živila

Nosečnica in njeni strahovi
Ženska med nosečnostjo razmišlja o marsičem … strah jo je, da bo izgubila otroka, meni, da se ne prehranjuje dovolj zdravo in da to vpliva na njenega otroka. Bolj se približuje predvideni datum poroda, bolj jo je strah bolečine. Nekatere skrbi, da nikoli več ne bodo tako vitke, kot so bile nekoč …

Med nosečnostjo ne pretiravajte s hrano!
Marsikatere ženske, ki so pred nosečnostjo pazile, kaj in koliko pojejo, si potem dajo duška in jejo za dva. Vendar to ni prav, saj s tem ogrožajo svoje zdravje, prav tako pa povečajo tveganje za otroka, da bo imel v otroštvu in kasneje v odrasli dobi prekomerno telesno težo.

Na naraven način v boj proti herpesu
Poletje se neusmiljeno približuje koncu in vse bolj se bliža čas, ko bomo mi in naši otroci bolj dovzetni za različne infekcije in obolenja. Poleg tega pa se vračamo v svet neskončnih obveznosti in napetosti ter vsakodnevnih pritiskov. Vse to zelo pogosto spremlja tudi zelo zoprna nadloga – herpes.

V enem mesecu izgubila 10 kilogramov, obseg pasu manjši za 7,7 cm!
Rebeka Dremelj je po enem mesecu v Škofji Loki obiskala Sabino Cerič, nagrajenko akcije Danes začnem!, in nam v videoprispevku končno pokazala, koliko kilogramov, centimetrov in telesne maščobe je mamica izgubila. Mamica šestmesečne deklice se je držala predpisanega dietnega režima Nupo, ki ji ga je priporočila svetovalka Anja Vlah in prav tako je redno izvajala vse vaje doma, ki ji jih je priporočil osebni trener Gašper Simčič.

6 najbolj koristnih nasvetov za starše!
Veliko je otrok, ki ne marajo zelenjave. Starši jih ne morejo prisiliti niti, da bi poskusili. Kaj lahko storijo, da se kosilo ne sprevrže v nočno moro?

To naj bi resnično uživali med nosečnostjo
Že pri več raziskovanjih so ugotovili, da določena živila nosečnica mora uživati, če želi imeti dober obrambni sistem, hkrati pa želi dobro za zdravje otroka, ki ga nosi pod srcem. Strokovnjaki izpostavljajo, da so to voda, jogurt, brusnice, špinača in ribe.

Rebeka Dremelj razkriva skrivnost
Na spletnem portalu Bibaleze.si je 28-letna Sabina Cerič dobila edinstveno priložnost, da spremeni svoje prehranjevalne navade in da bo ob pogledu v ogledalo ponosna sama nase. Pri hujšanju jo bo spodbujala pevka Rebeka Dremelj, ki je na obisku pri njej v Škofji Loki razkrila marsikatero drobno skrivnost mamice petmesečne Eme. Na poti do želene teže pa jo bosta spremljala tudi strokovna Nupo svetovalka Anja Vlah in osebni trener Gašper Simčič z nasveti vaj, ki jih lahko dela doma ali v naravi.

Ali naši malčki jedo zdravo?
Zakaj otroci vse bolj pogosto tarnajo, da jih boli trebuh? Zakaj imajo že najmlajši zapeko? Ste kdaj pomislili, da je za vse te tegobe kriva nepravilna prehrana?

Spoznajte mamico, ki bo hujšala z nami
Nosečnost je eno najlepših obdobij v življenju ženske. Poleg najlepšega darila na tem svetu – otroka - devet mesecev včasih za sabo pusti tudi nekaj odvečnih kilogramov, ki se jih mamice zaradi pomanjkanja časa in neurejene prehrane težko znebijo. Letošnje poletje bo z veseljem oblekla kopalke, se počutila bolj samozavestno in uživala v družbi svojega partnerja in 5-mesečne hčerke Sabina Cerič, ki se je prijavila na Bibaleze.si akcijo. Z dietno prehrano Nupo bo v enem mesecu naredeila odličen začetek in izgubila kar nekaj odvečnih kilogramov ter samozavestno zakorakala v poletje. Njeno hujšanje bo spremljala tudi uspešna slovenska pevka Rebeka Dremelj, ki je po porodu z omenjeno prehrano izgubila kar 28 kilogramov.

Najbolj ogroženi so predšolski otroci
Giardia lamblia je zajedavec, ki povzroči okužbo tankega črevesa, imenovano gardioza. Bolezen, katere spremljevalci so slabo počutje, driska, kolcanje in dehidracija, najpogosteje prizadene predšolske otroke.

S svojo postavo popolnoma navdušila!
34-letna Kourtney Kardashian ni najbolj znano Kardashianovo dekle, lahko pa se pohvali z dejstvom, da se v materinski vlogi odlično znajde. Temnolaska, ki v višino meri le 152 centimetrov, je po dveh porodih videti naravnost čudovito. Pred kratkim je presenetila še z zapeljivo kombinacijo oblačil in visokih pet ter dokazala, da jo je materinstvo še polepšalo.

Preprečite visok krvni tlak
Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja Slovenije ima kar vsak tretji Slovenec zvišan krvni tlak, kar pa lahko vodi k boleznim srca, ožilja in ledvic. Zato je še kako pomembno, da poskrbite za zdrav življenjski slog, ki pomeni zadostno uživanje sadja in zelenjave, redno telovadbo, črtanje z jedilnika takšne hrane, ki vsebuje veliko soli in nasičene živalske maščobe ter odpoved alkoholu.

Recepti za gigantske milne mehurčke
Sončni dnevi so kot nalašč za ustvarjanje milnih mehurčkov. Pri tem se lahko zabava vsa družina. Vas zanima, kako lahko izdelate ogromne milne mehurčke?

Kaj storiti pri zastrupitvi s hrano?
Zastrupitev je več v toplih mesecih, čemur botrujejo visoke temperature, ki zahtevajo večjo pazljivost pri shranjevanju živil. Kakšni so znaki zastrupitve, katera živila se največkrat pokvarijo in kaj lahko ob tem storimo sami?

Kako ukrepati ob pojavu potovalne driske?
Driska na potovanju je zdravstvena težava, ki prispeva k veliki obolevnosti in onesposobi ljudi na potovanjih. Obolevajo predvsem ljudje, ki potujejo iz industrijsko bolj razvitih držav v dežele v razvoju. O potovalni driski govorimo, če v 24 urah trikrat ali večkrat odvajamo neformirane iztrebke in imamo ob tem še enega ali več pridruženih simptomov: siljenje na bruhanje, slabo počutje, bruhanje, trebušne krče, povišano temperaturo, krče v zadnjiku in odvajanje sluzavega ali krvavega blata.

Ustvarjamo: Čarobni svet v steklenički
Preprosto in čudovito – skupaj z malčkom ustvarite pravi pravljični svet v steklenički. Naredite morsko dno, gozdno pravljico ali mestece v malem. Zaščitite mizo, zavežite predpasnike, zavihajte rokave in se skupaj z vašim malim mojstrom prepustite ustvarjanju po njegovem okusu.

Poletna driska – kje vse se skrivajo bakterije, ki jo povzročajo?
Na leto je v Sloveniji prijavljenih 10.000 do 15.000 primerov infekcijske driske. Bolezen je sicer še precej pogostejša, saj bolniki z blago obliko bolezni zdravnika pogosto niti ne obiščejo. Visoke temperature omogočajo hitrejše razmnoževanje bakterij, ki povzročajo drisko, zato so v toplih mesecih driske pogostejše.

Ali oblika trebuha res razkriva otrokov spol?
Ko je ženska noseča, vsi okoli nje začnejo na podlagi oblike trebuha ugibati, katerega spola je otrok. Če ji je v prvem trimesečju slabo, so prepričani, da bo zelo zdrava nosečnica. Če ji vseh devet mesecev zelo diši čokolada, mnogi pravijo, da bo rodila pravega sladkorčka. Pa vse to drži?

S hrano nad nosečniške tegobe
Nosečnice se pogosto srečujejo s številnimi nosečniškimi težavami, ki pa jih lahko odpravijo ali vsaj omilijo z zdravo prehrano. Nasvete in smernice je za Bibaleze.si zapisala Karla Klander, svetovalka za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog.

Živila, ki nam dajo tako psihično kot fizično moč
Se počutite nejevoljno in utrujeno? Nutricistka Karla Klander svetuje, naj energijo črpamo iz lahke hrane, svežega sadja in zelenjave, kalčkov, semen ter oreščkov. Otrokom že zjutraj pripravimo sadno-zelenjavni sok, bogat z mnogimi vitamini, koristnimi za zdravje.

Zakaj nosečnice hrepenijo po določeni hrani?
Nekatere nosečnice prav hrepenijo po določenih živilih, ampak kaj pravzaprav to pomeni? Strokovnjaki za prehrano pravijo, da vašemu organizmu nekaj primanjkuje, recimo železo, kalcij ali natrij.

Ustvarjamo: Slastne, pisane in čokoladne …
Slano pecivo, kot so preste ali palčke, obožujejo skoraj vsi otroci, z malo domišljije, čokolade, kreme in posipov jih lahko hitro spremenimo v pravo poslastico za želodček in oči. Vaši malčki vam bodo z veseljem priskočili na pomoč, ko jim boste pokazali spodnje fotografije. Vse, kar potrebujete, je vrečka slanega peciva, nekaj čokolade in posip, s katerim bodo otroci lahko okrasili narejen prigrizek. Uporabite različne vrste čokolade in jih po želji obarvajte z barvo za živila, okraske pa nadomestite z različnimi vrstami kandiranega sadja ali oreščkov.

Česa ne sme uživati nosečnica?
Ko v ženski začne rasti novo bitje, se ji poraja vprašanje, kaj mora črtati s svojega jedilnika, da se bo njen otrok pravilno razvijal. Koristne informacije nam je podala Karla Klander, Bibina svetovalka za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog, certificirana nutricistka.

Spreobrnite otroka, ki noče zajtrkovati
Medtem ko se vsi zavedamo, kako pomemben je zajtrk, pa zelo malo staršev zjutraj mirno in sede kaj poje. Si pa večina želi, da bi tako zajtrkoval njihov otrok. Kaj delamo narobe in kako spreobrniti otroka, da v zgodnjih jutranjih urah ne bo odšel od doma s povsem praznim trebuščkom.

Katera živila naj uživa slabokrven otrok?
Ko izvemo, da je otrok slabokrven, mu želimo krvno sliko čim prej izboljšati. To lahko storimo med drugim tudi tako, da mu postrežemo paleto raznovrstnih živil, ki vsebujejo železo.

Uspešno nad slabokrvnost v nosečnosti
Do pomanjkanja rdečih krvničk in obenem znižanja koncentracije hemoglobina pogosto pride v nosečnosti. To stanje opisujemo kot slabokrvnost, katere posledica sta za žensko v veselem pričakovanju utrujenost in na splošno slabo počutje.

Že prehrana nosečnice vpliva na otrokovo izbirčnost
Dovzetnost in pripravljenost poskusiti različne jedi v otroštvu se pri otroku razvijata že v materinem trebuhu in v obdobju dojenja. Zato je zelo pomembno, da se ženska v teh ključnih obdobjih za otrokovo rast in razvoj prehranjuje zelo zdravo, uravnoteženo in čim bolj raznoliko.

Potrebe po tekočini med dojenjem
Med dojenjem se potreba po tekočini pri doječi mami poveča, in sicer za skoraj še enkrat. Če so zunanje temperature višje ali se bolj intenzivno potite, potem so še toliko večje. Kaj naj mamica pije, ko doji?

'Si lahko z uživanjem določenih živil povečam laktacijo?'
Zelo pomembno je, da ženska v obdobju, ko doji, uživa zdravo, pestro in uravnoteženo prehrano. Nastanek mleka spodbujajo čaji za dojenje, surovo korenje, oves, ječmen, cvetača in mandlji.

Postrezite zdrave presne sladice!
Prav vsi se radi posladkamo, nekateri takoj po kosilu, drugi pozno popoldne, tretjim pa nekaj sladkega zadiši zvečer. Postrezite si zdravo sladico, in sicer presno, ki ne vsebuje sladkorja, jajc, moke in umetnih dodatkov. Zakaj presne sladice postajajo vse bolj priljubljene tudi pri nas, smo se pogovarjali z nutricistko in svetovalko za zdravo prehrano Karlo Klander.