Bibaleze.si

raziskave

Nosečnost
27. 05. 2013 11.34

Osupljivi rezultati zdravljenja z matičnimi celicami

V Sloveniji se lahko vsaka bodoča mamica do 32. tedna nosečnosti odloči za shranitev matičnih celic v javno banko. Shranjevanje je brezplačno in prostovoljno, mag. Marko Cukjati, dr. med., z Oddelka za preskrbo s krvjo Zavoda RS za transfuzijsko medicino pa pravi, da gre za življenjsko naložbo. O tem pričajo tudi zadnja raziskava britanskih zdravnikov.

Malček
21. 05. 2013 15.40

Nočna groza ali teror

Nočni teror se od nočnih mor razlikuje v obdobju spanja, v katerem nastopi. Medtem ko so nočne more značilne za obdobje, ko se možgani že prebujajo oziroma še niso v popolnem spancu, se nočni teror pojavlja v obdobju popolnega oziroma globokega spanca. Zato je za nočni teror značilno, da se otrok iz njega ne zbudi in da se naslednji dan terorja ne spomni.

Trači
22. 05. 2013 08.08

Tole je najbogatejša deklica na svetu! Uganete, kdo je?

Pred dnevi so se zaradi odpovedanega koncerta v sklopu svetovne turneje razširile govorice, da naj bi bila glasbena diva Beyonce ponovno noseča. Vse skupaj je zanikal njen mož raper Jay-Z, pevka pa je na svoji strani objavila fotografijo hčerke Blue Ivy. Deklice, ki v zvezdniškem svetu velja za finančno najbolje preskrbljeno.

Malček
19. 05. 2013 23.36

Empatija pri otrocih

Empatija je psihološka sposobnost zaznavanja čustev druge osebe, ne da bi s tem podajali svoje – torej razumeti svet s perspektive druge osebe, pri čemer so v ospredju predvsem čustva, doživljanje. Brez empatije ne moremo dobro poskrbeti za svoje najbližje, jim dati utehe in občutka varnosti. Kako lahko torej mama in oče pomagata otroku pri razvoju empatije?

Družina in odnosi
14. 05. 2013 16.50

Je pomembno, ali je fantek ali punčka?

''Ni pomembno, ali bo fantek ali punčka, samo da bo dete zdravo,'' večkrat slišimo. Vendar, ali je res tako? Če je še pred leti veljalo, da je ''dobro, da je prvi potomec moškega spola, da gre priimek zagotovo naprej in ima hiša zagotovljenega gospodarja'', pa si danes veliko očetov želi novorojenko.

Zdrav otrok
13. 05. 2013 07.00

Kaj je pomembno pri zdravljenju astme?

Astma je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki jo spremlja stalno vnetje dihalnih poti. Simptomi astme so kašelj, piskanje v pljučih, dušenje, občasno tiščanje v prsnem košu. Vzrok za nastanek je velikokrat nepojasnjen, v največ primerov pa je posledica preobčutljivosti za najrazličnejše alergene. Pri nas za astmo boleha kar 14 odstotkov otrok in mladostnikov.

Partnerski odnosi
30. 04. 2013 04.55

Kdaj ste nazadnje presenetili partnerja?

Sporočilce z besedami 'rad te imam', šopek rožic, objem in poljub sredi navadnega popoldneva? Kdaj ste nazadnje na tak način presenetili in razveselili svojega partnerja? Zadnje raziskave kažejo, da so moški večji romantiki od žensk, a vseeno ...

Nosečnost
25. 04. 2013 17.28

Alkohol v nosečnosti

''Kozarec rdečega vina ali hladno pivo – to že, nikakor pa ne žganih pijač," to je splošno prepričanje nosečnic, ki so kakšen kozarček popile že pred zanositvijo. Ali to res velja in – če bodoča mamica že pije – kakšna je "varna merica", odkriva raziskava londonske univerze.

Dojenček v trebuhu
15. 04. 2013 08.11

Nevarni vplivi bisfenola A na plod

Zadnji izsledki raziskave kažejo na škodljivost bisfenola A – izpostavljenost tej kemikaliji naj bi pri nerojenih otrocih večala tveganje raka na mlečnih žlezah. Bisfenol A se nahaja v steklenicah za vodo, otroških stekleničkah, športni opremi, posodah za shranjevanje, priboru (krožniki in skodelice), zobnih polnilih, lečah, zgoščenkah, plastenkah itd.

Nosečnost
25. 05. 2012 10.04

Kako škodljivo je kajenje nosečnice in doječe matere?

Če nosečnica kadi, strupene snovi prehajajo preko krvnega obtoka do otroka, to pa ima zanj lahko hude zdravstvene posledice. Pri mamah, ki kadijo, a se vseeno odločijo za dojenje, mleko vsebuje manj maščob, otrok pa razvije drugačen spalni vzorec.

Družina in odnosi
01. 03. 2013 09.18

Ali je znanstvenica lahko tudi mama?

Ženske že dolgo časa ne vihtijo samo kuhalnice in menjavajo plenice, na mnogih področjih so moškim najmanj enakovredne. Matere tudi poklicno zasedajo pomembne položaje v naši družbi.

Malček
26. 02. 2014 07.54

Kakšen kostum naj izbere otrok?

Še malo pa bo na vrata potrkal pust. Otroci so navdušeni nad takšnimi in drugačnimi šemami. Ali so kostumi različnih bojevnikov in junakov, ki nastopajo v bolj agresivnih risankah, primerni za malčke? So za pusta res lahko kar koli si želijo? Ali plastično oziroma leseno orožje, ki spada zraven kostuma viteza, gusarja, vojaka, policista … spodbuja agresivno vedenje?

Zdrav otrok
24. 01. 2013 06.00

Zdravljenje je uspešnejše ob prisotnosti živali

Zdravljenje in rehabilitacija s pomočjo živali pri nas nista le uveljavljena metoda nemedicinske oblike terapije, pač pa dobivata vedno večjo veljavo. Zlasti psi in konji so tisti, s katerimi terapije bolnih kažejo najboljše rezultate.

Družina in odnosi
24. 01. 2013 06.00

Kolikorat na dan se zlažete?

V Združenih državah Amerike in na Kitajskem so pred kratkim opravili raziskavo, ki je v središče zanimanja postavila laganje staršev. Čeprav so za rezultate poskbele ameriške in kitajske družine (bistvenih razlik med mamicami in očki ni bilo), pa slika pri nas najbrž ni tako zelo drugačna. Se strinjate?

Malček
24. 01. 2013 07.47

Najbolj nora izjava staršev!

''Ne dajaj rok v usta! Si si umil roke? Kako lahko pozabiš!'' Se prepoznate v teh besedah? Starši težko razumemo, kako si lahko malček po opravljanju potrebe 'pozabi' umiti roke. Kaj pa vi: ste sitni in zahtevate svoje ali menite, da ni nič narobe, če otrok zaužije nekaj bacilov?

Najstniki
22. 01. 2013 10.26

Okužba s HPV

Okužba s HPV je zelo pogosta, prenaša pa se s spolnimi odnosi. Okužene osebe pogosto nimajo bolezenskih znakov, okužba lahko spontano mine, lahko pa se razvije trajna. Od leta 2009/10 se zato preventivno cepi dekleta, ki obiskujejo 6. razred osnovne šole.

Najstniki
02. 01. 2013 07.06

Kaj storiti, če najstnik pije energijske pijače?

Kako najstniku razložiti, da energijske pijače vsebujejo kofein, taurin, glukonolakton, sestavine, ki niso zdrave zanj? Svetovala nam je Karla Klander, svetovalka za zdravo prehrano in zdrav življenjski slog, certificirana nutricistka.

Malček
13. 12. 2012 07.07

Posebni dosežki slovenskih osnovnošolcev

Pedagoški inštitut je predstavil rezultate raziskav o bralni pismenosti in znanju matematike ter naravoslovja med osnovnošolci. Kot ugotavljajo analitiki, so rezultati dobri, opazen je napredek, še posebej odličen pa je rezultat v naravoslovju. Na uspešnost najbolj vplivajo visoka pričakovanja in podpora.

Novice
06. 12. 2012 08.42

Število semenčic pri Francozih upadlo za tretjino

Francoski znanstveniki so izvedli študijo, ki dokazuje, da se je število semenčic pri francoskih moških zmanjšalo za tretino. Po njihovih besedah gre za najpomembnejšo raziskavo na svetu.

Družina in odnosi
26. 11. 2012 08.11

Se zavedate nevarnosti spletnih klepetalnic?

Potem ko so prispevki o lovu na pedofile novinarskih kolegov v oddaji Svet na Kanalu A postavili na noge številne starše, se je zanimanje za problematiko pedofilije na spletu znatno povečalo. Vas zanima, ali lahko pedofile izsledimo, kdo trka na njihova vrata in kakšne kazni jih doletijo?

Družina in odnosi
16. 11. 2012 08.15

Zakaj je zajtrk tako zelo pomemben?

Vsi starši bi se morali zavedati pomena zajtrka – ne samo zaradi sebe, pač pa zaradi otrok. Zajtrk je najpomembnejši obrok, ki bi ga morali zaužiti vsi.

Novice
15. 11. 2012 10.19

Prekoračena koncentracija težkih kovin

Analiza tal v dolini Kotredeščice v Zasavju je pokazala na visoko obremenjenost zemlje s težkimi kovinami, zlasti arzenom. Raziskave so pokazale tudi višje število triletnikov iz zgornje Mežiške doline s prekoračeno vsebnostjo svinca v krvi.

Zdrav otrok
12. 03. 2015 08.05

Prepoznajte hitro napredujočo okvaro oči

O keratoconusu, okvari roženice, ni zapisano veliko, zato smo se obrnili na oftalmologa in Bibinega svetovalca Dušana Pušnika. Pojasnil nam je, kakšni so simptomi in kako lahko zaustavimo slabšanje ostrine vida, ki je glavni simptom te okvare. Razložil nam je tudi, kako poteka transplantacija same roženice.

Družina in odnosi
26. 10. 2012 06.14

20 stvari, ki jih starši najbolj obžalujejo

Ko naš malček odraste – samo toliko, da postane samostojen –, se pojavijo črvički, ki nas žrejo zaradi stvari, ki jih nismo naredili, ko je bil majhen. Na podlagi ankete je nastal seznam stvari, ki jih starši pozneje najbolj obžalujejo. Se prepoznate v kakšni izjavi?

Malček
04. 04. 2011 08.09

Polžev vsadek – drugačen slušni pripomoček

Šele ko se pojavijo težave s sluhom, se začnemo zavedati, v kakšen čudežni svet se vsakodnevno ovijamo z mavrico zvokov. Zlasti težko je, ko se s tem spopadajo otroci. Morda tako zelo, da potrebujejo polžev vsadek.

Zdrav otrok
16. 10. 2012 07.39

Kaj pravzaprav je avtizem?

Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

Zdrav otrok
10. 10. 2012 08.50

Ela, edina s sindromom PK v Sloveniji

Sindrom Pallister Killian (PKS) je izjemno redka kromosomska motnja. Na svetu je znanih približno 200 diagnosticiranih primerov, med njimi je tudi petletna Ela iz Slovenije.

Malček
04. 10. 2012 08.10

Delež pretežkih otrok narašča

Po zadnjih podatkih Fakultete za šport je v Sloveniji od leta 1988 do 2011 delež prekomerno težkih otrok zelo narasel. Številke so zaskrbljujoče, zato je razmislek o tem, kaj starši postrežemo otroku in kako skrbimo za rednost obrokov še kako na mestu.

Novice
21. 09. 2012 11.39

Odmevno nepričakovano rojstvo

Britanska topničarka, ki je trenutno na vojaški misiji v Afganistanu, je nedavno rodila dečka, pri tem pa vse do zadnjega ni vedela, da je noseča. Po nepričakovanem porodu sta novopečena mati in novorojenček dobro, kmalu pa naj bi v deželo pod Hindukušem prispel specialist pediater, ki bo skrbel za oba na poletu v domovino.

Najstniki
14. 08. 2012 09.01

Nasilje med slovenskimi najstniki

Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju 2010 je pokazala, da se je več kot 13 odstotkov mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, v letu pred anketiranjem pretepalo vsaj trikrat, skoraj osem odstotkov je dvakrat mesečno ali pogosteje v šoli sodelovalo pri trpinčenju drugega. Več kot 20 odstotkov jih je bilo žrtev trpinčenja.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052