pomoč v šoli

To so zvezdniki, ki so pred slavo delali v slabo plačanih službah
Slavne včasih tako častimo, da pozabimo, da so pravzaprav le ljudje kot vsi ostali. Čeprav so mnogi znani posamezniki svojo kariero začeli že pri rosnih letih, so številni najprej delali v običajnih službah, da bi si zaslužili za preživetje, medtem ko so vztrajali pri svojih velikanskih sanjah.

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost
Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?
Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne
Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

To so značilnosti permisivnega starševstva
Za permisivno ali popustljivo starševstvo velja, da ima zelo malo pravil, pričakovanj in nadzora. Običajno se takšni starši odzivajo na otrokove čustvene potrebe, vendar ne postavljajo omejitev in so zelo nekonsistentni pri uveljavljanju pravil. Njihov moto je preprost: Otroci naj bodo otroci.

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?
Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi
Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?
Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

Melania Trump se pri vzgoji sina drži petih pravil
Kot mati je Melania Trump pokazala svojo predanost ustvarjanju stabilnega in varnega okolja za sina Barrona, ki je bil zaradi staršev vedno v središču pozornosti. Prednost je dajala starševstvu, ki poudarja zasebnost, normalnost in predvsem zaščito otroka pred javnim nadzorom. To pa je pet pravil, ki se jih je kot mati držala.

Recept za rožičeve rolice, ki vas bodo popeljale nazaj v otroštvo
Preverite enostaven recept za rožičeve rolice, ki vas bodo popeljale nazaj v okuse iz otroških dni. Z nami ga je delila kuharska mojstrica, Jasmina Drolc.

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?
Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Kaj storiti, ko vam najstnikovo obnašanje uide izpod nadzora?
Neobvladljivo obnašanje pri najstnikih je pogosto zunanji znak intenzivnih čustev, s katerimi se ne znajo spoprijeti. Preverite, kako jim pomagati.

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?
Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Kot otrok je imela težave z branjem, danes je zaročena z milijarderjem
Lauren Sánchez, novinarka in zaročenka milijarderja in ustanovitelja Amazona, Jeffa Bezosa, je v eni izmed pogovornih oddaj spregovorila o težavah s katerimi se je soočala v otroštvu.

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin
Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo
Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

Te navade so pomembne za uspešne šolarje
Uspeh v šoli ni zgolj rezultat naravne nadarjenosti, temveč predvsem posledica trdega dela, discipline in določenih navad, ki vodijo do boljših rezultatov. Za vas smo zbrali sedem ključnih navad, ki so skupne uspešnim šolarjem po vsem svetu.

6 znakov, da ste starš slon: Plusi in minusi tega starševskega sloga
Gre za starševski slog, ki daje prednost otrokovi sreči in čustveni varnosti. S poudarkom na toplini, empatiji in spodbudi, starši sloni gradijo medsebojno zaupanje in močno vez z otrokom. Ste tudi vi med njimi?

Uporabni nasveti za vse starše prvošolcev
Prestop iz vrtca v šolo je za otroka pomemben in edinstven dogodek. Vsi se spomnimo tega občutka, kajne? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, kako otroka kar najbolje pripraviti na novo obdobje življenja. Pa poglejmo.

Zakaj permisivna vzgoja otroku škodi?
Večina staršev noče niti pomisliti na to, da bi svojega otroka vznemirili. Ne želijo sprožiti prepira, še manj pa si želijo, da bi bil njihov otrok jezen nanje. Sigurno ste se že kdaj znašli v tej koži. Poleg tega je tako težko vedeti, ali je to, kar od otroka prosimo, razumno. A zakaj je včasih treba reči ne?

To je znak, da slabo opravljate starševsko vlogo
Uporaba mobilnikov za kratkočasenje, medtem ko ste v družbi otroka, je znak slabega starševstva. To so pokazali izsledki ene zadnjih študij, ki je obravnavala uporabo tehnologije med starši.

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini
V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Načini, kako prihraniti denar: nasveti za starše in otroke
Za večino od nas je zapravljanje lažje kot varčevanje, kajne? Toda če se navadite varčevati, lahko to dolgoročno vodi v življenjsko neodvisnost. In najbolje je, da se tega naučite čimprej ter znanje predate tudi otrokom.

Ibrahimović o odnosu z očetom: 'Balkan je treba razumeti, tam je veliko arogance'
Nogometni zvezdnik Zlatan Ibrahimović je gostoval v švedskem podcastu "ABTalks", kjer je spregovoril o svojem življenju in se dotaknil številnih zanimivih tem. Med drugim je spregovoril tudi o odnosu z očetom, s katerim si nista blizu.

Izpoved mame: 'Moja 15-letnica mi je strla srce'
Ponosna mama treh otrok, starih 11, 14 in 15 let je zapisala, da si nikdar v življenju ni predstavljala, da ji bo njena prvorojenka, 15-letna hči, kadarkoli lahko zadala tolikšno bolečino. Še posebej zato, ker je ljubeča in srkbna mama in svoje srce nosi na dlani. To je njena izpoved.

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke
Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

Kako otroka navajati na samostojno učenje in pisanje nalog?
Otroka je potrebno že od malega začeti privajati na določeno merico samostojnosti in neodvisnosti. Starši s pomočjo starševskega čuta in znanja o življenju skušamo predati določene informacije otrokom in jih naučiti, kje so meje, kakšna so pravila, kako delovati v svetu in kako se vesti. Ob vsem tem pa jih učimo tudi povsem enostavnih reči, kot so tudi, kako jesti, se obleči, stuširati in navsezadnje iskati pravilne informacije.