Bibaleze.si

zmore

Šola in splet
15. 10. 2021 14.27

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?

Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Resnične zgodbe
15. 10. 2021 07.27

Srčna zgodba nežnega malega borca Klemna

To je srčna zgodba nežnega malega borca Klemna, ki je nedavno praznoval svoj 2. rojstni dan. Klemen je neverjeten borec, ki je že takoj po rojstvu doživel dihalno stisko in je bil intubiran na intenzivnem otroškem oddelku. Ima zelo redko bolezen možganov in žal ne zna nihče napovedati, kako dolgo bo živel. Je izredno čuječ fantek, ki zazna objeme in dotike ter čuti ljubezen in sprejetost.

Novice
14. 10. 2021 08.13

'Vi otroci ste še premajhni, vi otroci se ne smete o tem pogovarjati'

V življenju se nam dogajajo lepe in manj lepe stvari. Med vsemi čudovitimi spomini in izkušnjami naletimo tudi na žalost, nemoč in izgubo. A ne zmore vsakdo v težki osebni izkušnji najti tudi kaj pozitivnega, kot je to zmogla mlada Trboveljčanka, Metka Dolanc.

Novice
29. 09. 2021 15.42

Pomagajmo Maši omogočiti najbolj dostojno možno življenje, ki ji je preostalo

Maša ima neozdravljivo, smrtonosno in zelo hudo redko bolezen. Njena hitro napredujoča bolezen žal ni ozdravljiva in punčka ima pred sabo samo še nekaj let življenja. V Društvu Viljem Julijan so za Mašo sprožili tudi zbiralno akcijo, saj ji želita starša nuditi optimalno zdravstveno oskrbo in nego v preostanku njenega življenja.

Družina in odnosi
10. 09. 2021 07.58

Kaj se zgodi, če je otrok priča travmatičnemu dogodku?

Ali je otrok res lahko še premajhen, da bi si zapomnil travmatičen dogodek? Kako travma vpliva na razvoj možganov? Zares obstaja samo ena oblika travme? Vse to si lahko preberete v spodnjem članku, ki smo ga dopolnili z izkušnjama 42-letnega Simona in 36-letne Ivane, ki še danes nosita zapuščino travmatične preteklosti.

Šola in splet
08. 09. 2021 08.03

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet

Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Malček
01. 09. 2021 06.15

Kako izbrati primerno obutev za šolarja?

Jesen je pred nami in otroci ob vstopu v šolo namesto sandalov, japonk in natikačev potrebujejo dobre jesenske čevlje in superge. Kako izbrati primerno obutev za šolarje?

Vzgoja in vrtec
18. 08. 2021 14.01

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?

Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Družina in odnosi
13. 08. 2021 07.47

Vse kar morate vedeti ob ločitvi

»Kdo je kriv? Kaj je šlo narobe in zakaj?« Vsaka ločitev za seboj pušča tisoč odprtih in nerazrešenih vprašanj, na katere ni vedno pravega odgovora. V nekaterih primerih pa se zdijo odgovori povsem jasni in vzbujajo najrazličnejša čustva, od žalosti, jeze, strahu in podobno. Pomembno je poudariti, da je treba iti naprej, ne glede na to, kako težko je, sploh če so vpleteni tudi otroci, ampak kako? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Dojenček
23. 07. 2021 15.39

To so temeljne dojenčkove potrebe

Dojenčku toplina in nežnost neizmerno veliko pomenita. Že majhen občutek nervoze, neučakanosti ali odsotnosti topline v stiku je lahko dovolj, da se počuti nesrečnega in neutolažljivo joče.

Vzgoja in vrtec
05. 07. 2021 08.01

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši

Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

Problematični najstnik
10. 05. 2021 07.45

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?

Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Za mami
08. 05. 2021 07.00

Triki in nasveti za vse zaposlene mamice

Svojemu otroku želite dati svoj čas, ljubezen, varno zavetje, topla oblačila, izobrazbo, zabavo in še in še, ampak včasih mora mamica delati in tudi to je ljubezen.

Zdrav otrok
02. 04. 2021 10.09

Sporočila staršev otrok, ki imajo avtizem

Generalna skupščina ZN je leta 2008 2. april razglasila za svetovni dan zavedanja o avtizmu, da bi tako spodbujala k boljšemu razumevanju te motnje. Mi pa vam posredujemo nekaj sporočil staršev avtističnih otrok.

Novice
26. 03. 2021 14.54

Socialna delavka prijavila slovensko družino, na pomoč tudi občina

Življenje piše najrazličnejše zgodbe, njihov razplet pa je odvisen od ljudi, ki nam stopijo na pot. Da to popolnoma drži, so se prepričali tudi člani ljubeče družine Arnuš Babič z Lešnice pri Ormožu, ki jih bo v tokratni epizodi priljubljene oddaje Delovna akcija obiskala Ana Praznik in jim s svojimi mojstri in prenovo doma vrnila vero v boljši jutri. Zanimivo pa je, da je družino na oddajo prijavila kar socialna delavka.

Partnerski odnosi
17. 03. 2021 08.13

Najpogostejši razlogi, zakaj moški varajo

Med pogostimi težavami parov v sodobnem času je še vedno nezvestoba, ki pa jo moški in ženske velikokrat različno dojemamo in doživljamo. Kateri so najpogostejši razlogi, ki moške pahnejo v varanje?

Za mami
22. 01. 2021 12.46

V resnici je to največ, kar lahko podarite otroku

Mamice niso več samo mamice, ampak morajo za svoje otroke tudi finančno poskrbeti, kar pomeni, da morajo delati – včasih veliko, saj potrebujejo denar za otrokova oblačila, izobrazbo, dejavnosti, medtem ko se borijo z očitki in slabo vestjo, da nimajo dovolj časa. Kaj je danes prav?

Novice
02. 12. 2020 07.48

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami

Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Blog
25. 11. 2020 07.57

"Mami, si ti po poklicu dežurna težakinja?"

Najhuje je, ko imam v službi naporen dan, nabit s premnogimi obveznostmi. Takrat sem živčna in so posledično živčni tudi otroci. In najbolj so seveda glasni, razgrajaški in se po možnosti še stepejo med seboj, ko jim rečem: "Zdaj imam pomemben službeni telefonski klic in morate biti res tiho."

Novice
27. 10. 2020 08.51

Babice presenetile na tekmovanju buč

Babice iz porodnišnice Royal Oldham Hospital, v Angliji, so se letošnje leto izrezovanja buč lotile nekoliko drugače. Njihova ustvarjalna ideja prikazuje namreč, kako je videti odpiranje materničnega vratu. Nekoliko zabavno, pa precej strašljivo hkrati, kajne?

Šola in splet
23. 09. 2020 07.46

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?

"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

Vzgoja in vrtec
26. 08. 2020 08.18

Otrok gre vrtec, a še ne hodi. Kaj zdaj?

Da potolažimo mame, ki se po porodniškem dopustu vračajo v službo ... Nekateri otroci gredo pri 11 mesecih v jasli. Takrat nekateri še ne hodijo, ampak kobacajo, se plazijo. Mame je strah, kako bodo funkcionirali v skupini, v kateri so že otroci, ki hodijo. Kaj bodo sploh lahko počeli? Kako bodo šli ven? Ali jim bodo pri vsem pomagale vzgojiteljice: pri hranjenju, oblačenju, umivanju ...?

Za mami
14. 08. 2020 12.24

Sporočilo za vse "multipraktik" mamice

Drage mame, čas je, da se spet najdete med tisoč in enim opravkom, ki so vam ga naložili.

Novice
10. 08. 2020 13.12

Posnetek inštruktorice, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik

Posnetek inštruktorice plavanja, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik. Mamici so očitali, da spravlja svojega osemmesečnega sinčka v veliko nevarnost, grozili so ji celo s smrtjo. Kaj meni o posnetku, smo povprašali akreditirano inštruktorico razvoja za dojenčke, reševalko iz vode in vaditeljico otroškega plavanja ter terapevtko v vodnem okolju, Deniso Lavrenčič. Razložila je tudi, kako sama privaja na vodo naše najmlajše že od rojstva dalje.

Malček
07. 08. 2020 08.46

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.

"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Vzgoja in vrtec
03. 08. 2020 07.44

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?

Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Problematični najstnik
28. 07. 2020 08.16

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik

Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Družina in odnosi
29. 06. 2020 08.08

Kako so lahko starši kos stresu?

Starši morajo biti vsak dan kos številnim izzivom, ki jim jih na pladnju postreže življenje. Ničkolikokrat se morajo spoprijeti s stresnimi okoliščinami, v katerih težko ohranijo mirno kri. Obveznosti je veliko, zato so ob koncu dneva precej utrujeni. Kako biti kos stresu, kako se odzvati, ko ti zavre kri, kako biti v stiku s samim sabo, nam je pojasnila Tina Jereb, svetovalka za vzgojo predšolskih otrok in specializantka integrativne psihoterapije.

Resnične zgodbe
29. 05. 2020 10.00

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.

Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Vzgoja in vrtec
19. 05. 2020 09.00

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''

Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986