pomoč v šoli

V Sloveniji 44-odstotkov učencev žrtev vrstniškega nasilja
Število otrok, ki jim nagajajo, jih tepejo, izsiljujejo, pljuvajo, zmerjajo drugi sovrstniki, je preveč. Podatki pričajo, da je v Sloveniji takšnih kar 44-odstotkov učencev, starih od 13 do 15 let.

Pri vključevanju otrok migrantov v družbo ključna vrtec in šola
Za uspešno vključevanje otrok migrantov v družbo sta ključna vrtec in šola, kjer je treba vzpostaviti učinkovito pomoč na sistemski ravni, je na posvetu povedala Anica Mikuš Kos s Slovenske filantropije. Kot poudarja, bi morali v delo s temi otroki vključiti več prostovoljcev, ki bi pomagali zaposlenim na šoli.

Kako govoriti z učiteljem na govorilnih urah?
Če vas učitelj pokliče na govorilne ure, je možno, da ima vaš otrok vedenjske ali učne težave v šoli. Vi kot starši po navadi takoj zavzamete obrambni položaj, še preden učitelj spregovori. Kako lahko ohranite mirno kri? Pomembno je, da postavite prava vprašanja in skupaj skujeta načrt, ki bo pomagal otroku.

'Kako bo moj otrok v šoli zares uspešen?'
Pomagajte otroku pri organizaciji, urejenosti! Interesne dejavnosti, pisanje domače naloge, učenje jim lahko vzamejo celo popoldne. Poskrbite, da bo z nasmeškom vse skupaj odlično opravil in mu bo ob tem ostalo še dovolj časa za igro. Če ne bo pod časovnim pritiskom, stresom, bo tudi uspešnejši v šoli.

Svetovalni delavci so tisti, ki morajo prepoznati otroka v stiski
Svetovni dan zdravja tokrat v ospredje postavlja depresijo. Na posvetu o duševnem zdravju otrok v vrtcu in šoli je bilo veliko govora o tem, kako pomembno je, da šolski svetovalni delavci prepoznajo stiske otrok. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da depresija velikokrat vodi v samomor, vsako leto pa na ta način po vsem svetu umre 800.000 ljudi.

Kako prepoznati bulimijo?
Bulimija je duševna motnja, ki jo najpogosteje razvijejo dekleta v srednji šoli ali na fakulteti. Zanjo je značilno: prenajedanje, bruhanje, pretirano ukvarjanje s športom, nizka samopodoba, občutek sramu, strah pred debelostjo, poleg tega pa lahko oseba zapade v depresijo.

Vedenjske težave v šoli zahtevajo ukrepanje
Žal se še vedno dogaja, da na otrokove vedenjske težave starše opozorijo učitelji. Znaki le-teh so: nejevoljnost, nemirnost, nesodelovanje pri pouku, izzivanje in nagajanje sošolcem ter razredniku. Kaj storiti, da ne bo prepozno?

Kršenju pravil lahko sledi prešolanje ali izključitev
Če učenec ali dijak v šoli krši šolski pravila, ga lahko doletijo vzgojni ukrepi. V osnovnih šolah za ta namen poznajo vzgojne opomine in kot najradikalnejši ukrep prešolanje na drugo šolo, v srednjih šolah pa opomine in ukore in kot najhujši ukrep izključitev iz šole.

Koliko stane starše polna šolska torba?
Pred začetkom novega šolskega leta starši hitijo z nakupom vseh potrebnih stvari, ki jih bo v šoli potreboval otrok. Koliko bodo odšteli zanje, je odvisno predvsem od kakovosti izdelkov in delovnih zvezkov, ki jih zahteva posamezne šola. Po izkušnjah DZS morajo starši za prvošolca odšteti od 100 do 150 evrov, lahko pa tudi več.

Ko otrok spi z mamo v isti postelji …
Psihologi in pediatri po novem svetujejo, da prve mesece otrok spi v isti postelji kot mamica. Včasih je bilo to nepojmljivo, saj so bili prepričani, da so takšni otroci potem preveč odvisni od staršev. Dr. James McKenne dokazuje, da so otroci, ki spijo skupaj z mamo, bolj zdravi, imajo boljše ocene v šoli, so samozavestnejši in samostojnejši.

Kako do subvencionirane vozovnice?
Počitnice se počasi poslavljajo, treba je začeti razmišljati o šoli in vsem povezanim z njo. Marsikdo se bo letos prvič sam odpravil v oddaljen kraj na šolanje, zato je dobrodošla vsaka informacija. Dijaki oz. udeleženci izobraževanja odraslih že veste, da ste upravičeni do subvencionirane mesečne, polletne in letne vozovnice za vožnjo z vlakom? Z vlakom se je konec koncev zabavno in brezskrbno peljati,v družbi s prijatelji, sošolci, pa še številne ugodnosti lahko pridobite….

Vaše risbice potujejo k otrokom v Zambijo!
Nihada Prnjavorac, dekle, ki je bila v sklopu oddaje Vid in Pero šov izbrana, da ji uresničimo dolgoletno željo, da obišče otroke v Afriki skupaj s predstavniki Unicefa, odšteva še zadnje ure, preden bo sedla na letalo in odletela proti Zambiji. Tam bo skupaj z UNICEF-ovo ekipo med drugim obiskala otroke v šoli in se na lastne oči prepričala, v kakšnih razmerah živijo ter jim skušala pomagati po svojih najboljših močeh.Verjamemo, da jih bo za začetek razveselila že z vašimi risbicami, ki ste jih zadnji mesec pridno ustvarjali in nam jih pošiljali.

'Kako bo moj otrok v šoli zares uspešen?'
Pomagajte otroku pri organizaciji, urejenosti! Interesne dejavnosti, pisanje domače naloge, učenje jim lahko vzamejo celo popoldne. Poskrbite, da bo z nasmeškom vse skupaj odlično opravil in mu bo ob tem ostalo še dovolj časa za igro. Če ne bo pod časovnim pritiskom, stresom, bo tudi uspešnejši v šoli.

Pripravite otroka na življenje
S pisanjem domačih nalog se otrok uči odgovornosti, obenem pa je ponosen sam nase, ko mu jo uspe narediti. Prav tako že v osnovni šoli razvije učne navade, ki mu v srednji šoli in na fakulteti pridejo zelo prav. Tudi tako se nenehno pripravlja na življenje, ki je še pred njim …

Vedenjske težave v šoli zahtevajo ukrepanje
Žal se še vedno dogaja, da na otrokove vedenjske težave starše opozorijo učitelji. Znaki le-teh so: nejevoljnost, nemirnost, nesodelovanje pri pouku, izzivanje in nagajanje sošolcem ter razredniku. Kaj storiti, da ne bo prepozno?

Kje se zadržujejo naši otroci?
Želja vsakega starša je, da bi njegov otrok kar se da kakovostno preživel prosti čas. V prestolnici za to, da bi naši otroci čim več doživeli, skrbi Javni zavod Mladi zmaji – Center za kakovostno preživljanje prostega časa otrok in mladih, mag. Vojko Vavpotič pa pravi, da niso pozabili niti na starše.

V šoli osovražena, danes lepotica vsem meša glave!
Megan Denise Fox je danes uspešna ameriška filmska in televizijska igralka, v šoli pa so jo vsi sovražili, zato je večkrat sama kosila kar na stranišču. Mogoče si je prav zaradi tega namerno povzročala poškodbe.

Kakovostno bivanje v šoli
Zaradi službenih obveznosti morate prvošolčka pripeljati v šolo še pred poukom, kjer je organizirano jutranje varstvo, popoldne pa na vas počaka v podaljšanem bivanju. Le kaj takrat počne? Se uči? Dolgočasi?

Nina Maurovič Blatnik: Najprej mama, potem Carica
Nina je ena izmed bolj znanih vokalistk skupine Carice. Že od petega leta se je glasbeno izobraževala v glasbeni šoli, kjer je igrala klavir, prepevala v zboru in korepetirala. Nastopala je tudi v slovenski filharmoniji, kjer je kot srednješolka nastopila na večeru mladih perspektivnih glasbenikov.

Pri devetih mesecih mora dojenček samostojno sedeti
Britanska raziskava je pokazala, da je nezmožnost doseganja razvojnih mejnikov, kot sta samostojno sedenje in plazenje, povezana s kasnejšimi učnimi in vedenjskimi težavami.

FOTO: Nedonošenčki v Mostecu
Zadnjo soboto v maju so imeli svoj dan nedonošenčki. Že 14. leto zapored se srečujejo nekoč za dlan veliki otroci in njihovi starši. Letos je Mostec pokal po šivih, toliko obiskovalcev se je zbralo.

Babica – nepogrešljiva pri rojstvu in negi
Največja sreča vsakega starša je rojstvo otroka. Ob pogledu na novo življenje mati pozabi na še tako hude bolečine. Nikoli pa mamica ne bo pozabila ženske, ki ji je med porodnimi bolečinami stala ob strani in ji pomagala. To je babica.

Čudežne homeopatske kroglice
Veliko je staršev, ki pomoč za bolnega otroka poiščejo pri homeopatu. Nekateri še oklevajo, drugi pa niti ne vedo, kakšno je homeopatsko zdravljenje. Dr. Živan Krevel, ki je pri nas eden izmed najbolj iskanih homeopatov in ima veliko izkušenj z zdravljenjem otrok, je za naše bralce pojasnil osnove homeopatije.

NUŠA DERENDA: Skupaj smo srečni!
»Vse je mogoče, če si resnično želiš in v to tudi verjameš,« pravi Nuša Derenda, energična pevka, žena in mama dvanajstletnega Matevža ter desetletnega Gašperja.

Ko šola ni šala
Disleksija je težava pri branju in pisanju, ki prizadene približno tri odstotke otrok in jim onemogoča, da bi bila šola zanje »šala« (to je pogosta napaka dislektikov, ki zamenjujejo črke ali zloge).

Ko otrok jeclja
Jecljanje je govorno-jezikovna motnja. Pri otrocih se najpogosteje pojavi med 2. in 6. letom starosti. Zaradi jecljanja ima lahko otrok težave pri sporazumevanju.

Kaj morate vedeti pred nakupom igrač?
Prihajajo praznični dnevi in nakupovanje daril za otroke. Naj vam osvežimo spoznanja o tem, kakšne igrače otrok pri določeni starosti potrebuje in na kaj naj bomo pri nakupih še posebej pozorni.

Mami, strah me je!
Verjetno ni človeka, ki se ne bi česa bal, tako v otroških letih kot v odrasli dobi. Včasih pa je pri otrocih strah, ki lahko preide v tesnobo ali grozo, tako hud, da moramo poiskati strokovno pomoč.

VIDEO: Tudi otroci žalujejo
Vsak otrok se slej ko prej sreča s tako ali drugačno izgubo – hišnega ljubljenčka, najljubše igrače, »izgubo« doma zaradi selitve v drug kraj, ločitev staršev, smrt. Če otroka ob tem »zavijemo v vato« ali ga zaščitimo pred težko življenjsko izkušnjo, se bo z izgubo težje soočil.

Ko malček osvaja črke in besede
Za malčka je pisanje ena izmed najtežjih nalog, ki se je mora naučiti, saj od njega zahteva precej ročnih spretnosti, koordinacije rok in nekaj (otroško) kritičnega razmišljanja.