raziskave

Ko se dojenček smeji, je mama srečna
Znanost je potrdila, kar mame že vedo: ko mama vidi nasmeh svojega dojenčka, to v njej vzbudi občutek sreče.

Ko oče pelje otroka k zdravniku ...
Kako pripravimo očeta do tega, da pelje svojega otroka k zdravniku? Mnogi očetje peljejo otroka k zdravniku le, kadar je to nujno ali mama nima časa. Vendar pa redko prostovoljno peljejo otroke na redne preglede.

Agresija pri sorojencih
Otroci, ki imajo starejše brate, so bolj agresivni kot tisti, ki imajo sestre.

Prehrana nosečnice vpliva na otrokovo zdravje
Če med nosečnostjo ali dojenjem slabo jemo, to lahko povzroči dolgoročne posledice pri otroku. To je pokazala raziskava na podganah.

Nekaj nasvetov za bodoče mamice
S partnerjem načrtujete novega družinskega člana? Potem poskrbite, da bo vaše telo zdravo še pred spočetjem. Preden se odločite za otroka, je zato dobro, da se odrečete nekaterim slabim razvadam in zaživite zdravo in polnejše življenje. Ponujamo nekaj nasvetov za bodoče mamice.

Tretjino svojega življenja smo zaviti v posteljnino
V Svilanitu ustvarjamo visokokakovostne izdelke na področju kopalniškega, posteljnega in kuhinjskega programa. Zavedamo se, da so trpežni, privlačni ter zdravju in okolju varni izdelki ključnega pomena za naš obstoj že skoraj 80 let.

Nova generacija mladih prinaša nove izzive
Ob mesecu preprečevanja zasvojenosti je v Slovenj Gradcu potekala 9. nacionalna konferenca, ki se je osredotočala na nove izzive na področju preventive. Strokovnjaki tako ugotavljajo, da je med mladimi v Sloveniji vse več zasvojenosti z igrami na srečo, narašča tudi število odkritih novih psihoaktivnih snovi.

Tudi bodoči očetje morajo prenehati kaditi
Zaključki turške raziskave nakazujejo, da več kot polovica bodočih očetov kadi, med tem ko je njihova partnerica noseča. O posledicah pasivnega kajenja ne razmišljajo.

Mlade spodbujajo, da premislijo o objavah
Akcija Moč besed, ki sta jo lani zasnovali Zveza prijateljev mladine Slovenije in blagovna znamka Itak, je letos namenjena izboljšanju medvrstniške in druge komunikacije na družbenih omrežjih. Z različnimi akcijami pod sloganom Ne objavi, kar te lahko gnjavi želijo mlade ozaveščati o nevarnostih in priložnostih na družbenih omrežjih.

Umivanje rok eden najcenejših, najbolj enostavnih in najbolj učinkovitih zdravstvenih ukrepov
Pogostost umivanja rok z milom je v mnogih državah zelo nizka, čeprav obstajajo dokazane prednosti za zdravje otrok, so ob današnjem svetovnem dnevu umivanja rok opozorili v Unicefu. Najmanj pogosto si roke umivajo v revnejših državah. Pomanjkanje dostopa do vode in sanitarij pa lahko ogrozi tudi uresničevanje razvojne agende ZN, še navajajo.

Kaj sanjajo nosečnice?
Pod vplivom hormonov so sanje bodoče mame zelo intenzivne in zjutraj imate lahko občutek, da so bile resnične. Zakaj se to dogaja?

Razlike med dečki in deklicami
Rezultati norveške raziskave kažejo, da so deklice pri dveh letih bolj samostojne in imajo bolje razvite socialne sposobnosti. Raziskava je bila opravljena v norveških vrtcih, kjer so raziskovalci opazovali okoli 1000 otrok, starih med 30 in 33 mesecev, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Otrok čuti 'cartanje' že v trebuhu
Strokovnjaki so ugotovili, da je zelo dobro, da se pobožate po trebuščku, ko ste noseči. Otrok, čeprav še ni rojen, čuti vaš dotik.

Kako okrepiti imunski sistem?
Ječmenova trava pomaga pri krepitvi obrambnega sistema in zdravljenju različnih obolenj. Kako jo lahko uživamo in ali je primerna za nosečnice, otroke in starejše, smo se pogovarjali s certificirano nutricionistko in svetovalko za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog Karlo Klander.

Uspešna presejalna genetska diagnostika povišanega holesterola za otroke
Raziskovalci medicinske fakultete ljubljanske univerze in Pediatrične klinike UKC Ljubljana so prvi dokazali učinkovitost programa populacijskega presejanja otrok za povišan holesterol pri odkrivanju bolnikov, ki imajo povišan holesterol v družini. Ugotovili so, da je pri dveh tretjinah pregledanih petletnikov povišan holesterol genetskega izvora.

Zdrav zajtrk za otroke
Nimate ideje, kaj pripraviti za zajtrk otrokom, ne da bi se pri tem dolgo vrteli po kuhinji? Postrezite jim ovsene kosmiče z mandlji in brusnicami!

Raba računalnikov v šolah – boljši učni rezultati
Slovenski 15-letniki pri pouku uporabljajo splet v povprečju 28 minut na dan, kaže poročilo OECD o uporabi računalniške tehnologije med mladimi v procesu izobraževanja. Kot navaja, pa večja raba računalnikov pri pouku ne vodi nujno k boljšim učnim izidom. Pravi prispevek IKT k učenju je treba še v celoti izkoristiti in uresničiti.

Je zgodnje učenje tujih jezikov prednost?
Nekateri starši otroke zelo zgodaj vpišejo na tečaj tujega jezika. Jim s tem samo koristijo ali pa je to nepotrebno obremenjevanje?

Alkohol med nosečnostjo ali dojenjem: DA ali NE?
Letošnji mednarodni dan osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS) je namenjena predvsem mladim oziroma bodočim staršem o tveganjih zaradi pitja alkohola v nosečnosti. S kampanjo Za najboljši začetek - ne pijem za dva strokovnjaki opozarjajo, da je vsakršno pitje alkohola med nosečnostjo in dojenjem nevarno za otroka.

Tudi vi to počnete?!
Po rezultatih obsežne študije kar 32 odstotkov otrok se počuti nepomembno, med tem ko njihovi starši uporabljajo mobilni telefon med družinskim kosilom, pogovorom, igranjem, skratka skupnim časom. Počnete tudi vi to?

Vse bolj se zavedamo pomembnosti zajtrka
Slovenski mladostniki, stari 11, 13 in 15 let, vse pogosteje redno zajtrkujejo in vse manj je tistih, ki prepogosto uživajo sladkane pijače, je pokazala raziskava Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju med mladostniki v Sloveniji (HBSC 2014). Prvič po letu 2010 se je tudi zmanjšal delež čezmerno hranjenih in debelih mladostnikov.

Kaj poveča tveganje za kap?
Delo 55 ur ali več na teden pri posamezniku kar za tretjino poveča tveganje za kap v primerjavi s 35- oz. 40 urnim delovnim tednom, izhaja iz raziskave, ki jo je objavila specializirana revija Lancet. Raziskava temelji na pregledu 17 študij, ki so v povprečju 7,2 leta spremljale 528.908 moških in žensk.

Veliko mladostnikov se z alkoholom sreča že pri 13 letih ali prej
Po podatkih raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC, 2014), ki jo je v Sloveniji že četrtič izvedel Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), je skoraj polovica mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, že poskusila oziroma pila alkoholne pijače, so danes sporočili z inštituta.

Kaj je med mladimi najbolj priljubljeno na spletu?
Po podatkih raziskave Merjenja obiskanosti spletnih strani (MOSS) kar 85,7 odstotka mladih slovenskih uporabnikov spleta med 15. in 24. letom zanimajo vsebine povezane z glasbo ter filmom. Splet sicer najpogosteje uporabljajo za poslušanje glasbe in radia.

Pomen ribjega olja med nosečnostjo
Ribje olje ima dobrodejne učinke na razvoj ploda v času nosečnosti, so odkrili znanstveniki.

Kaj pomenijo laži malega princa Georgea?
Vojvodinja Catherine je pred dnevi svetu razkrila, da njen dve leti star sin, princ George ljudem laže, da je star tri leta, čeprav šteje komaj dve. Lagati seveda ni lepo, a raziskovalci so pred nedavnim ugotovili, da imajo otroci, ki znajo prepričljivo lagati, boljši spomin in so inteligentnejši. Kako so pravzaprav prišli do teh ugotovitev?

Kontraverzna metoda spanja?!
Vsaka mama ima neko svojo, če temu lahko tako rečemo, obsedenost. Nekaterim je najbolj pomembno, da je otrok ves čas sit in jih hranijo vsakič, ko le malo zajoka. Drugim je izjemno pomembno, da je otrok ves čas na svežem zraku in imajo grozno slabo vest, če kdaj preskočijo kakšen sprehod. Spet tretje smo obsedene s spanjem svojih otrok. In med te zadnje spadam tudi sama.

Podatki slovenske raziskave prinašajo nova spoznanja
Podatki zadnje raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju kažejo, da so slovenski mladostniki zadovoljni s svojim življenjem in dobro ocenjujejo svoje zdravje. Je pa med mladostniki v porastu doživljanje psihosomatskih simptomov, kaže raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Raziskave nudijo novo upanje
Kombinacija dveh zdravil bi lahko zaobšla genetske okvare, ki povzročajo cistično fibrozo, in podaljšala življenje bolnikov, kaže raziskava, ki so jo objavili v New England Journal o Medicine. Po navedbah sodelujočih zdravnikov gre za prelomno terapijo, ki bi lahko občutno izboljšala kakovost življenja bolnikov.

'Moški niso nasprotniki žensk, temveč njihovi zavezniki.'
Na današnjem posvetu o vlogi moških v prizadevanjih za enakost spolov, ki ga je ministrstvo za delo priredilo v Ljubljani v okviru programa norveškega finančnega mehanizma, so izpostavili velik pomen dejavnega sodelovanja moških pri tem. Na tak način pridobi celotna družba, tako moški sami kot ženske in otroci, so poudarili.