sadje in zelenjava

Najizvirnejši praznični mini prigrizki
Kanapejev ne strežejo le na poslovnih večerjah, vse bolj postajajo popularni tudi na neuradnih dogodkih. Pravzaprav lahko mini prigrizke pripravite tudi vi doma, lahko so topli ali hladni. Ne bo vas skrbelo, da se bodo najmlajši gostje popackali, saj so tako majhni, da jih pojedo v nekaj grižljajih. Potrebujete le opečenec ali francosko štruco, iz katere s šablono izrežite kroge. Povrh položite zelenjavo, salame, meso, sir … kombinirajte, igrajte se z okusi. Za podlago kanapejem lahko uporabite tudi list solate, rezino kuhanega ali pečenega krompirja, kolobar kumarice, polento, trdo kuhano jajce … Eksperimentirate, nadevate lahko tudi z različno zelenjavo in sadjem, prepustite domišljiji prosto pot. Poigrate se lahko tudi z okraski, oblikami … Vaši gostje si bodo zagotovo obliznili prste! Recepte pa poiščite na Okusno.je.

Z napitkom v boj proti boleznim
Jeseni otroci začnejo obiskovati šolo, vrtec, virusi in bakterije pa kar krožijo od enega k drugemu. Boleznim ni videti konca, zato je dobro, da nekako okrepite otrokov obrambni sistem. Ker naši najmlajši nikakor ne marajo sirupov in tablet, jim pripravite napitek, bogat z vitaminom C, žive barve, katerega bodo spili z največjim navdušenjem.

Tradicionalni slovenski zajtrk je ...
Glavni dogodek tretjega dneva slovenske hrane je tudi letos tradicionalni slovenski zajtrk, ki opozarja predvsem na pomen zdravih prehranjevalnih navad. Zajtrk bo sestavljen iz kruha, mleka, masla, medu in jabolka. Prebivalec Slovenije glede na povprečje prebivalca EU sicer poje več jabolk in medu ter manj mlečnih in žitnih izdelkov.

Škodljivih učinkov se mladi ne zavedajo
Na ministrstvu za zdravje si ob napovedi glede uvajanja trošarin na sladke pijače želijo, da bi se del teh sredstev lahko namensko porabil za javno zdravstvene in preventivne programe. Po njihovem mnenju je tudi pomembno, da država sprejme ukrepe, ki bodo preusmerili potrošnike od sladkih pijač k uživanju navadne, izvirske in mineralne vode.

Odlična malica za nosečnice in novopečene mame
Vsako žensko je strah, da bi med nosečnostjo pridobila preveč kilogramov. Prav tako si novopečene mamice želijo čim prej shujšati. A kljub temu je tu velika lakota, ki se pojavi tudi med obroki. Kaj pojesti, da je bogato s hranljivimi sestavinami in revno s kalorijami?

To mora znati vsak otrok!
Vsak otrok se mora slej ko prej naučiti samostojnega ščetkanja zob. Na to naj bi bil pripravljen okrog sedmega leta, kljub vsemu pa potrebuje še vedno nadzor staršev, da si bo pravilno in temeljito umival zobe ter pri tem odstranil vse obloge.

Z vrtcem pridejo tudi bolezni …
Vaš otrok je začel obiskovati vrtec in že kiha ter kašlja. To je povsem normalen pojav, saj je prvič v kontaktu z virusi in bakterijami, njegov obrambni sistem pa se še razvija. Kaj lahko storite, da ne obleži za več dni v postelji?

Najbolj smrkastična nagradna igra!
Pozdravljeni, ljubitelji Smrkcev! Pred vami je nov izziv. In če vam uspe, tri izmed vas nagradimo s knjigo, v kateri se skrivajo zabavne naloge.

V vročih dneh primerna prehrana in dovolj tekočine
V vročih poletnih dneh moramo biti pozorni na to, da se primerno prehranjujemo in pijemo dovolj tekočine, je za STA dejal Matej Gregorič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Več posegajmo po sadju in zelenjavi, mastne in težko prebavljive hrane pa naj bo manj, svetuje. Ustrezna prehrana izboljša delovanje našega organizma, pravi.

Kako čim prej zanositi?
Že nekaj časa poskušate zanositi, a se vam želja še ni uresničila? Poskusite spremeniti svoje življenje, zadihajte in se sprostite, uživajte veliko sadja in zelenjave, obenem pa preverite, kdaj so vaši plodni dnevi.

Preprosto in hitro pripravljene jedi naših babic!
Pri uvajanju goste hrane pri dojenčku morajo biti mame še posebej pozorne, da otrok ne začne s presladkimi in slanimi jedmi. Zato se trudijo in ure in ure preživijo za štedilnikom. Obstaja pa idealna rešitev, kako pripraviti zdravo jed po babičinih receptih brez ur in ur mešanja, segrevanja, kuhanja, peke … To je odkrila tudi televizijska voditeljica Lili Žagar, katero razveseljujeta dva mala sončka.

8 nasvetov, kako za vedno shujšati!
Po porodu želi novopečena mamica čim prej shujšati, zato poseže po takšni ali drugačni drastični dieti. S svojega jedilnika črta svoje najljubše jedi in je zaradi tega ves čas nesrečna. Preberite 8 naslednjih nasvetov in zagotovo vam bo uspelo. Pozabite na diete, ki obljubljajo izgubo več kilogramov tedensko, raje spremenite svoj način razmišljanja, svoj življenjski slog, svoje prehranjevalne navade.

Zakaj je presna hrana dobra za naše zdravje?
V presni hrani se skrivajo številne hranilne snovi, ki jih naš organizem potrebuje za zdravo življenje. Uživajo jo lahko tudi nosečnice in doječe mamice, izogniti se morajo le tistim živilom, ki napenjajo ali povzročajo doječemu otroku krče. Prav tako lahko otrokom postrežete presne sokove, juhe, omake, zavitke, solate, sladice … in poskrbite za njihovo zdravje.

Kaj vse je dobro vedeti te dni?
Zima je končno pokazala svoje zobe. Težko se boste do pomladi zaprli v stanovanje, še posebej, če imate otroke, ki želijo uživati v zimskih igrah. Preberite si, kako jih je treba obleči, da ne pride do ozeblin, kako se te dni pravilno prehranjevati, da odženete bakterije in viruse stran.

Zdravnik izumil učinkovito dieto za topljenje kilogramov
Ste mislili, da ni diete, pri kateri bi si lahko privoščili prigrizke? Kardiolog Arthur Agatston se je domislil posebnega načina hujšanja, s katerim na zdrav način izgubljate kilograme in vam zaradi tega ne kruli v želodcu. To je idealna dieta za vse starše, ki na svoje zdravje premalo mislijo ...

Kako se znebiti neprijetnih vonjav v hladilniku?
Žal se tudi najboljšim gospodinjam kdaj zgodi, da sadje, zelenjava, kosilo … dlje časa ostanejo v hladilniku in potem se v njem širijo neprijetne vonjave. Kako se jih znebiti? Ponujamo nekaj odličnih nasvetov!

Čudež novega življenja
Minevajo tedni in prvi meseci, odkar ste izvedeli, da ste noseči. Vaše telo se spreminja, pridobivate na teži, vaši hormoni divjajo. Ali morate sedaj, ko v vašem trebuhu raste bitje, biti še bolj previdne? Ali je dobro, da se še naprej veliko gibate? Kaj storiti, če zbolite? Ginekologinja Marija Ocvirk je odgovorila na številna vprašanja o prvem tromesečju nosečnosti, ki jih je za video šolo za mamice postavila mamica Darja Šolar.

Na kmetiji je zabavno!
V Poljanski dolini sta doma Žiža in Milan Brence, ki se že od leta 1988 trudita za obstoj kmetije Pustotnik, na kateri se skriva pravo bogastvo najkakovostnejših sirov. Pred nekaj dnevi sta odprla vrata vsem obiskovalcem in jim pokazala, kako se pridelujejo in predelujejo mleko ter mlečni izdelki. Tudi sami lahko pokukate na kmetije in poskusite domačo hrano: www.lokalna-kakovost.si.

Prednosti ekološkega kmetovanja v Sloveniji
Ekološko kmetovanje se je začelo v Sloveniji razvijati že v 80. in 90. letih, uradno pa se evidenca vodi od leta 2004, ko smo vstopili v Evropsko Unijo. Iz dneva v dan je vse več potrošnikov, ki želijo poskrbeti za svoje zdravje in zato prisegajo na takšen način pridelano in predelano hrano. Kaj vse so prednosti ekoloških živil, zakaj lahko zaupamo izdelkom slovenskih kmetov, smo se pogovarjali z različnimi strokovnjaki na kmetiji Trnulja. Vabimo vas, da se nam pridružite na prihodnjih ogledih kmetij (www. www.lokalna-kakovost.si) in poskusite slovenske dobrote.

Kaj je najboljše za vašega otroka?
Starši se vse bolj zavedajo, kako pomembno je, kaj jedo njihovi otroci. Vse več jih prisega na lokalno pridelano in predelano hrano, ki je dandanes zaradi visoke zavesti proizvajalcev in nenehnega preverjanja kakovostna. Če se želite prepričati na lastne oči, kaj vse so jedle naše babice in dedki in kaj lahko tudi danes postrežete vsem družinskim članom, obiščite eno izmed kmetij v Sloveniji, ki do konca oktobra odpirajo svoja vrata. Več informacij o odprtih dnevih najdete na www.lokalna-kakovost.si.

Kako naj te dni oblečem otroka?
Nekateri starši ob prvem jesenskem vetru otroka oblečejo v pretopla oblačila, drugi pa mu nataknejo samo tanko jakno. Toda dokazano - otroka ne sme zebsti, prav tako mu ne sme biti vroče, če želite, da ostane zdrav. V boj proti virusom pa se lahko podate tudi z zadostnimi količinami vitamina C.

Uspešno nad akne v nosečnosti
Nekatere nosečnice se lahko pohvalijo z gladko in sijajno kožo, druge pa tarnajo zaradi aken. Zakaj se intenzivneje pojavijo v prvem trimesečju in kako se jih znebiti?

Na naraven način v boj proti herpesu
Poletje se neusmiljeno približuje koncu in vse bolj se bliža čas, ko bomo mi in naši otroci bolj dovzetni za različne infekcije in obolenja. Poleg tega pa se vračamo v svet neskončnih obveznosti in napetosti ter vsakodnevnih pritiskov. Vse to zelo pogosto spremlja tudi zelo zoprna nadloga – herpes.

To naj bi resnično uživali med nosečnostjo
Že pri več raziskovanjih so ugotovili, da določena živila nosečnica mora uživati, če želi imeti dober obrambni sistem, hkrati pa želi dobro za zdravje otroka, ki ga nosi pod srcem. Strokovnjaki izpostavljajo, da so to voda, jogurt, brusnice, špinača in ribe.

Ali naši malčki jedo zdravo?
Zakaj otroci vse bolj pogosto tarnajo, da jih boli trebuh? Zakaj imajo že najmlajši zapeko? Ste kdaj pomislili, da je za vse te tegobe kriva nepravilna prehrana?

Ste že preizkusili prečiščevalno dieto?
Pomlad je primeren čas, da naredite nekaj za svoje zdravje. Iz organizma odstranite škodljive snovi s prečiščevalno dieto in zagotovo se boste počutili odlično, polni boste energije in novih zamisli.

Nasvet pediatrinje, če otrok ne jé sadja in zelenjave
Kaj storiti, če otrok ne jé sadja in zelenjave? Trikov, kako ga prelisičiti, je res veliko, a kaj ko otrok po navadi zelo hitro ugotovi vašo ukano in vas v tem procesu vrne na začetek. Dr. med. spec. pediatrije Magdaleno Urbančič smo povprašali, kaj narediti v takem primeru.

Poletna driska – kje vse se skrivajo bakterije, ki jo povzročajo?
Na leto je v Sloveniji prijavljenih 10.000 do 15.000 primerov infekcijske driske. Bolezen je sicer še precej pogostejša, saj bolniki z blago obliko bolezni zdravnika pogosto niti ne obiščejo. Visoke temperature omogočajo hitrejše razmnoževanje bakterij, ki povzročajo drisko, zato so v toplih mesecih driske pogostejše.

Prepoznajte znake okužbe s salmonelo!
V poletnih mesecih se zelo hitro lahko okužimo s salmonelami, bakterijami, ki povzročijo bruhanje, drisko, vročino ali mrzlico. Kje vse se skrivajo te bakterije in kako lahko okužbo pravzaprav preprečimo?

Živila, ki nam dajo tako psihično kot fizično moč
Se počutite nejevoljno in utrujeno? Nutricistka Karla Klander svetuje, naj energijo črpamo iz lahke hrane, svežega sadja in zelenjave, kalčkov, semen ter oreščkov. Otrokom že zjutraj pripravimo sadno-zelenjavni sok, bogat z mnogimi vitamini, koristnimi za zdravje.