Bibaleze.si

raziskave

Zdrav otrok
06. 02. 2018 08.28

Osebe z epilepsijo niso bolniki

Letošnji mednarodni dan epilepsije bo potekal pod geslom Epilepsija niso le napadi. Ljudje z epilepsijo se srečujejo tudi s čustvenimi, umskimi in socialnimi posledicami te bolezni, zato je te treba preprečevati s širjenjem vedenja ter tako z odpravljanjem strahov, je poudaril predsednik društva Liga proti epilepsiji Slovenije Matevž Kržan.

Nosečnost
31. 01. 2018 09.19

Ali kajenje med nosečnostjo škodi?

V Sloveniji kadi skoraj četrtina odraslih prebivalcev, ki so v večini primerov začeli kaditi že kot najstniki. Večina jih kadi redno, vsak dan. Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, v državi umre vsako leto 3600 prebivalcev. Dan brez cigarete, ki ga zaznamujemo danes, lahko zato kadilcem pomeni priložnost in spodbudo za opustitev kajenja.

Zdrav otrok
09. 01. 2018 09.19

Ošpice v Sloveniji: kdo je zaščiten, komu se svetuje še en odmerek in kako do njega

V Sloveniji so bile ošpice dolga leta najpogostejša nalezljiva bolezen. Od leta 1968, ko smo pri nas uvedli obvezno cepljenje proti ošpicam, je število bolezni začelo upadati. Zadnja epidemija ošpic je bila pri nas v letih 1994/95, se pa še vedno pojavljajo posamezni primeri. Preverite, kaj storiti, če ste bili rojeni pred letom 1960 in kaj v primeru, če ste dobili le en odmerek cepiva.

Družina in odnosi
29. 11. 2017 08.07

Kje ženske živijo najbolje?

Ženske najbolje živijo v Islandiji, Slovenija pa se je med 152 državami uvrstila na četrto mesto, izhaja iz lestvice, ki jo je ta mesec objavila ameriška revija Forbes. Najslabše na svetu se godi ženskam v Siriji.

Razvoj in odnosi
15. 11. 2017 08.23

Se z otroki pogovarjate o spolnosti?

Starši, se z otroki odkrito pogovarjate o spolnosti ali vam je težko začeti govoriti o tem? Menite, da bi se o tem morali pogovarjati samo v šoli? Tuji medij je prišel do nepričakovanega zaključka – doma je to tabu tema.

Otroška imena
08. 11. 2017 08.14

To je trenutno najpopularnejše ime na svetu!

Najpopularnejše ime na svetu je ... Kako pogosto je pri nas? Kaj pomeni?

Novice
07. 11. 2017 13.02

Nov uspeh slovenskega dijaka na področju nevroznanosti: iz Katmanduja prinesel srebrno medaljo

Domen Pregeljc, dijak 4. letnika Gimnazije Vič, je na azijsko-pacifiški konferenci mladih znanstvenikov v Katmanduju osvojil srebrno medaljo za raziskovalno delo na področju nevroznanosti. Njegove raziskave imajo pomembno vlogo pri razumevanju metabolizma živčnih prenašalcev ter s tem povezanih nevroloških bolezni.

Najstniki
27. 10. 2017 08.21

Vse več maminih sinčkov

Italija ima že tradicionalno sloves, da je dežela maminih sinčkov, raziskava italijanske centralne banke pa je zdaj ugotovila, da se v državi še povečuje delež mladih, ki se vse pozneje odločajo, da zapustijo domače gnezdo.

Spanje in dojenje
24. 10. 2017 08.09

To je najbolj nevaren kotiček za spanje dojenčkov

Najnovejša raziskava navaja, da so sedežne najnevarnejši spalni kotiček za dojenčke. Niti niso priporočljive za kratek opoldanski spanec.

Nazaj v šolo
18. 10. 2017 08.28

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?

Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev, je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

Nazaj v šolo
13. 10. 2017 08.20

Brezglutenski meniji na študentske bone?

V primerjalnem ocenjevanju ponudbe in označevanja brezglutenskih menijev na študentske bone je Mednarodni inštitut za potrošniške raziskave le enega od devetih ocenjenih lokalov ocenil z zelo dobro, so sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS). Študentom s celiakijo svetujejo, naj v lokalih zaradi navzkrižne kontaminacije raje ne jedo hrane.

Družina in odnosi
10. 10. 2017 08.24

Ste srečni na delovnem mestu?

Svetovni dan duševnega zdravja, ki se zaznamuje danes, je letos posvečen ohranjanju in krepitvi duševnega zdravja na delovnem mestu. Po informacijah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) približno 20 odstotkov ljudi na delovnem mestu občuti duševne težave, povečuje se delež tistih, ki stres doživljajo zaradi obremenitev na delovnem mestu.

Malček
02. 10. 2017 10.05

'Otroke moramo voditi, a jih hkrati poslušati.'

Teden otroka, ki se bo pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije začel danes, bo pod skupno temo Povabimo Sonce v šolo izpostavil pomen bolj ustvarjalnega učenja in razmišljanja. Otroci povedo veliko dobrega o šoli, imajo pa tudi predloge, kako jo še izboljšati, pravi predsednica ZPMS Darja Groznik.

Malček
29. 09. 2017 06.23

Na kakšni zemlji se igrajo naši otroci? Kaj pomenijo presežene vrednosti v Tivoliju, Celju, na Jesenicah in Trbovljah?

Ekipa 24UR Inšpektor je s pomočjo strokovnjakov analizirala zemljo, na kateri se igrajo otroci v Trbovljah, na Jesenicah, v ljubljanskem Tivoliju, Celju in Velenju. Mestih, obremenjenih s prometom ali z industrijo. Večina odvzete zemlje je neonesnažene oz. je onesnažena pod mejnimi vrednostmi. Je pa analiza odkrila tudi štiri koncentracije, ki presegajo opozorilne vrednosti.

Nazaj v šolo
28. 09. 2017 07.34

Število študentov na izmenjavi se iz leta v leto povečuje

Število študentov na izmenjavi se iz leta v leto povečuje, čeprav je Slovenija v tem delu še precej pod povprečjem EU. Študentje se za izmenjavo odločajo, da bi pridobili izkušnje in se naučili tujega jezika, raziskave pa kažejo, da so na ta način tudi bolj konkurenčni na trgu dela. Natančnih podatkov o profesorjih, ki predavajo v tujini, ni.

Nazaj v šolo
27. 09. 2017 07.20

Študenti se večinoma učijo iz zapiskov in gradiv v digitalni obliki

Natančnega podatka o tem, koliko študenti koristijo različne oblike študijskega gradiva, ni. Pregled izposoje knjižničnega gradiva v slovenskih visokošolskih knjižnicah kaže trend padanja izposoje v tiskani obliki, kar je posledica dostopnosti vedno večje količine gradiva v digitalni obliki, pa tudi padanja števila študentov, so prepričani v Nuku.

Najstniki
20. 09. 2017 12.08

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'

"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

Resnične zgodbe
24. 08. 2017 08.23

'Imela sem splav.'

Ko ima ženska spontani splav, je zanjo in partnerja izguba zelo boleča, a vseeno še vedno ostaja to tabu tema. Zdravnica Jessica Zucker je ustvarila na Instagramu profil I Had a Miscarriage in na njem lahko ženske delijo svoje izkušnje.

Nosečnost
04. 08. 2017 08.16

Iz zarodka uspešno odstranili gen za dedno bolezen

Ameriški znanstveniki so pri zarodku uspešno popravili gen, ki povzroča dedno srčno napako, so objavili v novi izdaji znanstvene revije Nature. S tem je znanost naredila nov velik korak v "popravljanju" genskega materiala otrok, da se ne bi rojevali s prirojenimi napakami in boleznimi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Novice
13. 07. 2017 09.53

Deklica si je zaslužila več kot 7 milijonov ogledov

Bruno Mars je osvojil tako starše kot njihove otroke. Le kdo ne pozna pesmi Uptown Funk?! Na posnetku si lahko ogledate ljubko deklico, ki je zelo navdušena nad pesmijo.

Novice
13. 07. 2017 08.13

Znanstveniki: Najboljši ukrep za rešitev planeta je manj otrok

Švedski znanstveniki so izpostavili glavne štiri ukrepe, s katerimi lahko posamezniki zmanjšajo svoj ogljični odtis in tako prispevajo k rešitvi planeta. Najbolj učinkovit ukrep je odločitev za manj otrok, povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Šola za starše
11. 07. 2017 08.14

Uspaval ga bo vaš vonj

Ko dajete svojega dojenčka spat, ga bo najbolj uspaval vaš vonj, pa tudi če se vam zdi, da ne dišite najbolje.

Dojenček
04. 07. 2017 06.30

Dolgotrajno dojenje pri otroku občutno poveča možnosti za nastanek kariesa

Dolgotrajno dojenje za več kot dvakrat poveča možnosti za nastanek kariesa pri otrocih, je pokazala najnovejša študija, ki so jo v Braziliji izvedli znanstveniki avstralske univerze. Raziskovalci sicer verjamejo, da takšna povezava obstaja le, kadar so tudi druge okoliščine, v katerih otroci odraščajo, 'manj zdrave'.

Novice
03. 07. 2017 06.30

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti

Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Najstniki
20. 06. 2017 07.52

Otroci so v šolah preobremenjeni

Ob koncu šolskega leta v javnem mnenju prevladuje prepričanje, da so otroci v šolah preobremenjeni, ugotavlja tokratna anketa Dela. Zato ne preseneča, da velika večina vprašanih nasprotuje nacionalnemu preverjanju znanja v 3. razredih. Poleg tega večina ne podpira, da bi bile javne in zasebne šole izenačene pri financiranju iz javnih sredstev.

Družinsko življenje
15. 06. 2017 09.01

Nasilje nad starejšimi pogosto neodkrito in zamolčano

Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi, 15. juniju, se vrstijo opozorila o nesprejemljivosti kakršne koli oblike nasilja nad starejšimi. To je pogosto neodkrito in zamolčano, izpostavljajo.

Novice
12. 06. 2017 10.47

168 milijonov otrok prisiljenih v otroško delo. Rahimulah iz Afganistana: 'Ko dopolnimo pet let, začnemo delati'

168 milijonov otrok po vsem svetu je prisiljenih v otroško delo, ob mednarodnem dnevu boja proti tej problematiki opozarjajo strokovnjaki. Letošnji dan je osredotočen na učinek, ki ga imajo na otroško delo svetovni konflikti in naravne katastrofe. Zaradi njih starši namreč izgubijo službe, posledično so njihovi otroci edini vir preživljanja družine.

Novice
12. 06. 2017 06.30

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti

Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Malček
15. 05. 2017 08.20

Skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila, čelado pa uporabljajo večinoma le otroci

Do 28. maja poteka preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev, ki jo vodi agencija za varnost prometa v sodelovanju s policijo. Kolesarji so namreč ranljivejši udeleženci v prometu, opazovanje kolesarjev lansko leto pa je razkrilo, da skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila.

Zdrav otrok
09. 05. 2017 08.14

Nihanje razpoloženja, nespečnost, hitro bitje srca ... To so simptomi ...

Vam pogosto hitro bije srce? Hujšate, kljub temu da dovolj jeste? Se čezmerno potite? To so lahko eni izmed mnogih znakov, ki nakazujejo na prekomerno delovanje ščitnice, hipertirozo, oz. na njeno avtoimunsko obolenje, to je Basedowovo bolezen. Je dedno, zato kot starši bodite pozorni na njene simptome pri otroku.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024