pomoč v šoli

Nasveti, kako motivirati otroka v procesu učenja na daljavo
Šolanje na daljavo ima prav gotovo veliko pomanjkljivosti, zaradi katerih otrokom primanjkuje motivacije. Spodaj smo zato zapisali nekaj predlogov, s katerimi se lahko otroku pomagate vključiti v šolanje na daljavo.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Ali bi radi svoje otroke zaščitili pred spletnimi kriminalci?
Spolne zlorabe se širijo tudi na splet. Splet storilcem spolnih zlorab omogoča anonimnost, olajša jim dostop do otroka, nudi pa tudi hitro in enostavno širjenje datotek, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok. Z otroki se pogovarjajte o njihovem udejstvovanju na družbenih omrežjih in spletu.

Že poznate MNRI metodo?
Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni
"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Poučna življenjska zgodba: Boj med dvema bratoma
Predstavljamo vam življenjsko zgodbo orisano v nekaj likih, ki vam bodo morda pomagali razumeti odnose med bratoma z drugega zornega kota. Spori, nesoglasja in napetosti med brati nam namreč večkrat niso razumljivi in včasih je potrebna pomoč odrasle osebe, da bi se strasti nekoliko umirile.

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje
Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

Bi jim poslali razglednico svojega kraja?
Svet so že spoznali lansko leto, tokrat pa bi si želeli podrobneje spoznati svojo deželo, Slovenijo. Otroci s posebnimi potrebami iz Osnovne Šole Roje v Domžalah zbirajo razglednice, preko katerih se potem marsikaj naučijo o novih pokrajinah. Ste jim pripravljeni pisati?

Nermin Bajramović: 'Maska naj bo le kos tkanine, ki nas opominja na situacijo, ne pa tudi nekaj, kar nam jemlje veselje'
O izkušnji z učenjem na daljavo v času koronakrize, o kreativnih pristopih učenja matematike, pričakovanjih za šolsko leto 2020/2021, ukrepih in marsičem drugem smo se pogovarjali z učiteljem matematike, Nerminom Bajramovićem, ki je med šolarji precej priljubljen in znan po svoji inovativnosti.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Za vse žrtve nasilja: Tudi vaši otroci vas potrebujejo
Žrtev nasilja … Že samo poimenovanje zveni, kot da ste mrtvi, ampak niste, umrl je le en del v vas, tisti del, ki je verjel, da se vam to ne more zgoditi, da se to dogaja samo v filmih ali nekje daleč daleč stran. Zakaj bi vam nekdo, s katerim ste si ustvarili družino, gradili skupno prihodnost in še in še, naredil nekaj tako nedoumljivega? Prvič, drugič, tretjič … Udarci zagotovo bolijo, ampak to ni vaša edina bolečina, saj so pogosto priča družinskemu nasilju tudi tisti, ki jih imate neizmerno radi – vaši otroci.

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik
Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Niste lene, še manj pa nesposobne
Edina razlika med našimi materami in babicami, za katere se še danes sprašujemo, kako jim je vse skupaj uspelo, in nami, je ta, da one niso na glas govorile o težavah in izčrpanosti, ki jih vso delo v gospodinjstvu, službi in skrbi za družino prinese s seboj.

''Ne izgovarja glasu R. Kako mu lahko pomagam?''
''Spoštovani, sin gre naslednje leto v šolo. Ne bere, ne piše, ne izgovarja črke R. Je čas za preplah? Ali naj takrat v šoli kaj rečem? Obstaja na šoli logoped ali samo v zdravstvenem domu? Lahko kako vadim z njim, da ga naučim izgovarjati R? Je pa imel pogoste angine. Je lahko to krivo, da ga ne izgovarja? Lep pozdrav,'' smo prejeli v uredništvo pismo zaskrbljene mamice. Posredovali smo ga Bibini svetovalki Petri Kavšek, mag. prof. logopedinji – surdopedagoginji.

Zato imajo otroci radi animirane filme in risanke
Otroci naravnost uživajo ob gledanju risank in animiranih filmov, vendar ne samo zato, ker so zabavni, iz njih se lahko tudi kaj naučijo, obenem pa jim nikakor ni dolgčas, saj vstopijo v domišljijski svet svojih najljubših junakov.

Nasveti za šolanje otrok na domu
Večina staršev se zdaj sprašuje, kako naj ob delu od doma, še omogočijo uspešno učenje svojih otrok na daljavo.

Nazaj v šoli. Kdaj bodo spet počitnice?
Okoli 261.500 učencev in dijakov se danes po novoletnih praznikih znova vrača v šolske klopi. Tokrat so šolarji na počitnicah uživali kar dvanajst dni, ki so jih preživeli vsak po svoje. V šoli jih zdaj čaka zaključek prvega ocenjevalnega obdobja, nato se bodo že februarja odpravili na enotedenske zimske počitnice.

Strah pred bruhanjem
Andreja Poljanec, psihologinja, specialistka in doktorica zakonske in družinske terapije

'Še vedno se ne morem sprijazniti, da ima Lena težko poškodbo možganov'
''Vsi bi morali vedeti, kaj lahko pretep v šoli izzove in kaj lahko prinese najstniško nasilje. Zgodilo se je mojemu otroku, lahko se zgodi kateremu drugemu otroku. Še vedno se ne morem sprijazniti, da ima Lena težko poškodbo možganov,'' je povedala Milica Sretenović, njena pretresljiva zgodba je lahko v opozorilo vsem.

Maja iz Ljubljane je zavračala odhode v šolo. Ugotovili so, da gre za šolsko fobijo
Maja iz Ljubljane je začela zavračati odhode v šolo, če pa je že šla, jo je začel boleti trebuh in se je vrnila domov. To je trajalo celo šolsko leto. Starši najprej niso vedeli, kako se soočiti s tem. Po pogovoru z učiteljico so s pravilnim pristopom otroku pomagali, da je prebrodil stisko. Ni edina učenka s takšnimi težavami. S tovrstno problematiko pri mladih se ukvarja Jelena Milić, magistra psihologija, ki je pojasnila tudi, kako se lahko v takšnih situacijah odzovejo starši.

Vedenje devetletnika
Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Kaj so Varne točke za otroke?
Ali otroci vedo, da obstajajo Varne točke, v katere se lahko zatečejo, če znajdejo v stiski, če rabijo pomoč odrasle osebe v kakršni koli situaciji? Sami pravijo, da so o tem dovolj informirani v šoli, na začetku šolskega leta, preko družbenih omrežjih ... Vedo, da jih bo tam jih pričakala usposobljena oseba, ki jim bo znala svetovati ter poiskati ustrezno pomoč.

Napake, ki jih starši delajo pri igri z otrokom
"Naša družba daje pomen predvsem delu in dosežkom v šoli ali prostočasnih aktivnostih, zato starši včasih napačno mislijo, da je igra z otrokom izguba časa," meni psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Za povrh jo lahko doživljajo kot dejavnost, v katero se njim ni treba vključevati. Če pa se, pogosto delajo napake. Katere?

Vse o šoli, ki jo obiskujeta princ George in princesa Charlotte
Slovenske šolarke in šolarji so v ponedeljek po dvomesečnih počitnicah znova sedli v šolske klopi, kjer bodo vse do junija prihodnje leto pridno nabirali znanje. Tudi drugod po Evropi se s septembrom pričenja novo šolsko leto, a datumi nekoliko variirajo. Britanski princ George je s poukom začel danes. Letos mu bo družbo delala tudi sestrica Charlotte, ki je prvošolka!

Najstnica
Lepo pozdravljani. Na vas se obračam za pomoč glede hčere - najstnice. Sem mama 3 otrok (15, 8 in 9 let) in imam težave pri najstarejši hčeri. V šoli je sicer pridna in ima lepe ocene, doma pa je najb...

Ločitev
Pozdravljeni, Sem mamica dveh fantkov (4 leta in 2,5 leta). Z možem sva se ločila , zdaj imam novega partnerja. Tudi novi partner ima dva otroka (fant 9 let in punčka 5 let). Skupaj s fantoma sem se p...

Prekomerno znojenje
Lep pozdrav. Sem 17 let star fant. Opažam zelo hude napake na moji koži, a nekako ne grem k zdravniku, ker moji osebni zdravnici ne zaupam / se počutim neprijetno (saj so mi jo izbrali starši), zato s...

Lulanje štiriletnika v pleničke
Spoštovana doc.dr. Anamarija Meglič, naj vam predstavim problem, s katerim se srečujemo: Imamo 4,5 letnega sina T.J. ki se še vedno ni, kljub neštetim poizkusom, odvadil lulanja v pleničke. To...

'Mami in oči, dobil sem slabo oceno. Imamo problem!'
Dobro je, da veste, kaj se dogaja v šoli z vašim otrokom tudi v najstniških letih, nikakor pa ne smete odgovornosti za vse njegove slabe ocene, neupravičene izostanke od pouka ... sprejeti nase. Zavedati se mora, da je izobraževanje njegova obveznost in ko doživi kakršen koli neuspeh, je prav, da mu prisluhnete in stojite ob strani. Kako to storiti, je razložil zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Za 13-letna dvojčka dobrodelna akcija
Šolski sindikat Sviz je v dobrodelni akciji, ki so jo organizirali na Osnovni šoli 8 talcev v Logatcu, zbral dobrih 16.000 evrov. Sredstva so nakazali Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje za pomoč 13-letnima dvojčkoma, sinovoma čistilke z logaške osnovne šole.