Bibaleze.si

zahteve

Partnerski odnosi
04. 07. 2025 03.05

Prepoznajte skrivno manipulacijo: Je vaš partner mojster pasivno agresivne manipulacije?

Vsaka zveza, ne glede na to, kako močna in ljubeča je, se sooča s konflikti. Pomembno pa je, kako se s temi konflikti spopadamo, saj lahko način komunikacije močno vpliva na dolgoročno zdravje odnosa.

Najstniki
27. 06. 2025 03.08

Fenomen hikikomori: ko se mladostnik umakne v svoj svet

Na prvi pogled je mladostnik, ki čas preživlja pretežno v svoji sobi, ponoči bedi in podnevi spi, težko vzdržuje šolske ali socialne obveznosti ter se z družino skoraj ne pogovarja, lahko videti kot tipičen najstnik v problematičnem oz. uporniškem obdobju. A v zadnjih desetletjih narašča pojav, ki presega običajno vedenje odraščanja – fenomen hikikomori.

Vzgoja in vrtec
28. 05. 2025 03.00

Otroci in trendi: Kako reči "ne" brez slabe vesti?

Starši se pogosto znajdemo pred izzivom: kako podpirati otrokove želje, ne da bi postali zgolj orodje v rokah potrošniške kulture? Zlasti ko otrok želi igračo ali predmet zgolj zato, ker je trenutno v trendu, se lahko znajdemo v dilemi.

Prosti čas
15. 05. 2025 03.00

Kako izbrati pravo čelado za kolesarjenje in druge športne aktivnosti

Zaščita glave je ključnega pomena pri številnih športnih aktivnostih, kot so kolesarjenje, rolanje, vožnja s skirojem in rolkanje. Čelada je osnovna oprema, ki zmanjšuje tveganje za poškodbe pri padcih. Vendar pa ni vsaka čelada primerna za vse vrste aktivnosti.

Družinsko življenje
08. 05. 2025 15.05

Kako vzpostaviti ravnovesje med službo in družino?

Težko usklajujete delo in družinsko življenje z otroki? Teh pet praktičnih nasvetov vam bo pomagalo uravnati vaš čas in postaviti prioritete v vašem življenju. Pa preverimo.

Očkov kotiček
02. 05. 2025 03.00

Kako narcistični očetje oblikujejo življenje svojih sinov

Odraščanje ob narcističnem očetu lahko močno vpliva na sinov čustveni in psihološki razvoj, saj narcizem, ki je značilen po pomanjkanju empatije, manipulativnem vedenju in nenasitni potrebi po občudovanju, pušča globoke sledi. Oče, ki je "kralj lastnega sveta", postavlja nerealna pričakovanja in ne dopušča kritike, kar lahko močno vpliva na otrokovo samopodobo in identiteto. Sinovi narcističnih očetov se pogosto soočajo z občutkom nemoči in negotovosti, saj morajo neprestano izpolnjevati očetove zahteve, ki so pogosto neskladne z realnostjo.

Prehrana
16. 03. 2025 05.00

Moj otrok trenira, kaj pa prehrana?

Lahko pri otrocih že govorimo o športni prehrani? Lahko. A športna prehrana pri otroku je najprej zdrava prehrana, ki jo sestavljajo živila iz vseh skupin, in ne prehranska dopolnila ali razne manipulacije vnosa energije za dosego športnega rezultata.

Novice
08. 03. 2025 05.00

To danes povejte hčerki

Na današnji dan povejte hčerki, da lahko v življenju doseže vse, kar si želi. Naj sanja na veliko, naj se zaveda, da je sposobna, močna, pametna. Da si zasluži najboljše. Da lahko počne vse ... Vsaj tako dobro kot moški.

Družina in odnosi
23. 01. 2025 05.00

Kje je bila ta neskončna potrpežljivost, ko sem bila jaz otrok?

Ko naši starši preidejo v vlogo starih staršev, lahko opazimo presenetljive spremembe v njihovem obnašanju. Zdi se, da so postali bolj potrpežljivi, prijazni in razvajajoče naravnani do svojih vnukov, kar pogosto povzroči mešane občutke. Medtem ko te spremembe lahko prinesejo veselje, pa lahko včasih tudi boleče spomnijo na obdobja, ko tega ni bilo v našem otroštvu.

Partnerski odnosi
07. 01. 2025 05.00

Varna spolnost med in po nosečnosti: Nasveti za zadovoljstvo in zdravje

Ali je med nosečnostjo varno ostati spolno aktiven in zakaj nekatere nosečnice občutijo močno poželenje, medtem ko ga pri drugih sploh ni? Ali se lahko s spolnim odnosom res sprožijo popadki ter kdaj po porodu znova obuditi spolnost? Odgovore in nasvete za zdravo in zadovoljujoče spolno življenje v obdobju velikih sprememb je podala dr. Zalka Drglin, priznana raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Partnerski odnosi
24. 11. 2024 02.15

Ključne tegobe novopečenih staršev (in kako jih rešiti)

Tako kot vsaka večja življenjska prelomnici prinese tudi prehod v starševstvo številne izzive. Ne glede na to, kako dobro načrtujemo in se pripravljamo na novo vlogo, kasneje vedno spoznamo, koliko se moramo še naučiti o vzgoji in odnosu s partnerjem. V tem obdobju se najpogosteje pojavijo konflikti in nestrinjanja glede vzgoje, financ, gospodinjskih opravil in partnerskih pričakovanj. A z nekaj sočutja, kompromisov in ljubezni lahko mirno prekrmarimo tudi napornejša obdobja.

Otroške sobe
16. 11. 2024 02.30

7 najboljših sobnih rastlin za otroške sobice

Da bi otroci dihali svež in zdrav zrak, lahko k temu pripomorejo tudi ustrezne sobne rastlinice, ki bodo lepo popestrile otroški prostor. Hkrati se bodo otroci lahko že majhni naučili skrbeti za rastline in z navdušenjem zalivali ter opazovali sobne rastlinice v svojem prostoru. Katere so po mnenju strokovnjakov tiste najbolj primerne za umestitev v otroške sobice? Preverimo.

Vzgoja in vrtec
16. 11. 2024 01.00

To so značilnosti permisivnega starševstva

Za permisivno ali popustljivo starševstvo velja, da ima zelo malo pravil, pričakovanj in nadzora. Običajno se takšni starši odzivajo na otrokove čustvene potrebe, vendar ne postavljajo omejitev in so zelo nekonsistentni pri uveljavljanju pravil. Njihov moto je preprost: Otroci naj bodo otroci.

Družina in odnosi
23. 11. 2022 09.21

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča

Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Družina in odnosi
24. 10. 2024 01.15

Zakaj novopečene mamice po porodu jočejo?

Rojstvo otroka je ena od največjih in čustvenih prelomnic v življenju vsake ženske, ki v prvih dneh prinese pravi vrtiljak čutenj. Ni vedno samo radost in smeh, pač pa tudi solze, nemoč, zmedenost, utrujenost, nova vloga in odgovornosti. Tokrat govorimo o poporodni otožnosti, s katero se po porodu sooča precejšnje število žensk. Preverite, kako si v tem času pomagati in kaj pričakovati od drugih.

Razvoj
07. 10. 2024 05.00

Se vaš otrok spopada s tem sindromom? To so opozorilni znaki

Kaj je sindrom hitečega otroka, zakaj do njega pride in kako se mu izogniti, da bi otrokom omogočili srečno in zdravo otroštvo?

Družina in odnosi
02. 10. 2024 05.00

Sami vzgajate otroke in imate občutek, da ne zmorete več?

Vzgoja otroka je ena najlepših izkušenj v življenju, a hkrati tudi ena najzahtevnejših. Ko se mati zaradi takšnih ali drugačnih razlogov znajde v situaciji, ko mora otroka vzgajati sama, pa je to še toliko težje in zahtevnejše. Starši, ki otroke vzgajajo sami, bodisi po izbiri ali okoliščinah, utelešajo globoko obliko poguma, ljubezni in odločnosti. Kako se soočiti z vsemi izzivi?

Družina in odnosi
19. 09. 2024 04.30

Med mladimi starši vse več težav z duševnim zdravjem

V zadnjih letih so težave z duševnim zdravjem v številnih demografskih skupinah v porastu, skupina, ki je še posebej prizadeta, pa so mladi starši. Pritisk, da je treba uravnotežiti delo, družino in družbena pričakovanja, skupaj s finančno negotovostjo, socialno izolacijo in vedno prisotnim vplivom družbenih medijev, ustvarja popolno nevihto za čustvene in psihološke boje.

Nazaj v šolo
10. 09. 2024 05.00

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin

Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Vzgoja in vrtec
29. 08. 2024 04.30

6 znakov, da ste starš slon: Plusi in minusi tega starševskega sloga

Gre za starševski slog, ki daje prednost otrokovi sreči in čustveni varnosti. S poudarkom na toplini, empatiji in spodbudi, starši sloni gradijo medsebojno zaupanje in močno vez z otrokom. Ste tudi vi med njimi?

Vzgoja in vrtec
22. 08. 2024 05.00

Kako reči 'ne' otroku, ne da bi vas imel za hudobnega starša

Starševstvo je ena najlepših, a tudi najbolj zahtevnih nalog v življenju. Odnos med starši in otroki je nekaj najdragocenejšega, kar imamo, zato si nihče ne želi, da bi ga kaj ogrozilo. Kljub temu pa starši včasih moramo reči 'ne', da bi svoje otroke zaščitili. To pa lahko prinese dvome in skrbi – kako otroku reči 'ne', ne da bi ob tem porušili zaupanje in ljubezen? Skrivnost je v tem, da najdemo pravo mero razumevanja in topline, ko postavljamo meje.

Šola in splet
20. 07. 2024 05.00

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?

Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Novice
14. 04. 2024 05.00

Ne želi na sestrino poroko, ker otroci niso dobrodošli. Katera ima prav?

Kadar beseda nanese na poroko, si pari, predvsem pa neveste, vedno želijo, da bi bilo vse popolno in kot iz pravljice. Marsikateri par se posledično odloči, da zaradi takšnih ali drugačnih razlogov na poroko ne povabi otrok, odzivi na to odločitev pa so po navadi mešani.

Vzgoja in vrtec
03. 04. 2024 05.00

Kako pomagati otroku s perfekcionističnimi težnjami?

V današnjem času je zlahka zaslediti starše, ki s ponosom pripovedujejo, kakšen perfekcionist je njihov otrok. Celo noč je bil pokonci, toliko mu pomeni dobra ocena, naša pa mora imeti same petice, sicer je neutolažljiva. Perfekcionizem nekaterim staršem predstavlja statusni simbol, a pomembno je, da ga jemljemo resno in predvsem poznamo njegovo ozadje. Le na ta način lahko otroku pomagamo iz spirale pretiranih zahtev do sebe in dolgoročno tudi težav v duševnem zdravju.

Vzgoja in vrtec
18. 03. 2024 08.02

Judit Polgar: Naučite otroke igrati šah in naučili jih boste, kako uspeti

Šah je nadvse koristen in podobno kot pri fizičnem športu, zanj potrebujemo trening, ki je v prvi vrsti namenjen možganom in njihovi formi. In prav zato je odličen tudi za razvoj otroka, ki lahko že v svojem najzgodnejšem obdobju osvoji miselne procese, ki mu bodo zagotovo še zelo prišli prav v življenju. Ali kot pravi Judit Polgar, ki velja za najboljšo šahistko vseh časov: "Naučite otroke igrati šah in naučili jih boste, kako uspeti."

Po porodu
15. 03. 2024 04.15

Kako poteka okrevanje po carskem rezu?

Življenje doma po carskem rezu je lahko v prvih tednih precej zahtevno. Kaj lahko pričakujete?

Zdrava nosečnica
14. 03. 2024 05.00

Zato pomanjkanje železa bolj ogroža zdravje žensk kot moških

Mnoge ženske ne dobijo dovolj železa s svojo prehrano. Preberite, zakaj je zdravje žensk odvisno od rednega uživanja živil, bogatih z železom.

Razvoj in odnosi
16. 02. 2024 03.30

Razbijamo tabuje: kaj bi morali starši vedeti o samozadovoljevanju svojih najstnikov

Že samo izraz samozadovoljevanje marsikateremu staršu prebudi občutke sramu, ko gre za njihove najstnike, pa poleg slednjega morda tudi nelagodje, negotovost in številna vprašanja. Se z najstnikom o tem sploh pogovarjati ali biti raje tiho? Kaj storiti, če najstnika pri tem zalotimo? Kdaj gre za odklone? O tem in še čem, si preberite v tokratnem članku.

Vzgoja in vrtec
25. 12. 2023 05.00

Zato je pomembno, da otroci niso zasuti z darili

Pregovor "Manj je več" velja tudi pri novoletnem obdarovanju, ki za nekatere otroke predstavlja izziv, kako od staršev in sorodnikov dobiti čim več. Zasipanje z dragimi darili, uresničevanje vseh otrokovih želja in – v nekaterih primerih – tudi podleganje njegovemu izsiljevanju lahko imajo številne posledice.

Otroške sobe
03. 11. 2023 05.00

Kakšne so posledice, če ima otrok preveč igrač?

Želja, da bi imeli naši otroci med odraščanjem več kot mi (in da bi stari starši svojim vnukom zagotovili vse, kar jim srce poželi), spodbuja tudi neskončen krog novih igrač. A s tem, ko imamo hišo polno igrač, našim otrokom – pa tudi sebi – ne delamo nobene usluge. Pravzaprav vse več staršev in strokovnjakov verjame, da bi nam bilo vsem bolje, če bi imeli otroci veliko manj igrač, kot je to v navadi. Preverite, zakaj.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052