Bibaleze.si

jezika

Novice
04. 07. 2025 14.46

Nova šolska zakonodaja? Telefoni prepovedani, informatika obvezna

Na izredni seji Državnega zbora je bil obravnavan predlog novele zakona o osnovni šoli. Ključne novosti vključujejo uvedbo informatike in digitalnih tehnologij kot obveznega predmeta ter omejitev uporabe elektronskih naprav v šolah.

Prehrana za dojenčke
29. 06. 2025 03.53

Kdaj dojenčku začeti uvajati alergeno hrano?

Še nedolgo nazaj je veljalo, da se potencialno alergeno hrano otrokom uvaja kasneje, tudi šele po tretjem letu starosti, ko je imunski sistem že v polnem zagonu. Mamice, ki ste rodile pred časom ali dobite nasvete od mamic iz tistega obdobja, ste tako v dilemi, katerim priporočilom slediti: tistim ali najnovejšim, ki poudarjajo zgodnje in postopno uvajanje take hrane.

Najstniki
26. 06. 2025 03.29

Preprečevanje spolno prenosljivih okužb pri najstnikih: nasveti za starše in mladostnike

Spolno prenosljive okužbe ostajajo pomemben javnozdravstveni izziv, zlasti med najstniki in mladimi odraslimi, ki pogosto nimajo dovolj informacij o tveganjih in možnostih preprečevanja. Zato je odprt in iskren pogovor med starši in najstniki ključnega pomena, da mladim pomagamo razumeti, kako se učinkovito zaščititi.

Novice
23. 06. 2025 08.45

Nove Logopedske pravljice za razvoj govora v aplikaciji Lahkonočnice

Z logopedskimi težavami naj bi se v Sloveniji srečeval vsak tretji otrok. Ob večletnih čakalnih vrstah so starši mnogokrat prepuščeni sami sebi. Kakovostni didaktični pripomočki, kot so Logopedske pravljice Lahkonočnice, so zato dobrodošli. Priljubljene zvočne pravljice, ki se osredotočajo na težje izgovorljive glasove, so dobile svoje nadaljevanje s še več vajami za slušno razlikovanje, izgovorjavo in razvoj motorike govoril. Obstoječim 12 Logopedskim pravljicam se pridružuje 8 novih, ki jih je A1 Slovenija ustvaril skupaj z logopedinjo Moniko Rataj in pisateljem Boštjanom Gorencem – Pižamo. Interpretirajo jih znani dramski igralci in igralke starejše generacije. Izhajale bodo tri četrtke zapored, prve tri so že na voljo v brezplačni aplikaciji.

Očkov kotiček
19. 06. 2025 03.09

Kako naj oče govori o čustvih, če sam ni imel te izkušnje doma

Fantje ne jočejo. Ne bodi tako občutljiv. Si punčka ali fant? Bodi močan! Mnogi današnji očetje so odraščali ob teh stavkih – kot opozorilih, ukazih, neizrečenih pravilih, kako naj "pravi moški" čuti. V njihovih domovih je bila tišina pogosto edini odziv na bolečino. Jok je pomenil šibkost, ranljivost ni imela prostora. In zdaj so ti isti moški očetje, pred njimi pa je naloga, ki ni enostavna: kako svojemu otroku dati nekaj, česar sami niso prejeli in poznali?

Svet slavnih
10. 06. 2025 07.54

Pri 13 letih v Španiji: Luka Dončić o osamljenosti, šoli in treningih

V nedavnih dveh epizodah podkasta Mind The Game so se pogovarjali LeBron James, Steve Nash ter Luka Dončić. Pogovor, ki se je začel kot razprava o ljubezni do košarke, se je hitro razvil v iskreno debato o košarkarskih začetkih kot tudi treningu otrok ter pritisku staršev.

Novice
02. 06. 2025 09.45

Spoznajte najmlajšega genija na svetu – IQ 132 pri dveh letih

Joseph Harris-Birtill, komaj dve leti star deček iz Velike Britanije, je postal najmlajši član Mense v zgodovini. Njegov inteligenčni kvocient znaša 132, kar ga uvršča med najbolj inteligentna 2 % prebivalstva.

Razvoj otroka
27. 05. 2025 03.15

Kako branje spodbuja otrokov kognitivni razvoj in možgane

Branje ima cel kup pozitivnih učinkov, še posebej pa ima pomembno vlogo pri razvoju otrokovih možganov. Raziskave kažejo, da branje ne le izboljšuje njihove jezikovne sposobnosti, temveč tudi čustveni in socialni razvoj.

Malček
22. 05. 2025 02.15

Kdaj je čas, da otrok preneha uporabljati dudo?

Duda je pogosto nepogrešljiv pripomoček za pomirjanje dojenčkov. Čeprav marsikomu predstavlja hitro rešitev v stresnih trenutkih, zobozdravniki opozarjajo, da lahko njena dolgotrajna uporaba negativno vpliva na razvoj otrokove čeljusti, zobovja in celo govora.

Dojenček
14. 05. 2025 03.00

Kako nastanejo naši prvi spomini in zakaj jim (ne) moremo zaupati?

Čeprav se resnični spomini običajno oblikujejo šele okoli tretjega leta starosti, so naši najzgodnejši spomini pogosto bolj čustvene kot dejanske rekonstrukcije dogodkov. A prav ti spomini, resnični ali ne, pomembno vplivajo na naš občutek identitete in razumevanje sveta okoli nas.

Novice
25. 04. 2025 08.27

Prvomajske počitnice brez skrbi: Kje lahko otroci aktivno preživijo svoj čas?

Letos bodo prvomajske počitnice 2025 trajale od sobote, 26. aprila, do nedelje, 4. maja, kar pomeni kar devet dni prostih za približno 276.000 slovenskih učencev in dijakov. V šolske klopi se bodo vrnili v ponedeljek, 5. maja.

Resnične zgodbe
25. 04. 2025 04.00

Tragična zgodba 10-mesečnega dojenčka, ki je moral odraščati s šimpanzom

V tridesetih letih prejšnjega stoletja je potekal nenavaden in kontroverzen psihološki poskus, ki je za vedno spremenil življenja tako dojenčka kot tudi šimpanza. Zgodba 10-mesečnega Donalda in 7,5-mesečne šimpanzinje po imenu Gua je polna tragičnih trenutkov, izgube in svarila o posledicah človeškega posega v naravni razvoj

Partnerski odnosi
23. 04. 2025 04.00

Ko v odnosu ni več spolne želje: Kaj pomeni pomanjkanje spolnosti v partnerski zvezi?

Pomanjkanje spolnosti v odnosu ni zgolj fizična odsotnost intimnosti – gre za globoko čustveno vprašanje, ki vpliva na bližino, povezanost in dinamiko partnerske zveze. Spolnost je več kot fizična aktivnost – je jezik čustvene intime, ranljivosti in vzajemne povezanosti. Ko eden od partnerjev začne doživljati zmanjšano spolno željo, lahko to povzroči napetosti v razmerju, občutke zavrnjenosti, neželenosti, frustracije in celo dvome o lastni privlačnosti ali vrednosti. Gre za občutljivo temo, ki pogosto ostane nerazrešena – zaradi sramu, strahu pred konfliktom ali preprosto zato, ker partnerja ne znata o tem odkrito spregovoriti.

Zdrav otrok
14. 04. 2025 05.00

Bel jezik pri otroku – Kaj pomeni in kdaj obiskati zdravnika?

Bel jezik pri otroku je lahko znak nepravilne ustne higiene, vendar pa je lahko tudi kazatelj različnih bolezni, kot so mikoza, kandida, anemija ali druge zdravstvene težave. Pomembno je, da prepoznate, kaj pomeni bel jezik in kdaj je potrebna obravnava pri zdravniku.

Izleti in počitnice
04. 04. 2025 05.00

Pustolovščina na morju: Zakaj je križarjenje idealen družinski dopust?

Starši, razmišljate o drugačnih počitnicah? Kaj pa, če bi tokrat s svojo družino odšli na križarjenje? Morda ste že pomislili na to, a niste prepričani, ali je to prava izbira za vas. Križarjenje je lahko popolna izbira za družinski dopust, saj ponuja vse, kar potrebujete – od raznolikih dejavnosti za vse starosti do udobja, varnosti in nepozabnih izkušenj.

Zdrav otrok
28. 03. 2025 09.55

Boleče ustne razjede pri otroku: Kako pomagati?

Imate otroka z bolečimi ustnimi razjedami? Slinavka ali gingivostomatitis je virusna okužba, ki prizadene sluznico ustne votline in povzroča močnejše slinjenje. Povzroča jo virus herpes simplex tip 1, HSV-1. HSV se prenaša s telesnimi tekočinami. Ker zdravila zanjo ni, se mora otroško telo proti njej boriti samo.

Novice
21. 03. 2025 15.17

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev

Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Razvoj otroka
14. 02. 2025 05.00

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?

Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Dojenček
11. 02. 2025 05.00

Kako vemo, da ima dojenček priraščen jeziček?

Ankiloglosija, splošno znana kot priraščen jeziček, je stanje, ki se pojavi, ko je trak kože pod jezikom krajši kot običajno, kar omejuje gibanje jezika. Ta na videz nepomembna težava ima lahko pomembne posledice tako za dojenčke kot za odrasle.

Malček
10. 02. 2025 05.00

Učenje branja naj bo zabavno in prijetno doživetje

Učenje branja je pomemben del otrokovega razvoja. Otroci se učijo brati z različno hitrostjo. Pomembno je prepoznati znake bralne pripravljenosti in otroka spodbujati k branju na pozitiven način.

Svet slavnih
30. 01. 2025 13.22

Slovenska vplivnica se je razveselila hčerke. Nadela ji je zanimivo ime

Tina Apostolova, uspešna slovenska modna blogerka, vplivnica in podjetnica, ki je svojo kariero začela na Instagramu, je veselo javila, da je rodila deklico. Poglejte, kako jo je poimenovala.

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Malček
01. 01. 2025 05.00

Življenje brez bratov in sester: Kako edinci oblikujejo svojo prihodnost

Edinci pogosto uživajo v pozornosti staršev, vendar se včasih počutijo osamljene. So bolj zreli, preobčutljivi in navajeni na skrbnost. Prijatelje obravnavajo kot družino, želijo imeti več otrok, da preprečijo osamljenost, in so ponosni na svojo samostojnost ter umetniške sposobnosti. Preberite si še ostale stvari.

Otroška imena
20. 12. 2024 05.00

Krasna dekliška imena z le tremi črkami

Za vas smo poiskali trinajst dekliških imen, ki vsebujejo le tri črke in so naravnost čudovita. Preverite njihove pomene.

Otroška imena
18. 12. 2024 05.00

10 čudovitih imen latinskega izvora

Latinščina je jezik, ki so ga govorili preprosti ljudje, neustrašni vojskovodje in spretni govorci, v njem pa je napisanih tudi mnogo pesmi iz obdobja rimske antike. Za vas smo poiskali deset najlepših osebnih imen, ki izvirajo iz tega starodavnega jezika.

Razvoj otroka
16. 12. 2024 04.49

Mejniki v razvoju dojenčka: Kaj pričakovati v prvem letu?

Biti starš je pomembna, razburljiva, na drugi strani pa tudi strah vzbujajoča vloga. Kot starši nestrpno spremljamo in praznujemo vsak mejnik, ki ga dosežejo naši otroci. Še posebej pomembno obdobje izjemne rasti in napredka pa je prvo leto otrokovega življenja. Preverite, kaj vse lahko takrat pričakujete.

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Novice
07. 11. 2024 08.35

Melania Trump se pri vzgoji sina drži petih pravil

Kot mati je Melania Trump pokazala svojo predanost ustvarjanju stabilnega in varnega okolja za sina Barrona, ki je bil zaradi staršev vedno v središču pozornosti. Prednost je dajala starševstvu, ki poudarja zasebnost, normalnost in predvsem zaščito otroka pred javnim nadzorom. To pa je pet pravil, ki se jih je kot mati držala.

Razvoj
28. 10. 2024 05.00

Generacija alfa: res tako nespoštljiva ali le narobe razumljena?

Pravijo, da so otroci generacije alfa, torej otroci, rojeni leta 2010 ali kasneje, veliko bolj nevljudni in neposredni kot otroci prejšnjih generacij. Po mnenju psihologinje Catherine Nobile je njihovo obnašanje verjetno posledica spreminjajoče se družbene dinamike in ne generacijske lastnosti.

Vzgoja in vrtec
22. 10. 2024 04.00

5 očitnih znakov, da otroka izpostavljate prevelikemu pritisku

Pogostokrat se sprašujemo, ali smo do svojih otrok preveč strogi in ali naredimo dovolj, da bodo nekega dne postali uspešni posamezniki. Posledica tega pa je lahko nepotreben pritisk, ki ustvarja več težav kot pozitivnih vplivov.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071