Bibaleze.si

jezika

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Malček
17. 04. 2023 05.00

Logopedinja svetuje, kako otroka spodbujati h govoru

Tokrat se vprašanja naših bralcev navezujejo na zgodnji govorni razvoj. Kdaj ukrepati, če pride do zaostanka v govornem razvoju, kako pomagati otroku, da začne govoriti več besed in na nekaj drugih vprašanj odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike. Kot logopedinja se usmerja na delo z otroki z zaostankom v govornem razvoju in artikulacijskimi motnjami. Na Instagramu vodi profil Logopednica.si, na katerem deli informacije o govornem razvoju otrok in koristne nasvete za starše.

Zdrav otrok
26. 01. 2023 05.00

Sindrom, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah kot pri dečkih

Rettov sindrom (RTT) je razvojno-nevrološka motnja, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah. Večina dojenčkov z Rettovim sindromom se v prvih šestih mesecih življenja razvija v skladu s pričakovanji.

Malček
09. 12. 2022 05.00

Vaje, ki lahko pomagajo pri izgovorjavi določenega glasu

'Kako naj otroku pomagam pri izgovorjavi šumnikov?', 'Kako vaditi izgovorjavo glasu L' in številna druga vprašanja so nam zastavili naši bralci. Nanje v nadaljevanju odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike. Kot logopedinja se usmerja na delo z otroki z zaostankom v govornem razvoju in artikulacijskimi motnjami. Na Instagramu vodi profil Logopednica.si, na katerem deli informacije o govornem razvoju otrok in koristne nasvete za starše.

Malček
08. 11. 2022 05.00

Zato so lesene igrače odlične za otroke

Igrače pri otrocih spodbujajo razvoj, razmišljanje in ustvarjanje. Tudi lesene, saj je les zdrav in topel, predvsem pa naraven in okolju prijazen. Veliko veselja in zabave lahko nudijo čisto preproste vejice in paličice, saj se znajo že od rosnih let odlično zamotiti z njimi. Obenem si lahko tudi sami izdelajo igrače, tako kot so jih njihovi stari in prastari starši.

Malček
23. 10. 2022 05.00

Kaj so zobje morskega psa?

Včasih se zgodi, da stalni zob začne izraščati, ko je mlečni še v ustih. Je to normalno? Je nevarno? Večina staršev se v takem primeru ustraši, otrokom pa je neprijetno. Takemu stanju, ki je precej pogosto, strokovno rečemo ektopična erupcija mandibularnega sekalca, bolj poljudno pa stanje imenujemo zobje morskega psa. Pojavi se, ko mlečni zob še ne izpade, stalni pa že izrašča, po navadi za mlečnim.

Zdrav otrok
22. 10. 2022 05.00

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom

Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Novice
08. 09. 2022 05.00

Pižama: Zaradi pravljic se otroci naučijo soočati z neprijetnimi platmi življenja

Boštjana Gorenca Pižamo ni treba posebej predstavljati, saj slovi kot odličen komik, knjižni avtor, prevajalec in tudi sinhronizator, ki se tega dela loti še kako resno. Zaveda se namreč pomembnosti maternega jezika in da so prav risanke medij, ki otrokom podzavestno le-tega približajo, s tem pa mu prav tako bogatijo besedni zaklad. Tokrat je beseda s Pižamo tekla prav o tem: maternem jeziku in pomembnosti, da ga negujemo ter zanj skrbimo.

Intervju
09. 08. 2022 05.00

Kaj imajo "leni starši" skupnega z lenobo? "Nič," odgovarja Marko Juhant

"Pred 15, 20 leti izraz 'leno starševstvo' sploh ne bi prišel v poštev. Vsekakor pa ga niso uporabljali pred 40 leti, ko nismo poznali staršev, ki jim danes rečemo helikopterski starši oziroma tudi starši 'droni'," je poudaril specialni pedagog Marko Juhant. Preverite, zakaj zagovarja "leno starševstvo"!

Blog
08. 07. 2022 04.15

Kdo še potrebuje slovenščino?

Ko se pelješ z avtobusom vse večkrat ujameš besedo ali dve mladostnikov v angleščini. Pa ne tako - pogovarjanje zgolj v angleščini. Malo slovensko, malo angleško, prehajanje je tako gladko, da je skoraj poetično. Pa je res?

Malček
05. 07. 2022 13.19

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine

V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Malček
26. 05. 2022 04.15

Copate, ki pomagajo naučiti malčka, kaj je levo in kaj desno

Za otrokov razvoj in njegovo uspešnost tako v otroštvu kot tudi v odrasli dobi je izredno pomembno, da čim prej usvoji družbeno sprejete koncepte, med katere sodita tudi prostorska orientacija ter razlikovanje med desno in levo stranjo.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Otroška imena
07. 05. 2022 05.00

6 prekrasnih in zelo priljubljenih imen

Vsi tisti, ki se boste v prihajajočih mesecih razveselili naraščaja, verjetno že razmišljate, kakšno ime boste izbrali za otroka. Dejstvo je, da ima ime zelo velik vpliv na naše življenje, zato izbiri namenite dovolj premisleka in se nikar ne prenaglite. V zadnjih letih so postala zelo priljubljena nenavadna imena, mnogi starši se odločijo za dve imeni, obstajajo pa tudi tisti, ki se trudijo ohraniti nekoč slovenska imena, ki so nekoč veljala za tradicionalna in jih dandanes skorajda ni več.

Vzgoja in vrtec
21. 04. 2022 04.15

Trmast otrok potrebuje zaposlitev – a pomembno je, kakšno

Vedno govorim, da se pri trmastih otrocih najbolj obrestuje preventiva. Predpriprave, struktura, rutina.

Naslovnica
15. 04. 2022 05.00

Kdaj je pravi čas, da ima vaš otrok svoj telefon?

Kdaj otroku kupiti telefon, je večna dilema staršev. V sodobnem svetu, ko nas tehnologija obkroža na vseh področjih našega življenja, se je tudi uporaba telefona močno spremenila. In tako ni nič nenavadnega, če šestletnika vidimo s telefonom v roki. Toda ali ga resnično potrebuje?

Najstniki
02. 04. 2022 04.45

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo

Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Za mami
16. 03. 2022 04.45

Ideje, kako z mamo preživeti materinski dan

Kmalu bo tukaj – dan, ko praznujemo naše čudovite mame. Tople, prijazne, vedno tukaj za nas, ko jih potrebujemo ne glede na to, kaj se nam v življenju dogaja. Zaradi njihove dobrote in neprecenljive pomoči bi jih lahko praznovali celo leto. A vsaj na materinski dan se spomnite nanjo in z njo preživite čudovit dan. Pokažite ji, kako zelo jo občudujete in kako radi jo imate. Da vas je vzgojila v osebo, kakršna ste danes.

Novice
24. 02. 2022 07.48

Zaradi 'norih' otroških imen se želi ločiti

Pred dnevi je uporabnica spletne platforme Reddit presenetila sledilce, ko je javno potožila, da je sita svojega moža, ki želi njunemu otroku nadeti noro ime. Situacija med njima je tako napeta, da razmišlja celo o ločitvi, saj si ne želi, da bi njenega otroka zaradi imena zasmehovali.

Nega in zdravje
14. 02. 2022 05.00

Takrat lahko posumite, da je otrok alergičen

"Srednji sin je imel alergijo na jajca, ki je izzvenela pri njegovih dveh letih in pol. Že pred prvim letom starosti sem pri njem opazila suho kožo na ličkih, medtem ko ni imel drugih izpuščajev ali težav. Sprva sem mislila, da je posledica neprijaznega zimskega vremena, zato sem mu na obrazek nanašala mastno kremo za občutljivo dojenčkovo kožo. Stanje se ni izboljšalo, zato sem ga peljala k pediatru. Svetoval je testiranje na alergije in potrdili so jo," se spominja mamica treh otrok.

5KA
24. 01. 2022 08.03

Kdaj naj se otrok začne učiti tujega jezika?

Številne raziskave na temo učenja tujih jezikov so dokazale, da človeški možgani v obdobju prvih šestih let življenja dosegajo vrhunec razvoja. To pomeni, da so v tem obdobju možgani najbolj pripravljeni sprejemati nove jezike. Strah pred preobremenjenostjo otroka je torej popolnoma odveč.

Novice
14. 01. 2022 05.00

'Danes so mladi precej bolj ozaveščeni in odgovorni'

Ta teden so se ljubitelji slovenske produkcije razveselili nove domače serije Gospod profesor, ki hkrati velja za serijo z najvišjim proračunom v slovenski zgodovini. Glavno in naslovno vlogo je prevzel priznani igralec Jure Henigman, ki bo čez nekaj dni praznoval 37. rojstni dan. Čeprav je tudi sam oče, pa je prav najstniška generacija, s katero je pri snemanju sodeloval, tista, s katero ima najmanj izkušenj in s katero je najmanj povezan.

5KA
27. 12. 2021 07.51

'Učiteljica sem, ker uživam biti istočasno tudi učenka'

"Svojim učencem vedno rečem, da so 'carski' in so tako veseli in ponosni. Oni meni rečejo, da sem 'filmska'. Velikokrat se pohecamo in si popestrimo šolski vsakdan," nam je zaupala učiteljica angleščine Anja Frank. Z njo smo se pogovarjali o trenutni situaciji v šolstvu in o tem, zakaj se je odločila sodelovati pri projektu 5KA, resnozabavni spletni učilnici.

Blog
22. 12. 2021 08.21

"Mami, zakaj ima Božiček enkrat dolgo in drugič kratko brado?"

Opažam, da devetletni Matevž počasi že malce sumi, kako darila v resnici nosimo odrasli in da dobri možje ne obstajajo. Malo verjetno se mu denimo zdi, da enemu samcatemu možu lahko uspe v eni noči obdariti vse otroke sveta, in ne razume, kako mu uspe ne zamešati vseh naslovov in številnih raznovrstnih daril. Zanima ga, zakaj je Božiček na Hrvaškem videti drugače in zakaj z njim govori po hrvaško, "če pozna vse svetovne jezike", in čemu je enkrat velik, drugič manjši, pa suh in debel ter z dolgo in s krajšo brado.

Vzgoja in vrtec
16. 12. 2021 07.54

Kdaj prvič v kino?

Kadar razmišljamo o ogledu filmov ali risank skupaj z otroki, si po navadi želimo gledati kakovostne vsebine, primerne otroškim očem in skladne z našimi družinskimi vrednotami. Napovedniki in opisi filmov nas pri tem zlahka zavedejo. Kako se torej odločiti, kateri film gledati in kdaj otroku sploh predstaviti filmsko industrijo? O tem smo se pogovarjali z ljubiteljem in poznavalcem filmov Vidom Štehom.

5KA
15. 11. 2021 04.45

Prednosti spletnih in televizijskih učnih vsebin za otroke

Otroci že tako rekoč z rojstvom vstopijo v svet tehnologije in moderno dobo, v kateri se vse nenehnospreminja in razvija. Marsikdo z odporom gleda na uporabo tehnologije pri manjših otrocih in mladostnikih, vendar pa tehnologija nima vedno slabega vpliva nanje. Če je njena uporaba pametna in zmerna ter jo nadzoruje skrbnik ali starš, je lahko tehnologija precej uporabna, praktična in dobrodošla za otrokov razvoj in napredek.

Razvoj otroka
12. 11. 2021 06.59

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici

Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

Razvoj otroka
11. 11. 2021 08.04

Sramežljivost ali selektivni mutizem?

Starši velikokrat ugotavljajo, da je otrok zunaj domačega okolja zelo zadržan, vendar se tolažijo s tem, da je pač sramežljiv in da bo to sčasoma že prerasel. Nekateri otroci so v tujem okolju res nekaj časa zadržani, vendar se po nekaj minutah sprostijo in se začnejo obnašati kot doma, predvsem pa začnejo govoriti. Drugi pa ostanejo zadržani in tiho. Takrat lahko govorimo o selektivnem mutizmu.

Šola in splet
18. 10. 2021 06.00

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?

Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Šola in splet
15. 09. 2021 07.54

Šolska tekmovanja – da ali ne in koliko, da jih ne bo preveč?

Šola je tekmovanje že sama po sebi in dodaten izziv lahko med drugimi zunajšolskimi dejavnostmi predstavljajo tudi šolska tekmovanja. Večina nanje prijavljenih učencev jih doživlja pozitivno, nekateri pa so lahko zaradi njih preobremenjeni in pod (pre)velikim pritiskom. Katerim otrokom koristijo in katerim škodijo ter zakaj, je razložila magistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka, Tjaša Šuštar.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071