zmore

Kaj je selektivni mutizem?
Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh
"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Trik, kako zaposliti otroka, ki vas bo navdušil
Kako pa se v dneh karantene najraje zamotijo in zaposlijo vaši otroci? Po vseh tednih, ki smo jih že preživeli v zavetju doma, verjetno tudi njim že zmanjkuje idej za igro in ustvarjanje. Eden od načinov, kako jih boste za nekaj časa zaposlili in spodbudili njihovo domišljijo in kreativnost, je zagotovo risanje, in da bo vse skupaj še bolj zabavno, se lahko zdaj pridružite dobrodelni akciji ter na takšen način vaše malčke poučite tudi, kako zelo pomembno je, da drug drugemu pomagamo.

10 vitaminov in mineralov, ki jih vaše telo potrebuje v nosečnosti
Pravilna prehrana v nosečnosti je zelo pomembna in je pogoj za dobro počutje vse od načrtovanja nosečnosti do poroda. Nosečnice, potrudite se za zdrav in pester jedilnik!

Starševske napake v odnosu do najstnika
Ko otrok pride v najstniška leta, se odnos s starši nekako spremeni, želi si več svobode, veliko mu pomeni družba prijateljev. Kako naj mama in oče še vedno ohranita povezanost z njim, ne da bi ga pri tem dušila? Kako naj mu dasta vedeti, da se tudi zdaj še vedno lahko zanese nanju, ko ju bo potreboval?

'Mi smo doma. Zaradi vas, ki ne morete biti doma'
Solze mi napolnijo oči ob pogledu na fotografije na spletu, na kateri mlad očka zdravnik preko stekla hrepeni po svojih dojenčicah. Jokam z mamico medicinsko sestro, ki ji ob prihodu domov skuša v naročje steči triletna punčka, a se ji umakne in plane v jok. Srce me skeli, ko mamica zdravnica prosi za avtodom, v katerem bi živela ob bolnišnici, kjer bo skrbela za obolele s koronavirusom. Da se ne bi vračala domov ... Da bi zaščitila svoje najdražje pred morebitno okužbo. Zaradi njih bi morali ostati doma.

'Pomembno je, da razvojno gibalne vaje z dojenčkom delamo aktivno'
Zelo pomembno je, da znamo ločiti kakovostne in strokovno podprte informacije o dojenčku tudi, ko pride do razvojno gibalnih vadb. Tako smo s Špelo Gorenc Jazbec, terapevtko za razvojno nevrološke obravnave, poklepetali o tem, kako pravilno ravnati z dojenčkom.

Kaj pomeni zavestno spočetje?
Ko se odločite postati starši, ni dovolj, da spremenite samo prehranjevalne navade, se odrečete slabim razvadam in imate spolne odnose brez zaščite. Strokovnjakinja Ana Drevenšek je z nami spregovorila o zavestnem spočetju, procesu osebne rasti, procesu 'starševanja'.

Število otrok s to boleznijo v Sloveniji raste
Zaradi uspešnega boja proti debelosti in telesni nedejavnosti se pri otrocih zadnja leta ne pojavlja več sladkorna bolezen tipa 2. Zato pa narašča pogostost sladkorne bolezni tipa 1, še posebej pri predšolskih otrocih. Kljub obilici raziskav za ta tip sladkorne bolezni vzroka še ne poznamo, razlaga prof. dr. Tadej Battelino, dr. med. Zato tudi ne vemo, zakaj se pogostost povečuje. Je bil pa v zadnjih letih narejen ogromen napredek, kako dobro znamo to bolezen voditi. S tem je mogoče preprečiti vse zaplete in živeti dolgo in kakovostno.

Ni nujno, da je najstnik len, če ima slabe ocene
Len, naveličan, zdolgočasen, neosredotočen, zadirčen, muhast ... Samo spal bi, igral računalniške igrice, deskal po spletu in se družil s prijatelji ... Šola mu je zadnja skrb na svetu. Besede, s katerimi marsikateri starši opisujejo svojega najstnika. Ampak, ali je res?

'Mami, žejen sem!' - 'Ja, in? Pojdi si po kozarec vode'
BLOG: Matic se je kočno pozdravil. Vročina je izzvenela, splošna pretirana utrujenost pa še kar vztraja. Čeprav že dva dni znova popolnoma zdrav hodi v vrtec, se zjutraj še ne zmore sam obleči, s hudo muko pa si tudi sam nalije kozarec vode iz pipe. Še vedno. Res mu je težko.

'Poskusi udariti z nogo ob tla, ko si jezen.'
Med malčki zelo hitro pride do prepirov, tudi med igro, ko si želijo isto igračko ali iz kakšnega drugega razloga. Kako morajo ob takšnih priložnostih reagirati starši in vzgojitelji, smo se pogovarjali z Barbaro Holcman, zakonsko in družinska terapevtko stažistko. Navajamo tudi povedi, ki bodo pomirile besnega otroka in bo znal jezo usmeriti drugam.

Na vrhu lestvice najboljših božičnih sejmov v Evropi
Ko nastopi vikend, smo vsi pripravljeni, v mislih nam že roji, kam nas bo pot vodila tokrat. Ne daleč, v glavno mesto Hrvaške, ki je od Ljubljane oddaljeno 142 km, v Zagreb, kulturno, gospodarsko in politično središče, kjer bomo odprli vrata kakšnega muzeja, pokukali v živalski vrt, se sprehodili po znamenitem trgu, parku, občudovali cerkve in spomenike. Tako kot vsako leto nikakor ne bomo zamudili najlepšega božičnega sejma v Evropi.

Maja iz Ljubljane je zavračala odhode v šolo. Ugotovili so, da gre za šolsko fobijo
Maja iz Ljubljane je začela zavračati odhode v šolo, če pa je že šla, jo je začel boleti trebuh in se je vrnila domov. To je trajalo celo šolsko leto. Starši najprej niso vedeli, kako se soočiti s tem. Po pogovoru z učiteljico so s pravilnim pristopom otroku pomagali, da je prebrodil stisko. Ni edina učenka s takšnimi težavami. S tovrstno problematiko pri mladih se ukvarja Jelena Milić, magistra psihologija, ki je pojasnila tudi, kako se lahko v takšnih situacijah odzovejo starši.

Vedenje devetletnika
Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati
Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

Je takšna knjiga primerna za naše 12-letnike?!
Med starši je završalo, ali je knjiga, ki je bila izbrana pri nacionalnem projektu Rastem s knjigo ustrezna za 12-letnike. Zaradi vsebine in besed, ki se nanašajo na spolnost. Obrnili smo se na Janjo Urbanič, mentorico za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, in jo povprašali, ali je spolnost še vedno tabu tema med starši in najstniki, ali je prav, z njimi odkrito spregovorimo o tem in kako najti ustrezne debate.

Napake, ki jih starši delajo pri igri z otrokom
"Naša družba daje pomen predvsem delu in dosežkom v šoli ali prostočasnih aktivnostih, zato starši včasih napačno mislijo, da je igra z otrokom izguba časa," meni psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Za povrh jo lahko doživljajo kot dejavnost, v katero se njim ni treba vključevati. Če pa se, pogosto delajo napake. Katere?

Okrog polnoči je rodila hčerko s posebnim imenom
Moja porodna zgodba je tokrat v tretje zelo lepa, veliko lepša kot nosečnost, ki sem jo zaradi težav z rahlimi krvavitvami in močnimi otrdevanji trebuha pridno preležala. Začelo se je 12. 6., v sredo, ko sva z možem odšla na pregled le nekaj dni pred PDP.

Veseli, obenem pa težki trenutki za Ano
Ana Rozman je mamica dvoletnega Nika in brez dlake na jeziku pove, da včasih pridejo takšni trenutki, ko potrebuje odmor, pomoč. Naučila se je, da sama sebi prizna, da ne zmore, kar pa ne pomeni, da je šibka, ampak je to njena resnica in zaradi tega ni nič slabša. Takrat prosi partnerja, da poskrbi za sina, sama pa gre pred blok in se nadiha svežega zraka. Se umiri in je pripravljena na nove izzive, ki jih prinaša materinstvo.

Kranjska porodnišnica odgovorna za škodo pri danes šestletni Gaji
Kranjsko okrožno sodišče je z vmesno sodbo odločilo, da je odškodninski zahtevek šestletne Gaje in njenih staršev proti Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj v celoti utemeljen. Bolnišnica in zavarovalnica se lahko na sodbo pritožita. Po pravnomočnosti pa bo sodišče odločalo o višini odškodnine, ki bi lahko presegla milijon evrov.

Kaj lahko pričakujete od otroka prva tri leta?
Razvoj otrokovega govora je izjemno pomemben, saj vpliva na otrokovo osebnost, samopodobo, delovno uspešnost in tudi na stike z vrstniki pri igri. Kako lahko tudi sami spodbudite njegov razvoj, pa si preberite v nadaljevanju.

Super priložnost! Prisluhnite Tanji Ribič!
Vsi vemo, da je Tanja Ribič odlična igralka in pevka, marsikdo pa ne ve, da je njen glas lahko slišati tudi v animiranem filmu. Ne zamudite priložnosti in ji prisluhnite v animiranem filmu Kung Fu Panda 2.

Prvi koraki: Kateri čevelj je najboljši za mojega otroka?
Izbira ustrezne obutve je pomembna popotnica za otrokov gibalni razvoj.

To je Vid! Izredno nasmejan otrok
Manja Gašpar je mamica 22 mesecev staremu Vidu, ki so ga že takoj po rojstvu oživljali. Posledica zapletov pri porodu je poškodba možganov in danes deček mora obiskovati številne terapije, s katerimi mu pomagajo osvajati znanje, kot je držanje glavice pokonci, obračanje, plazenje, sedenje, hoja ... sam ne zmore jesti. Mamica pravi: ''Njegov napredek je res počasen, vendar se premikamo naprej, naprej in samo naprej.'' Nihče pa ne more spregledati njegovega nasmeška, ki te v trenutku osvoji, ter neizmerne volje za življenje. Zato je prav, da mu vsi pomagamo pri tem napredku in zanj zbiramo star papir.

13-letna Sara ima srce parajočo zgodbo
Mamica Petra Vrankar nam je zaupala zgodbo o njeni 13-letni hčerki Sari, ki ima cerebralno paralizo. Deklica je njena princesa, ki vse okrog sebe uči, kaj je bistvo življenja, kako je treba biti hvaležen za najmanjšo stvar. Pozivamo vas, da srčni deklici pomagate tako, da se pridružite zbiralni akciji starega papirja ter ji omogočite nakup večjega vozička, s katerim se bi rada podala raziskovat lepote narave. ''Še vedno ne bo premagovala stopnic, bo pa lahko dejansko sredi gozda poslušala veter in ptice. Lahko bo šla na Menino planino h konjem na pašo. Klanci bodo veliko lažje premagljivi.''

Še ne sedi
Spoštovani! Moja 8 mesecev stara punčka še ne zmore obsedeti več kot nekaj sekund brez, da bi se prevrnila, obrača se samo iz hrbta na trebuh ( preko obeh bokov), ne pa tudi obratno. Zelo rada je na t...

Kako ohraniti dober vid
Spoštovani! Da nimam utrujenih in obremenjenih oči , kaj moram vsak dan opraviti , koliko časa lahko samo gledam televizijo in sem v računalniku, kateri so ukrepi da ohranim 100% vid ? S spoštovani!

Močenje hlač, izbirčnost in postavljanje meja
POZDRAVLJENI! Imam težavo z 4-letnim otrokom in iz že podanih odgovorov sem našla marsikaj uporabnega, vendar glede na to, da je vsak otrok zase individualen, drugačen, bi rada izpostavila svoj pogled...