Bibaleze.si

uživanje

Zdrav otrok
15. 01. 2025 05.00

Kako prepoznati sladkorno bolezen pri otroku?

Sladkorna bolezen je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene tako odrasle kot otroke. V zadnjih letih se je število otrok s sladkorno boleznijo, zlasti tipom 1 in tipom 2, povečalo. Zaradi zgodnje prepoznave simptomov in ustreznega zdravljenja lahko otroku zagotovite boljše obvladovanje bolezni in preprečite nastanek resnih zapletov.

Zdrav otrok
07. 01. 2025 05.00

5 zimskih pravil Skandinavcev za srečne otroke

Starši v Skandinaviji imajo posebne načine, kako otrokom predstaviti zimo in uživanje v mrzlem vremenu. Zaradi tega so otroci v Skandinaviji srečnejši in bolj zdravi, saj so navajeni na svež zrak in gibanje, tudi v zimskih mesecih.

Zdrav otrok
03. 01. 2025 05.00

Ko zboli otrok: Kaj storiti, ko se pojavita driska in bruhanje

Ko otrok zboli, so starši pogosto zaskrbljeni, sploh če se pojavijo simptomi, kot sta driska in bruhanje. Te težave so lahko zelo neprijetne in včasih precej zastrašujoče, vendar je ključno, da starši vedo, kako ravnati, da zagotovijo pravilno oskrbo in pomagajo otroku, da se čim hitreje okrepi.

Novice
31. 12. 2024 05.00

Želite zanositi? To sta idealen datum in ura

Če si želite zanositi, je zdaj pravi čas. Raziskave namreč kažejo, da je zimski čas najbolj ugoden, saj so otroci, spočeti v tem obdobju, pogosto najbolj zdravi. V članku boste izvedeli, kdaj je najboljši trenutek za spolni odnos, če želite povečati možnosti za zanositev.

Vzgoja in vrtec
23. 12. 2024 14.45

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije vsega

Ljubitelji snega si zagotovo želite uživati na belih strminah, a kot že nekaj let, se bo najbrž tudi letošnjo zimo po snežne radosti treba odpraviti na kakšno višjeležeče smučišče. Zakaj torej ne bi ubili dveh muh na mah in zimskih radosti kombinirali s spoznavanjem novih pokrajin? Poiskali smo nekaj družinam prijaznih smučišč v soseščini, dodajamo pa še nekaj praktičnih nasvetov, kako poskrbeti za brezskrbno uživanje na snegu.

Družina in odnosi
23. 12. 2024 05.00

Stari starši, tega ne počnite

Stari starši igrajo pomembno vlogo v življenju svojih vnukov, vendar se morajo nekaterim stvarem izogibati, da bi ohranili pozitiven odnos in podprli starševski pristop k vzgoji otroka.

Fit in zdravje
13. 12. 2024 04.49

Znaki, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem

Veste, kaj je tisto, kar neposredno vpliva na vaše zdravje, razpoloženje, fizično moč, raven energije, motivacijo, libido, zadovoljstvo, vzdržljivost, dobro počutje, navezanost in navsezadnje na občutke ljubezni? Hormoni.

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Zanositev
21. 11. 2024 03.15

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti

Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Otroška imena
20. 11. 2024 02.15

Tako se imenujejo deklice plemenitega rodu

Zakaj je ime Adela nekaj posebnega?

Vzgoja in vrtec
16. 11. 2024 01.00

To so značilnosti permisivnega starševstva

Za permisivno ali popustljivo starševstvo velja, da ima zelo malo pravil, pričakovanj in nadzora. Običajno se takšni starši odzivajo na otrokove čustvene potrebe, vendar ne postavljajo omejitev in so zelo nekonsistentni pri uveljavljanju pravil. Njihov moto je preprost: Otroci naj bodo otroci.

Prehrana
15. 11. 2024 13.09

Zdrav zajtrk, ki vas bo popeljal nazaj v otroštvo

Slovenija je dežela z bogato tradicijo, tudi na področju prehrane. Vsako leto v novembru praznujemo Teden slovenske hrane, pobudo, ki spodbuja uživanje domačih, lokalnih živil. Osrednji dogodek tega tedna je že nekaj let Tradicionalni slovenski zajtrk, ki nas povezuje z našimi koreninami in bogatim kulinaričnim izročilom. Zajtrk, ki ga bodo letos v slovenskih vrtcih, šolah in drugih izobraževalnih zavodih pripravili 15. novembra, pa ne sme manjkati niti na mizi vaših malčkov.

Porod
12. 11. 2024 02.00

Učinkovite metode za spodbujanje naravnega poroda

Mnoge mamice si ob koncu nosečnosti že močno želijo, da bi se porod začel. Še posebej, če so šle čez predviden rok termina poroda. Katere naravne metode lahko pomagajo pri spodbujanju začetka poroda? Preverite.

Nosečnost
22. 10. 2024 02.00

Ali malinov čaj res pripomore k lažjemu porodu?

Nekateri priporočajo nosečnicam pitje različnih čajev, denimo ingverjevega in iz malinovih listov. Prvi naj bi lajšal slabost in drugi naj bi pripomogel k lažjemu porodu. Pa gre za resnico ali mit? Odgovarja prof. dr. Samo Kreft, mag. farm., s fakultete za farmacijo, ki je razkril zdravilne rastline, s katerimi si lahko nosečnice lajšajo tegobe, in opozoril, da so določene tudi odsvetovane v nosečnosti.

Zdrav otrok
12. 10. 2024 05.00

Kako okrepiti imunski sistem otroka, da ne bo ves čas bolan

Otrokov imunski sistem lahko izboljšate na naraven način, z nekaj enostavnimi ukrepi. Poglejte, kaj lahko storite, da se bo vaš otrok lažje ubranil bolezni, vi pa si boste prihranili skrbi.

Prehrana v nosečnosti
10. 10. 2024 02.00

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?

Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Prehrana v nosečnosti
04. 10. 2024 02.15

So gobe primerne za otroke in nosečnice?

Marsikatera mama se sprašuje, kdaj lahko otrok začne uživati gobe. Ali jih sploh lahko jemo med nosečnostjo?

Zdrav otrok
30. 09. 2024 03.00

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka

Vloge imunskega sistema v otrokovem življenju ni mogoče preceniti. Je prva obrambna črta pred neštetimi patogeni in izzivi, ki jih predstavlja svet, zato je še kako pomembno, da ga čim prej začnemo krepiti. A kako? Preverite nekaj nasvetov.

Dojenje
23. 09. 2024 05.00

Nujna živila, potrebna pri prehrani doječih mater

Dojenje je eno prehransko najzahtevnejših obdobij v življenju ženske. Doječe matere potrebujejo dodatne kalorije in hranila, da zagotovijo, da lahko njihovo telo proizvede ustrezno količino materinega mleka in pri tem ostane zdravo. Uravnotežena prehrana ne podpira samo zdravja matere, temveč zagotavlja tudi potrebna hranila za rast in razvoj otroka. A katera so tista živila, brez katerih v času dojenja ne gre? Preverite.

Izleti in počitnice
21. 09. 2024 04.30

5 slovenskih jezer, ki vas bodo naravnost očarala

V Sloveniji lahko izbiramo med več kot 1300 jezeri, večino teh je manjših ribnikov in bajerjev, ki niso nič manj očarljivi od večjih in bolj znanih. Veliko jezer najdemo v visokogorju, kamor pozimi težje dostopamo. Zato smo za vas izbrali 5 čudovitih nižje ležečih jezer, ki jih lahko obiščete v jesensko-pomladnem času in se naužijete spokojnosti ter blagodejnega miru.

Prehrana za dojenčke
20. 09. 2024 04.45

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?

Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

Prehrana v nosečnosti
04. 09. 2024 03.45

Zato bi nosečnice morale uživati več zelja

Ohranjanje uravnotežene in hranljive prehrane med nosečnostjo je bistvenega pomena tako za mater kot za otroka v razvoju. Zelje, listnata zelena zelenjava, je polno bistvenih hranil, ki lahko podpirajo zdravo nosečnost. V tokratnem prispevku pa preverite, zakaj je vključitev zelja v nosečniško prehrano lahko koristna.

Prehrana v nosečnosti
02. 09. 2024 05.00

Zato bi nosečnice morale jesti fige

Nosečnost je posebno obdobje v življenju ženske in ohranjanje zdrave prehrane je ključnega pomena tako za mater kot za otroka. Fige so s svojo bogato prehransko vsebnostjo odličen dodatek k nosečniški prehrani. Tu pa je 10 razlogov, zakaj je lahko uživanje fig med nosečnostjo koristno.

Po porodu
02. 09. 2024 02.30

Mož me zavrača zaradi poporodnih kilogramov

Ali ni sebično, da sem devet mesecev nosila pod srcem otroka, zdaj pa me mož zavrača zaradi vseh pridobljenih kilogramov, pravi 33-letna Manja, ki nam je zaupala svojo stisko iz preteklosti. Dejstvo je, da se ob prihodu otroka življenje obrne na glavo, prioritete se spremenijo, odnosi se preoblikujejo, pojavijo se izzivi, ki jih nismo niti pričakovali. Zgodi pa se tudi sprememba ženskega telesa, kar je povsem naravno, saj je moralo biti toliko časa varen prostor za razvoj ploda. A kaj storiti, ko po porodu začne partner z neprijetnimi, celo žaljivimi opazkami glede telesa?

Prehrana
27. 08. 2024 05.00

Ali lahko doječa mama uživa začinjeno in pekočo hrano?

Ste si privoščili okusen, a začinjen obrok, zdaj pa vaš dojenček neutolažljivo joče? Verjetno se sprašujete, ali je vzrok za njegovo razdražljivost začinjena hrana, ki ste jo pravkar uživali. Svetovalka za dojenje razlaga, ali to drži.

Nosečnost
25. 08. 2024 05.00

Trik, s katerim boste ublažili bruhanje in slabosti v nosečnosti

Nosečnost lahko med drugim spremljata dva izjemno neprijetna simptoma, kot sta slabost in bruhanje. Posledično se pojavi kopica nevšečnosti, kot so bolečina v želodcu, izguba apetita, nemoč, utrujenost, izguba kilogramov in neprijetno počutje. Čeprav so na voljo različna zdravila za lajšanje teh simptomov, se nekateri še vedno obrnejo na preprosto, staro zdravilo: lizanje kocke ledu.

Zanositev
24. 08. 2024 04.15

To so dejavniki, ki lahko vplivajo na vašo plodnost

Pari, ki se pripravljajo na zanositev, lahko močno izboljšajo svoje možnosti za zdravo in uspešno spočetje, če pazijo na nekatere dejavnike, ki vplivajo na plodnost.

Recepti za malčke
15. 08. 2024 05.00

Recept za puhaste vaflje, ki jih otroci naravnost obožujejo

Preverite recept za preprosto sladico, ki jo otroci obožujejo, postrežete pa jo lahko s čimer koli želite: čokolado, javorjevim sirupom, koščki sadja, medom ...

Prehrana
14. 08. 2024 05.00

Ti prigrizki so idealni za majhne otroke

Potovanja z otroki so lahko polna nepozabnih trenutkov. A če ste že kdaj potovali z njimi, veste, da je hrana nepogrešljiv del te izkušnje. Otroci so v fazi intenzivne rasti in razvoja, kar pomeni, da njihove potrebe po kalorijah močno presegajo njihovo velikost. Poleg tega imajo otroci manjše želodce, kar pomeni, da je praktično nemogoče vse dnevne potrebe po hrani zadovoljiti s tremi glavnimi obroki. V članku bomo predstavili nekaj praktičnih nasvetov za planiranje in idej za prigrizke, ki bodo poskrbeli, da bodo vaši najmlajši med potovanjem siti, zadovoljni in polni energije.

Zanositev
13. 08. 2024 05.00

Kako dolgo traja, da ženska zanosi?

Mnogi pari predvidevajo, da se bo nosečnost, ko se bodo zanjo odločili, zgodila praktično takoj. Čeprav več kot tretjina zdravih parov zanosi že v prvem mesecu poskušanja, je prav tako povsem normalno, če traja dlje. Toda koliko je še normalno?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052