vaš dojenček v prvih treh letih do dvakrat toliko nevronskih vezi kot odrasel človek, njegovi možgani pa bodo dosegli približno 80 odstotkov volumna odraslega!

Kaznujete otroka? Strokovnjakinja meni, da kazen nikoli ni učinkovita metoda
Pisala nam je bralka, ki se sprašuje, ali je kaznovanje s sedenjem na stolčku ustrezno. Za mnenje smo povprašali Dejano Dejanović, predavateljico o razvoju možganov.

Odprti pogovori brez obsojanja so za najstnike nujni
Odprti pogovori brez obsojanja na temo spolnosti, pubertete, teles in medsebojnih odnosov bodo vašim najstnikom pomagali, da bodo imeli kar se da dobre vire informacij, s katerimi bodo vstopali v zdrave in varne odnose. Ni vam treba biti strokovnjak, le pripravljeni morate biti na pogovor, predvsem pa na to, da otroku prisluhnete.

Očka je izjemno pomembna oseba v otrokovem življenju
Vloga očeta pomembno vpliva na otrokov razvoj vse od zagotavljanja čustvene podpore do postavljanja pozitivnega vzornika otroku. To, da ste nekomu oče, je privilegij in izjemna odgovornost.

Jani Jugovic: 'Najbolj kul očka si s tem, da si prisoten'
Simpatičen in odkritosrčen Jani Jugovic, ki ga večina pozna pod nazivom Cool fotr, pravi, da je očetovska vloga nekaj luštnega, čeprav je kdaj tudi težko. Več o tem pa v spodnjih vrsticah.

Zato je pomembno, da si očetje vzamete čas za družino
Vse več časa preživite v službi in obdani z delom ter vse manj z otroki in družino? Kako izstopiti iz začaranega kroga preobremenjenosti in nameniti več prostega časa za najbližje? Za vas imamo nekaj predlogov.

5 jezikov ljubezni: katerega govori vaš otrok?
Obstaja teorija, ki zagovarja dejstvo, da ljudje poznamo zgolj pet jezikov ljubezni in da je zelo pomembno, da prepoznamo, kdo govori katerega izmed teh jezikov, saj se potem lahko poskusimo naučiti njegovega jezika ljubezni, mu prisluhniti in se pogovarjati o težaveah na primeren način. Tako se lahko odnosi v družini izboljšajo. Kaj menite, kateri jezik ljubezni govori vaš otrok? Preverite.

Učitelj Žiga: 'Pomembno je, da smo učitelji človeški'
'Pomembno je, da znamo tudi učitelji sprejeti svoje napake in jih ozavestiti. Se zanje opravičiti. Navsezadnje pa je najbolj pomembno, da smo človeški,' je dejal učitelj razrednega pouka, Žiga Bokal, ki nam je razkril tudi več o tem, kakšen je bil sam kot otrok in kateri učitelji so imeli nanj in njegovo poklicno delovanje največji vpliv. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'
Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

Juhant: 'Če je središče družine otrok, adijo, srečno starševstvo, adijo, srečno otroštvo'
Medvrstniško nasilje se je dogajalo in se bo dogajalo, a vendarle noben ne pričakuje, da bo prišlo do takih pretresljivih ekstremov, ki so se v zadnjem obdobju vrstili med otroki. Prisotna je žalost, ponekod jeza in velika mera zaskrbljenosti, v kakšno smer gre družba. Pojavljajo se tudi vprašanja, kako se o takih dogodkih pogovarjati z otroki in kako jih vzgajati, da bodo zrasli v junake s pozitivnimi vrednotami. Nekaj zelo koristnih nasvetov nam je v nadaljevanju zaupal Marko Juhant, specialni pedagog in strokovnjak s področja vzgoje.

Ko je otrok razpet med dvema ognjema
V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?
Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

S temi vprašanji spodbudite otroka k pogovoru
Dobra komunikacija je temelj vsakega odnosa. Otroka pa lahko k pogovoru spodbudimo tudi z vprašanji, prek katerih se lahko povežemo z njim, ga bolje spoznamo in odkrijemo njegove želje in hrepenenja.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo
Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Besede, ki jih nikoli ne bi smeli reči otroku
Psihologi razkrivajo, s katerimi besedami starši nikdar ne bi smeli nazivati svoje otroke. Preverite.

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami
Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

6 napak, ki jih starši počnejo pri reševanju domačih nalog z otrokom
Domače naloge so načeloma dodatna šolska obveznost, ki bi jo morali otroci reševati sami. A predvsem na začetku šolanja, pa včasih tudi kasneje, nekateri otroci pri tem potrebujejo pomoč staršev. Za vas smo pripravili seznam šestih napak, ki se jim je dobro pri reševanju domačih nalog skupaj z otrokom izogibati. Preverite.

To naj bo del večerne rutine z otroki
Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

Zaskrbljena mama: 'Včasih se mi zdi, da mi hči marsikaj skriva'
Vsak starš si želi s svojim otrokom ustvariti pristno bližino, ki med drugim vključuje tudi prostor za izražanje vseh tegob, skrbi in težav. A vsi vemo, da to ni vedno lahko; včasih je pravi izziv ugotoviti, kaj se z otrokom dogaja, s čim se sooča. Nekateri otroci so namreč precej zadržani in svoje misli ter občutke ohranjajo zase, včasih pa pridejo samo obdobja, v katerih se zdi, da se zaprejo in ne dovolijo nikomur v svoj svet. Kako torej oblikovati varno bližino za zaupanje, ranljivost in povezanost?

Tudi vi na vprašanje 'Kako je bilo v šoli?' ne prejmete odgovora?
Tudi vi svojega otroka vsak dan vprašate isto dolgočasno vprašanje: "Kako je bilo v šoli?" in ste razočarani, ko ne prejmete nobenega zanimivega odgovora? Ste kdaj morda pomislili, da ne zastavljate pravega vprašanja?

Naloga starša ni, da izpolni vse otrokove želje
Težko se je ubraniti vsem akcijskim plakatom, ki nas tako vztrajno na vsakem koraku opominjajo, da se v času akcij nakup res splača. In če se je že nam odraslim pogosto težko upreti privlačnosti razprodaj in posebnih ponudb, kako mora biti šele otrokom? Sploh kadar je to stvar, ki jo imajo vsi njegovi prijatelji. Kako naj starši v takšnih situacijah pristopijo k svojemu otroku in mu pojasnijo, da mu tega ne bodo kupili?

Kako okrepiti čustveni imunski sistem pri otroku
Zadnje čase je v pogovorih zelo priljubljen laični izraz čustveni imunski sistem, pri katerem gre v resnici za psihično čvrstost. Tako kot se denimo telesni imunski sistem bori proti raznovrstnim okužbam, se z dobrim psihičnim imunskim sistemom otrok skozi odraščanje lažje sooča s stresom, stiskami, neuspehi, izzivi in drugimi neprijetnimi dogodki. To ni nekaj, kar otrok ima ali nima, ampak je veščina, ki mu jo lahko pomagamo razvijati, in ki jo ponese v odraslost.

'Otrok bo stvari zagotovo izvedel, pomembno pa je, kako jih izve'
V vsaki družini pride čas, ko se otroci naenkrat znajdejo v obdobju, ki prinese tudi vprašanja o spolnosti in temah, ob katerih marsikateremu staršu postane nerodno. Čeprav bi mnogi starši veliko raje vsa vprašanja, ki spremljajo odraščanje, prepustili šolskemu sistemu, pa sta ravno mama in oče najpomembnejši osebi za tovrstne, še kako pomembne pogovore.

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Kako izboljšati otrokov imunski sistem v treh korakih?
Od nekdaj velja, da so nekateri ljudje, posebej otroci, bolj podvrženi različnim okužbam in obolenjem kot drugi.

Rojstvo otroka: včasih se ljubezen na prvi pogled ne zgodi
Mnoge ženske med nosečnostjo vodijo prepričanja, da trenutek rojstva vsebuje transcendentni trenutek čiste ljubezni. A ob prvemu stiku in pogledu v oči se včasih ne zgodi nič. Samo praznina, občutek zmedenosti, krivde in morda celo vprašanj: Kdo je ta otrok, zakaj nimam občutka, da je moj? Presežni občutki, ki spremljajo prihod otroka, niso vedno prisotni, včasih celo daleč od tega. Vsak odnos zahteva svoj čas in pri odnosu med materjo in otrokom ni nič drugače.

S pomočjo teh vprašanj boste izvedeli več o svojem malčku
Prav gotovo vsak dan pomislite, kako se ima vaš malček v vrtcu in kaj se z njim dogaja, vendar odgovore na ta vprašanja redkokdaj tudi dobite. Malčki so namreč skromni z odgovarjanjem na vprašanji: 'Kako si?', 'Kaj ste počeli v vrtcu?'

Sabina Majerič: Izguba partnerja je ena največjih izgub, s katerimi se srečujemo
Soočenje z dejstvom, da nam ljube osebe ni več, ko zares dojamemo, kaj se je zgodilo, da smo izgubili partnerja, naši otroci pa svojo mamo ali očeta ... Takrat se začne žalovanje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Majerič.