zna

Kako se nam tekom življenja spreminja okus
Naš okus se tekom življenja spreminja, kar smo najverjetneje opazili že pri sebi, če ne pri sebi, pa pri otrocih ali starejših. Starejši npr. navadno (pre)več solijo svojo hrano, saj jim ta več nima okusa, otroci pa praviloma želijo zelo sladke okuse. Te spremembe imajo tako fiziološke kot tudi evolucijske razloge, prav tako pa so skupek izkušenj. Okusa se namreč lahko priučimo, vpliv pa imata tudi okolje oz. družba.

Porod in prehrana - katera živila si pripraviti v torbo za v porodnišnico?
O prehranjevanju med porodom redko govorimo. Prakse porodnišnic so okoli nasvetov glede te teme zelo različne. Med samim porodom navadno niti ne mislimo na hrano in lakote morda niti ne čutimo ali pa nam je morda celo slabo.

Poletje brez urnika: pomen celostnega počitka za otroke in starše
Ko se ob koncu šolskega leta zvrstijo še zadnje obveznosti, ocenjevanja in zaključne prireditve, si marsikateri starš želi samo eno – začetka poletnih počitnic. "Končno bo konec za nekaj časa," se sliši iz ust marsikaterega starša in otrok, a ko se prvi počitniški dnevi začnejo, se v misli že prikradejo novi projekti - izleti, tabori, plavalni tečaji, poletne delavnice, novi urniki, usklajevanja...

Vodič za varnost otrok v vodi: Kako preprečiti utopitve doma
Topli dnevi pogosto vabijo k osvežitvi v vodi – naj bo to domači bazen, napihljiv otroški bazenček, ribnik ali kopalna kad. A prav domače okolje, ki se zdi varno, je pogosto prizorišče tragičnih nesreč. Največ utopitev majhnih otrok se zgodi prav doma – tiho, hitro in pogosto brez opozorila. Te tragedije lahko preprečimo z znanjem in ustreznimi varnostnimi ukrepi.

Zato je prav, da greste ven brez otroka (tudi če joka, ko odhajate)
Solze na obrazu otroka, ko zapuščate dom, vas lahko zlomijo – a prav ta trenutek ločenosti vas lahko okrepi kot starša, opozarja priznana psihologinja dr. Becky.

VOYO za poletne počitnice: Najboljše risanke, mladinske serije in družinski filmi za vso družino
Začetek počitnic bo letos še bolj čaroben! VOYO pripravlja sveženj risank, mladinskih serij in družinskih filmov – popolna izbira za poletne dni doma ali na morju. Poglejte, kaj vse čaka na vas!

Prvič narazen: Kako otroka pospremiti na tabor ali morje brez stresa
Poletni tabor ali počitnice ob morju brez staršev so za otroka velik mejnik – in za starše pogosto čustven preizkus. Medtem ko otroci z radovednostjo stopajo v svet samostojnosti, starše lahko preplavijo skrbi, dvomi in občutek praznine. A prav izkušnje, kot so tabori in letovanja, otroku omogočajo rast na področjih, kot so pogum, samostojnost in socialne veščine. Kako torej pripraviti otroka – in sebe – na obdobje, ko nista skupaj, da bo ločitev čim manj stresna in izkušnja čim bolj dragocena?

Kupujete kopalke za otroka? Napačna barva lahko ogrozi njegovo varnost
Pred nami so poletne počitnice, dnevi sproščenih dopustov in uživanja ob vodi. V tem času se starši posvečajo pripravam: pakiranju, nakupu zaščitne kreme, klobučkov in seveda novih kopalk za najmlajše. A pri izbiri kopalk pogosto spregledamo en zelo pomemben dejavnik – barvo.

Kako naj oče govori o čustvih, če sam ni imel te izkušnje doma
Fantje ne jočejo. Ne bodi tako občutljiv. Si punčka ali fant? Bodi močan! Mnogi današnji očetje so odraščali ob teh stavkih – kot opozorilih, ukazih, neizrečenih pravilih, kako naj "pravi moški" čuti. V njihovih domovih je bila tišina pogosto edini odziv na bolečino. Jok je pomenil šibkost, ranljivost ni imela prostora. In zdaj so ti isti moški očetje, pred njimi pa je naloga, ki ni enostavna: kako svojemu otroku dati nekaj, česar sami niso prejeli in poznali?

Ganljiva zgodba mame, ki ni obupala: Moj sin je poseben – in ponosna sem nanj
Mlada zakonca je preplavila neizmerna sreča, ko sta izvedela, da pričakujeta otroka. Uživala sta v vsakem trenutku načrtovanja prihoda dojenčka na svet. A med enim od zdravniških pregledov jima je bilo sporočeno, da se plod ne razvija običajno in da bo otrok imel težave.

Kako otroka naučiti varno in samozavestno kolesariti?
Kolesarjenje je za otroke več kot zgolj zabava; predstavlja pomemben korak pri razvoju samostojnosti, telesne aktivnosti in občutka odgovornosti. A kdaj je pravi čas za prve zavrtljaje, kako izbrati pravo kolo in kako lahko starši pomagamo? Preverite praktične nasvete učitelja kolesarjenja Mateja Kodrina in projektne vodje Zavoda Varna pot Tine Klemenčič!

Pustite avto v garaži, ozrite se okoli sebe in odkrijte, kaj vam ponuja vaš kraj
Vsaka občina, vsak kraj v Sloveniji skriva svoje čare in naravne bisere – bližnje hribe, gozdove, jezera ali urejene učne poti, ki so kot nalašč za družinske izlete. Namesto da bi vsakič sedli v avto in se vozili ure daleč, pustite avto doma in se z otroki odpravite na raziskovanje svoje okolice peš ali s kolesom.

Arhetipi nosečnosti po Jungu: devica, mati, modra ženska
Ko ženska zanosi, se začne eden najglobljih in najmočnejših prehodov njenega življenja. Poleg spreminjanja telesa se v notranjosti odvija tih, a silovit proces psihološke preobrazbe. Gre za obdobje, ki presega hormone in telesne spremembe ter vključuje izgubo stare identitete in oblikovanje nove.

Po izgubi očeta zapušča Hrvaško: v Sloveniji našla zavetje pri srčni družini
Po smrti očeta in v času velike osebne ter finančne stiske se je pevka in resničnostna zvezdnica Ava Karabatić odločila za korenito spremembo – za nekaj časa se seli v Slovenijo, kjer ji je pomoč nesebično ponudila družina iz podeželskega okolja.

Otrok ne posluša, nagaja in odgovarja? Učinkoviti nasveti, ko šestletnik preizkuša meje
"Otrok nagaja – kaj delam narobe?" se je na forumu z obupom vprašala mama šestletnika. Njen sin je sicer lahko priden in prijeten fant, vendar pogosto preizkuša meje – doma in v javnosti. Zakaj otroci v tej starosti pogosto 'nagajajo', kaj jim s tem vedenjem sporočajo in kako se lahko starši nanje odzovejo z razumevanjem – a hkrati tudi z jasnimi mejami.

Prvi meseci z dojenčkom: zakaj so tako težki – in popolnoma normalni
Dobrodošli v svetu, kjer so dnevi polni presenečenj, izzivov in neprespanih noči. Prvi meseci z novorojenčkom so lahko izjemno zahtevni – a hkrati popolnoma običajni. Starši se v tem obdobju prilagajajo novi realnosti, polni odgovornosti in čustvenih vzponov ter padcev.

Kako pomagati otroku, ko šolske ocene načnejo njegovo samozavest
Konec šolskega leta za številne otroke pomeni čas povečanega stresa, napetosti in primerjanja. Ko se pričakovanja glede ocen povečajo, številni otroci svojo vrednost začnejo presojati izključno skozi šolski uspeh. Če pri tem ne dosegajo enakih rezultatov kot njihovi vrstniki, se občutek lastne vrednosti lahko hitro poruši. V tem članku boste našli praktične nasvete, kako otroka podpreti, ko se primerja z drugimi, ter kako mu pomagati prepoznati svojo vrednost – ne glede na šolske rezultate.

TikTok pod drobnogledom EU: 'SkinnyTok' vsebine naj bi škodile otrokom
Evropska komisija je začela uradno preiskavo platforme TikTok zaradi vse bolj razširjenih vsebin, ki promovirajo nezdrave prehranske navade in izjemno suhost. Ti trendi, poznani pod oznako SkinnyTok, ciljajo predvsem na mladoletnike in spodbujajo motnje hranjenja ter nerealne telesne ideale – vse to s pomočjo algoritmov, ki takšne vsebine otrokom samodejno prikazujejo.

Zato ne smemo ignorirati otroškega joka
Je res priporočljivo, da otroški jok ignoriramo? Se otrok res zna pomiriti sam? Je otrok res priden, če nič več ne joče? Pojavlja se mnogo vprašanj, ki vse prevečkrat dobivajo povsem napačne odgovore.

Najstnik vas morda odriva, a vas hkrati potrebuje bližje kot kdajkoli prej
Obdobje pubertete je izziv za vso družino. Ne vem, kaj se mu je zgodilo, moj otrok ni več isti, pogosto slišimo iz ust staršev, ki doživljajo, da jih njihov otrok odriva, kritizira, ignorira ali celo izziva. A vse to je povsem normalen del razvoja in tisto, kar starši doživljajo kot kljubovanje, je pogosto klic po potrditvi: Ali me še vidiš, tudi ko sem zahteven? Ali boš še ostala z mano, tudi ko mi je težko? Najstnik namreč ne preizkuša našega potrpljenja zato, ker nas ne bi imel rad, ampak ker preverja, ali smo še vedno zanesljiva opora, tudi ko v njem divja vihar čustev.

Zakaj ta na videz neškodljiva starševska navada slabo vpliva na otroke?
Veliko staršev nezavedno vzgaja iz lastnih potreb, kar lahko škoduje otrokovemu duševnemu razvoju. Spoznajte, kaj je egoistični pristop v starševstvu in kako ga prepoznati.

Razkritje otrokovega imena pred rojstvom – da ali ne?
Nekateri starši že tekom nosečnosti obveščajo družino in prijatelje o vsem, kar se dogaja. Med drugim razkrijejo tudi spol in izbrano ime za otroka. Spet drugi pa vse do poroda prikrivajo oba podatka. A kako bi se odločili vi? Navajamo tri razloge za in proti, da bo vaša odločitev lažja.

Kako je britanska družina našla svobodo na norveški kmetiji
Ko se je Nik Payne zaljubil v Mario, se je iz Velike Britanije preselil na Norveško, kjer sta skupaj kmetovala na trajnosten način in otroke šolala doma. Po smrti njegove žene leta 2019 se je kljub žalosti odločil, da bo nadaljeval z njenimi načeli in otrokom omogočil polno in naravno otroštvo.

Koliko igrač res potrebuje otrok? Strokovnjaki razkrivajo presenetljiv odgovor
Se tudi vi kdaj vprašate, koliko igrač je za vašega otroka dovolj? Večina staršev verjame, da več igrač pomeni več zabave, več učenja in hitrejši razvoj. A najnovejše raziskave kažejo nasprotno – manj je več.

Sara: 'Takrat je priletela prva klofuta, ki me je dobesedno odnesla v steno'
Fizično nasilje, čustvena manipulacija, poniževanje, ustrahovanje, molk kot kazen in celo spolna prisila – vse to so oblike nasilja, ki jih številne ženske doživljajo v partnerskih ali drugih bližnjih odnosih. Čeprav se zunanjemu opazovalcu zdi povsem logično, da bi morali tak odnos takoj prekiniti, pa za žrtev ta odločitev pogosto ni preprosta. Ravno nasprotno – mnoge ženske ostajajo ujete v začaranem krogu zlorabe, opravičevanja in upanja, da bo nekoč bolje

Izlet na Čemšeniško planino: Odkrijte čarobno naravo in legendo o zmaju
Čemšeniška planina je ena izmed najbolj priljubljenih izletniških destinacij v Sloveniji, ki ponuja čudovite razglede, mirno naravo in številne možnosti za pohodništvo. Zaslovela je predvsem zaradi svoje dostopnosti in prijaznosti do družin z majhnimi otroki, saj je idealna destinacija za vse, ki si želijo sprostitve v naravi, ne da bi morali premagovati prevelike višinske razlike.

Zakaj je dobro, da otroci kolesarijo?
Kolesarjenje je ena najboljših oblik telesne aktivnosti za otroke. Poleg tega, da je zabavno, pa igra pomembno vlogo pri razvoju motoričnih spretnosti, krepitvi mišic, izboljšanju ravnotežja in razvoju koordinacije. Z rednim kolesarjenjem otrok gradi tudi kardiovaskularno vzdržljivost in samostojnost.

Zvezdnica mora otrokom povedati bridko resnico
Resničnostna zvezdnica Teddi Mellencamp je tedne trpela zaradi močnih glavobolov, nato so ji odkrili tumor. Sledila je operacija, nato pa nov šok – odkrili so še več rakavih tvorb. Kljub temu, da želi ostati optimistična, pa zna biti resnica tudi drugačna - kako svojim otrokom povedati resnico o svojem zdravstvenem stanju, se tako sprašuje zvezdnica.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Praktični nasveti za odpravo kolcanja
Kolcajo tako dojenčki kot odrasli, in če se najmlajšim zdi hk-anje zabavno, ga odrasli dojemamo povsem nasprotno. Kolcanje navadno traja nekaj minut, ni nevarno, je pa dobro poznati trike, kako ga ustaviti.