Bibaleze.si

pogovor z otrokom

Prehrana za dojenčke
29. 06. 2025 03.53

Kdaj dojenčku začeti uvajati alergeno hrano?

Še nedolgo nazaj je veljalo, da se potencialno alergeno hrano otrokom uvaja kasneje, tudi šele po tretjem letu starosti, ko je imunski sistem že v polnem zagonu. Mamice, ki ste rodile pred časom ali dobite nasvete od mamic iz tistega obdobja, ste tako v dilemi, katerim priporočilom slediti: tistim ali najnovejšim, ki poudarjajo zgodnje in postopno uvajanje take hrane.

Spanje in dojenje
25. 06. 2025 03.34

Zakaj je konec dojenja poseben trenutek in kako se z njim soočiti

Med dojenjem se vzpostavi močna čustvena vez med mamico in otrokom. Ne glede na to, ali si dojila nekaj tednov ali več let, je lahko zaključek dojenja čustveno naporen. Za mnoge mamice je ta trenutek poln mešanih občutkov – žalosti zaradi konca intimnega obdobja in hkrati olajšanja zaradi vrnitve k vsakodnevnim rutinam.

Nosečnost
20. 06. 2025 03.07

Projekt 'popolna nosečnost': kako poslušati sebe in se umakniti idealiziranim pričakovanjem

Sodobni trendi obdobje nosečnosti pogosto predstavljajo kot skrbno nadzorovan projekt, v katerem naj bi ženska sijala – fizično, čustveno in vizualno. A kaj, če je izkušnja drugačna? Kaj, če nas nosečnost ne napolni s pozitivnimi pričakovanji, ampak z utrujenostjo, dvomi, telesnim nelagodjem ali večjimi stiskami? Kaj, če naše telo in psiha ne sledita umetno ustvarjenim idealom, temveč iščeta lasten, pristnejši ritem?

Novice
19. 06. 2025 13.01

Upokojil se je 'Sperminator', najbolj ploden oče na svetu – oče 176 otrok

Ari Nagel, znan kot "Sperminator", je eden najbolj plodnih očetov na svetu. Po 17 letih in 176 otrocih po celem svetu se je ta nenavaden oče odločil za upokojitev.

Vzgoja in vrtec
16. 06. 2025 03.15

Kako se spopasti z izbruhi jeze pri otrocih brez kričanja ali kaznovanja

Izbruhi jeze pri otrocih so pogost pojav med 2. in 3. letom starosti, ko otrok začne preizkušati meje svojih sposobnosti. V tem obdobju se pogosto sprašujemo, kako najbolje obvladati te izbruhe jeze in pomagati otroku, da se umiri.

Šola in splet
13. 06. 2025 08.48

Šteje trud, ne le ocene: kako otroku res pomagati ob koncu šolskega leta?

Ob koncu šolskega leta se otrokom kopičijo naloge in ocenjevanja, starši pa si zastavljamo vprašanja: naj zahtevamo več truda, ponudimo pomoč ali zadoščajo že spodbudne besede? Kako pomagati brez dodatnega pritiska, pojasnjujejo učiteljice in psihologinja prof. dr. Andreja Poljanec.

Novice
10. 06. 2025 13.11

Strelski napad v Gradcu: Kako se o tem pogovoriti z otrokom?

Kadar se zgodi tragedija, kot je streljanje v šoli, lahko otroci občutijo številne negativne čustvene reakcije. Pomembno je, da starši ustvarijo varen prostor za odprt pogovor, da otrokom nudijo podporo in jih pomirijo.

Malček
09. 06. 2025 08.49

Izgubljen otrok na Boču: Kako ravnati in kaj storiti, če se vaš otrok izgubi

Otroke je pomembno vedno imeti na očeh, ne glede na to, ali so doma ali zunaj. Njihova radovednost in želja po raziskovanju sveta sta čudoviti, zato jim moramo zagotoviti varno okolje, kjer lahko brez skrbi uživajo in se učijo. Z malo pozornosti in ljubezni lahko preprečimo nepotrebne skrbi in zagotovimo, da so naši najmlajši vedno na varnem. Kaj pa, če se otrok vseeno izgubi?

Vzgoja in vrtec
08. 06. 2025 03.15

Nasveti za starše: Kako naučiti otroke varčevanja z vodo

Voda je osnovna življenjska dobrina, a jo žal prepogosto jemljemo za samoumevno. Podnebne spremembe in prekomerna poraba že danes vplivajo na dostopnost čiste pitne vode v mnogih delih sveta – in prihodnost ne obeta nič boljšega, če ne bomo ravnali odgovorno.

Izleti in počitnice
06. 06. 2025 03.15

Sardinija z otrokom: Potovanje med divjimi konji, plažami in pisanimi vasmi

Lara je s svojo 11-letno hčerko Anuško preživela šest nepozabnih dni na Sardiniji. Njuno popotovanje je bilo sproščeno, spontano ter polno toplih srečanj z domačini in nepozabnih trenutkov.

Novice
05. 06. 2025 12.43

V sladkariji odkrili nevarno drogo: Kaj morajo vedeti starši in kako ukrepati?

Na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana so nedavno obravnavali primer mladoletnika, ki je zaužil sladkarijo, v kateri je bila odkrita nevarna psihoaktivna snov. Preberite, kako se starši lahko učinkovito odzovejo, kje poiskati pomoč in kako ostati v stiku z otrokom v obdobju, ko eksperimentiranje z drogami ni redkost – a ima lahko hude posledice.

Novice
04. 06. 2025 11.40

Ob mednarodnem dnevu otrok – žrtev nasilja: Otroštvo naj bo varno zavetje, ne prostor strahu

4. junija obeležujemo mednarodni dan otrok – žrtev nasilja, ki nas opominja na številne otroke po svetu, pa tudi v Sloveniji, ki so žrtve telesnega, čustvenega, spolnega ali drugega nasilja.

Družina in odnosi
04. 06. 2025 03.00

Mama zaradi 'nedolžne šale' tašči prepovedala stik z vnukom

Mlada mama iz Nove Zelandije je na spletu delila svojo izkušnjo, zaradi katere je tašči doživljenjsko prepovedala stik z vnukom. Povod? Ena sama "šala", ki je njenega sedemletnega sina povsem prestrašila in ga razvojno vrnila korak nazaj.

Malček
02. 06. 2025 03.00

6 načinov, kako otroke učiti o plastiki in recikliranju – praktičen vodnik za starše in vzgojitelje

Otroci so radovedni in odprti za nova znanja. Če jih že v zgodnjem otroštvu naučimo, kako plastika vpliva na naravo, bodo kot odrasli sprejemali bolj odgovorne in okolju prijazne odločitve. Zavedanje vodi v vedenje – in prihodnost planeta je v njihovih rokah.

Očkov kotiček
26. 05. 2025 03.15

Očetovstvo kot srečanje z novim življenjem in staro dediščino

Ko moški prvič postane oče, se v njegovem življenju začne nekaj povsem novega in zelo osebnega. Ne gre le za novo odgovornost, ampak tudi vlogo, ki ga začne notranje spreminjati. Rodi se nov občutek identitete, nov način zaznavanja sveta in pogosto tudi nepričakovan stik z lastno preteklostjo. Mnogim moškim se v tem novem življenjskem obdobju prebudi spomin na lastnega očeta in številni se sprašujejo: Kakšen oče bom jaz?

Novice
21. 05. 2025 10.05

TikTok pod drobnogledom EU: 'SkinnyTok' vsebine naj bi škodile otrokom

Evropska komisija je začela uradno preiskavo platforme TikTok zaradi vse bolj razširjenih vsebin, ki promovirajo nezdrave prehranske navade in izjemno suhost. Ti trendi, poznani pod oznako SkinnyTok, ciljajo predvsem na mladoletnike in spodbujajo motnje hranjenja ter nerealne telesne ideale – vse to s pomočjo algoritmov, ki takšne vsebine otrokom samodejno prikazujejo.

Družina in odnosi
19. 05. 2025 09.41

Obupana mamica na forumu: Tašča mi spodkopava avtoriteto pri otrocih

Ko tašča postane "druga mama" in brez omejitev razvaja vnuke, starša hitro izgubita svojo vzgojno moč. Na slovenskem spletnem forumu se je tako oglasila obupana mamica, ki ne ve več, kaj storiti.

Problematični najstnik
14. 05. 2025 03.00

Hčerka je ukradla ličila – kako naj se starši pravilno odzovejo?

Kaj storiti, ko odkrijete, da je vaš otrok kradel? To vprašanje si je nedavno zastavila tudi mamica na spletnem forumu, potem ko je izvedela, da je njena 14-letna hčerka ukradla ličila. Šok, sram, jeza in žalost – vse to so običajni odzivi. A ključno je, kako se kot starš odzvati, da otrok razume posledice in se iz tega nekaj nauči.

Malček
08. 05. 2025 03.00

Ločitvena anksioznost pri otrocih: 5 preprostih trikov za starše

Ločitvena anksioznost pri otrocih je pogost izziv, s katerim se srečujejo številni starši, še posebej ob začetku obiska vrtca ali šole. Pomembno je, da starši poznajo učinkovite strategije za zmanjšanje otrokove tesnobe in pomoč pri lažjem prehodu. Strokovnjakinja za starševstvo razkriva preprost, a močan trik v dveh besedah – "Slišim te" –, ki pomaga otrokom, da se počutijo razumljene in samozavestne med ločitvijo. Spoznajte ključne nasvete za obvladovanje ločitvene anksioznosti in kako podpreti čustveno dobrobit vašega otroka.

Najstniki
17. 04. 2025 04.00

Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah

Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah? Nasveti za odkrit pogovor, razumevanje in preprečevanje zasvojenosti.

Porodnišnice
09. 04. 2025 05.00

V izolski porodnišnici mamice rodijo s pogledom na morje

Izolska porodnišnica se ponaša s toplim, osebnim pristopom in celostno obravnavo mamic in novorojenčkov. Ker so CTG-ambulanta, porodna soba, štacija in oddelek za otročnice v istem nadstropju, lahko celostno poskrbijo za nosečnice, mamice in novorojenčke ves čas njihovega bivanja. Bodočim staršem so na voljo brezplačna tematska predavanja in vodeni ogledi, kjer spoznajo osebje in prostore. Vsako rojstvo pozdravijo z mesečno objavo imen novorojenčkov, kar odraža veliko srčnost sicer majhne porodnišnice. In še – novopečene mamice imajo iz sob najlepši pogled na morje.

Najstniki
03. 04. 2025 05.00

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti

Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Problematični najstnik
31. 03. 2025 10.00

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine

Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Najstniki
28. 03. 2025 14.19

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke

Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

Vzgoja in vrtec
28. 03. 2025 05.00

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku

Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Vzgoja in vrtec
24. 03. 2025 05.00

5 preprostih korakov, s katerimi otroka naučite varčevati

Pravijo, da se ne rodimo kot milijonarji, temveč milijonarji postanemo. Kako otroka naučiti ravnanja z denarjem in varčevanja? Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki lahko pri tem pomagajo.

Malček
10. 03. 2025 05.00

Kako pomagati otroku, ko se počuti preobremenjen

Otroci se včasih znajdejo v situacijah, ko jih določena situacija preobremeni, bodisi zaradi šolskih nalog, medosebnih odnosov ali drugih skrbi. Kot starši ali skrbniki jim lahko pomagamo, da se spopadejo s temi občutki.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2025 05.00

Ne ujemite se v eno od 13 starševskih pasti

Navajamo 13 stvari, ki jih mentalno močni starši nikoli ne naredijo in zato vzgajajo mentalno močne otroke.

Zdrav otrok
26. 02. 2025 05.00

Znaki, da vaš otrok potrebuje pomoč

Odločitev, da se za pomoč poišče terapevta, ni enostavna, vendar je včasih v veliko pomoč. Obstajajo različni znaki, ki lahko nakazujejo, da otrok potrebuje strokovno pomoč pri spopadanju z anksioznostjo, depresijo ali drugimi čustvenimi težavami.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986