zdravi

Mami Sabina: 'Nihče te ne more pripraviti na takšen prizor'
Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah je Društvo Viljem Julijan z nami delilo zgodbo eno leto in pol starega fantka Maja, ki nam jo je zaupala njegova ljubeča mamica Sabina Vadnjal. S srčnimi zgodbami malih borcev v društvu povečujejo ozaveščenost o redkih boleznih in njihovi problematiki.

Jernej Kuntner iskreno o očetovstvu
Jerneja Kuntnerja ni treba posebej predstavljati, saj ima priljubljeni igralec za sabo že zavidanja vredno kariero, ki pa jo je moral pogosto prilagajati tudi zaradi svojih otrok. Oziroma kot nam je priznal sam, je hvaležen ženi, da je večkrat prevzela krmilo. Mi smo ga obiskali na snemanju serije Za hribom, kjer se je spominjal svojih 'očetovskih začetkov'.

Kako blažiti simptome jutranje slabosti?
Redke so tiste srečnice, ki lahko rečejo, da je bila nosečnost eno samo veselje in odlično počutje. Večina mamic se namreč vsaj prve tri mesece spopada s slabostjo, bruhanjem in utrujenostjo. Nekatere celo vso nosečnost. Na kakšne načine lahko blažite simptome jutranje slabosti?

Slovenski igralec iskreno o času sinovega odraščanja
Točno pol leta pred začetkom globalne pandemije koronavirusa, ki nas v trdnem primežu drži še zdaj, je igralec Robert Korošec drugič postal očka. Po hčerki Lejli je s partnerko Nino Rakovec pozdravil še sina Oliverja, začetnemu valu pandemije pa je hvaležen, ker je imel čas, da se je z družino še bolj povezal.

"Mami, zakaj ima Božiček enkrat dolgo in drugič kratko brado?"
Opažam, da devetletni Matevž počasi že malce sumi, kako darila v resnici nosimo odrasli in da dobri možje ne obstajajo. Malo verjetno se mu denimo zdi, da enemu samcatemu možu lahko uspe v eni noči obdariti vse otroke sveta, in ne razume, kako mu uspe ne zamešati vseh naslovov in številnih raznovrstnih daril. Zanima ga, zakaj je Božiček na Hrvaškem videti drugače in zakaj z njim govori po hrvaško, "če pozna vse svetovne jezike", in čemu je enkrat velik, drugič manjši, pa suh in debel ter z dolgo in s krajšo brado.

'Čeprav za koga pozno, sem postala mama pravi čas'
MaMaMija piše: "Zase vem, da ne bi imela otroka s komer koli in za vsako ceno. Očeta svojih otrok sem skrbno izbrala in ni mi žal. Ni nama šlo vedno vse kot po maslu, tudi sprla sva se, bile so krize in padci. A padcem so vedno sledili vzponi."

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod
Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

Ko za prvim ovinkom zaslišiš: "Mami, umrl bom od žeje. Smo vzeli vodo s seboj?"
Da, življenje se obrne na glavo, ko postaneš mama. Posebna rubrika 'Saj ni res, pa je' so odhodi od doma. Na srečo so dovolj veliki, da se v avtomobilu že znajo sami varno pripasati v stolčke (kar je zame poseben uspeh in velika sreča) in ko se končno odpravimo, se seveda vedno – ampak res vedno – vsaj eden za prvim ovinkom oglasi: "Mami, umrl bom od žeje. Smo vzeli vodo s seboj?"

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo
Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

Otroci ob zvoku gongov odkrijejo, da so čisto v redu taki, kot so
Osredotočenost in samonadzor, umirjen duh, večja samozavest, sočutje do drugih, potrpežljivost, lažje soočanje s (težkimi) čustvi, manj stresa in tesnobe ... Našteti so zgolj nekateri dobrodejni učinki zvočne kopeli z gongi, ki ustvarjajo popolne melodije za čisto vsakega posebej. Ravno otroci so zelo občutljivi in dovzetni za zvok; zdravilne vibracije, ki jih občutijo med terapijo, jim pomagajo uglasiti njihovo telo z duhom in - kar je najpomembneje - končno lahko spoznajo, da so popolnoma v redu taki, kot so.

Za mamice: naredite si šampon proti izpadanju las
Vsaka ženska bi si želela zdrave in močne lase, zato vam tokrat predstavljamo recept, s pomočjo katerega boste lahko ustvarile domač šampon, ki vam bo pri tem pomagal.

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

To so živila, ki jih je dobro uživati v nosečnosti
Izvedeli ste, da ste noseči – katere spremembe bo treba vpeljati v vsakdan? Če do tega trenutka niste posvečali večje pozornosti zdravi in raznoliki prehrani, je to pravi čas, da začnete upoštevati zdrave smernice prehrane. Katera živila so priporočljiva za to obdobje? Preverite v spodnjih vrsticah.

"Sredi noči sva oba jokala od izčrpanosti, a zdaj občutkov ne menjam za nič"
Ni se začelo umirjeno. Bilo je pestro, nisem vedela, kaj počnem. Nisem spala in sredi noči sva s prvorojencem Matevžem skupaj jokala – on zaradi še zdaj nepojasnjenega razloga, jaz zaradi izčrpanosti. Stalno sem dojila, tudi med umivanjem zob in kosilom. Prepričana sem bila, da so dojenčki krhki in da je za vsak še tako malo slišen "ačih" potreben temeljit zdravniški pregled. Zdaj so noči vse bolj umirjene, grižljaji med kosilom so počasni in strašno sem hvaležna za vse bolečine pri porodih, za vse neprespane noči, za vse preizkušanje živcev ... Vloge mamice ne menjam za nič na svetu.

Šolska tekmovanja – da ali ne in koliko, da jih ne bo preveč?
Šola je tekmovanje že sama po sebi in dodaten izziv lahko med drugimi zunajšolskimi dejavnostmi predstavljajo tudi šolska tekmovanja. Večina nanje prijavljenih učencev jih doživlja pozitivno, nekateri pa so lahko zaradi njih preobremenjeni in pod (pre)velikim pritiskom. Katerim otrokom koristijo in katerim škodijo ter zakaj, je razložila magistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka, Tjaša Šuštar.

'Ne grem v vrtec!' – kako pomagati otroku?
Tako kot smo si odrasli različni, tako raznoliki so tudi naši otroci. Nekateri z nasmeškom na obrazu odvihrajo novim dogodivščinam naproti, spet drugim pa določene prelomnice predstavljajo stresne situacije in stisko. Kako pomagati slednjim?

'Dotik začnemo pogrešati takrat, ko ga ni več'
Dotik je prva stvar, ki jo doživimo ob prihodu na ta svet. Prvi telesni stik in bližina matere obljubljata varnost in ljubezen ter se zapišeta globoko v nas. Tudi kasneje v življenju z dotikom iščemo sprejetost, tolažbo, potrditev, razumevanje in naklonjenost, zato je moč človeškega dotika tako zelo pomembna za vsakega izmed nas.

Mali zasavski biser – porodnišnica Trbovlje
Obožujem potepanje in raziskovanje velikih mest (no, sem jih oboževala, ko sva bila še dvojina), a najlepša je naša mala vas. Rada imam vonj hodnikov in čebljanje otrok naše velike šole, še bolj prijetna pa je moja mala podružnična šola, kjer je čebljanja malo manj, ampak je zato bolj domače. Včasih si vzamem dan zase in smuknem v velike nakupovalne centre (mož pravi, da takrat izgledam kot bi psa spustili iz ketne), v resnici pa vsakič znova odkrijem, da so največji biseri male trgovinice srčnih prodajalcev. Malo je torej veliko in en tak mali biser Zasavja je tudi porodnišnica Trbovlje. Porodnišnica, kjer domujejo veliki, sončni ljudje. Ljudje v belem, modrem in zelenem ... vsi s srcem na pravi strani. Vsi kot ena velika družina.

Sabrina: 'Mislim, da mora vsaka mlada mamica to slišati'
Mnogokrat od sebe zahtevamo preveč. Se bojimo, da nismo dovolj dobri in posledično ne znamo uživati v trenutku. O tem in marsičem drugem je za nas spregovorila čudovita mlada Mariborčanka, modna vplivnica, blogerka in makeup artistka Sabrina Vidovič, ki smo jo ujeli ravno med dopustovanjem v krasni Grčiji.

Oče po 24 letih iskanja našel izgubljenega sina
Letno po svetu izgine na tisoče otrok. Situacije, ko je otrok pogrešan in starši ali drugi sorodniki ne vedo, kje je in kaj se z njim dogaja, za vse udeležene predstavljajo velik šok in stres. Zgodba o tem, kako so očetu odtujili sina, ki ga je vztrajno iskal in na koncu tudi našel, je postala navdih za snemanje filma. Več pa v spodnjih vrsticah.

7 čudovitih načinov, kako se povezati z otrokom v trebuščku
Mnoge mamice trdijo, da so že v trenutku spočetja vedele, da so noseče in da otroka čutijo že v zgodnji nosečnosti. Ker je veliko tudi takih, ki se do pozne nosečnosti ne zmorejo povezati z otrokom in še ne čutijo te navezave, vam predstavljamo 7 čudovitih načinov, ki vam bodo pri tem pomagali.

Izpoved mame: 'Po drsenju v depresijo priplezam po zrak, pa me zopet potegne navzdol ...'
Ste se že kdaj zalotili, kako opazujete objave in fotografije vplivnic ter druge mamice, ki jim vse uspe postoriti z levo roko? Njihovi domovi so vedno urejeni, svetli, bleščeči, njihovi otroci pa so videti, kot bi ravno ušli z modne revije. Vse gre kot po maslu, vse je super. Kaj pa vi delate narobe, da ne zmorete?

Klavdija Mlakar: 'Menila sem, da je otrok nekaj samoumevnega. Pa ni ...'
V Sloveniji je po strokovnih ocenah vsako leto od 800 do 1000 novih parov, ki se srečajo z nezmožnostjo naravne, spontane zanositve. Razlogov za to je ogromno. Včasih vzroka niti ne najdejo. Vse preveč pa je parov, ki menijo, da se tovrstne stiske in težave dogajajo samo njemu. Zato je pomembno, da se tudi o tej precej neprijetni, pa vendar zelo pomembni temi odkrito pogovarjamo. Z nami je o neplodnosti in uspešni zgodbi, v kateri sta se rodili dve krasni, zdravi deklici, spregovorila 40-letna Klavdija Mlakar.

Takšna bo Lilibet Diana, hči Meghan in Harryja
Vojvoda in vojvodinja Suseška, princ Harry in njegova soproga Meghan Markle, sta se razveselila svoje drugorojenke. Z izbiro imena sta počastila tudi spomin na princeso Diano.

Zdravi in osvežilni napitki za nosečnice
Zadostna hidracija telesa je v obdobju nosečnosti izjemno pomembna, zato vam predstavljamo nekaj idej za osvežilne in zdrave napitke, ki vas bodo navdušili.

Verjemite, tudi "popolne" mamice kdaj znorijo in zakričijo
Zadnjič smo se tri mamice iskreno pogovarjale o izzivih starševstva. Med drugim smo se strinjale, da včasih res ne vidimo drugega izhoda, kot da povzdignemo glas, in kako imamo slabo vest vsakič, ko zakričimo in ko morda obenem izrečemo tudi kaj, kar pozneje obžalujemo. A na našo veliko srečo smo si lahko na glas priznale in se medsebojno potolažile, saj so čedalje bolj za nami časi "popolnih mam", ki so morale biti popolne v vsem – v vzgoji, v partnerstvu, v službi, v gospodinjskih opravilih, v izgledu ... Ker – roko na srce – ni niti realno niti življenjsko, da bi imele vedno in povsod vse pod nadzorom.

Takšen je porodni načrt Meghan Markle
Vojvodinja Meghan Markle in njen soprog, princ Harry, ki sta že starša sinčku Archieju, bosta letošnje poletje dobila še hčerkico. Za svojo deklico želita najboljše, zato imata že pripravljen porodni načrt, ki pa sledi idejam scientologije.

10 stvari, ki bi jih moral vedeti vsak novopečeni očka
Ste v veselem pričakovanju in boste prvič postali očka? Mnogo je načinov, na katere se te nove vloge lahko lotite na pravi način. V nadaljevanju preberite nekaj idej, ki vas bodo usmerjale na poti, da postanete super očka.

Pismo sami sebi: 'Strah me je. Strah me je vsega okoli nas'
Ne spomnim se prav dobro, kdaj točno se je začelo in kdaj se je v meni prvič prebudil tovrsten strah. Zlohoten, temačen, strašljiv. Prej sem bila namreč neustrašna, glasna, smejala sem se tako močno, da je bilo slišati odmev mojega smeha daleč naokoli. Vsi so se nalezli te pozitivne energije. Zdaj pa postajam vse bolj tiha in zaprta vase; strah me je. Strah vsega okoli nas.

Ima vaš otrok težave z vidom?
Če se slabovidnosti ne opazi pravočasno in se je ne zdravi do 8. leta starosti, se je kasneje ne more popraviti z nobeno metodo. Oseba, ki ima izraženo slabovidnost, nima občutka globine prostora, kar lahko povzroči motnje v vsakdanjem življenju. Kako prepoznati simptome, ki kažejo, da vaš otrok ne vidi dobro?