zahteve

Britney Spears šokirala svet s skritim splavom z Justinom Timberlakeom
Britney Spears je nedavno razkrila, da je med razmerjem z Justinom Timberlakeom splavila zaradi nesoglasij glede obdržanja otroka. V svoji kmalu izdani knjigi The Woman in Me namerava Britney odkrito deliti svojo življenjsko zgodbo, ki jo je zaznamovala tudi dolgoletna bitka za skrbništvo, končana pred dvema letoma.

To so pomembni nasveti Marie Montessori o vzgoji otrok
Maria Montessori se je rodila leta 1870 in kot prva ženska v Italiji vpisala in končala študij medicine. Pozneje je ustanovila Montessori pedagogiko, ki zagovarja nekaj pomembnih pravil. Preverite, katerih.

Ti simptomi kažejo, da je vaš otrok pod stresom
Spremembe in prelomnice v življenju so lahko vznemirljive in pozitivne, hkrati pa vodijo tudi do povečanega stresa, slabega zdravja in občutkov tesnobe. Stres je pravzaprav fizični, duševni in čustveni odziv na zahtevne dogodke. Gre za normalen del življenja vseh, tudi otrok, a včasih starši ne znajo prepoznati, da je njihov otrok pod stresom. Kakšni so torej znaki, ki nakazujejo na to?

8 nasvetov, kako otrokom s posebnimi potrebami olajšati vrnitev v šolo
Po dolgih, brezskrbnih poletnih dnevih je čas vrnitve otroka v šolo ali vrtec mejnik, na katerega se je dobro pripraviti. Za vse starše je to stresni čas, za starše otrok z dodatnimi izzivi pa je še dodatno kompleksen, saj ima vsak otrok svoje specifične zahteve in izzive, ki jih je treba pravilno nasloviti in jih upoštevati.

Najbolj zaželena mama na svetu je pokazala svojega simpatičnega fantka
Manekenka in igralka Emily Ratajkowski je v New Yorku pritegnila veliko pozornost med sprehodom po mestnih ulicah v družbi svojega dveletnega sina Sylvestra. Fotografi so uspeli ujeti prisrčne trenutke, ko sta se veselo držala za roke.

7 dejavnikov, ki lahko pošteno načnejo samozavest otroka
Otroci se rodijo kot nepopisan list. Različni dejavniki in izkušnje potem vplivajo na to, kakšno mnenje bodo ustvarili sami o sebi in kako se bodo soočali z vsakdanjimi življenjskimi preizkušnjami. Otrokom lahko hitro dvignemo samozavest, prav tako hitro pa se lahko ta poruši. Kateri dejavniki vplivajo na to?

Slovenski sistem varnosti in sledljivosti mesa omogoča sledenje vse do rejca
Varnost, kakovost in sledljivost mesa so na področju prehrane zagotovo ključnega pomena. Številni potrošniki se vedno bolj zavedajo pomena teh vidikov in izbirajo slovensko meso, pri katerem je zagotovljena visoka raven varnosti in kakovosti. Ob izbiri mesa z oznako "izbrana kakovost – Slovenija" smo lahko prepričani, da dosega vse varnostne standarde, poleg tega pa je slovenskega porekla in višje kakovosti.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Kako prepoznati ADHD pri otroku?
Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Biti priden = biti neviden?
Otroci še vedno oblikujejo zavedanje samega sebe in razvijajo svoje videnje ter razumevanje sveta, ki jih obdaja. Zato je bistvenega pomena, da uporabljamo jezik, ki je konstruktiven, podpira in daje moč. Jezik, ki ne omejuje, vendar krepi otrokov osebnostni razvoj.

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo
Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

"No, mami, tako se prosjači!"
Hecni in iznajdljivi so naši otroci. Preden sem postala mama, sem bila prepričana, da ne morejo biti pametnejši od odraslih in da me moji ne bodo nikoli prinašali naokoli. Oh, kako zelo sem se motila.

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro
Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Kakšen starš ste glede na 4 vzgojne stile?
Vzgoja zajema celostni razvoj osebnosti, ki poteka na kognitivni, emotivni in vrednostni ravni. Znotraj vzgoje pa lahko govorimo tudi o vzgojnih stilih, ki vključujejo sistem metod, sredstev in postopkov, s katerimi starš vzgaja svojega otroka. Poznamo 4 ključne stile: avtoritarni, avtoritativni, permisivni in nevključeni.

Kako zaščititi otroško kožo pred nevarnimi sončnimi žarki?
"Kar tri četrtine vsega žarčenja prejmemo že pred obdobjem polnoletnosti," opozarja dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. "Torej prav v obdobju otroštva in mladostništva sončni žarki koži povzročijo večino škode." Otroci brezskrbno tekajo in se ne zavedajo nevarnosti, zato morajo biti pri ščitenju pred soncem toliko bolj odgovorni starši. Mladostniki še ne razmišljajo o posledicah, ki se lahko pojavijo kasneje v življenju, a jih je na to treba opozarjati.

Varstvo otrok, animacija, fotografiranje in rojstnodnevne lokacije
Otroci so naše največje bogastvo. Ob njihovem odraščanju si lahko omislite fotografiranje otrok, da se boste teh trenutkov za vedno spominjali. A kljub njihovi prikupnosti nam kdaj pa kdaj kakšno zagodejo. Še posebej takrat, ko morajo biti dlje časa prisotni nekje, kjer jim ni zanimivo. Seveda si nihče ne želi, da se mu to zgodi na poroki ali na kakšnem pomembnem rojstnem dnevu. Zato sta animacija otrok in dobra družba odlična rešitev. Če je le možno, je super, da je na dogodku na voljo igralnica. Ne samo na dogodkih, pomembno je, da so otroci animirani in v dobrih rokah tudi, ko ostanejo sami doma. V takem primeru vam prav pride varuška. Na poročni dan ali na kakšnem drugem dogodku se dogovorite za varstvo otrok oziroma poiščite nekoga, ki bo poskrbel za animacijo.

Andrej Perko: 'Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke'
Sodobna vzgoja je obremenjena s tisoč in enim nasvetom, pospremljena z nasmehi naših otrok, saj vse, kar hočemo, je, da bi bili srečni ves čas. In tako lahko naredimo mnogo napak, od tega, da se izzivov starševstva lotevamo kot njihovi prijatelji ali pa se trudimo, da bi jim izpolnili čisto vsako željo. Dr. Andrej Perko, psiholog: Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke. Več o pasteh modernih vzgojnih prijemov pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Izbruhi trme: kako se odzvati in kako jih preprečiti?
"Obdobje prve trme se pri otroku pojavi približno okoli drugega leta in traja nekje do četrtega ali petega leta starosti," razlaga psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Takšno obnašanje je za starše naporno, vendar trma ima svoje mesto v otrokovem razvoju, in sicer se z njo uči samostojnosti in uveljavljanja lastnih želja.

Jernej: 'Saj je otrok najin, kajne? Je sad najine ljubezni, zakaj bi bilo torej vse na moji ženi?'
Nosečnost partnerice in kasneje rojstvo otroka očetom prebudi nove skrbi, vprašanja in dvome. Bom dovolj dober oče? Se bo žena še zmenila zame? Kako bom zmogel? Ker vemo, da so najboljši nasveti iz prve roke, smo obiskali eno od srečanj za mlade starše in za rokav pocukali novopečene očete. Njihove izkušnje smo povezali z najpogostejšimi pomisleki, ki jih imajo očetje v tem obdobju.

8 stvari, ki jih morajo vedeti vse mame deklic
Ni močnejše vezi na svetu, kot je vez med materjo in hčero. In biti mati deklici je neponovljiva in enkratna izkušnja. Spodaj navajamo 8 stvari, ki so vam kot mami deklice prav gotovo zelo poznane.

Laura M. Rak: 'Ne moreš biti vse naenkrat v istem obdobju'
Vas zanima, kaj se zgodi, ko se v eni osebi združita trmoglava in zaletava punca, zagnana arhitektka, ki obožuje svoje delo in mama, predana svoji družini? Preverite v spodnjih vrsticah.

Nadomestilo staršev malih borcev bo višje, a treba je še marsikaj spremeniti
"Mame in očetje malih borcev, ki z vso ljubeznijo vseh 365 dni na leto, 24 ur na dan, brez praznikov, vikendov in dopusta dan in noč skrbijo za svoje otroke s skrajno hudimi in težkimi življenjsko ogrožajočimi boleznimi, si ne zaslužijo, da so zato zapuščeni, pozabljeni in na socialnem dnu ter da morajo za svoje otroke zbirati plastične zamaške," so opozarjali v Društvu Viljem Julijan. Pozivi, pobude in opozorila tudi drugih staršev, društev in iniciativ, ki delujejo v dobrobit otrok s posebnimi potrebami in redkimi boleznimi, so končno naleteli na plodna tla. Julija bodo predvidoma prvič prejeli višje nadomestilo za izgubljeni dohodek, a njihov boj še ni končan.

Pravico imaš biti mama tudi po 35. letu
Večina žensk je vsaj enkrat v življenju slišala ali še bo stavek, da vam tiktaka biološka ura. Biti mama po 35. letu? Pravico imaš reči NE in pravico imaš reči DA.

Navada, ki je ključna za uspešen in srečen zakon
Je vsaka nesrečna družina nesrečna na svoj način? Kaj je ugotovil pri opazovanju odnosov John Gottam in ali imajo vsi slabi zakoni na koncu le nekaj skupnega? Preverite v spodnjem zapisu.

Kaj storiti, če je vaš otrok vedno lačen?
Se vam zdi, da vaš otrok nenehno išče hrano, da je vedno lačen? Predstavljamo vam štiri možne razloge, zakaj je temu tako in kaj lahko storite.

Mateja iz UKC Maribor: Vsak dan smo priča rojstvu novega življenja
Spremljati in voditi rojstvo otroka je zelo odgovorna naloga, ki s seboj nosi tudi veliko lepih in dragocenih trenutkov. Na mednarodni dan babištva, ki ga vsako leto obeležujemo 5. maja in smo ga tudi pred nekaj dnevi, smo o tem pomembnem, a velikokrat še vedno premalo poznanem poklicu spregovorili z diplomirano babico Matejo Miklič, ki že 12 let dela v porodni sobi, poleg tega tudi na oddelku za patološko nosečnost in otročnice v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor.

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?
Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Ali lahko postane alkoholik, če začne piti zgodaj v najstniških letih?
V najstniških letih se lahko zgodi, da otroka zamika tudi alkohol. Ali lahko postane alkoholik, če prezgodaj začne popivati? Je večja verjetnost, da sam postane alkoholik, če izhaja iz družine, kjer je bil prisoten alkoholizem? Strokovne odgovore je podal psiholog dr. Andrej Perko.