zdravi

Tako lahko okrepite imunski sistem svojega malčka
V mrzlih dneh je izjemnega pomena okrepljen imunski sistem, ki se bo najverjetneje moral spopasti z raznimi virusi in prehladnimi obolenji. Zato je pomembno, da poskrbite za zadostno gibanje in raznoliko prehrano vseh družinskih članov, še posebej najmlajših.

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?
Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?
Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Zaplet, pogostejši pri nosečnicah, ki so mlajše od 20 in starejše od 40 let
Molarna nosečnost, znana tudi kot hidatidiformna mola, je redek zaplet nosečnosti, ki se pojavi, ko pride do nenormalne rasti tkiva v maternici namesto normalne nosečnosti. V večini primerov povzroči izgubo nosečnosti.

Porodnišnica Jesenice: strokovna podpora, varnost, udobje in osebni pristop
V porodnišnici Jesenice si z vso skrbnostjo prizadevajo za toplino, individualiziran pristop in vrhunsko oskrbo. Vsako mamico in novorojenčka spremljajo z nežnostjo in strokovnostjo, pri čemer je njihova največja želja, da se oba vseskozi počutita udobno in varno. Z osebno podporo in predanostjo želijo zagotoviti, da bo porod čim lepša izkušnja.

Kaj je anembrionalna nosečnost?
Anembrionalna nosečnost je vrsta spontanega splava, do katerega pride, ko se oplojeno jajčece ugnezdi v maternico, vendar se ne razvije v zarodek. Čeprav je to lahko čustveno zahtevno za bodoče starše, je razmeroma pogost vzrok zgodnje izgube nosečnosti. To stanje se običajno pojavi v prvem trimesečju in se pogosto odkrije med rutinskim ultrazvokom.

Tako boste okrepili imunski sistem svojega otroka
Močan imunski sistem je za otroke ključnega pomena, saj jih pomaga zaščititi pred boleznimi in okužbami. Krepitev otrokovega imunskega sistema je eden najučinkovitejših načinov, da zagotovimo, da ostanejo zdravi in srečni. A kako? Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Okusne jedi, ki jih naredite iz ostankov otroških kašic
Otroške kašice so lahko odlična izbira za obrok, ki ga vaš otrok z veseljem poje do konca. Vendar pa se pogosto zgodi, da se shramba napolni z lončki hrane, ki jih otrok ne mara ali pa jih je že prerasel. Kaj storiti z vsemi temi ostanki? Ne skrbite, ne bomo vam svetovali, da jih vržete stran! Pripravili smo nekaj ustvarjalnih in uporabnih idej, kako lahko ostanke otroške hrane spremenite v okusne jedi za vso družino.

Nenavadni simptomi alergije na hrano pri otrocih
Vsak četrti otrok se zdravi zaradi alergijske bolezni, odstotek otrok, ki so alergični na hrano, pa z vsakim letom narašča, zato je dobro poznati simptome in znake, ki kažejo na alergijo, hkrati pa razlikovati med intoleranco na hrano in alergijami.

Pevec na družinskem sprehodu ni niti za trenutek odložil telefona
Frontman skupine Muse Matt Bellamy in njegova žena, igralka Elle Evans, sta hčerko odpeljala na sprehod po Londonu. Pevec je ves čas telefoniral in se ni pustil motiti hčerki, ki je na vsak način želela njegovo pozornost.

V šolah bodo po novem jedli bolj zdravo
Z novim šolskim letom prihajajo tudi nove prehranske smernice, ki spodbujajo zdravju in okolju prijazno prehranjevanje oz. čim bolj lokalno, sezonsko, naravno pridelano in minimalno predelano hrano za šolarje.

Ti prigrizki so idealni za majhne otroke
Potovanja z otroki so lahko polna nepozabnih trenutkov. A če ste že kdaj potovali z njimi, veste, da je hrana nepogrešljiv del te izkušnje. Otroci so v fazi intenzivne rasti in razvoja, kar pomeni, da njihove potrebe po kalorijah močno presegajo njihovo velikost. Poleg tega imajo otroci manjše želodce, kar pomeni, da je praktično nemogoče vse dnevne potrebe po hrani zadovoljiti s tremi glavnimi obroki. V članku bomo predstavili nekaj praktičnih nasvetov za planiranje in idej za prigrizke, ki bodo poskrbeli, da bodo vaši najmlajši med potovanjem siti, zadovoljni in polni energije.

Starševski nasveti enega najsrečnejših narodov na svetu
Ko je govora o sreči in osebni izpopolnjenosti, zadnjih nekaj let Nizozemci zavzemajo sam vrh lestvic. Zakaj je temu tako, na kakšen način so dosegli vsesplošno srečno počutje in kako vzgajajo svoje otroke v srečnejše odrasle?

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

'Bila sem tik pred izgorelostjo ...'
"Bila sem tik pred izgorelostjo in na srečo sem se ustavila v zadnjem hipu. Lani mi je po hudi, kruti in dolgotrajni bolezni umrla mama, za katero sem aktivno skrbela ob treh majhnih otrocih. Šele pred pol leta sem se znova začela sestavljati. Načrtno delam na sebi, si vzamem čas zase. Iščem staro mene," priznava mamica treh.

To poleti predstavlja veliko nevarnost za nosečnice
Poletje je sezona uživanja in igre na prostem. To pa vključuje tudi piknike, prehranjevanje na stojnicah, pa tudi druženje ob žaru. Kadar uživate hrano v vročih vremenskih razmerah, pa je potrebno sprejeti nekaj preventivnih ukrepov, da ne bi prišlo do neželene okužbe ali zastrupitve s hrano. Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov.

Sončenje v nosečnosti – da ali ne?
To, da naj bo nosečnica s sončenjem previdna, ne pomeni, da sploh ne sme na plažo. Sončenje v nosečnosti je mogoče, če upoštevamo nekaj preprostih pravil. Preverite, kako se varno sončiti med nosečnostjo.

V ljubljanski porodnišnici se rodi tretjina slovenskih otrok
V največji slovenski porodnišnici imajo letno okoli 6000 porodov. Znajo ukrepati ob najhujših zapletih ter lahko poskrbijo tudi za najmlajše in najlažje nedonošenčke.

4 razlogi, zakaj so junijski otroci tako posebni
Numerološko gledano je mesec junij poklon ljubezni, povezovanja, družine in razmerij. Skratka, časti vse lepo, kar nas obdaja, in tudi junijski otroci so pravi mali sončki.

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini
V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?
Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Znaki, ki kažejo, da vas je vzgajala narcistična oseba
Odraščanje ob očetu ali materi, ki je narcis, zna imeti na posameznika dolgoročne posledice.

To so najpogostejši razlogi za carski rez
V trenutku, ko izvemo, da smo noseči, začnemo razmišljati o mnogih stvareh, med drugim tudi o porodu. In verjetno ni bodoče mamice, ki si ne bi želela, da bi vse potekalo brez zapletov, a včasih vseeno pride do njih. Tokrat smo se z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva pogovarjali o carskem rezu.

Najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi. Ker povzroča motnje ovulacije, je eden najpogostejših vzrokov neplodnosti. Vseeno je z medicinsko pomočjo danes to mogoče premagati. Pa povzroča nato sindrom policističnih jajčnikov tudi težave v nosečnosti? O tem smo se pogovarjali z Mirjam Druškovič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Jelena Đoković razkrila, kaj je ključno za srečno družino
Jelena Đoković, dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača Novaka Đokovića, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, je razkrila ključne dejavnike, ki vplivajo na to, da je družina srečna.

Liniment – stara francoska receptura za nego dojenčkove ritke
Vsak starš za svojega otroka želi najboljše. Ko govorimo o negi kože, to pomeni izbiro izdelkov, ki vsebujejo kakovostne sestavine, brez barvil, parfumov in drugih snovi, ki lahko dražijo nežno otroško kožo.

Kdaj lahko otrok samostojno kolesari?
Velika večina otrok se rada vozi s kolesi in kolesarjenje je priljubljena dejavnost številnih slovenskih družin. Ali veste, do katere starosti je obvezna kolesarska čelada in ali jo mora imeti tudi malček v kolesarskem sedežu? Pa kako mora biti opremljeno kolo in kdaj lahko mladoletnik samostojno kolesari po cesti?

Tako lahko ohranimo lepe in zdrave zobke pri otrocih
Ni lepšega od iskrenega nasmeha naših najmlajših, a da bodo njihovi zobki tudi lepi in zdravi je izjemno pomembno, da jih pravilno negujemo že od najzgodnejšega otroštva. In prav zato jih kot starši moramo spodbujati, da bodo navade, kot je skrb za ustno higieno, postale del njihove vsakodnevne rutine. Razlogov, zakaj je to tako pomembno, je namreč veliko.

Mama najstnice: 'Naša je tako jokala, da se mi je srce paralo. Nisem vedela, kako naj ji pomagam.'
Najstniško obdobje je z vidika čustev precej vihravo. Pod vplivom hormonov se odvijajo velike spremembe, ki v nekaterih primerih močno zamajejo tla pod nogami. Jeza, bes, sreča, radost – vsa našteta čutenja se v najstniku lahko odvijejo v zelo kratkem času, zato tudi pravimo, da so pri najstnikih zelo pogosta večja ali manjša čustvena nihanja.