prvih

Sindrom, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah kot pri dečkih
Rettov sindrom (RTT) je razvojno-nevrološka motnja, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah. Večina dojenčkov z Rettovim sindromom se v prvih šestih mesecih življenja razvija v skladu s pričakovanji.

Tako je ime prvorojencu Challeta Salleta in Yvonne Srdoč
Yvonne Srdoč, srčna izbranka našega priljubljenega glasbenika, Challeta Salleta je rodila fantka. Oba z mami sta dobro in zdravo, očka pa poka od ponosa.

Vonj novorojenčka ima močan vpliv na mamico
Vonj dojenčka deluje kot stimulans ter spodbuja matere k odgovornosti in skrbi za otroka, je poudarila Cynthia McVey, psihologinja iz Univerze Glasgow.

10 čudovitih fotografij, ki prikazujejo očetovsko ljubezen
Fotografinja Krista Evans je v svoji karieri ovekovečila na tisoče prvih trenutkov stika otroka s svetom in družino. Izmed vseh ujetih trenutkov pa so jo najbolj raznežili tisti, ko so otroci prvič spoznali svoje očete. Izpostavljamo 10 fotografij, ki jih je posnela in so naravnost čudovite.

Kako sprejeti svoje telo po porodu?
Nosečnost in porod na telesu ženske puščata sledi. Morda se sprašujete, koliko časa boste potrebovali, da bo vaše telo znova takšno, kot je bilo pred porodom. Morda se sprašujete, če vam bo sploh uspelo vzljubiti svoje telo po porodu. Da bi se pripravili na realnost telesa po rojstvu otroka, si preberite naslednjih nekaj dejstev.

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!
Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

Kako izboljšati otrokov imunski sistem v treh korakih?
Od nekdaj velja, da so nekateri ljudje, posebej otroci, bolj podvrženi različnim okužbam in obolenjem kot drugi.

"Uf, ti si moj mali kit. Boš kaj shujšala?"
Samo zato, ker se nekaj na prvi pogled zdi nedolžno, še ne pomeni, da nedolžno tudi je. S tem mislimo na psihično nasilje, ki je v medosebnih odnosih žal pogosto spregledano. Čustvene zlorabe se namreč začenjajo povsem subtilno in žrtev običajno sploh ne ve, da je nadzorovana, poniževana, zasmehovana ... Skozi čas postaja tovrstno nasilje vse jasnejše in bolj intenzivno, žrtev pa velikokrat pristane na robu obupa in brez občutka lastne vrednosti.

Rojstvo otroka: včasih se ljubezen na prvi pogled ne zgodi
Mnoge ženske med nosečnostjo vodijo prepričanja, da trenutek rojstva vsebuje transcendentni trenutek čiste ljubezni. A ob prvemu stiku in pogledu v oči se včasih ne zgodi nič. Samo praznina, občutek zmedenosti, krivde in morda celo vprašanj: Kdo je ta otrok, zakaj nimam občutka, da je moj? Presežni občutki, ki spremljajo prihod otroka, niso vedno prisotni, včasih celo daleč od tega. Vsak odnos zahteva svoj čas in pri odnosu med materjo in otrokom ni nič drugače.

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."
"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

Novorojenčki niso zmožni samouravnavanja telesne temperature
Mnoge novopečene mamice skrbi, da bi bilo njihovemu novorojenčku v hladnejši polovici leta preveč mrzlo. A strokovnjaki odsvetujejo pretiravanje s toplimi oblačili in pokrivanjem otroka, ker novorojenčki ne zmorejo sami uravnavati telesne temperature in hitro lahko pride do pregretja telesa.

Challe Salle: Smisel življenja je to, da imaš svoje otroke in svojo družino
Challe Salle je eden naših najbolj priljubljenih glasbenikov, ki je nanizal že vrsto uspehov, med drugim je nedolgo nazaj razprodal svoj veliki koncert ob 12. obletnici glasbene kariere, na katerem pa je bila tudi njegova ljubljena zaročenka Yvonne z nosečniškim trebuščkom. Ni več skrivnost, da se bo kmalu preizkusil tudi v povsem novi vlogi, prvič bo namreč postal očka.

Kako se z otrokom pogovarjati o nevarnostih spletnih iger?
Danes veliko otrok preživlja proste popoldneve pred ekrani. Tudi za starše, ki prihajajo pozno domov in je za njimi stresen dan v službi, se zdi najboljša in najučinkovitejša rešitev mobilnik ali tablica, s katerim zamotijo otroka in pridobijo nekaj časa zase. A vendar kaj otroci pravzaprav nadomeščajo z igranjem spletnih iger? Ali poznate vse pasti in nevarnosti, ki prežijo nanje na spletu? Kdaj govorimo o prekomernem igranju spletnih iger in zasvojenosti? Vse to in še več lahko preverite spodnjem pogovoru s Franjo Gros, univ. dipl. psih., in svetovalko na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT.

Napaka, ki jo starši pogosto delamo
Starši se najbrž lahko strinjamo, da se je naša prehrana s prihodom otroka precej spremenila. Trudimo se prehranjevati redno, naši jedilniki pa temeljijo na kombinaciji raznovrstne, uravnotežene in zdrave hrane. Vse za to, da otroku zagotovimo vsa hranila, ki jih potrebuje za zdravo odraščanje. Žal pa pri tem pozabljamo na še eno, izjemno pomembno komponento zdravega prehranjevanja: preverite, katero!

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom
Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Kaj je dobro upoštevati pri izbiri otroških plenic?
Ne glede na to, ali ste novopečeni ali že izkušeni starši, je lahko v široki ponudbi na trgu izbira najustreznejših pleničk kar velik zalogaj. Na kaj je dobro biti pozoren pri izbiri?

Tako boste otroke navadili na zdrave prehranjevalne navade
S prvo hrano damo dojenčku osnovo za celo življenje. V prvih mesecih življenja je zanj najbolj primerna in zdrava oblika hrane materino mleko, nadaljujemo z zdravimi mlečnimi, nato zelenjavnimi in potem zelenjavnomesnimi kašicami, ki so prva stopnja prehoda otroka na čvrsto hrano. Od tega, kako bomo otroku predstavili hrano v ranem otroštvu, so odvisni temelji njegovih zdravih prehranjevalnih navad, na katerih bo gradil tudi v svojem odraslem življenju.

Pravilna izbira smučarske opreme za otroke
Vijuganje po zasneženih strminah je za otroke izjemno zabavno, za kar pa morajo imeti ustrezno smučarsko opremo. Smuči, palice, smučarski čevlji in čelada so tisti deli smučarske opreme, na katere nikakor ne smemo pozabiti.

Zvezdnica sinu po sedmih mesecih še vedno ni nadela imena
Izbira imena za otroka je ena prvih in najpomembnejših odločitev, s katero otroka zaznamujemo, k temu pa je resno pristopila tudi 25-letna milijarderka in članica klana Kardashian, Kylie Jenner. Potem ko je 2. februarja letos povila svojega drugega otroka, ki mu je nadela ime Wolf (Volk), si je kaj kmalu premislila. Njen sedemmesečni fantek je še vedno brez imena.

Težave z zanositvijo se lahko pojavijo tudi po porodu
Sicer redko, a je mogoče, da ženska po porodu ne more vnovič spontano zanositi. Kje so lahko vzroki, pojasnjuje mag. Uršula Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva iz Zdravstvenega centra Dravlje.

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Ideje za top rojstnodnevna darila za otroke
Je tudi vaš otrok večkrat povabljen na rojstni dan svojega prijatelja, pa nikoli nimate ideje, kaj bi otroku kupili in s čim bi ga lahko razveselili? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Andrej Perko: Otroci postajajo mali narciski
Ni skrivnost, da so današnji starši izjemno obremenjeni, saj ne skrbijo samo za otroke in njihove potrebe, ampak imajo še ogromno drugega dela, pa najsi bo to v službi ali doma. Vsekakor so v stresu, ko iščejo ravnovesje med številnimi opravki in prostim časom, ki ga imajo na voljo s svojimi otroki. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da niso vedno kos vsem težavam in izzivom, s katerimi se danes lahko srečujejo pri vzgoji. Andrej Perko, psiholog: "Zaradi svoje negotovosti in izgubljenosti iščejo starši rešitve pri strokovnjakih in v raznih vzgojnih priročnikih, ki pa v realnem svetu prav nič ne pomagajo."

Princesa Charlotte navdušila uporabnike družbenih omrežij
Oči javnosti so te dni uprte v kraljevo družino, ki se je dokončno poslovila od kraljice Elizabete II. Mnogi so ugibali, če se bodo pogreba udeležili tudi najmlajši člani kraljeve družine in medtem, ko sta se Meghan in Harry odločila, da otroka ostaneta doma, sta Kate in William najmlajšega Louisa pustila doma, starejša bratca Georga in sestrico Charlotte pa pripeljala s seboj. Slednja je s svojo prezenco navdušila tiste, ki so spremljali pogrebni sprevod.

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi
Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

Znane Slovenke o prvem šolskem dnevu
Brezskrbno poletno uživanje se je danes umaknilo 1. septembru, datumu, ki so se ga številni šolarji že veselili. Kako pa se ob tej prelomnici počutijo znane Slovenke?

Preverite, kateri tip nosečnice ste!
Veljalo naj bi, da obdobje nosečnosti v vsaki ženski prebudi nekaj novega, morda doslej še neznanega. Pri nekaterih se določene osebnostni značilnosti še bolj izrazijo, ali pa nosečnica spozna čisto nove vidike sebe, za katere doslej sploh ni vedela. Nekatere v tem obdobju postanejo strastne športnice in intenzivno delajo na svojem telesu, druge pa postanejo prave mojstrice v poznavanju anatomije človeškega telesa. No, ne smemo izpustiti niti nosečnic, ki postanejo zvezde na družbenih omrežjih in tistih, ki se prelevijo v prave male hipohondre. Predstavljamo različne tipe oz. značilnosti nosečnic, pri tem pa poudarjamo, se med seboj ne izključujejo. Kaj se je pa pri vas v tem obdobju najbolj izrazilo?

Kako se soočiti z izgubo otroka?
Smrt otroka. Besedi, ki že ob branju marsikomu prikličeta tesnobne občutke. Verjetno ni starša, ki se ne bi zmogel vsaj malo poistovetiti z žalujočimi starši, ki jih je doletela kruta usoda. Izguba otroka je vedno težka, pa čeprav gre za malega otroka ali še nerojeno dete. Starši z njo ne izgubijo le ploda svoje ljubezni, temveč tudi del prihodnosti, ki je nikoli ne bo.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Patronažne sestre si želijo, da bi te stvari vedele vse mlade mamice
Ko se z 'majhno štručko' vrneta domov iz porodnišnice, je eno najlepših obdobij v življenju vsake matere. Hkrati pa je to obdobje polno izzivov, vprašanj, dvomov in strahu. Zato prvi teden na dnevne obiske iz bolnišnice pošljejo podporo – patronažno sestro.