Bibaleze.si

pomembna

Novice
02. 11. 2020 08.02

Novosti, ki se obetajo za starše otrok, rojenih po 1. januarju 2021

Na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti smo naslovili vprašanja, kakšne spremembe se obetajo za starše otrok glede pomoči države. Odgovore si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Novice
29. 10. 2020 07.56

V eni najbogatejših držav obljubljajo bonus za "korona dojenčke". Kaj pa pri nas?

V Singapurju država ponuja enkratno denarno pomoč državljanom, ki bodo imeli otroka v času pandemije covid-19. Vsak par, ki bo v prihodnjih dveh letih imel otroka, bo ob rojstvu prejel 3000 singapurskih dolarjev (1870 evrov). Preverite, kakšne novosti so predvidene za starše otrok, rojenih v Sloveniji po 1. januarju 2021!

Razvoj in odnosi
08. 10. 2020 07.47

Najstniki ne marajo nasvetov okolice, na tega pa bi morali biti pozorni

Kljub temu da pubertetniki ne marajo pridig in nasvetov, bi morali nasvet o zadostni količini vitamina D v krvi jemati resno. Preverite, zakaj.

Dojenček
06. 10. 2020 07.56

Tako boste postavili temelje zdrave prehrane

Otrok potrebuje kakovostno prehrano, s katero bo krepak in kos vsem izzivom, ki so pred njim. Nemalokrat pa imamo težave, da nahranimo njegov želodček z vsemi hranili, ki jih njegovo telo nujno potrebuje za zdrav razvoj.

Malček
06. 10. 2020 07.56

Tako bodo otroci varni v prometu

Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Resnične zgodbe
05. 10. 2020 07.30

O neplodnosti: 'Otrok ni zdravilo, ni obliž, je nadgradnja in obogatitev tistega, kar že imata'

Neplodnost je še vedno tabu tema, o kateri pari težko spregovorijo. V Sloveniji za neplodnostjo trpi vsak 6. par. O osebni izkušnji spopadanja z neplodnostjo, občutki poraza in bremena, ki lahko vplivajo tudi na partnerski odnos, pa je iskreno spregovorila Maja Henigman. Z njeno zgodbo se lahko poistoveti marsikatera ženska.

Vzgoja in vrtec
02. 10. 2020 15.49

Ali so izbruhi jeze in agresije pri malčku normalen pojav?

Se sprašujete, zakaj je vaš malček tako agresiven in jezen? Strokovnjaki pravijo, da je agresija med prvim in tretjim letom zelo pogosta in obenem tudi pomembna za otrokov razvoj. Na takšen način namreč otrok postaja samostojen, izraža frustracijo in se uči samokontrole. Če pa se agresivno vedenje ponavlja in stopnjuje, so lahko vzrok nakopičena negativna čustva otroka.

Zdrava nosečnica
01. 10. 2020 07.43

Kaj je nosečniški gingivitis?

Še vedno med ljudmi kroži "mit", da vsaka nosečnost nosečnico stane en zob. To izhaja iz časa, ko je veljalo prepričanje, da so zobozdravstveni posegi v času nosečnosti nevarni tako za nosečnico kot za plod. Danes sodobni pristopi in nova znanja ter ozaveščenost nosečnic pripomorejo k temu, da temu ni več tako.

Trači
30. 09. 2020 10.18

Slavna manekenka pristala v bolnišnici

Chrissy Teigen, ki pod srcem nosi fantka, je trenutno hospitalizirana v bolnišnici Cedars-Sinai Medical Center v Los Angelesu, ker je preveč krvavela.

Družina in odnosi
28. 09. 2020 07.37

Kako uskladiti študij in materinstvo?

Večno vprašanje. Kako najti ravnotežje med družino, študijem, časom za partnerja in časom zase? Včasih, ko pogledamo svoj urnik, se nam zdi, da bi potrebovale vsaj še 3 ure dodatnega časa v dnevu, da bi izpeljale (samo) osnovne stvari. Spodaj sem napisala nekaj nasvetov, ki so v času študija in prvih let materinstva tudi meni pomagali, da sem našla ravnotežje in da nisem zašla na pot v izgorelost.

Po porodu
26. 09. 2020 10.51

Osebna trenerka razkriva najboljše vaje za nosečnice

Nuša Gnezda, ki se ukvarja s telovadbo nosečnic in mamic po porodu, je med drugim razložila, zakaj je v nosečnosti dobro krepiti ravno mišice za močan trup in kolikokrat tedensko naj nosečnica telovadi.

Pregledi med nosečnostjo
26. 09. 2020 10.46

Zato je priporočljiva biopsija horionskih resic

V Uradnem listu Republike Slovenije je zakonsko določeno, da ima nosečnica po 37. letu pravico do kariotipizacije (horionske biopsije ali amniocenteze). Kako poteka biopsija horionskih resic, ali je nevarna za plod in nosečnico ter kaj se ugotovi z njo, si preberite v spodnjih vrsticah.

Za mami
18. 09. 2020 07.57

Kdaj ima starš pravico do dela s krajšim delovnim časom?

Odločitev za delo s krajšim delovnim časom od polnega je pomembna odločitev, ki bo vam po eni strani prinesla več prostega časa in koristi za družinsko življenje, po drugi strani pa bo pomenila manjše prihodke gospodinjstva.

Za mami
07. 09. 2020 08.01

5 stvari, pri katerih sem postala zelo hitra, odkar imam otroke

Ko v naše življenje pride otrok, se je treba prilagoditi. Ponavadi pride prilagoditev na naš račun. Kje so časi, ko smo lahko v miru spile kavo, šle v miru na stranišče ali pod tuš? Otrok je zagotovo poskrbel, da smo v tem postale zelo hitre.

Novice
31. 08. 2020 12.15

So maske v osnovnih šolah obvezne ali ne?

Jutri se odpirajo vrata osnovnih in srednjih šol, s tem pa se uveljavljajo tudi novi ukrepi, ki veljajo ob pričetku šolskega leta 2020/2021. Kaj bodo z jutrišnjim dnem morali upoštevati učenci, učenke in zaposleni? Bodo maske obvezne?

Dojenček
28. 08. 2020 20.36

Ne spreglejte gibalnih težav pri dojenčku!

Vedno več dojenčkov in otrok ima težave z gibalnim razvojem, najpogostejše so z nižjim mišičnim tonusom (hipotonija) in asimetrijo. Obe omenjeni težavi lahko povzročita počasnejši oz. manj kakovosten gibalni razvoj. Težave ne izginejo, z njimi se borijo vse življenje – tudi kot odrasli.

Novice
28. 08. 2020 07.55

Ministrica Kustec: 'Želim si, da se ta scenarij ne bo zgodil'

Če bi se epidemiološka slika v zadnjem tednu pred začetkom šolskega leta poslabšala, bi bilo lahko s 1. septembrom vpeljano šolanje po modelu C. Kakšne pa so trenutne napovedi?

Dojenček
24. 08. 2020 08.02

Najprimernejša izbira cuclja, žličke in kozarčka

V otroških trgovinah je izbor pripomočkov za hranjenje naših sončkov, ko so ti dovolj veliki za uvajanje goste hrane, veliko. Kakšni pa bi ti v resnici morali biti? Svetuje vam terapevtka Špela Gorjanc Jazbec.

Za mami
21. 08. 2020 07.59

Kako pomembna je materinska intuicija?

Nobena mamica nikoli ne pozabi tistega trenutka, ko je prvič v naročje vzela svojega otroka, tako drobcenega in krhkega. Spomnim se besed, ki mi jih je takrat namenila medicinska sestra: »Najhujše je šele pred vami. Od zdaj naprej vas bo vedno skrbelo.«

Nosečnost
14. 08. 2020 12.23

Pravico imaš biti mama tudi po 35. letu

Večina žensk je vsaj enkrat v življenju slišala ali še bo stavek, da vam tiktaka biološka ura. Biti mama po 35. letu? Pravico imaš reči NE in pravico imaš reči DA.

Malček
13. 08. 2020 08.35

Zaustavite izpad trme z enim samim vprašanjem

Včasih otrok nepredvidljivo začne jokati, cepetati z nogami, kričati, včasih ima izpad trme zaradi določene stvari, dejanja ... Takrat se starši počutijo nemočni, želijo hitro reagirati ter vse skupaj pravočasno ustaviti, dokler ne pride še večji 'cunami'. Pogosto to ni tako preprosto, toda obstaja čarobno vprašanje, ki reši vse.

Malček
07. 08. 2020 08.46

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.

"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Blog
06. 08. 2020 07.53

'Kako zelo so mi šli včasih na živce starši majhnih otrok'

Razmišljam o tem, kako zelo gredo včasih tisti, ki imajo otroke, na živce tistim, ki jih še nimajo. Spomnim se, še pred kratkim je bilo tako ...

Vzgoja in vrtec
05. 08. 2020 08.10

Katere odločitve naj otrok sprejema sam?

Kdaj je otrok sposoben odločitev sprejeti sam oziroma katero odločitev je sposoben sprejeti sam? To je pogosta dilema staršev, pove psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Včasih starše skrbi, da ne bi z nenehnim odločanjem namesto otroka tega vzgojili v nesamostojnega odraslega, ki bo vedno sledil navodilom, namesto da bi razmišljal s svojo glavo.

Vzgoja in vrtec
03. 08. 2020 07.44

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?

Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Spanje in dojenje
31. 07. 2020 12.47

Kdaj naj otrok dobi vzglavnik?

Kdaj otroku ponuditi prvi vzglavnik, kakšen naj bo, ali ga sploh potrebuje, so vprašanja, ki se pogosto porajajo staršem. V resnici ga otrok potrebuje takrat, ko glava ni več v ravni liniji s hrbtenico.

Zdrav otrok
23. 07. 2020 07.43

So japonke primerne za otroke?

Človeška stopala se v prvih letih življenja razvijajo zelo intenzivno, s tem se oblikujejo tudi temelji našega gibalnega razvoja, zato je pomembna naloga staršev tudi ta, da otroku izberejo primerno obutev, ki spodbuja čim bolj kvaliteten in naraven razvoj stopala.

Prehrana v nosečnosti
17. 07. 2020 08.51

Zato je dobro jemati folno kislino

Otroci mamic, ki so v prvem trimesečju nosečnosti jedle oreščke, so imeli višji inteligenčni kvocient, boljši spomin in močnejšo osredotočenost, je pokazala nedavna raziskava španskih raziskovalcev. Oreščki so med drugim tudi bogati vir folne kisine, ki dobro vpliva na pravilen razvoj ploda.

Za mami
13. 07. 2020 08.08

Niste lene, še manj pa nesposobne

Edina razlika med našimi materami in babicami, za katere se še danes sprašujemo, kako jim je vse skupaj uspelo, in nami, je ta, da one niso na glas govorile o težavah in izčrpanosti, ki jih vso delo v gospodinjstvu, službi in skrbi za družino prinese s seboj.

Fit in zdravje
30. 06. 2020 07.35

Alja Malis: "Gibanje daje materi moč, da je lahko močna in zdrava."

Alja Malis, licencirana osebna trenerka, specializirana za vadbo pred in po porodu, nam je med drugim razložila, kako se spreminja žensko telo v času nosečnosti in kakšne vadbe so primerne za mamice po porodu, da se bodo odlično počutile v svojem telesu.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071