zdravje

Odpravite se na družinski izlet v Prekmurje
Ne pravijo brez razloga, da je včasih treba pobegniti od vsakodnevnih skrbi, hitrega tempa in nešteto obveznosti ter vsaj za kakšen dan ali več njih zamenjati okolje. Zakaj se ne bi s svojimi otroki odpravili na družinski izlet v Prekmurje?

Zato je brezpogojna ljubezen staršev ključna za otroka
Vsak starš si želi, da bi imel otrok pozitivno samopodobo, saj je ta eden najpomembnejših elementov zdravega otrokovega razvoja in tudi varovalni dejavnik za duševno zdravje. A pri tem ne smemo pozabiti, da se otroka ne da obravnavati ločeno od družine. Kakšen odnos bo imel otrok do sebe, kako se bo doživljal in kakšno samospoštovanje bo imel, je v veliki meri odvisno prav od staršev.

9 življenjskih veščin, ki se jih mora otrok naučiti v zgodnjem otroštvu
Prvo in najpomembnejše učenje v otrokovem življenju se zgodi v družini. Otroci se učijo iz tega, kako ljudje ravnajo z njimi, pa tudi iz tega, kar vidijo, slišijo in izkusijo že ob rojstvu. Obstaja pa nekaj življenjskih veščin, za katere je dobro, da jih otroci usvojijo že v zgodnjem otroštvu.

10 najpogostejših napak, ki jih počnete, ko načrtujete nosečnost
V želji, da bi jim čim prej uspelo zanositi, pari počnejo vrsto napak, ki lahko negativno vplivajo na uspešno zanositev. Preverite, za katere napake gre.

Največja napaka, ki jo delajo starši, zaradi katere otroci zbolijo
Ko smo že mislili, da v našo deželo vstopa poletje, se je vreme čez noč poslabšalo do te mere, da ponovno bolj diši po zimi. Temperature so padle tudi za več kot 20 stopinj Celzija in zelo verjetno je, da bodo v prihodnjih tednih ponovno na pohodu virusi. Najbolj jim bodo zaradi nepopolno razvitega imunskega sistema in manjše pozornosti do higiene izpostavljeni otroci. Res je, da naših malčkov v celoti ne moremo zaščititi pred virusnimi okužbami, z nekaterimi preventivnimi ukrepi pa lahko pomembno zmanjšamo verjetnost bolezni.

Zvezdnica je popila svoje mleko, da ne bi zbolela
Resničnostna zvezdnica Kourtney Kardashian se je slabo počutila in vse je kazalo na to, da bo zbolela. Preventivno je zaradi antibiotičnega učinka spila svoje mleko, da bi preprečila nadaljni razvoj bolezni. Pa je to varno?

Spletno nasilje: temna plat digitalnega sveta
Digitalni svet, hočemo ali nočemo, ima tudi temne plati, med drugim se vedno več govori o spletnem nasilju. Namreč s prisotnostjo na spletu in na družbenih omrežjih se možnosti za nasilje znatno povečajo. Več kot polovica osnovnošolcev in srednješolcev naj bi že doživela vsaj eno obliko spletnega nasilja. Ustrahovanje, sovražni govor, zasmehovanje, izsiljevanje in podobna dejanja, vse to ima negativen vpliv na duševno zdravje vsakega posameznika.

Očka zgrožen: 'Njen otrok bi potreboval psihologa'
Vzgoja otrok je že od nekdaj občutljiva tema in ko se vprašamo, kakšna je pravilna vzgoja otrok, bomo dobili veliko različnih mnenj. Med starši tako velja tiho pravilo, da se vzgoje drugega ne kritizira niti se vanjo ne smemo vmešavati. A kaj, ko so pristopi starša vidno napačni? In ko je ta starš za nameček še naš prijatelj? Povedati, opozoriti ... ali ne?

Kje je danes 'najlepša' deklica, ki je že pri 2 letih hodila v solarij?
Zgodba o nekdanji najlepši deklici na svetu, Eden Wood, razkriva temno plat otroških lepotnih tekmovanj. Kje je danes nekoč najlepša deklica in s čim se ukvarja?

To so posledice 'gaslighting starševstva'
'Gaslighting' je subtilna in prikrita oblika psihične zlorabe, ki vključuje ponavljajoče se poskuse vplivanja na osebo, da ta sčasoma začne dvomiti v svojo presojo, spomin, razum – vase. V tem kontekstu starš, ki pri svoji vzgoji uporablja 'gaslighting', dosledno zanika ali oporeka otrokovemu doživljanju in izkušnjam ter s tem spodkopava njegov občutek za resničnost. V nadaljevanju preverite, kakšne so lahko posledice za otroka.

Igralka dva tedna po porodu: Tako je videti četrto trimesečje
Igralka in glasbenica Suki Waterhouse in igralec Robert Pattinson sta konec marca postala starša, zdaj pa je novopečena mamica delila svojo fotografijo in opisala porodniško oziroma poporodno obdobje z dojenčkom.

Anja Kastelic: 'Najhujša bolezen te kulture je osamljenost'
Plemenita gesta minoritskega samostana svetega Maksimilijana Kolbeja v središču Ljubljane, da obolelim za rakom in staršem otrok, ki se zdravijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, odstopijo štiri urejene sobe samostana, je ganila uporabnike družbenih omrežij, ki so njihovo objavo delili dalje. Kaj ponujajo, od kod ideja in koliko ljudi poseže v resnici za njihovo pomočjo, pa nam je v pogovoru pojasnila Anja Kastelic, posvečena sestra iz skupnosti Na tvojo Besedo, ki je tudi odgovorna za samostanske prostore.

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

To je drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih
Za rakom letno zboli okrog 15.000 Slovenk in Slovencev. Med njimi je skoraj 8.000 moških, več kot 7.000 žensk ter od 70 do 80 otrok. Slednji so zaradi bolezni običajno prikrajšani za pomemben del otroštva in mladosti, zato je pomembno, da smo jim v oporo in jim pomagamo, kolikor je v danih okoliščinah pač mogoče. Izjemno pomembno vlogo pri tem imajo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, obolelih za rakom, ki se trudi izboljšati življenja otrok z rakom in njihovih družin. Na srečo pri tem niso sami ...

Kalcij – bistveno hranilo v nosečnosti
Kalcij je zelo pomemben mineral za trdnost kosti. Med nosečnostjo pa ga je za rast in razvoj dojenčka še posebej treba zagotoviti v zadostnih količinah. V katerih živilih ga najdemo?

Kakšni so znaki spontanega splava?
Kakor je lahko novica o nosečnosti čudovita in vesela, tako tudi lahko prinese mnogo negotovosti in skrbi, še zlasti v zgodnjem obdobju, ko je tveganje za spontani splav večje. Za tiste, ki gredo skozi izkušnjo spontanega splava, je to zelo zahtevno in čustveno obdobje.

Katera kontracepcija je najbolj primerna za obdobje po porodu?
Razmišljanje o možnostih kontracepcije po porodu igra velik pomen za zdravje in počutje ženske. Na nekaj najpogostejših vprašanj na to temo pa nam je pomagal odgovoriti ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine.

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?
"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Zato ni dobro, če deklice preveč skačejo po trampolinu
Otroci obožujejo trampoline, saj jim nudijo zabavo, vznemirjenje in igrivo kratkočasje. A nujno je treba poskrbeti za varnost in tudi omejiti uporabo. Prepogosto skakanje lahko namreč privede do slabših mišic medeničnega dna in urinske inkontinence, opozarja doc. dr. Darija Šćepanović.

Kdaj je pravi čas, da otroku predstavite novega partnerja?
Začeli ste novo zvezo in želite, da partner spozna vašega otroka, pa niste prepričani, kateri je pravi trenutek za to pomembno srečanje? Če želite, da bo vse potekalo gladko, poslušajte nasvete psihologa.

Pismo mame samohranilke 'očetu, ki noče plačevati preživnine' postalo spletni hit
Objava "odprtega pisma očetu, ki noče plačati preživnine" je postala viralna, saj osvetljuje težave mamic samohranilk, na katere večina morda sploh ne pomisli.

Sreča v drugačnosti: družinska harmonija s čudovitim Tristanom
Neža Šabanovič Grmšek opisuje življenje s sinom kot polno ljubezni, radosti in tudi izzivov. Ob njenem potovanju od negotovosti in obupa do sprejemanja in veselja poudarja pomen družinskega razumevanja, povezanosti in pozitivnega pristopa. Z navdihujočo zgodbo o moči, upanju in lepoti vsakdanjih trenutkov odpira srca in vabi medse. Intervju z mamico čudovitega dečka Tristana, ki ima en kromosom več.

Zdrava prehrana. Kaj to pomeni?
Zagotovo že veliko veste o zdravi prehrani. Kljub temu se zlahka izgubite v vseh prehranskih nasvetih, ki jih najdete v družbenih medijih in na spletu. Kaj je zdrava prehrana, kakšne so osnove prehranjevanja in kako se bolje prehranjevati?

Stiska otroka ob prihodu novorojenčka: kako ravnati?
Kako ravnati, kadar se pri otroku pojavi tesnoba zaradi nosečnosti mamice? Otrok kar naenkrat postane posesiven, bolj občutljiv, si neprestano želi bližine, joče, ko mora med vrstnike in bi raje bil z mamico ter išče pozornost z nagajanjem.

Kako poteka okrevanje po carskem rezu?
Življenje doma po carskem rezu je lahko v prvih tednih precej zahtevno. Kaj lahko pričakujete?

Zato pomanjkanje železa bolj ogroža zdravje žensk kot moških
Mnoge ženske ne dobijo dovolj železa s svojo prehrano. Preberite, zakaj je zdravje žensk odvisno od rednega uživanja živil, bogatih z železom.

Znana Slovenka iskreno o pričakovanju prvega otroka
"Pravijo, da na otroka nikoli ne moreš biti pripravljen in kljub najinim zrelim letom tudi midva še nisva. Ampak dojenček prihaja in midva se spuščava v to pustolovščino z veselimi in predvsem mešanimi občutki. Vse, kar si želiva, je, da bo zdrav. No, Marko si želi, da bi bil fantek," je na družbenih omrežjih zapisala podjetnica in ustvarjalka digitalnih vsebin Katarina Benček ob razkritju, da bo prvič postala mamica.

Sindrom mamaposter: zakaj nisem dobra mama?!
O imposterjevem sindromu ali sindromu prevaranta v materinstvu (ang. momposter) govorimo takrat, ko se mati spopada z izrazitim občutkom nesposobnosti, nevrednosti, neustreznosti in predvsem tem, da ni dobra mati. Dvome vase pogosto spremljajo tudi perfekcionizem in močni pritiski nase. Takšna miselnost vpliva ne le na mater, temveč na celotno družino. V nadaljevanju preverite strategije, ki so v takšnem primeru lahko v veliko pomoč.

Kadar je mama dobro, potem je dobro tudi otrok
Materinstvo je izjemno lepa izkušnja, polna veselja, ljubezni in številnih čudovitih trenutkov. A hkrati s seboj prinaša cel kup izzivov, prilagoditev in zahtev, ki so lahko tako fizično kot čustveno obremenjujoče. Kako uskladiti novo vlogo mamice in še vedno poskrbeti zase? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

Zdrava kašica za dojenčke iz samo treh sestavin
Okusen in enostaven recept za vašega malčka, ki vsebuje hranljivo špinačo, banano in jogurt.