sadje in zelenjava

Prehrana doječe mame: kaj lahko in česa ne sme?
Odločili ste se, da boste dojenčka dojili, toda porajajo se vam številna vprašanja. Kaj lahko uživam? Ali moja prehrana vpliva na sestavo mleka? Ali lahko izbor jedi izzove krče pri dojenčku? Kako lahko spodbudim nastajanje mleka? Zbrali smo številne informacije, ki vam bodo koristile v obdobju dojenja.

Tako ne bo imel izcedka iz nosu, ne bo kašljal ...
V jesensko-zimskih mesecih so na pohodu številni virusi in bakterije, ki prežijo na naše malčke. Izcedek iz nosu, kašelj, slabo počutje, povišana telesna temperatura in glavobol so le nekateri od znakov, ki otroka položijo v posteljo. Da bi ga kolikor je mogoče obvarovali pred tovrstnimi nevšečnosti, je pomembno, da poskrbite za preventivo.

Meghan ogroža svoje in otrokovo zdravje?
Princ Harry in Meghan Markle sta na turneji po Avstraliji, obiskala bosta tudi državi Tonga in Fidži, kjer beležijo visoko nevarnost za okužbo z virusom zika. Mnogi se sprašujejo, ali slavna nosečnica tako ogroža svoje in otrokovo zdravje.

To je najboljša malica za na pot
Ko se z vašimi najmlajšimi odpravljate na plažo, na izlet ali pa zgolj v park, je treba poskrbeti tudi za malico oziroma prigrizke. A namesto sladkih, mastnih in slanih živil malčkom raje ponudite raznovrstne in uravnotežene obroke za na pot, ki so lahko za malčke ravno tako nadvse okusni in hkrati enostavni za pripravo.

To je način, da začne jesti zelenjavo
Poiščite krožnike z zanimivimi slikami zelenjave in sadja, svetuje ameriška znanstvenica Emily Melnick. Njen preizkus je pokazal, da so si otroci na takšne krožnike sami naložili več zelenjave in je več tudi pojedli.

Prehrana doječe mame: kaj lahko in česa ne sme?
Odločili ste se, da boste dojenčka dojili, toda porajajo se vam številna vprašanja. Kaj lahko uživam? Ali moja prehrana vpliva na sestavo mleka? Ali lahko izbor jedi izzove krče pri dojenčku? Kako lahko spodbudim nastajanje mleka? Zbrali smo številne informacije, ki vam bodo koristile v obdobju dojenja.

Tako bo otroku všeč tudi tista hrana, ki je ne mara
Želite prepričati otroka, da je korenček resnično odličen? Potem mu ga domiselno postrezite na krožniku, v kombinaciji z jajcem in kruhom. Bodite izvirni, ko pripravljate najmlajšim zdrave obroke, da jih bodo z največjo slastjo pojedli.

Najpogostejše nosečniške težave
Ste v veselem pričakovanju? Prekipevate od čustev? Iskrene čestitke! Čaka vas devet mesecev pripravljanja na materinsko vlogo. Nekateri meseci bodo napornejši, saj se boste mogli soočiti s kupom nosečniški težav. Zbrali smo nekaj najpogostejših in nasvete, kako jih ublažiti oz. premagati.

Želite zanositi? Čudovito!
Ugotovila sta, da je v vajini zvezi prišel trenutek za korak naprej. Odločila sta se, da si ustvarita družino. Čudovita, a z veliko odgovornostjo povezana odločitev! Takoj vzemita pod drobnogled svoje slabe navade in razvade. Razmislita, kako se jim čim prej v čim večji meri odreči, še zlasti, če gre za kajenje in nezdravo prehranjevanje. Z zdravim življenjskim stilom poskrbita zase in za svojega otročka.

Tako lahko shujšate!
Preživeli ste fantastičen dopust z družino, privoščili si zdravo in nezdravo hrano ... To se seveda pozna na vaši teži. Potrebujete načrt sedmih korakov, da se vsi skupaj vrnete k zdravemu načinu prehranjevanja in izgubite odvečne dopustniške kilograme.

S to jedjo boste že tretji dan opazili razliko v kilogramih
Ste vedeli, da lahko hujšate s preprosto juho iz zelja? Poskusite, že tretji dan vam bodo hlače bolj prav. Ker vsebuje še veliko druge zelenjave, je zdrava, nikakor pa na takšno dieto ne smete prisegati v nedolged.

Mleko, sadje in zelenjava za otroke
V šolskem letu 2016–2017 je več kot 12,2 milijona otrok v 79.000 šolah sodelovalo v shemi sadja in zelenjave EU, okrog 18 milijonov otrok pa v shemi mleka EU. To predstavlja več kot 74.000 ton sadja in zelenjave in več kot 285.000 ton mlečnih proizvodov, ki so bili razdeljeni večinoma otrokom, starim med šest in deset let, so sporočili iz Bruslja.

Voda, kot edini vir pijače, lahko zmanjša tveganje za prekomerno telesno težo
Brez vode lahko človek preživi le do 4 dni, zato lahko pogosto slišimo stavek voda je življenje. Od prvih bitji na zemlji pa vse do danes je najpomembnejši faktor preživetja prav preprečevanje dehidracije. Voda sestavlja od 75 % telesne mase pri dojenčkih do 55 % pri odraslih in je ključna za vzdrževanje homeostaze, izločanje odpadnih snovi iz telesa, uravnavanje telesne temperature in drugih vitalnih funkcij. Zato poskrbite za zadostno uživanje tekočine, četudi niste žejni.

Tradicionalni slovenski zajtrk: od opozoril, da brošur otroci ne morejo prebaviti, do prvih pozitivnih učinkov
Kruh, maslo, med, mleko in jabolka so na krožnikih naših otrok že sedmo leto zapored. Toliko časa namreč v vrtcih in šolah poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. To je projekt, ki je že obrodil prve pozitivne rezultate, žal pa ni šlo vedno vse kot po maslu in je bilo kdaj potrebno ugrizniti tudi v kislo jabolko.

Pet večnih modrosti o vzgoji otrok
Večne modrosti o vzgoji otrok se prenašajo iz generacije v generacijo in nikoli ne zastarajo. Otroci si zaslužijo spoštovanje, tolažbo in razumevanje staršev in kar je najpomembneje – svobodo.

Pet večnih modrosti o vzgoji otrok
Večne modrosti o vzgoji otrok se prenašajo iz generacije v generacijo in nikoli ne zastarajo. Otroci si zaslužijo spoštovanje, tolažbo in razumevanje staršev in kar je najpomembneje – svobodo.

Vse o uravnoteženi prehrani
Uravnotežena prehrana vsebuje vsa hranila, ki jih telo potrebuje. Potrebe našega telesa se seveda spreminjajo z leti.

Iz dneva v dan vse bolj priljubljeno živilo
Buče, ki simbolizirajo plodnost in rodnost, so v 15. stoletju iz Srednje Amerike pripeljali v Evropo Španci. Evropejci so jih sprva uporabljali le za okras, nato z njimi krmili živali, danes pa so buče vse bolj priljubljeno živilo. Uporabno je njihovo meso, pečke in cvetovi.

Resnice o prehrani med nosečnostjo
Nosečnost prinese veliko sprememb v vaše življenje. Med drugim morate veliko pozornosti posvetiti tudi zdravemu načinu prehranjevanja. Tako boste omilili številne nosečniške tegobe in poskrbeli za zdrav razvoj in rast otroka, ki ga nosite pod srcem. Verjetno boste kdaj v dvomih, kaj smete in česa ne jesti. Kot večina mamic, boste morda tudi vi v spletnih klepetalnicah preverjali, kakšno količino hrane lahko zaužije. Da bi razblinili vaše dvome o prehranskih potrebah nosečnice, smo odgovorili na nekaj najpogostejših vprašanj bodočih mamic.

Na kakšni zemlji se igrajo naši otroci? Kaj pomenijo presežene vrednosti v Tivoliju, Celju, na Jesenicah in Trbovljah?
Ekipa 24UR Inšpektor je s pomočjo strokovnjakov analizirala zemljo, na kateri se igrajo otroci v Trbovljah, na Jesenicah, v ljubljanskem Tivoliju, Celju in Velenju. Mestih, obremenjenih s prometom ali z industrijo. Večina odvzete zemlje je neonesnažene oz. je onesnažena pod mejnimi vrednostmi. Je pa analiza odkrila tudi štiri koncentracije, ki presegajo opozorilne vrednosti.

Ali lahko dobi vnetje ušes, če ne nosi traka?
Jesensko vreme prinaša tople in mrzle dni, en dan je sončen, drugi dan dežuje. In ker takšne spremembe vplivajo na občutljive ljudi, predvsem otroke, jih mame topleje oblečejo in na glavo poveznejo kapo ali trak. Ali tako preprečijo vnetje ušes?

Za šolsko sadje, zelenjavo in mleko več kot milijon evrov
V EU je začela veljati nova evropska shema šolskega sadja, zelenjave in mleka, po kateri bo Sloveniji za šolsko sadje in zelenjavo namenjenih 727.411 evrov, za mleko pa 363.811 evrov evropskih sredstev. Šole se lahko v novo shemo za šolsko leto 2017/18 prijavijo do 5. septembra.

Prva zelenjava
Po dopolnjenem šestem mesecu je čas, da dojenčku ponudite še kaj drugega kot vaše ali adaptirano mleko. Malčki imajo ponavadi veliko raje sadje od zelenjave, a tudi ta mora biti na jedilniku.

Malica za pot
Se odpravljate na pot? Potem s sabo vzemite spodaj navedene jedi, da vaši malčki ne bodo jokali in sitnarili zaradi lakote, prav tako pa jim zaradi teh prigrizkov med vožnjo ne bo slabo.

Najpogostejše napake pri hranjenju otrok
Preberite si, kaj so najpogostejše napake pri hranjenju otrok.

10 nasvetov za pospešitev ''lene'' prebave
Zaprtost se pri dojenčkih pojavi predvsem takrat, ko začnete z uvajanjem goste prehrane. Njihov organizem se mora navaditi na zelenjavo, sadje in meso, skratka na vsa živila, ki so bogata s škrobom, manjkajo pa jim vlaknine.

Preprečimo anemijo
Železa ne najdemo le v špinači, ki so nam jo ponujale naše babice, ampak tudi v različnem suhem sadju, zeliščih, začimbah, mesu ... Koliko pravzaprav ga morajo zaužiti odrasli in koliko otroci? Si s preveliko količino zaužitega železa lahko škodimo?

Če ste pridobili nekaj kilogramov v zadnjem času, tega nikakor ne počnite!
Ne preskakujte obrokov samo zato, ker želite shujšati. Še vedno velja zlato pravilo: pet manjših obrokov uravnava sladkor v krvi in zmanjšuje občutek lakote. Ko ste med obroki lačni, popijte kozarec vode ali grizljajte nekaj zdravega.

Prehlad, kašelj, gripa ... med nosečnostjo
Četudi ste noseči, ne zaženite panike, ko se vas loti prehlad. Kljub temu da ne smete jemati določenih zdravil, vam lahko pomagajo preverjeni babičini recepti.

Juha, ki zagotavlja, da boste že tretji dan opazili razliko pri kilogramih!
Želite shujšati? Mogoče lahko poskusite z juho, ki ima za glavno sestavino zelje, vsak dan pa se ji doda različna zelenjava, ob njej pa si lahko privoščite tudi sadje. Dieto lahko izvajate dva tedna ali kot uvod v kakšno drugo dieto.