Bibaleze.si

prvih

Novice
27. 08. 2021 08.00

Vse več otrok v šolo vstopa pri sedmih letih

Otroci v Sloveniji v osnovno šolo načeloma vstopajo pri šestih letih. Po podatkih raziskave Statističnega urada Republike Slovenije pa je z vsakim letom vse več otrok, ki prag osnovne šole prestopijo pri sedmih letih. Kaj so še pokazali rezultati študije? Preverite v spodnjih vrsticah.

Problematični najstnik
26. 08. 2021 07.44

Nasveti, kako se brezskrbno vrniti v šolo, vrtec in službo

Vsi vemo, kako je, ko naši otroci še zadnjič obiščejo vrtce in šole ter se z največjim veseljem prepustijo brezskrbnosti poletnih dni. Med počitnicami jim starši veliko raje zamižimo na eno oko in pustimo, da resnično uživajo v vsem, kar poletje prinese. A vsega lepega je enkrat konec, tudi počitnic, ki tako hitro minejo. Znova se začnejo priprave na novo šolsko ali predšolsko leto in v tem času je pomembno, da družina spet vzpostavi dnevno rutino.

Partnerski odnosi
23. 08. 2021 08.04

V prvem letu otrokovega življenja se povprečen par spre kar 2500-krat

Prihod novega člana v družino vsekakor precej spremeni ritem življenja in navade, ki sta jih imela pred tem kot par. Skrb in nega za otroka vzameta veliko časa, kratita spanec in rado se zgodi, da v vsem novem stanju pozabita negovati vajin odnos.

Malček
19. 08. 2021 08.20

Pomembni nasveti za starše prvošolcev

Prvošolci so otroci, ki jim še vedno pripada igrivo otroštvo. Vendar pa kljub temu ob vstopu v popolnoma novo obdobje življenja potrebujejo vašo oporo, nasvete in vodenje. Predstavljamo vam nekaj nasvetov za uspešen začetek šolanja.

Vzgoja in vrtec
18. 08. 2021 14.01

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?

Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Za mami
17. 08. 2021 05.00

Ne pozabite: zadnji rok za prijavo je 28. avgust

Marsikatera ženska si po porodu ne more zamisliti, da bi poleg skrbi za dojenčka našla čas za gibanje, kar hitro vodi v nalaganje maščobnih oblog na kritična mesta in slabo počutje v lastnem telesu. V prvem letu materinstva 'izziv' pri številnih rešuje 'vozičkanje', ko otrok enkrat shodi, pa količina in intenziteta rekreacije močno nazadujeta, zato je pametno, da si takrat omislimo drugačen pristop: idealna rešitev je tek, saj gre za prostorsko in časovno neomejeno obliko vadbe, ki jo lahko povsem prilagodimo svoji fizični pripravljenosti. To pa še ni vse ...

Novice
04. 08. 2021 08.03

Slavne mamice s fotografijami ponazorile, kaj si mislijo o dojenju

Dojenje je pravica otroka in pravica matere, nikakor pa ne njena obvezujoča dolžnost. Žensk posledično ne bi smeli siliti k dojenju, temveč bi jih morali k temu pozitivno spodbujati in jih ozaveščati o prednostih hranjenja z materinim mlekom.

Po porodu
30. 07. 2021 14.40

'Opravljanje potrebe po carskem rezu je lahko pravi pekel'

Pri carskem rezu porodničar prereže trebušno steno in steno maternico ter iz ženske izvleče otroka. Po carskem rezu mamica v porodnišnici ostane še nekaj dni, osebje pa ji v tem času nudi različne možnosti lajšanja bolečine.

Resnične zgodbe
29. 07. 2021 07.53

Kaj, ko se po porodu zgodi najhujše?

Včasih se zgodi, da nosečnost ne poteka normalno ali da se pri porodu zgodi najhujše. "Preizkušnjo, s katero se morata soočiti starša, se težko ubesedi," pravi sogovornica, ki je pred tremi leti doživela smrt svojega še nerojenega otroka in se odločila, da svojo izkušnjo deli z nami.

Dojenček
23. 07. 2021 15.39

To so temeljne dojenčkove potrebe

Dojenčku toplina in nežnost neizmerno veliko pomenita. Že majhen občutek nervoze, neučakanosti ali odsotnosti topline v stiku je lahko dovolj, da se počuti nesrečnega in neutolažljivo joče.

Očkov kotiček
23. 07. 2021 15.38

Jernej: 'Saj je otrok najin, kajne? Je sad najine ljubezni, zakaj bi bilo torej vse na moji ženi?'

Nosečnost partnerice in kasneje rojstvo otroka očetom prebudi nove skrbi, vprašanja in dvome. Bom dovolj dober oče? Se bo žena še zmenila zame? Kako bom zmogel? Ker vemo, da so najboljši nasveti iz prve roke, smo obiskali eno od srečanj za mlade starše in za rokav pocukali novopečene očete. Njihove izkušnje smo povezali z najpogostejšimi pomisleki, ki jih imajo očetje v tem obdobju.

Dojenček
22. 07. 2021 05.00

Kako otroku očistimo prve zobke?

Nekateri dojenčki imajo v času rasti prvih zobk več težav kot drugi; pordela lička, razdražljivost, nespečnost, neutolažljiv jok, nabrekle dlesni, odvečna slina, močna želja po sesanju so le nekateri izmed znakov, da bo vaš malček začel pridobivati prve zobke. In kot velja pri marsičem, so si tudi pri tem otroci različni in čas, v katerem se pokaže prvi zobek lahko pri različnih otrocih precej odstopa.

Blog
14. 07. 2021 12.17

'Po porodu si nisem želela obiskov'

Ljudje smo si različni. Medtem ko so nekateri v ranljivih in nepoznanih okoliščinah radi obdani z ljudmi, drugi potrebujejo samoto. In tako je tudi v obdobju po rojstvu otroka. Nekaterim ustrezajo pozornost, pomoč drugih in obiski sorodnikov ter prijateljev, spet drugi pa potrebujejo nekoliko več zasebnosti, da se navadijo na novo stanje, vzpostavijo svoj ritem in odnos ter se povežejo drug z drugim. Ne en ne drug pristop nista napačna. Oba pa je treba spoštovati.

Očkov kotiček
13. 07. 2021 07.53

Očkovo pismo: 10 stvari, ki sem se jih naučil v prvih 160 dneh starševstva

Novopečeni očetje se na začetku starševstva soočajo z marsikaterim izzivom. "Dojenček se lahko skotali s postelje, prste lahko vtakne v električno vtičnico ali pogoltne kovanec, ki ga je našel v vašem žepu. Vaša naloga pa je, da vse te morebitne nesreče in tragedije preprečite," je zapisal očka v javnem pismu.

Očkov kotiček
12. 07. 2021 07.58

Bodoči očetje: To morate vedeti

Mnogo novopečenih očetov je mnenja, da bodo svojo očetovsko vlogo odigrali šele, ko bo otrok malo starejši, medtem ko je za otroka v zgodnjih letih zadolžena več ali manj samo mama. A prav obdobje, ko pripeljete domov novega družinskega člana, je tudi čas, ko vas mama in otrok še toliko bolj potrebujeta.

Vzgoja in vrtec
05. 07. 2021 08.01

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši

Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

Razvoj in odnosi
16. 06. 2021 11.07

Prvo britje ali ko vaš mali fant postaja moški

Prvi brki, redke in puhaste dlačice na obrazu vašega sina, so eden izmed prvih znakov, da vaš otrok odrašča in se spreminja v moškega. Nikar ga takrat ne zasipajte s šaljivimi komentarji in ne smejte se mu. Zanj to predstavlja pomembno prelomnico in del odraščanja, zato mu nudite oporo in nasvete, s katerimi se bo soočil s telesnimi spremembami v obdobju pubertete.

Novice
04. 06. 2021 12.42

Meryem Uzerli: 'Že samo z enim otrokom ni lahko'

Spoznali smo jo v vlogi ognjevite rdečelase sultanke Hurem, ki se je borila za pozornost in ljubezen desetega sultana Osmanskega cesarstva, sultana Sulejmana. V realnem življenju pa je Meyem Uzerli veliko bolj preprosta in nežna, kot smo jo spoznali v seriji. O materinstvu, družini in partnerstvu je pred kratkim spregovorila na filmskem festivalu v Moskvi.

Novice
02. 06. 2021 09.09

Znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije

Letno pri od 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha. Nekateri otroci pozneje za podporo pri učenju govora ali kot samostojno komunikacijo uporabljajo slovenski znakovni jezik (SZJ), ki vsebuje prvine govorjenega jezika in katerega izvajanje poteka s kretnjami, mimiko, gibanjem telesa in govorom. V petek bosta znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije. Majhna zmaga in korak bližje k enakopravnosti za vse gluhe in naglušne osebe.

Resnične zgodbe
31. 05. 2021 07.45

'Kupila sva najlepšo zibko, ne da bi vedela, da bo ostala prazna'

Najina zgodba nas popelje v leto 2018. To poletje se nama je življenje obrnilo na glavo.

Zdrav otrok
27. 05. 2021 08.10

Takrat lahko posumite, da ima otrok seneni nahod

Kako ločimo seneni nahod od običajnega prehlada? Kako lahko starši prepoznajo znake pri otrocih? Kakšno je zdravljenje oziroma blaženje simptomov, kakšne so lahko posledice, če ni primernega zdravljenja, in ali bo seneni nahod ob ustreznem zdravljenju izzvenel? Odgovarja Vesna Plevnik Vodušek, dr. med., specialistka pediatrije in alergologinja.

Novice
25. 05. 2021 08.01

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke

Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Po porodu
21. 05. 2021 11.42

3 pomembni nasveti za izgubo odvečne teže po porodu

Najprej se je izjemno pomembno zavedati, da telo po porodu enostavno potrebuje svoj čas za okrevanje. Posledično stroka ne priporoča, da v prvih dneh začnete s telovadbo, pač pa s počivanjem. Več ko boste na začetku počivali, lažje se boste kasneje lotili zdrave izgube odvečnih kilogramov.

Nosečnost
04. 05. 2021 07.00

Kdaj je ’varen’ čas za razkritje nosečnosti?

Marsikatera srečna nosečnica se ob potrditvi nosečnosti sprašuje, kdaj je pravi čas za razkritje vesele novice. Kdaj povedati družini, prijateljem, sodelavcem? Nekatere ženske novica navda s tolikšno srečo, da je enostavno ne morejo skriti, druge so malce bolj zadržane in se držijo ’zlatega’ pravila 12 tednov, tretje pa čakajo z razkritjem, dokler le gre. V vseh primerih velja, da ni napačnega časa, ko lahko sporočite veselo novico vsem najbližjim.

Po porodu
23. 04. 2021 18.25

Strije? Na kakšen način si lahko pomagate?

Če se boste prepoznali v naslednjih štirih lastnostih in dejavnikih, pomeni, da bodo vaše strije najbrž po porodu precej izrazite. Nanje namreč vplivajo mlajša starost pri zanositvi, indeks telesne teže nad 26, nagla rast teže ali več kot 15 pridobljenih kilogramov v nosečnosti ter večja porodna teža novorojenčka. Na kakšen način si lahko pomagate?

Novice
08. 04. 2021 08.05

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"

Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Zdrav otrok
02. 04. 2021 14.48

Vedno preverite dudo, preden jo ponudite otroku

Veliko mamic svojemu novorojenčku ponudi tolažilno dudo. Ta je potem prvih nekaj mesecev otrokova spremljevalka v neutolažljivih trenutkih in tudi preden se odpravlja spat. Mnogo mamic pa ne ve, da mora vsakič, preden jo ponudi otroku, dudo temeljito pregledati.

Novice
31. 03. 2021 08.15

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice

Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Novice
25. 03. 2021 07.59

Sanjski moški ob materinskem dnevu: 'Vse, kar mame delajo, je neprecenljivo'

Materinski dan je dan, ko se večina izmed nas še posebej zaveda vsega, kar matere storijo za nas, po težkem in žalostnem otroštvu pa tega zagotovo nikoli ne pozabi 30-letni Gregor Čeglaj, ki bo v šovu Sanjski moški kmalu iskal ljubezen svojega življenja, s katero si tudi sam želi osnovati svojo družino. Mi smo ga obiskali na setu snemanja šova in ga povprašali, kaj bi rad ob materinskem dnevu sporočil vsem mamam in predvsem svoji.

Zdrav otrok
24. 03. 2021 07.36

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?

Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024