živila

Prehranski dodatki, brez katerih v nosečnosti ne gre!
Zdrava, raznolika in uravnotežena prehrana je vse, kar vi in vaš otrok potrebujeta v času nosečnosti. Ker s tem zadovoljte vse prehranske potrebe, se v večini primerov ni potrebno zatekati k farmacevtskim pripravkom. A v času nosečnosti žensko telo običajno potrebuje več določenih vitaminov in mineralov, ki jih samo s hrano ne morete zagotoviti in takrat je čas, da pravočasno ukrepate!

Odlična malica za nosečnice in novopečene mame
Vsako žensko je strah, da bi med nosečnostjo pridobila preveč kilogramov. Prav tako si novopečene mamice želijo čim prej shujšati. A kljub temu je tu velika lakota, ki se pojavi tudi med obroki. Kaj pojesti, da je bogato s hranljivimi sestavinami in revno s kalorijami?

Juha, ki jo otroci obožujejo
Bučno juho otroci naravnost obožujejo, ker je tako okusna in seveda privlačne barve. V njej z veseljem lovijo jušne kroglice ali kockice. Postrežete jim jo lahko po osmem mesecu starosti.

Zajtrk pred poukom
Za uspešen začetek dneva je zajtrk zelo pomemben. Navadite otroke, da si zjutraj vzamejo čas in pojejo nekaj zdravega. Strokovnjaki za prehrano pravijo, da so tisti, ki ne zajtrkujejo pred poukom, prve ure v šoli povsem brez energije.

Prav vsi starši lažejo o tem! Kaj pa vi?
Številni starši lažejo o tem, kako pogosto njihovi otroci uživajo fast food, nezdravo prehrano. Ob tem jih sicer prevzame občutek krivde, a vseeno ne gledajo v prihodnost, da si bodo otroci tako ustvarili napačne prehranjevalne navade in da bodo prekomerno težki.

Preverite, če pretiravate!
Ljudje po svetu zaužijejo v povprečju dvakrat več soli, kot priporoča Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), kažejo podatki raziskave, objavljene v znanstveni reviji New England Journal of Medicine. S prekomernim uživanjem soli znanstveniki povezujejo kar 1,65 milijona smrti ljudi, ki jih sicer pestijo bolezni srca in ožilja.

Slovenski inšpektorji za hrano so ugotovili …
Rezultati testov, s katerimi so članice EU preverjale prisotnost konjskega mesa v uradno govejih izdelkih, so pokazali, da je bila konjska DNK prisotna v 0,61 odstotka vzorcev, tudi v enem slovenskem. Na prejšnjem testiranju, izvedenem po izbruhu afere, so konjsko meso odkrili v 4,6 odstotka testiranih izdelkov, ki so bili označeni kot goveji.

ZPS opozarja: Potrebna previdnost!
Potrošniki lahko tudi v Sloveniji izbirajo med vegetarijanskimi hrenovkami, klobasami, čevapčiči ter imitacijami sira. A imajo številni od teh izdelkov veliko vsebnost maščob, le nekateri se ponašajo z visokim virom beljakovin, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Na živilih je zato treba prebrati sestavine in hranilno tabelo.

V vročih dneh primerna prehrana in dovolj tekočine
V vročih poletnih dneh moramo biti pozorni na to, da se primerno prehranjujemo in pijemo dovolj tekočine, je za STA dejal Matej Gregorič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Več posegajmo po sadju in zelenjavi, mastne in težko prebavljive hrane pa naj bo manj, svetuje. Ustrezna prehrana izboljša delovanje našega organizma, pravi.

Resnica je dramatična!
Večina ljudi v državah članicah Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) ima prekomerno težo ali je predebela, kar ima hude posledice za njihovo zdravje, opozarja poročilo. Obenem ima težave s prekomerno težo tudi vsak peti otrok, v Sloveniji celo vsak tretji. K naraščanju teže med prebivalci držav OECD je svoje prispevala tudi kriza.

Jagode na tisoč in en način
Rdeče in sladke jagode so res zdrave, saj se v njih skrivajo številne zdravilne snovi. Med minerali prednjačijo kalij, kalcij, železo, cink, mangan in baker, pohvalijo pa se še s kar nekaj mikroelementi. Vsebujejo tudi kar nekaj vitaminov, ki urejajo presnovo, pomagajo okrepiti imunski sistem, uravnavajo prebavo, koristijo jetrom in ledvicam … zato ne oklevajte. Pripravite jih lahko na tisoč in en način.

Preprosto in hitro pripravljene jedi naših babic!
Pri uvajanju goste hrane pri dojenčku morajo biti mame še posebej pozorne, da otrok ne začne s presladkimi in slanimi jedmi. Zato se trudijo in ure in ure preživijo za štedilnikom. Obstaja pa idealna rešitev, kako pripraviti zdravo jed po babičinih receptih brez ur in ur mešanja, segrevanja, kuhanja, peke … To je odkrila tudi televizijska voditeljica Lili Žagar, katero razveseljujeta dva mala sončka.

Razkrita resnica o pici!
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je opravila test osmih zamrznjenih pic margerit in ugotovila, da pri zaužitju cele pice lahko v telo vnesemo od tri do štiri grame soli, s čimer se približamo meji še varnega dnevnega vnosa soli. Najbolje so v zvezi ocenili najdražji vzorec pice, ki je za senzorične lastnosti edini dobil oceno zelo dobro.

Voditeljica pred novim izzivom
Nekatere nosečnice prav hrepenijo po določenih živilih, ampak kaj pravzaprav to pomeni? Strokovnjaki za prehrano pravijo, da vašemu organizmu nekaj primanjkuje, recimo železo, kalcij ali natrij. Če boste prisluhnili svojemu telesu, željam, sanjam, boste točno vedeli, kaj vaš organizem potrebuje. Prehranjujte se uravnoteženo in zdravo!

Zakaj je presna hrana dobra za naše zdravje?
V presni hrani se skrivajo številne hranilne snovi, ki jih naš organizem potrebuje za zdravo življenje. Uživajo jo lahko tudi nosečnice in doječe mamice, izogniti se morajo le tistim živilom, ki napenjajo ali povzročajo doječemu otroku krče. Prav tako lahko otrokom postrežete presne sokove, juhe, omake, zavitke, solate, sladice … in poskrbite za njihovo zdravje.

Pomembno opozorilo Uprave za varno hrano!
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ob številnih izpadih električne energije vse nosilce živilske dejavnosti poziva, naj sprejmejo ukrepe za zagotavljanje varnosti živil in s tem za zdravje potrošnikov. Enak nasvet velja tudi za potrošnike.

Čudodelna moč kokošje juhe
Že v 12. stoletju so poznali čudodelno moč kokošje juhe med prehladom. Takrat jo je zdravnik celo predpisoval kot zdravilo, če je bil kdo prehlajen ali je imel astmo.

Najlepše zimske poročne torte
Če boste večno zvestobo prisegli pozimi, si lahko v fotogaleriji pogledate torte, primerne za ta čas. Mogoče lahko fotografijo, ki vas bo najbolj očarala, pokažete slaščičarju in za vas ter vašega dragega ali drago ustvari prav takšno mojstrovino.

Obožujete čips? Jejte zdravega!
Ob gledanju filmov, risank, nogometnih tekem ... ste navajeni nekaj grizljati? Potem izberite zdravo varianto, pripravite zdrav čips iz ohrovta.

Prehrana očetov vpliva na zdravje naraščaja
Način prehrane očeta vpliva na zdravje njegovega naraščaja, je pokazala raziskava, ki predlaga, da naj se tako moški kot ženske pred spočetjem trudijo prehranjevati in živeti zdravo. V okviru raziskave so znanstveniki na kanadski univerzi McGill preučili, kakšen vpliv ima prehrana z manj vitamina B9 na mišje samce.

Kako se znebiti neprijetnih vonjav v hladilniku?
Žal se tudi najboljšim gospodinjam kdaj zgodi, da sadje, zelenjava, kosilo … dlje časa ostanejo v hladilniku in potem se v njem širijo neprijetne vonjave. Kako se jih znebiti? Ponujamo nekaj odličnih nasvetov!

Preprečite okužbe z respiratornimi virusi!
Slovenski pediatri opozarjajo starše, da uvedejo preventivne ukrepe v prihajajočih mrzlih dneh, saj je takrat verjetnost okužb z respiratornimi virusi večja. Najbolj so jim izpostavljeni dojenčki in majhni otroci, saj se pri njih prehlad lahko razvije v resnejše obolenje dihal. Oče dveletnega Jana je spregovoril, kako so se oni spopadali z najtežjo preizkušnjo v življenju.

Na kmetiji je zabavno!
V Poljanski dolini sta doma Žiža in Milan Brence, ki se že od leta 1988 trudita za obstoj kmetije Pustotnik, na kateri se skriva pravo bogastvo najkakovostnejših sirov. Pred nekaj dnevi sta odprla vrata vsem obiskovalcem in jim pokazala, kako se pridelujejo in predelujejo mleko ter mlečni izdelki. Tudi sami lahko pokukate na kmetije in poskusite domačo hrano: www.lokalna-kakovost.si.

Vabljeni na dneve odprtih vrat pridelovalcev, predelovalcev in zadrug
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje nadaljuje s svojo akcijo, s katero vabi mame, očete, babice, dedke, tete, strice, otroke … da se na kmetije in v zadruge pridejo seznaniti o prednostih lokalno pridelane in predelane hrane. Pred nekaj dnevi sta tako svoja vrata odprli kmetija Arbiter v Šmartnem pri Slovenj Gradcu in podjetje Evrosad v Krškem. Če ste zamudili, nič hudega, še imate priložnost (www.lokalna-kakovost.si)!

Ne kuhajte posebej za otroke!
Nova študija navaja zanimive podatke, in sicer, da so otroci bolj zdravi, če jedo enako hrano kot odrasli. Zato, starši, ne kuhajte za otroke le njihovih priljubljenih jedi, za kosilo ali večerjo jim postrezite natanko to, kar boste jedli vi.

Prednosti ekološkega kmetovanja v Sloveniji
Ekološko kmetovanje se je začelo v Sloveniji razvijati že v 80. in 90. letih, uradno pa se evidenca vodi od leta 2004, ko smo vstopili v Evropsko Unijo. Iz dneva v dan je vse več potrošnikov, ki želijo poskrbeti za svoje zdravje in zato prisegajo na takšen način pridelano in predelano hrano. Kaj vse so prednosti ekoloških živil, zakaj lahko zaupamo izdelkom slovenskih kmetov, smo se pogovarjali z različnimi strokovnjaki na kmetiji Trnulja. Vabimo vas, da se nam pridružite na prihodnjih ogledih kmetij (www. www.lokalna-kakovost.si) in poskusite slovenske dobrote.

Kaj je najboljše za vašega otroka?
Starši se vse bolj zavedajo, kako pomembno je, kaj jedo njihovi otroci. Vse več jih prisega na lokalno pridelano in predelano hrano, ki je dandanes zaradi visoke zavesti proizvajalcev in nenehnega preverjanja kakovostna. Če se želite prepričati na lastne oči, kaj vse so jedle naše babice in dedki in kaj lahko tudi danes postrežete vsem družinskim članom, obiščite eno izmed kmetij v Sloveniji, ki do konca oktobra odpirajo svoja vrata. Več informacij o odprtih dnevih najdete na www.lokalna-kakovost.si.

Kako pomagati?
Plenični izpuščaj se pojavi na predelih kože, ki je pokrita s pleničko, to je na zadnjici, spolovilu, spodnjem delu trebuha in po notranjosti stegen. Pediatrinja dr. Mole Helena nam je pojasnila, kaj je vzrok za takšno obolenje, kako ga lahko omilimo oz. ali ga lahko starši sploh preprečimo.

'Postala sem mamica, ampak nisem srečna'
Novopečene mamice obožujejo svoje sončke, materinstvo je za njih najpomembnejše na svetu, a nekatere kljub temu niso srečne. Kaj je lahko vzrok njihovi razdražljivosti, otožnosti, nejevoljnosti? In kako lahko postanejo mamice, ki se bodo vedno iz srca smejale?

Čas je za družinske spremembe!
September je lahko prelomen za vso družino, ne samo za šolarje. Če se niste do sedaj zdravo prehranjevali, storite to zdaj! Če se niste dovolj gibali, vsi skupaj pojdite ven in se sprehajajte, tecite …