zavestno

Kot najstnik se je zaljubil v učiteljico – danes je njegova žena in prva dama
Ko sta se Brigitte in Emmanuel Macron zaljubila, je bil on 15-letni srednješolec, ona pa njegova poročena učiteljica književnosti. Zaradi svoje nenavadne ljubezenske zgodbe sta dolgo skrivala razmerje, a vztrajala kljub obsojanju in škandalom.

Prvič narazen: Kako otroka pospremiti na tabor ali morje brez stresa
Poletni tabor ali počitnice ob morju brez staršev so za otroka velik mejnik – in za starše pogosto čustven preizkus. Medtem ko otroci z radovednostjo stopajo v svet samostojnosti, starše lahko preplavijo skrbi, dvomi in občutek praznine. A prav izkušnje, kot so tabori in letovanja, otroku omogočajo rast na področjih, kot so pogum, samostojnost in socialne veščine. Kako torej pripraviti otroka – in sebe – na obdobje, ko nista skupaj, da bo ločitev čim manj stresna in izkušnja čim bolj dragocena?

Te 4 nevarne izjave počasi uničujejo partnersko zvezo - preveri, če jih uporabljaš
Vsak dan izgovorimo na stotine besed, ki oblikujejo naše odnose – nekatere gradijo bližino, druge pa, pogosto nezavedno, ustvarjajo razpoke. Po mnenju psihologinje so štiri fraze še posebej nevarne za partnersko zvezo, saj sprožajo dvome, ustvarjajo razdaljo in znižujejo čustveno varnost.

Zakaj pozabimo otroka v avtu? Strokovnjaki pojasnjujejo sindrom pozabljenega otroka
Kljub temu da mnogi starši verjamejo, da ne bi nikoli pozabili svojega otroka v avtu oziroma da se to njim ne bi nikoli zgodilo, strokovnjaki opozarjajo, da se to lahko zgodi vsakemu – kajti to je lahko posledica vsakodnevnega stresa in napornega urnika.

Top vaje za krepitev in sprostitev hrbtenice
Med 50 in 70 odstotki žensk v obdobju nosečnosti izkusi bolečine v hrbtu. Razlogi za to se lahko skrivajo v slabi drži ali pa povečani ravni nosečniških hormonov. Za vas smo poiskali nekaj vaj, s pomočjo katerih lahko lajšate tovrstne bolečine.

Pustite avto v garaži, ozrite se okoli sebe in odkrijte, kaj vam ponuja vaš kraj
Vsaka občina, vsak kraj v Sloveniji skriva svoje čare in naravne bisere – bližnje hribe, gozdove, jezera ali urejene učne poti, ki so kot nalašč za družinske izlete. Namesto da bi vsakič sedli v avto in se vozili ure daleč, pustite avto doma in se z otroki odpravite na raziskovanje svoje okolice peš ali s kolesom.

Očetovstvo kot srečanje z novim življenjem in staro dediščino
Ko moški prvič postane oče, se v njegovem življenju začne nekaj povsem novega in zelo osebnega. Ne gre le za novo odgovornost, ampak tudi vlogo, ki ga začne notranje spreminjati. Rodi se nov občutek identitete, nov način zaznavanja sveta in pogosto tudi nepričakovan stik z lastno preteklostjo. Mnogim moškim se v tem novem življenjskem obdobju prebudi spomin na lastnega očeta in številni se sprašujejo: Kakšen oče bom jaz?

Zakaj ta na videz neškodljiva starševska navada slabo vpliva na otroke?
Veliko staršev nezavedno vzgaja iz lastnih potreb, kar lahko škoduje otrokovemu duševnemu razvoju. Spoznajte, kaj je egoistični pristop v starševstvu in kako ga prepoznati.

Hčerka je ukradla ličila – kako naj se starši pravilno odzovejo?
Kaj storiti, ko odkrijete, da je vaš otrok kradel? To vprašanje si je nedavno zastavila tudi mamica na spletnem forumu, potem ko je izvedela, da je njena 14-letna hčerka ukradla ličila. Šok, sram, jeza in žalost – vse to so običajni odzivi. A ključno je, kako se kot starš odzvati, da otrok razume posledice in se iz tega nekaj nauči.

Meghan Markle o sreči, družini in duševnem zdravju: "Nikoli nisem bila srečnejša"
Meghan Markle je bila glavna govornica na Time100 Summit v New Yorku, kjer je delila osebna razkritja o svojem življenju, družini, duševnem zdravju in poslovnih projektih. V njenem govoru so bile pomembne besede o sreči, osebnem razvoju in ravnovesju med materinstvom in poklicnim življenjem.

Maja Šuput brez zadržkov priznala: "Nimam časa za gospodinjstvo, sem mama"
Pevka in voditeljica Maja Šuput je znova poskrbela za burne odzive s svojo iskreno izpovedjo o materinstvu in življenju doma. V podkastu je brez olepševanja razkrila, da se v gospodinjskih opravilih ne vidi – in da ji to niti najmanj ne predstavlja težave. Namesto tega vso svojo energijo in čas usmerja v svojega sina Blooma.

Mama opozarja na nevarnost, zaradi katere bi njen sin skoraj oslepel
Mali Baylor se je med kopanjem v kadi igral z gumijastimi igračkami. Četudi jih je mama redno čistila, sta se mu zaradi neprimernega rokovanja z igračami vneli očesi.

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj
Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Kdaj je najboljši čas za naslednjega otroka?
Ste si vedno želeli velike družine in majhne razlike med starostmi otrok? Skoraj idealno je videti brate in sestre, ki se med seboj razumejo, so pravi prijatelji in zavezniki, vendar to doseči ni vedno tako lahko. Ko ženska otroka nosi 9 mesecev v svojem telesu in doživi porod ter prvo leto po rojstvu, se zave, da stvari le niso tako enostavne. Kdaj pa naj bi bil najbolj primeren čas za naslednjega otroka?

Ne kupujte živali za darilo
Zelo pogosto se dogaja, da si za praznike otroci zaželijo žival. Naj bo to pes, mačka, hrček ali kaj podobnega, pa starši včasih premalo pretehtajo otrokovo željo in na koncu se veselje spremeni v žalost.

To je najlepše darilo, ki ga lahko poklonite otroku
Starši se vsako leto trudimo, da bi prazniki našim otrokom ostali v lepem spominu. Zato si v veselem decembru zavestno vzamemo čas za skupno krasitev doma, peko piškotov in postavljanje božičnega drevesa. Ogromno časa posvetimo tudi iskanju pravega darila. Ne bi namreč radi kupili nekaj, kar bo zanimivo le dan ali dva in ne bo imelo nobene dodane vrednosti. Kaj torej podariti?

Pet tipov očetov – kam spadate vi?
Z rojstvom otroka se rodi tudi nova vloga moškega: vloga očka, ki je ena najpomembnejših in znatno vpliva na razvoj in potek otrokovega življenja.

Nadomestno starševstvo skozi psihološko prizmo: čustveni izzivi za nadomestno mater in prejemnico otroka
Nadomestno starševstvo je zelo kompleksna in občutljiva tema, ki vključuje več plasti osebnih, etičnih, pravnih in psiholoških izzivov. Tokrat se bomo osredotočili predvsem na dinamiko med nadomestno materjo in prejemnico otroka, njune izzive in tveganja, saj vse lahko globoko in dolgotrajno vpliva na obe.

5 načinov, kako se povezati s partnerjem po rojstvu otroka
Rojstvo otroka prinaša v odnos veselje, ljubezen in globoko povezanost, a hkrati tudi nove izzive. Med pomanjkanjem spanja, skrbi za novorojenčka in prilagajanjem na starševsko vlogo lahko partnerski odnos nehote zdrsne na stranski tir. Ohranitev močne in ljubeče povezave po rojstvu otroka zahteva zavestno prizadevanje obeh partnerjev. Tukaj je pet učinkovitih načinov, kako se povezati in okrepiti partnersko vez v tem pomembnem obdobju.

Kaj, če se z rojstvom otroka partnerski odnos poslabša?
Rojstvo otroka je trenutek spremembe odnosov, prevzemanja novih vlog, spreminjanja dinamike, kompromisov in prilagajanja. Par postane družina.

Tako lahko mladi starši ohranijo ljubezensko iskrico in lep odnos
Novopečena mamica in očka po prihodu otročka pogosto kar hitro ugotovita, da si starševstva z ljubljeno osebo morda nista predstavljala tako. Običajno je najbolj "napeto" v prvih mesecih po porodu, ko ob skrbi in negi za malo bitjece zmanjka časa in energije za ljubezen, nežnost, spolnost in za partnerja nasploh. A odnos je seveda treba negovati, sicer lahko zbledi in sčasoma nastanejo težave. Kako naj mladi starši ohranijo romantično iskrico, svetujemagistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar.

Kaj storiti, ko vam najstnikovo obnašanje uide izpod nadzora?
Neobvladljivo obnašanje pri najstnikih je pogosto zunanji znak intenzivnih čustev, s katerimi se ne znajo spoprijeti. Preverite, kako jim pomagati.

Naučite svoje malčke, kako nadzorovati svoja čustva
Otroci imajo pogosto veliko energije in čustev, ki jih ne znajo pravilno izraziti, meditacija pa jim lahko pomaga razviti zavedanje lastnih občutkov, izboljšati koncentracijo in najti notranji mir.

Kako otroka naučiti ločiti dobro od slabega oziroma kaj je prav in kaj ne?
Starši imajo ključno vlogo pri oblikovanju otrokove sposobnosti sprejemanja pravih odločitev in razvijanju moralnega kompasa, ki ga bo vodil skozi življenje. Da bi to dosegli, je potrebna močna volja, ki se izraža skozi vztrajnost, samorefleksijo in doslednost pri uveljavljanju lastnih vrednot in integritete. Ko starši poznajo svoje meje, se zavedajo lastnih potreb in zmorejo jasno izražati svoja čustva in misli, so bolje pripravljeni na izzive, ki jih otroci neizogibno postavljajo. Njihova sposobnost ostati mirni in odločni v različnih razvojnih fazah otroka je ključna za uspešno vzgojo.

Sindrom hladne matere
O sindromu hladne matere govorimo takrat, ko je v družini materinska figura čustveno odsotna. Kot že sam izraz nakazuje, so takšne matere navzven videti hladne, nedostopne, neodzivne in le redko ali sploh nikoli ne izražajo pozitivnih čustev. V odnosu z otrokom ustvarijo čustveno distanco in zanemarjajo njegove čustvene potrebe, kar ima nanje velik vpliv kasneje v življenju – zlasti v odnosu do sebe in ostalih.

V stiku z naravo z znamko Joolz
Včeraj je Jasna Chalet Resort v Kranjski Gori gostil poseben dogodek "Stik z naravo", ki ga je Baby Center posvetil prestižni nizozemski blagovni znamki otroških vozičkov in dodatkov zanje Joolz. V prelepem ambientu ob jezeru Jasna so se zbrali predstavniki veleprodajne družbe Apollo Slovenija, ekipa Baby Centra, njihovi zunanji strokovni sodelavci in vplivneži iz Slovenije in Hrvaške, ki so uživali v sproščenem in povezovalnem vzdušju. Dogodek je bil zasnovan z mislijo na trajnost, ki je hkrati ena glavnih vrednot znamke Joolz.

Kako milenijci vzgajajo drugače kot prejšnje generacije?
Že mimobežen pogled v zgodovino preteklih generacij nas opomni, kako zelo drugačni so bili starševski slogi. Bilo je obdobje, ko otroci niso bili središče družine, sledil je premik k vse večji permisivnosti, pa vznik helikopterskih staršev in vse, kar prinese čas blaginje, ko imamo v primerjavi s preteklimi obdobji na voljo veliko vsega. Preverite kratke stereotipe preteklih generacij in spoznajte, kako milenijski starši danes vzgajajo drugače.

Skoraj polovica dvojčkov razvije svoj jezik za komunikacijo
Že ob enem otroku se staršem življenje obrne na glavo, kaj šele, ko v družino prideta dva. Preberite si nekaj zanimivih dejstev o dvojčkih.

Imeti otroke: DA ali NE?
Odločitev parov, ali bodo imeli otroke ali ne je odvisna od mnogih dejavnikov, vsekakor pa se ima vsak pravico odločati glede na svoje želje, vrednote in prepričanja. Nekateri na primer že od nekdaj sanjarijo o veliki družini, spet drugi hočejo imeti vsaj enega naslednika, tretji pa vidijo svoje poslanstvo v karieri in drugih stvareh, ki jim prav tako izpolnjujejo življenje. Torej imeti ali ne imeti otrok je subjektivna odločitev, stvar posameznika, ki v prvi vrsti lahko živi svoje življenje, kot si ga želi sam.

Spoznajte 6 izjemnih koristi dojenja
"Materinstvo te za vedno spremeni," je stavek, ki ga sliši marsikatera bodoča mamica, a do njegovega resničnega spoznanja pride šele takrat, ko ga tudi zares izkusi. Materinstvo in z njim povezano dojenje zares spreminja možgane – strukturno, funkcionalno in v marsičem nepovratno, pri tem pa imajo veliko vlogo prav hormoni.