jezika

Kaj storiti ob piku morskih živali?
Nadloga v morju niso le ožigalkarji, resne težave lahko povzročijo piki strupenih živali, kot so škarpena in morski pajek. V tem primeru je treba ud, kamor piči, potopiti v vročo vodo, ki naj ima med 50 in 60 stopinj Celzija. Strup teh živali je namreč termolabilen in se ob vročini deaktivira. Pri meduzah pa je treba mesto ožiga spirati in hladiti.

Znani rezultati mature
Na ministrstvu za izobraževanje so predstavili rezultate letošnje mature, ki kažejo na več kot 93-odstotno uspešnost kandidatov. Ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič je dejala, da so z rezultati zadovoljni in da bistvenih odstopanj od preteklih let ni. Novost letošnje mature je izdajanje certifikatov za znanje tujega jezika.

Z novim šolskim letom velike spremembe?!
Le še danes je mogoče podati mnenja in pripombe na novelo zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi od 18. maja. Predvidene so spremembe pri učenju tujih jezikov in nacionalnem preverjanju znanja, drugače ureja tudi vsebino t. i. razširjenega programa.

Jupiii, počitnice so tu! Kako nad dolgčas?
Za okoli 157.000 učencev in 75.000 dijakov bo v petek zadnjič v tem šolskem letu odzvonil šolski zvonec in vsi bodo končno lahko odložili šolske torbe v kot. Zanje se začenjajo najdaljše šolske počitnice, polne novih dogodivščin in doživetij, za kar bodo poskrbele številne organizacije z raznovrstnimi delavnicami, izleti in letovanji.

Veliki dan za devetošolce
Učenci devetih razredov osnovnih šol se bodo danes seznanili z rezultati na nacionalnem preverjanju znanja (NPZ), ki je potekalo v prvi polovici maja. Svoj dosežek bodo lahko od 8. ure preverili na spletni strani Državnega izpitnega centra (RIC), z njim pa bodo seznanjeni tudi v šoli.

Učenje branja v obdobju odraslosti preoblikuje možgane
Indijski raziskovalci so med preučevanjem žensk, ki so se učile brati v obdobju odraslosti, ugotovili, da se človeški možgani lahko reorganizirajo in preoblikujejo. Na začetku študije večina žensk ni znala prebrati niti besede svojega maternega jezika. Po šestih mesecih učenja so ženske dosegle osnovno pismenost.

Pomemben dan za osnovnošolce
Učenci 6. in 9. razredov osnovne šole bodo danes s preizkusom iz slovenščine začeli nacionalno preverjanje znanja, s katerim preverjajo njihovo znanje pri treh predmetih. Dijakinje in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol pa bodo z esejem iz maternega jezika začeli splošno maturo.

Pomarančni prigrizek za najmlajše
Na posnetku si lahko pogledate, kako lahko otrokom poatrežete pomaranče. Na nabodalu, posute s čokoladnimi drobtinicami, ali namočene v stopljeno čokolado, jih lahko ponudite tudi malim gostom na rosjtnodveni zabavi.

Prihodnje šolsko leto NPZ že v tretjem razredu, devetošolci pa bodo iz preverjanja dobili oceno
Z naslednjim šolskim letom bodo osnovne šole izvajale nacionalno preverjanje znanja že v tretjem razredu. Preverjanje bo nato potekalo še v šestem in devetem razredu. Rezultati testov v zadnjem razredu bodo nato spremenjeni v oceno, ki se bo pri posameznem predmetu zapisala v redovalnico.

Ko zagleda sestro dvojčico …
Na posnetku lahko vidite, kako se dojenček vznemiri, ko zagleda sestro dvojčico. Kadar koli ga očka odmakne od nje, se pomiri. Očitno med njima ne vlada tista povezanost med dvojčkoma, o kateri vsi govorijo.

Na predmetni stopnji se skoraj 60 odstotkov šolarjev uči več kot en tuji jezik
V EU se je leta 2015 58,8 odstotka učencev predmetne stopnje učilo več kot en tuji jezik, v Sloveniji pa 51,5 odstotka, je danes sporočil evropski statistični urad Eurostat. Tako v EU kot v Sloveniji je angleščina najpogostejši tuji jezik, ki se ga učijo v višjih razredih osnovne šole oz. v nižjih srednjih šolah.

Kako se dojenčki učijo že pred rojstvom?
Zgodnja stimulacija in razvoj možganov so pri otrocih izjemnega pomena, ampak ali ste vedeli, da se otroci začnejo učiti že v maternici? Učenje pred rojstvom je prav tako pomembno kot je prvo leto otrokovega življenja. V nedavni znanstveni raziskavi so dokazali, da dojenčki že v maternici doživijo popoln razvoj čutil, razvijejo čustva in začnejo z učenjem jezika svoje matere, ki ga prepoznajo, ločijo od drugih in se nanj po rojstvu odzivajo. Veliko tega, s čimer se nosečnica sreča v svojem vsakdanjem življenju – zrak, ki ga diha, hrano in pijačo, ki jo zaužije, stres, ki ga doživlja, celo čustva, ki jih čuti – deli s svojim razvijajočim se dojenčkom. Torej, kaj so najpomembnejše stvari, ki jih lahko nosečnice storite, da pomagate otroku že pred rojstvom?

Omogočite svojemu otroku, da vzljubi učenje
Zamislite si svoje šolske dni. Najverjetneje ste sedeli v razredu ter ure in ure strmeli predse. Vaš učitelj (oz. učiteljica) je najbrž veliko govoril, pisal po tabli in narekoval zapiske. Ampak, kaj pa vi? Ste enostavno črpali znanje in razumeli, kaj vam govori? Ali ste v tistem času sanjarili, risali po zvezkih in delali zapiske s pomočjo različnih barvnih flomastrov?

Razvoj možganov v zgodnjem otroštvu.
Otroški možgani imajo že ob rojstvu 100 milijard živčnih celic ali nevronov, ki začnejo med seboj tvoriti povezave. Majhni otroci se učijo s svetlobno hitrostjo – od rojstva do svojega tretjega leta – vsako sekundo ustvarijo 700 novih nevronskih povezav!

Poglejte si, zakaj je ta posnetek vnukinje Donalda Trumpa pravi hit!
Arabella Kushner, vnukinja Donalda Trumpa, je stara pet let in že ima hit, ki je osvojil Kitajce. Gre za pesem, ki jo je poje v kitajskem jeziku, posnetek pa je objavila njena mama, hči Donalda Trumpa, Ivanka, na Instagramu.

Hunterju glas posodil Sebastian Cavazza
V kinematografih se že vrti risana pustolovščina štorklje in otroci so nad njo navdušeni. Izvedeli pa smo, da je za njihove nasmehe in veselje v kinodvorani kriv tudi Sebastian Cavazza, ki je posodil glas štorklji Hunterju, resnemu in odločnemu direktorju podjetja, ki je včasih dostavljalo dojenčke.

NAD DEMENCO Z ZGODNJIM UČENJEM
Znanstvene raziskave kažejo, da učenje tujega jezika pri otrocih pripomore k izboljšanju njegovih možganskih sposobnosti. Zadnje študije v povezavi z Alzheimerjevo boleznijo in demenco dodatno poudarjajo, da gojenje dvojezičnosti skozi vse življenje upočasni razvoj teh bolezni v starosti. Tako lahko s pravilnimi pristopi in učenjem v zgodnjem otroštvu našim malčkom pomagamo preprečiti razvoj teh bolezni v zrelih letih.

Nove tehnologije pri otrocih – da ali ne?
Starši se pogosto sprašujemo, kako obvarovati naše malčke, da so čim manj izpostavljeni računalnikom, telefonom in podobnim tehnološko naprednim pripomočkom. Mnogi pa se zavedajo, da je nemogoče malčkom prepovedati ali celo prikriti novo tehnologijo, zato jo uporabljajo v prid njihovega učenja in napredka.

Vabimo vas na brezplačne predstavitvene angleške urice!
Tinkaro Kovač vsi poznamo kot uspešno slovensko pevko, mi pa smo jo tokrat pocukali za rokav in z njo poklepetali o njeni materinski vlogi, o tem, kakšne vrednote želi svojima hčerkama Gali in Almi posredovati. Pokukali smo v njihov družinski svet, prežet z zabavo, petjem in učenjem.

Dvojezičnost pri otrocih – prednost ali prekletstvo?
Mnenja o dvojezičnosti pri otrocih so pri straših pogosto deljena. Nemalokrat se ustrašijo stavkov, v katerih otroci spregovorijo v dveh jezikih naenkrat in menijo, da nikoli ne bodo znali dobro govoriti maternega, kaj šele tujega jezika. Vendar strah je odveč pritrjujejo strokovnjaki.

Angleščina, ki jo otroci obožujejo!
Helen Doron English tečaji niso klasični tečaji angleščine za otroke. Ponujajo ekskluzivne programe učenja in kakovostna izobraževalna gradiva za dojenčke od 3. meseca starosti, otroke in mladostnike vse do 19. leta starosti. Risane epizode iz tečaja Fun with Flupe, s katerimi se otroci učijo angleščine, zdaj tudi na POP TV in OTO.

Zgodnje učenje tujega jezika
Dandanes je znanje jezikov cenjeno in iskano. Zgodnje poučevanje tujega jezika pa je postalo prava modna muha. V načrtu je celo zgodnje poučevanje dveh tujih jezikov. Pretiravanje? Morda, a zavedati se moramo, da so otrokovi možgani precej bolj fleksibilni od možganov odraslega človeka.

Začenjajo se pomembni dnevi za dijake
Na srednjih šolah se s pisnim izpitom iz maternega jezika danes začenja jesenski izpitni rok splošne in poklicne mature. K splošni maturi se je prijavilo 2113 kandidatov, ki bodo v jesenskem izpitnem roku opravljali izpite iz 43 različnih predmetov, poklicno maturo pa bo opravljalo 3022 kandidatov, so sporočili iz Državnega izpitnega centra.

Bistvene novosti v novem šolskem letu
Pred začetkom novega šolskega leta danes na Brdu poteka konferenca ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. Kot so prepričani v Zavodu RS za šolstvo, je šolski prostor pripravljen na začetek pouka. Novost je uvedba tujega jezika v drugi razred, težave pa se pojavljajo glede podaljšanega bivanja. Na ministrstvu že snujejo naslednje novosti.

Počitnice so tu!
Okoli 174.000 osnovnošolcev in 75.000 srednješolcev bo v petek zadnjič v tem šolskem letu sedlo v šolske klopi, nato pa se zanje začenjajo najdaljše šolske počitnice. V tem času bodo številne organizacije, društva in institucije skrbele, da bodo lahko otroci čim bolj kakovostno preživeli prosti čas. Organizirajo tudi počitniško varstvo.

Velik dan za šestošolce
Učenci šestih razredov osnovnih šol se bodo danes seznanili z rezultati na Nacionalnem preverjanju znanja (NPZ), ki je potekalo v prvi polovici maja. Svoj dosežek bodo lahko od osme ure naprej preverili na spletni strani Državnega izpitnega centra (RIC), z njim pa bodo seznanjeni tudi v šoli.

Povezava med dvojčkoma
Mama je na elektronski varuški zaslišala, da njen šest tednov star dojenček joka. Odhitela je v sobo in takrat je zagledala nekaj najlepšega. Njegova sestrica dvojčica ga je že potolažila. Poglejte si prekrasen posnetek.

Ta teden pomemben za učence in dijake
Učenci 6. in 9. razredov so v sredo s preizkusom iz matematike začeli nacionalno preverjanje znanja, s katerim se preverja njihovo poznavanje učnih programov. Dijaki in dijakinje zaključnih letnikov srednjih šol pa so z esejem iz maternega jezika začeli splošno maturo.

To je novost!
Le kdo ne mara risank?! Vsi jih obožujemo, ne glede na to, koliko smo stari. Ker jih radi gledamo vse dneve, če nam le dopušča čas, je na voljo fantastičen televizijski program OTO. Naj vam prišepnemo, od zdaj ste lahko njegov prijatelj. 'Všečkajte' čisto novo Facebookovo stran OTO, na kateri boste izvedeli vse, kar vas zanima o risankah.

Zakaj imamo najprej mlečne in šele nato stalne zobe?
Ste se kdaj vprašali, zakaj nam najprej zrastejo mlečni in ne kar takoj stalni zobje? In zakaj se pravzaprav imenujejo mlečni zobje? Verjemite, dobro je vedeti odgovore na tovrstna vprašanja, ki si jih v življenju sami nikoli ne zastavimo. Zastavijo vam jih namreč lahko otroci in če se nočete vrteti v začaranem krogu 'zakajev' in 'kakojev', je dobro na dlani imeti logičen odgovor.