zna

Izpovedi mamic, ki obžalujejo porod: "Nisem bila pripravljena na to"
Sama izkušnja poroda zna biti precej travmatična. Mamice, ki se spopadajo s tesnobnimi občutki in anksioznostjo po porodu, pa se hkrati spoprijemajo tudi s slabo vestjo, ker ne čutijo zgolj samo sreče in veselja. O tem so iskreno spregovorile v anonimnih objavah, ki so jih delile na spletu.

MaMaMija: 'Ko je treba spat, se žur šele začne'
Zvečer se vedno znova in znova dogovorimo, da morajo biti vsi trije vsak v svoji postelji ob 20. uri. A navkljub najboljšemu trudu za uvedbo umirjenih in rutinskih večerov vsakič odkrijejo novo priložnost za dogodivščino. Ker ... ko je treba iti spat, se pri nas ponavadi začne najbolj zanimiv čas dneva!

5 napačnih odločitev, kadar ima otrok vročino
O vročini govorimo takrat, ko izmerjena temperatura pod pazduho presega 37,2 stopinje, v ušesu 37,5 stopinje in v ritki 38 stopinj Celzija. Merimo jo v mirovanju, vsaj dve uri po zadnjem zaužitem obroku, medtem pa otroku ni priporočljivo dajati toplih napitkov.

'Obžalovala bi, če bi zamudila njuno otroštvo zaradi nečesa kvazi bolj pomembnega'
Znana slovenska igralka, ki ima vedno kopico obveznosti, je z nami spregovorila tudi o izzivih, ki jih prinaša usklajevanje materinstva in delovnih obveznosti ter kako zahtevno je dandanes biti "prisotna" mama.

To so največje spremembe telesa, ki jih lahko pričakujete po porodu
Osebna trenerka in strokovnjakinja za treniranje žensk, Nuša Gnezda, se že vrsto let trudi osveščati ženske o težavah, ki jih lahko po porodu povzroči neprimerna vadba. Mi pa smo tokrat z njo spregovorili o največjih telesnih spremembah, ki jih lahko pričakuje ženska po porodu, o pravilni prehrani med športno aktivnostjo in motivaciji, ki je ponavadi ves čas primanjkuje.

Kako otroka naučiti konstruktivnega reševanja težav?
Si predstavljate sledeč scenarij: vašemu najstniku želite pred spanjem voščiti lahko noč, ob vstopu v sobo pa vas pričaka prazna postelja. Spreleti vas srh in po glavi vam roji nešteto misli. Kaj storiti?

Priznani psiholog: 'To je izjemnega pomena za otroka'
Kako zelo pomembno je otroka že od malega naprej učiti čustvene inteligence, je razložil priznani ameriški psiholog in profesor na Univerzi Harvard, dr. Daniel Goleman. Hkrati navaja načine, na katere lahko otroka učimo čustvene inteligence.

Kako okrepiti odnos med sorojenci?
Odnosi med sorojenci znajo biti večplastni in zapleteni. A starši smo zato tu, da jih usmerjamo, spodbujamo in negujemo odnose, da ostanejo prijateljski, topli in lepi. Kako lahko pripomorete k temu? Za vas imamo nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko pomagali.

Očetova izpoved: Hči je postala neobvladljiva, zadirčna
V današnjem času se pojavljajo številne dileme, kdaj naj otrok dobi telefon, katera starost je primerna za oblikovanje profila na družbenih omrežjih in koliko časa je priporočljivo, da otrok preživi na digitalnih 'igračkah'. Številni tuji in domači strokovnjaki so si enotni, da enoznačnega odgovora ni, saj se otroci med seboj razlikujejo. V povezavi s to tematiko je bil svojo zgodbo z nami pripravljen deliti 43-letni Tomaž, ki je pri svoji 11-letni hčerki začel opažati drastične spremembe v vedenju.

To je ena najtežjih odločitev v dobi odraščanja otroka
Novo šolsko leto prinaša številne izzive – tako za otroke kot tudi za starše. Seveda bi svojim malčkom radi zagotovili vse, kar jim bo v pomoč pri nabiranju novih znanj in izkušenj, a v sodobnem svetu knjige, zvezki in pisala niso več dovolj. Tudi v izobraževanju je namreč vse večji poudarek na digitalizaciji in digitalnem opismenjevanju, zato so tudi računalniki in tablice tako rekoč že del obvezne šolske opreme. Toda kdaj so otroci zares dovolj stari za tovrstne naprave?

7 skrivnosti srečnih otrok
Včasih se zgodi, da starša nista enotna o stvareh, ki so za vzgojo otroka bistvenega pomena. Takrat se otroci znajdejo v nelagodni situaciji, ko preizkušajo meje, se neprimerno vedejo in postajajo vse bolj odtujeni. Da bi olajšali nekatere dogovore o vzgoji med staršema, smo pripravili nekaj napotkov, ki se naj bi jih oba starša držala, da bi bili otroci srečni in zadovoljni ter zrasli v uspešne posameznike.

Zato je pomembno, da si starša delita skrb za otroka
Starševstvo prinaša veliko odgovornosti, a če si oba starša to sorazmerno delita, je vse skupaj lahko dosti lažje. Kako poiskati ravnovesje med vsemi obveznostmi? Preverite.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Munchausnov sindrom: ko mati namerno škodi otroku
Munchausnov sindrom je duševna bolezen, pri kateri si otrokov skrbnik (običajno je to mama) izmišljuje in ponareja znake otrokove bolezni ali poškodb, v skrajnih primerih pa mu jih celo namerno povzroča. S tem želi doseči, da bi bil otrok videti bolan, poškodovan in potreben pomoči, ter tako pridobiti želeno pozornost.

Jure Marolt: 'Zdi se mi, da otroci dajejo smisel mojemu življenju'
Višnja, Zarja in Voranc so trije razigrani otroci družine Marolt. Z njunim očetom, Juretom Maroltom, Instagram očkom, ki svoj pogled na družino javno izpostavlja tudi v svojem blogu pod naslovom Ljubki nesmisel, smo se pogovarjali o družinskem življenju. Zaupal nam je, kaj najraje počne skupaj z otroki, katere vrednote jim želi predati in tudi o tem, da imajo očki slabe dneve in nič ni narobe, če se takrat odmaknejo stran in si vzamejo trenutek zase.

Triki, s katerimi si lahko olajšate poletno nosečnost
Nosečnost v poletnem obdobju je lahko super, ima pa tudi precej negativnih plati – neprestana visoka koncentracija vlage v zraku, visoke temperature, zatekanje nog, krčne žile, prekomerno potenje ... Vse to so dejavniki, ki lahko vplivajo na slabo počutje nosečnice. Kako si pomagati? Preverite v spodnjih vrsticah.

Nevarnosti napihljivih otroških bazenov
Le nekaj sekund je dovolj, da se zgodi tragedija. Utopitve so najpogostejši vzrok za smrtne poškodbe predšolskih otrok. Med njimi so najbolj ogroženi otroci od 1. do 3. leta starosti. Kako ravnati, da bi preprečili nevarnost utopitve?

Dilema: S seboj na dopust peljati sinovo dekle?
Najstniška leta so za otroke, pa tudi starše, izjemno zahtevna. Takrat so na preizkušnji naše razumevanje, potrpljenje, pa tudi tista brezpogojna ljubezen, ki smo jo do otroka čutili vsa leta poprej. Mnogokrat se znajdemo pred dilemo, kako ravnati, da bo za vse prav in da bo otrok v teh letih pridobil tudi kakšno novo izkušnjo, vrednote in krepil svojo zrelost. V spodnjih vrsticah navajamo dilemo mame, katere najstnik ne želi iti z družino na dopust, v kolikor ne bo poleg tudi njegovo dekle. Kako pa bi se na njegov ultimat odzvali vi? Več v spodnjih vrsticah.

Dula Špela: 'Vsako žensko bi morali vprašati, kaj si želi ob porodu'
Dula Špela Peternel me je na poti k njej poklicala, če se lahko dobiva na drugi lokaciji, kajti še isti dan je pozneje odhitela nudit podporo pri porodu. Po poznejšem vnovičnem stiku je vesela zaupala, da je bil porod znova nepozaben.

Mati in hči – kako popraviti skrhan odnos?
Ali obstaja bolj čudovita, edinstvena in globoka vez, kot je tista med materjo in hčerjo? Verjetno se boste strinjali, da je to eden najlepših, po drugi strani pa eden najbolj zahtevnih in kompliciranih odnosov v življenju.

Tako boste vzgojili empatičnega otroka
Nasilje je posledica kombinacije bioloških, socialnih in psiholoških dejavnikov, zlasti tistih, ki povečajo izpostavljenost ranljivosti, sramu in ponižanju otroka. A kako preprečiti, da bi otroci postali nasilni? Dr. Lisa Firestone, klinična psihologinja, avtorica in direktorica za raziskave in izobraževanje pri združenju Glendon, navaja nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Prednosti sorojencev z majhno razliko je veliko
Imeti otroka v razmaku osmih let ali v manj kot dveh letih je precejšnja razlika, to vam bodo povedali vsi izkušeni starši. In večina bo še dodala, da je pri manjši razliki med sorojenci na začetku res pestro, zahtevno in včasih zelo težko, a se kasneje vse tisočkrat povrne.

Zelo pomembno je, da si očka vzame čas zase
Vijuganje med družinskimi obveznostmi, službo, skrbjo za partnerski odnos in vsem tistim, kar nam postreže življenje, zahteva veliko časa in energije. Ob vsem tem se marsikdo sprašuje, ali si je v današnjem tempu življenja sploh mogoče izboriti nekaj časa zase, spet drugi morda meni, da si je vzeti čas zase nekaj sebičnega. Pa je res? Oba starša, tako oče kot mati, potrebujeta čas, ki ga namenita izključno sebi, saj le izpolnjena in zadovoljna soustvarjata optimalno družinsko okolje za razvoj otrok. Tokrat se posvečamo predvsem očetom, ki seveda potrebujejo čas za hobije, občasno druženje s prijatelji in vse tisto, kar jih sprošča ter polni z dobro energijo.

Čudovit zapis za dneve, ko starševstvo postane (pre)težko
Ni ga starša, ki ne bi občasno občutil pretežkega bremena starševstva, še posebej ko so otroci majhni, ko se soočamo s številnimi dejavniki, kot so neprespane noči, otroški krči, rast zobkov, pa strah, da bi se mu kar koli hudega zgodilo. Obenem pa se starši trudijo biti uspešni na vseh drugih področjih in ohranjati zdrav ter kvaliteten odnos v partnerski zvezi. Ko postane (pre)težko, naj vam bo v navdih spodnji zapis.

Nasveti, kako biti dobra mačeha ali očim
Vstopiti v čevlje mačehe ali očima zna biti zelo zahtevno in čustveno naporno. A bolj kot vse sta pri tem potrebna razumevanje in potrpežljivost, otroku pa morate omogočiti dovolj časa in osebnega prostora, da se bo počutil varnega in ljubljenega.

'Tako me je sram, da bi se najraje pokrila z odejo in postala nevidna!'
Sram se pri otroku pojavi v drugem letu starosti in otroku določa meje varnega doživljanja sebe ter zagotavlja samovrednotenje in občutek pripadnosti. Kadar pa strupeni sram deluje v korist staršev in ne otroka, povzroči občutek razvrednotenja.

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'
Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

Biti priden = biti neviden?
Otroci še vedno oblikujejo zavedanje samega sebe in razvijajo svoje videnje ter razumevanje sveta, ki jih obdaja. Zato je bistvenega pomena, da uporabljamo jezik, ki je konstruktiven, podpira in daje moč. Jezik, ki ne omejuje, vendar krepi otrokov osebnostni razvoj.

Vedenjski in čustveni odzivi otroka na ločitev staršev
Nihče se ne poroči z namenom, da bi se ločil, a žal se v življenju dogaja tudi to. Težko je videti, kako se družina spreminja, otrokom pa je še težje razumeti, kaj se dogaja. Ti lahko v tem obdobju izražajo različne vedenjske in čustvene odklone. Od žalosti, zaprtosti vase, povečanega iskanja stika, psihosomatskih težav do jeze in agresije. Vedeti je treba, da so to le načini, s katerimi otrok izraža stisko in bolečino, ki je še ne zna ubesediti. Pomembno je, da starša poslušata svojega otroka in mu stojita ob strani, v primeru večjih in dolgotrajnih stisk pa je koristno poiskati strokovno pomoč.

Saša Lendero iskreno o svoji hčerki Arii
Priljubljena slovenska pevka, Saška Lendero, ki je znana tudi po svojem pozitivnem pristopu in veselju do glasbe, je tokrat spregovorila o svoji hčerki Arii.