jezika

Ne podcenjujmo otrokovih sposobnosti!
Bralna značka je včasih sodila v prvi razred, zdaj pa se z njo srečujejo že naši štiri in petletniki v vrtcih. Branje poglablja čustvene vezi med starši in otroki, a po statistikah le tretjina staršev bere z otroki. Zato je program bralne značke še kako dobrodošel že v vrtcih.

Pri triletnici levkemijo zamenjali z napihnjenostjo
Oče triletne deklice je bil šokiran, ko je zdravnica bolno deklico zavrnila z besedami, da ji nič ni in da je samo napihnjena. Po nekaj dneh pa so ugotovili, da je deklica zbolela za hudo obliko levkemije.

VIDEO: Živalski vrt spomladi
Tudi nekatere živali v ljubljanskem živalskem vrtu komaj čakajo na poletje, spet drugim pa deževno in hladnejše vreme bolj prija. A ne glede na to, kakšno je vreme, je za živali dobro poskrbljeno.

Kako se razvija govor?
V zgodnjih mesecih življenja je otrokova potreba po čebljanju in gruljenju prirojena. Za pravi jezik, ki se razvije pozneje, pa je potrebno učenje in posnemanje.

Čebljanje dojenčkov je prirojeno
Nepretrgan razvoj glasovnih sposobnosti od rojstva do drugega leta starosti opazimo pri vseh otrocih po vsem svetu. Njihovi možgani se že vnaprej pripravljajo za to nalogo. Evolucija jim je na ta način podarila enega največjih darov.

Sestrica uči triletnika govorico gluhonemih
V obdobju, ko se malčki trudijo z izgovorjavo besed, se je Mia Jones že učila govorice gluhonemih. Šestletnica uporablja znakovni jezik že od osmega meseca dalje.

Testi za merjenje IQ pri otrocih
Psihologi staršem že zgodaj svetujejo, naj svoje otroke vključijo v programe, kjer z risanjem, barvanjem in sestavljanjem preizkušajo njihove miselne sposobnosti ter fino in grobo motoriko. Imenujejo se zgodnji testi inteligentnosti.

Duda ni sredstvo za tolažbo!
Zaradi dolgotrajne uporabe dude ima lahko otrok velike težave pri govoru. Tolažba z dudo pa ima tudi nenavadno posledico – nezmožnost reševanja čustvenih problemov.

Deklica s 'čudežnimi' ušesi
Danes petletna britanska deklica je na svet prijokala skoraj povsem gluha. Strokovnjake pa je presenetila, ko se ji je sluh izboljšal, začela je jasno govoriti in se celo naučila francosko.

Dojenčki jočejo v različnih jezikih
Mislite, da je jok dojenčkov po vsem svetu enak? Nova študija je pokazala, da začnejo novorojenčki že v prvem tednu življenja jokati z naglasom, ki je značilen za materinščino.

Mednarodni vrtec
Mednarodni vrtec je del ljubljanske osnovne šole Danila Kumar Elementary School - International Department.

Naravni porod v bolnišnici
Zaradi velikega števila smrtnih primerov med porodi na domu lahko porodnice v Peruju zdaj tudi v bolnišnicah rojevajo na tradicionalen, naraven način.

Hči Jessice Alba 'skoraj dvojezična'
Jessica Alba pravi, da je njena hči pri 15 mesecih dobra učenka. Malčica za zdaj vsaj delno razume dva jezika – angleščino in španščino.

'Dvojezični' otroci
Da bo otrok odraščal ob dveh jezikih hkrati, navadno ni preprosta odločitev. Mešane družine so danes že nekaj vskadanjega. Posebnost pa je njihovo sporazumevanje. Dvojezičnost družino bogati, lahko pa prinese tudi kakšno težavo. Strokovnjaki menijo, da so otroci že rojeni jezikovni geniji.

Otrokova pot k neodvisnosti
V naravi otroka je, da neomajno hodi k neodvisnosti. To osvajanje se začne z njegovim prihodom na svet. Med razvojem se izpopolnjuje in premaguje ovire na svoji poti. V njem deluje življenjska sila, ki nezmotljivo usmerja njegove napore k cilju.

Kdaj prenehati z dojenjem?
Danes svetujejo materam, da prvih šest mesecev svoje dojenčke le dojijo oziroma hranijo po steklenički. Šele nato naj bi postopoma pričele z uvajanjem druge hrane. Dojenček pa naj bi se odstavil od materinih prsi okrog enega leta starosti.

PREPROSTO MAMA: Otroci imajo radi srečne mamice
Rahela Hojnik Kelenc je mamica štiriletnega Črtomira in enoletne Iraje Žive. Po poklicu je profesorica slovenskega jezika in književnosti in diplomirana pedagoginja, zaposlena na Ljudski univerzi. V službo se je vrnila že, ko je bil vsak od otrok star dva meseca. Kljub temu se nima za karieristko, le svoje delo ima rada.

BRITTA BILAČ: 'Odkar imam otroka, vem, kaj je strah!'
Britta Bilač je nekdanja vrhunska atletinja, ki se je leta 1991 iz rodne Nemčije preselila v Slovenijo. Po številnih uspehih v atletiki, med katerimi sta tudi slovenski rekord v skoku v višino in Bloudkova nagrada, je morala zaradi poškodovane tetive končati športno kariero.

Lepote novorojenčkov ne gledamo z očmi
Novorojenček je za starše najlepši na svetu. Če pa bi takoj po porodu zagledali sosedovega, ki je, tako kot njihov, še ves modrikast in nakremžen, prekrit z belo sluzjo – bi se ravno tako raznežili? A poglejmo, kaj je pri novorojenčkih čisto običajno ...

Ko otrok jeclja
Jecljanje je govorno-jezikovna motnja. Pri otrocih se najpogosteje pojavi med 2. in 6. letom starosti. Zaradi jecljanja ima lahko otrok težave pri sporazumevanju.

ZORAN PREDIN: Novi junaki novih generacij
Čeprav Zoran Predin o družini in družinskih zadevah ne govori preveč rad, nam je vendarle zaupal nekaj o svoji očetovski vlogi in svojih pogledih na družino.

Igrače Montessori
Izbira primerne igrače za dojenčka je zelo pomembna. Alenka Kranjac, proferica razrednega pouka, ki se je izobraževala tudi na področju pedagogike Montessori, je predstavila nekaj posebnosti igrač po tej metodi.

Dodatne dejavnosti – breme ali pomoč?
Le zakaj ni več v modi čisto navadno crkljanje v mamini postelji z lončkom mleka in branjem »Muce copatarice« pred spanjem …?! Pa čeprav bi otroku nudila več kot tedenske »Ure pravljic« v bližnji knjižnici!

Zasebni ali javni vrtec?
Je zasebni vrtec boljši od javnega? Je mnogo dražji? Če ste se znašli pred dilemo, vam ponujamo nekaj odgovorov.

VIDEO & FOTO: Vrtec Pingvin
Učenje tenisa, kolesarjenja, rolanja, angleškega, madžarskega jezika, umetnosti, zgodovine, igralstva. To in še več čaka otroke, ki obiskujejo zasebni vrtec Pingvin.

VIDEO: Z nami v vrtec
Ob današnjem tempu življenja otroci v oskrbi drugih ljudi preživijo do 10 ur na dan. V Sloveniji trenutno ob javnih vrtcih deluje tudi nekaj zasebnih. Vas zanima, kaj ponujajo?