prehrano

Biti patronažna medicinska sestra v Sloveniji ...
Na koga naj se obrne mamica s tisoč in enim vprašanjem, ko pride iz porodnišnice z novorojenčkom? V veliko pomoč ji je lahko poleg njene mame, tašče, prijateljic, ki že imajo otroka, tudi izkušena patronažna sestra, ki jo obišče že prvi dan po prihodu domov.

Pojdimo na Brnico!
Namen svetovnega dneva gibanja, ki ga zaznamujemo danes, je spodbujanje telesne dejavnosti in zviševanje deleža telesno dejavnega prebivalstva. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije delež telesno nedejavnih prebivalcev narašča v mnogih državah in tako vpliva na zdravje svetovnega prebivalstva. Stroka zato priporoča aktiven življenjski slog.

Dobili bodo denar nazaj!
Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor je staršem bolnih otrok, starejših od šest let, za sobivanje v mariborski bolnišnici štiri leta zaračunaval preveč denarja, je poročal časnik Večer. Ob tem so dodali, da so kmalu po njihovem razkritju ceno ustrezno znižali, staršem pa bodo preveč plačane zneske povrnili.

Tako lahko shujšate!
Preživeli ste fantastičen dopust z družino, privoščili si zdravo in nezdravo hrano ... To se seveda pozna na vaši teži. Potrebujete načrt sedmih korakov, da se vsi skupaj vrnete k zdravemu načinu prehranjevanja in izgubite odvečne dopustniške kilograme.

Koliko čokolade dnevno lahko zaužijemo?
Veliko noč spremljajo tudi večje količine sladkih dobrot, med drugimi tudi čokoladni zajčki, bonboni, bonboniere in druge čokoladne slaščice. Koliko čokolade lahko zaužije nosečnica in koliko otrok?

Poskrbimo za zdravo in srečno otroštvo
Unicef Slovenija je skupaj z mamami in očeti iz vse Slovenije začel kampanjo EatPlayLove, ki na družbenih omrežjih z istoimenskim ključnikom spodbuja k zagotavljanju najboljšega možnega začetka za najmlajše. Zgodnje otroštvo nas lahko zaznamuje za vse življenje, zato način, kako starši podpirajo otroka, odločilno vpliva na njegov razvoj.

Kako pomagati dojenčku, ko ima vetrove?
Povsem normalno je, da ima dojenček vetrove, in če jih nima, mu je lahko neprijetno v trebuhu. Kako pa lahko zaznate, da ima težave s tem? Kako mu lahko pomagate?

Polovica vseh rakov je posledica načina življenja
Začenja se teden boja proti raku, ki bo postregel z različnimi dogodki. Že danes bo v prostorih Onkološkega inštituta Ljubljana novinarska konferenca, na kateri bodo sodelovali predstavniki inštituta in Zveze slovenskih društev za boj proti raku ter drugi strokovnjaki s tega področja. Letno v Sloveniji za rakom zboli več kot 12.000 ljudi.

Ideje, kam med počitnicami
Za šolarje iz osrednje in zahodne Slovenije so se danes začele težko pričakovane zimske počitnice. V šolske klopi se bodo vrnili čez teden dni, ko bodo na počitnice odšli njihovi vrstniki z vzhoda države. Za počitnikarje so pripravljene številne dejavnosti in programi, ob ugodnih vremenskih razmerah pa bodo lahko smučali in se sankali.

Kako vzgojiti srečnega otroka?
Staršem je poleg otrokovega zdravja najbolj pomembna otrokova sreča. Pa vemo, kako vzgajati otroke, da bodo odrasli v srečne ljudi?

Resnice in neresnice o telesu po porodu
Po porodu telo potrebuje kar nekaj časa, da si opomore. O tem krožijo različne resnice in neresnice, zato jih bomo tokrat ovrgli ali potrdili.

10 trikov za hujšanje
Spodnji nasveti vam bodo pomagali, da se čim prej vrnete v formo.

Izpostavili pomen ustrezne prehrane za otroka z dieto v vrtcu
Sodelujoči na posvetu o pomenu prehrane otrok z medicinsko predpisanimi dietami, ki ga je v državnem svetu pripravila Civilna iniciativa za enakopravno prehrano otrok z medicinsko predpisanimi dietami, so pozvali k sistemski ureditvi dostopnosti do takšne prehrane. V nekaterih vrtcih in šolah je namreč ne omogočajo.

Tradicionalni slovenski zajtrk: od opozoril, da brošur otroci ne morejo prebaviti, do prvih pozitivnih učinkov
Kruh, maslo, med, mleko in jabolka so na krožnikih naših otrok že sedmo leto zapored. Toliko časa namreč v vrtcih in šolah poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. To je projekt, ki je že obrodil prve pozitivne rezultate, žal pa ni šlo vedno vse kot po maslu in je bilo kdaj potrebno ugrizniti tudi v kislo jabolko.

Domači recepti za hitrejše zdravljenje angine
Angina je bolezen, ko pride do vnetja žrela in mandljev. Gre za pogosto vnetje, ki se lahko pojavi pri kateri koli starosti, najpogosteje pa pri otrocih, starih do tri leta.

Resnice o prehrani med nosečnostjo
Nosečnost prinese veliko sprememb v vaše življenje. Med drugim morate veliko pozornosti posvetiti tudi zdravemu načinu prehranjevanja. Tako boste omilili številne nosečniške tegobe in poskrbeli za zdrav razvoj in rast otroka, ki ga nosite pod srcem. Verjetno boste kdaj v dvomih, kaj smete in česa ne jesti. Kot večina mamic, boste morda tudi vi v spletnih klepetalnicah preverjali, kakšno količino hrane lahko zaužije. Da bi razblinili vaše dvome o prehranskih potrebah nosečnice, smo odgovorili na nekaj najpogostejših vprašanj bodočih mamic.

Vsako leto zboli 1300 žensk, moških pa približno 10
Pri zdravljenju raka dojk se pojavljajo številne vrzeli, ki jih javno zdravstvo ne pokriva v celoti, so danes opozorili v združenju za boj proti raku dojk Europa Donna pred začetkom rožnatega oktobra, meseca ozaveščanja o raku dojk. Kot so napovedali, začenjajo projekt Roza, s katerim želijo opolnomočiti ženske z izkušnjo raka dojk in rodil.

Študentom na voljo več vrst finančnih ugodnosti
Študentom je na voljo več vrst finančnih ugodnosti. Med popularnejšimi so subvencije za prehrano, lani jih je povprečno koristilo okoli 47.500 uporabnikov na mesec. Študentom je bilo lani podeljenih več kot 18.000 različnih štipendij, subvencija za bivanje v javnih študentskih in dijaških domovih pa se bo v novem študijskem letu nekoliko dvignila.

Slovenija v svetovnem merilu velja kot država s številnimi ugodnostmi v korist družin
Po izsledkih poročila Unicefa z naslovom Prva leta življenja so odločilna za vsakega otroka Slovenijo od najvišjega mesta na lestvici pri skrbi za otroke v zgodnjem otroštvu ločita le dve leti brezplačne predšolske vzgoje. Avtorji poročila so v 193 državah primerjali prisotnost treh ukrepov za razvoj najmlajših, so sporočili iz Unicefa Slovenija.

Prehrana v nosečnosti
Morda ste glede tega, kaj v nosečnosti jesti, zmedeni. Poleg upoštevanja zdrave prehrane se morate določeni hrani in pijačam tudi izogibati. V prvih treh mesecih ne bi smeli jesti več kot takrat, ko še niste bili noseči – tudi če imate željo po tem. V drugem in tretjem trimesečju pa boste potrebovali dodatnih 600 kcal dnevno, saj bo otrok začel pridobivati težo. Ker pa je le s prehrano težko pokriti vse dnevne potrebe po vitaminih in mineralih, je priporočljivo jemati multivitaminski pripravek za nosečnice. Več o tem si preberite na www.elevit.si.

Pred 60 leti v naših šolah
Pred 60 leti je bilo v šoli marsikaj drugače. Pouk se je začel 15. septembra, končal pa 26. junija. Pred kurilno sezono so učenci namesto telovadbe nosili drva v klet šole. Prvi športni dan je bilo običajno pobiranje krompirja za kmečke zadruge. Odnos do šolske lastnine je bil v 92 odstotkih dober, so zapisali na Statističnem uradu RS (Surs).

Gre vaš otrok 1. septembra v vrtec? To morate vedeti!
Seveda se bo imel vaš otrok v vrtcu super, medtem ko boste vi v službi. Da slovo za nekaj ur ne bo preveč stresno tako zanj kot tudi za vas, smo zbrali nekaj koristnih nasvetov.

Subvencija v višini 2,63 evra
Danes je zadnji rok za oddajo ponudb na javnem razpisu ministrstva za delo za izbiro ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2017 in 2018. Prvega januarja je subvencionirano študentsko prehrano v Sloveniji nudilo 391 ponudnikov oziroma 548 gostinskih lokalov. Tudi letos subvencija ostaja enaka kot lani - 2,63 evra.

Za šolsko sadje, zelenjavo in mleko več kot milijon evrov
V EU je začela veljati nova evropska shema šolskega sadja, zelenjave in mleka, po kateri bo Sloveniji za šolsko sadje in zelenjavo namenjenih 727.411 evrov, za mleko pa 363.811 evrov evropskih sredstev. Šole se lahko v novo shemo za šolsko leto 2017/18 prijavijo do 5. septembra.

Tako se lahko rešite odvisnosti od sladkega!
Večina ljudi se težko upre sladkarijam, kolačem, čokaladi, sladoledu ... Toda obstajajo bolj zdrave alternative, ko dobite napad po sladkem.

7 stvari, za katere morate poskrbeti, preden zanosite
Preden zanosite, poskrbite, da bo vaša nosečnost potekala brez skrbi, da boste zdravi, srečni in nasmejani. Obiščite zdravnika, začnite uživati folno kislino, opustite kajenje in pitje alkohola, hladilnik napolnite z zdravo hrano, zmanjšajte pitje kave, bodite pozorni, katero ribo jeste, in obiščite zobozdravnika.

Kako nad težave na dopustu?
Uživate na dopustu, sonček vas razvaja, hladite se v morju, otroci se brezskrbno igrajo na plaži ... dokler se ne pripeti nesreča. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako ukrepati, če otrok stopi na ježka, če ga ožge meduza, piči komar, osa, kako oskrbeti opekline, kako pomagati pri driski, alergiji na sonce.

Slovenija na prvem mestu: pri nas živijo otroci najbolje!
Mednarodna organizacija Save the Children je v četrtek objavila prvo poročilo o tem, kje otroci najbolje živijo in med 172 državami sveta je Slovenija na prvem mestu skupaj z Norveško, pred Finsko, Nizozemsko in Švedsko. ZDA so na 36. mestu, na repu lestvice pa prevladujejo afriške države, pri čemer se je na zadnje mesto uvrstil Niger.

Zakaj je dobro, da pripravite kašico iz češenj?
Češnje imajo številne zdravilne sestavine in če vaš dojenček težko odvaja blato, mu lahko pripravite kašico iz češenj.

Resnična zgodba: Tega, kar je doživela v porodnišnici, nikoli ne bo pozabila!
''Minilo je eno leto. Sedaj imam končno moč, da napišem o moji grozni, boleči izkušnji, ki bi morala biti del mojih najsrečnejših dni v življenju. Saj ne da niso bili srečni, ampak ob taki bolečini se jih je težko spominjati z nasmehom na obrazu,'' je napisala novopečena mama.