Bibaleze.si

zdravje

Nosečnost
08. 12. 2023 05.00

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Nosečnost
03. 12. 2023 05.00

Odkrili zanimivo prednost nosečnosti po 35. letu

Popolnoma običajno je postalo, da rojevajo tudi ženske v poznejših letih, kljub temu, da naj bi bila takrat nosečnost bolj rizična. Raziskave pa so pokazale, da pozna nosečnost lahko pozitivno vpliva na duševno zdravje matere, poleg tega lahko poveča tudi možganske moči.

Zdrav otrok
30. 11. 2023 11.27

Takrat je čas, da posežemo po probiotikih za otroke

Če se prehranjujete raznoliko in vaši otroci normalno rastejo ter se zdi, da nimajo prebavnih težav, potem verjetno ne potrebujete probiotičnega dodatka. Če pa se pri otroku pojavijo določeni simptomi in znaki, pa je morda čas, da začnete probiotike dodajati v otrokovo prehrano. Kaj sploh so probiotiki in kako delujejo?

Malček
29. 11. 2023 05.00

Tako mora biti pozimi oblečen otrok v avtu

Nasveti AMZS za vožnjo v mrzlih dneh: kako otrok ne sme biti oblečen v avtosedežu in koliko mora biti temperatura v avtu.

Za mami
29. 11. 2023 05.00

Stvari, za katere bi morale mame vedeti, so bolj umazane od straniščne deske

Ko pomislite na najbolj umazan predmet doma, se vam najbrž pred očmi nariše straniščna školjka. A temu v resnici ni tako. Obstaja namreč cel seznam stvari, ki so lahko veliko bolj umazane od straniščne školjke. Preverite, za katere predmete gre.

Nega in zdravje
28. 11. 2023 05.00

Kdaj z dojenčkom ven kljub nižjim zunanjim temperaturam?

Nizke temperature niso razlog, da se ne bi odpravili na krajši sprehod, vendar pa pri tem previdnost ni odveč. Za kaj vse je treba poskrbeti? Preverite.

Novice
27. 11. 2023 05.00

Skrivnost zdravega otroštva ...

Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Recepti za malčke
23. 11. 2023 05.00

Zakaj ne smete dajati medu dojenčkom in majhnim otrokom?

Ste vedeli, da lahko med začnete v otrokovo prehrano uvajati šele po 1. letu starosti? Enako velja za javorjev sirup. Preverite, zakaj.

Družina in odnosi
22. 11. 2023 05.00

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve

Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Vzgoja in vrtec
21. 11. 2023 05.00

Vaja, s katero lahko pomagate otroku obvladati tesnobo

V zadnjih petih letih strokovnjaki opažajo dramatično povečanje števila otrok, ki imajo težave s tesnobo in anksioznostjo. To naj bi sovpadalo s povečanjem števila staršev, ki se soočajo z enakimi težavami. Anksioznost je tako postala del naše kulture. Ti nasveti pa so pri težavah z anksioznostjo lahko resnično koristni.

Po porodu
20. 11. 2023 05.00

6 načinov, kako biti telesno pozitivna mamica

Se ujamete med opazovanjem v ogledalu in nesrečnim pogledom: 'Kdaj sem pridobila takšno postavo?' Ob tem vas lahko opazujejo tudi vaši otroci in prevzemajo vzorce nezadovoljstva z lastnim telesom. A prav gotovo si ne želite, da bi med odraščanjem čutili enako do svojih teles, kar čutite same. Kako spremeniti vzorec in sprejeti svoje telo?

Vzgoja in vrtec
19. 11. 2023 05.00

Zato je objem najboljše 'zdravilo' za čustvene izpade otroka

Objem ima pomirjujoč in celo zdravilen učinek, tako na otroke kot starše.

Problematični najstnik
18. 11. 2023 05.00

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'

Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Trendi
17. 11. 2023 05.00

Če ste podlegli temu starševskemu trendu, je to vse, kar morate vedeti

V zadnjem obdobju lahko prek družbenih omrežij opazujemo trend tako imenovanega 'bež starševstva', ki je v porastu predvsem med mladimi starši. Barvne lestvice, ki vsebujejo vse od odtenka bele kave pa tja do čokoladno rjave, prepletajo otroški svet in moderno starševstvo. Kakšen razlog tiči za tem?

Za mami
10. 11. 2023 05.00

Tri od štirih žensk pravijo, da se počutijo 'nevidne', odkar imajo otroke

Občutek, da vas ne cenijo, ne priznavajo, ne vidijo ... vam je poznan?

Recepti za malčke
10. 11. 2023 05.00

Odlična ideja za otroški posladek ali malico

Preverite odličen in enostaven recept za skutni namaz z borovnicami, ki je lahko super posladek za najmlajše ter zdrava malica za otroke. Tako doma kot na poti.

Prehrana v nosečnosti
08. 11. 2023 05.00

Tako preveč sladkorja v nosečnosti vpliva na vašega otroka

Če v nosečnosti uživate pretirane količine sladkorja, lahko škodite kognitivnemu razvoju svojega otroka, je pokazala nova študija univerze Harvard. Enako škodljivo je lahko tudi, če otrok uživa pretirane količine sladkorja v svojem zgodnjem otroštvu. Dajte pa mu sadje, saj so znanstveniki ugotovili, da ta celo spodbuja kognitivni razvoj.

Za mami
07. 11. 2023 05.00

Študija: mame bi morale vsaj dvakrat tedensko na druženje s prijateljicami

Rezultati nove študije razkrivajo, da bi si ženske morale vsaj dvakrat tedensko vzeti čas za druženje s svojimi prijateljicami, saj to blagodejno vpliva na njihovo zdravje, počutje in tudi zniževanje hormona stresa v telesu. Pa poglejmo.

Šola in splet
03. 11. 2023 05.00

Dr. Marija Anderluh: ''Za otrokov razvoj ni dobro, če zasloni prevzamejo vlogo varuške"

Kako na otroka in mladostnika vplivajo raznovrstne naprave, ki so danes na dosegu rok? Kdaj je uporaba naprav prezgodnja? Kakšen vpliv na duševno zdravje in samopodobo na otroke in mladostnike imajo družbena omrežja? Kako pomembno je, da kot starši nadzorujemo, kdaj in kako se uporabljajo raznorazne naprave? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Za mami
02. 11. 2023 05.00

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov

Pri sindromu policističnih jajčnikov (PCOS) gre za hormonsko motnjo, zaradi katere imamo lahko težave z menstrualnim ciklom in neplodnostjo.

Spanje in dojenje
31. 10. 2023 05.00

Zato vaš dojenček najbolje spi v vaši postelji

Starši si pred prihodom dojenčka mnogokrat belijo glavo s tem, kje naj bo kotiček zanj, kako naj bo urejena sobica, ali je v domu dovolj prostora za novorojenčka, katera posteljica je najboljša in najbolj udobna zanj, a šele po prihodu otroka ugotovijo, da novo bitjece ne potrebuje veliko prostora, temveč zgolj toplino in bližino staršev. Zato je tudi zakonska postelja večkrat najljubši kraj za spanje dojenčka, saj se tam počuti varnega.

Zdrav otrok
30. 10. 2023 05.00

5 najpogostejših starševskih napak, zaradi katerih so otroci pogosto bolni

Današnje generacije otrok bi morali nekoliko bolj utrditi, se strinjajo strokovnjaki. Pomembno je, da delamo na preventivi, kar poleg rednega in doslednega umivanja rok in raznolike prehrane pomeni tudi čim več gibanja na svežem zraku.

Najstniki
27. 10. 2023 05.00

Rabljeni telefoni za otroke – kdaj ga kupiti in katerega izbrati?

Ko otrok izrazi željo po telefonu, se staršem začne porajati ogromno vprašanj. Je dovolj star? Zakaj ga potrebuje? Mu lahko namesto novega kupim rabljenega? Koliko sploh stane rabljen telefon? Brez skrbi, tukaj boste dobili vse odgovore.

Zdrav otrok
24. 10. 2023 05.00

Naravne rešitve zoper drisko pri dojenčku in otroku

Driska pri otrocih je pogosta bolezen, za katero je značilno tekoče, vodeno blato, ki se pojavlja pogosteje kot običajno. Pogosto jo povzročijo virusne ali bakterijske okužbe, slabe higienske navade, onesnažena hrana ali voda ali spremembe v prehrani.

Družina in odnosi
23. 10. 2023 05.00

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti

Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

Družina in odnosi
20. 10. 2023 05.00

Duševne stiske vplivajo na vso družino

Z duševnimi stiskami se srečuje vse več ljudi, med njimi pa so tudi otroci. Težave so pogosto očem skrite, a prej ali slej priplavajo na površje. In prav zato je pomembno, da si upamo o tem govoriti – na glas. Depresija, anksioznost, posttravmatski stres, vedenjske motnje ... Ključno je predvsem to, da pravočasno poiščemo ustrezno strokovno pomoč.

Trači
19. 10. 2023 05.00

Zvezdnica in njen transspolni zaročenec si želita petčlansko družino

Francesca Farago in njen transspolni zaročenec Jesse Sullivan sta v nedavnem intervjuju z revijo Page Six delila intimnosti svojega življenja, vključno s procesom IVF in sovraštvom na družbenih omrežjih. Par želi imeti vsaj pet otrok poleg Sullivanovega sina Arla. Kljub podpori na Instagramu in TikToku ju dosegajo tudi kritike.

Dojenje
16. 10. 2023 05.00

Mama, ki doji tuje otroke - da ali ne?

Mnogi menijo, da je dojenje tujega otroka nenaravno, saj je le malo stvari bolj intimnih kot to. Veliko mamic ga šteje za najbolj dragocene trenutke, ki jih delijo s svojim otrokom, zato morda ne razumejo zakaj bi njihovega otroka dojila druga ženska. A življenje nas privede do različnih, včasih neželenih in neprijetnih situacij. In takrat posegamo tudi po mnogih alternativah.

Spanje in dojenje
12. 10. 2023 05.00

Lahko mamica, ki zboli, še vedno doji?

Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052