Bibaleze.si

zahteva

Dojenček
23. 09. 2024 05.00

Zakaj dojenčki stiskajo pesti?

Dojenčki v prvih mesecih življenja pogosto močno stiskajo pesti, kar opazijo številni novopečeni starši in jih včasih zaradi tega skrbi. Čeprav se morda zdi zaskrbljujoče, je stiskanje pesti pri dojenčkih povsem normalno in služi več razvojnim namenom. Preverite, zakaj dojenčki stiskajo pesti in kdaj bi morali biti starši pozorni.

Prehrana za dojenčke
20. 09. 2024 04.45

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?

Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

Družina in odnosi
19. 09. 2024 04.30

Med mladimi starši vse več težav z duševnim zdravjem

V zadnjih letih so težave z duševnim zdravjem v številnih demografskih skupinah v porastu, skupina, ki je še posebej prizadeta, pa so mladi starši. Pritisk, da je treba uravnotežiti delo, družino in družbena pričakovanja, skupaj s finančno negotovostjo, socialno izolacijo in vedno prisotnim vplivom družbenih medijev, ustvarja popolno nevihto za čustvene in psihološke boje.

Recepti za malčke
12. 09. 2024 03.30

Nenavadni simptomi alergije na hrano pri otrocih

Vsak četrti otrok se zdravi zaradi alergijske bolezni, odstotek otrok, ki so alergični na hrano, pa z vsakim letom narašča, zato je dobro poznati simptome in znake, ki kažejo na alergijo, hkrati pa razlikovati med intoleranco na hrano in alergijami.

Nazaj v šolo
10. 09. 2024 05.00

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin

Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Razvoj in odnosi
06. 09. 2024 04.30

4 načini, kako se bolje povezati s svojim najstnikom

Starševstvo je izziv, še posebej ko otrok, kot bi mignil, odraste v najstnika. V obdobju, ko se spreminja in odrašča, lahko občutite, da ga poznate manj, kot ste mislili. V nadaljevanju vam predstavljamo štiri nasvete, ki vam bodo pomagali bolje razumeti svojega najstnika in se povezati z njim.

Vzgoja in vrtec
03. 09. 2024 02.30

Šest lastnosti dobrih staršev

Znajo postaviti meje in reči 'ne', pustijo otroku, da se samostojno uči na svojih napakah, znajo pa se tudi sprostiti in zabavati s svojimi otroki, pri čemer je najbolj pomemben medsebojni odnos.

Po porodu
02. 09. 2024 02.30

Mož me zavrača zaradi poporodnih kilogramov

Ali ni sebično, da sem devet mesecev nosila pod srcem otroka, zdaj pa me mož zavrača zaradi vseh pridobljenih kilogramov, pravi 33-letna Manja, ki nam je zaupala svojo stisko iz preteklosti. Dejstvo je, da se ob prihodu otroka življenje obrne na glavo, prioritete se spremenijo, odnosi se preoblikujejo, pojavijo se izzivi, ki jih nismo niti pričakovali. Zgodi pa se tudi sprememba ženskega telesa, kar je povsem naravno, saj je moralo biti toliko časa varen prostor za razvoj ploda. A kaj storiti, ko po porodu začne partner z neprijetnimi, celo žaljivimi opazkami glede telesa?

Prehrana
27. 08. 2024 05.00

Ali lahko doječa mama uživa začinjeno in pekočo hrano?

Ste si privoščili okusen, a začinjen obrok, zdaj pa vaš dojenček neutolažljivo joče? Verjetno se sprašujete, ali je vzrok za njegovo razdražljivost začinjena hrana, ki ste jo pravkar uživali. Svetovalka za dojenje razlaga, ali to drži.

Vzgoja in vrtec
22. 08. 2024 05.00

Kako reči 'ne' otroku, ne da bi vas imel za hudobnega starša

Starševstvo je ena najlepših, a tudi najbolj zahtevnih nalog v življenju. Odnos med starši in otroki je nekaj najdragocenejšega, kar imamo, zato si nihče ne želi, da bi ga kaj ogrozilo. Kljub temu pa starši včasih moramo reči 'ne', da bi svoje otroke zaščitili. To pa lahko prinese dvome in skrbi – kako otroku reči 'ne', ne da bi ob tem porušili zaupanje in ljubezen? Skrivnost je v tem, da najdemo pravo mero razumevanja in topline, ko postavljamo meje.

Trači
21. 08. 2024 08.41

Igralka v tožbo za skrbništvo nad sinom

Filmska zvezdnica Halle Berry zahteva izključno skrbništvo nad sinom Maceom in pravi, da nekdanji partner in oče otroka Olivier Martinez zavrača sostarševstvo in je osredotočen na vse drugo kot otroka.

Nosečnost
20. 08. 2024 04.28

7 mitov o nosečnosti, porodu in materinstvu

Obstajajo številni miti o materinstvu, porodu in nosečnosti. Mi vam tokrat predstavljamo sedem najbolj pogostih.

Vzgoja in vrtec
13. 08. 2024 05.00

Kaj narediti, ko otrok izreče grdo besedo?

"Vsaka druga beseda mojega skoraj petletnika je neprimerna. Ne bom omenjala, kaj govori, ampak mi resnično ni všeč. Sicer mu vedno znova povem, da to ni v redu, ampak se ga nikakor ne prime. Upam, da bo kmalu minilo," priznava mamica treh.

Zanositev
01. 08. 2024 05.00

Tega nikoli ne recite osebi, ki se bori z neplodnostjo

Težave z zanositvijo so lahko zelo boleče in čustveno naporne. Kljub dobrim namenom lahko napačni nasveti ali nepremišljene pripombe še dodatno povečajo breme osebe, ki se bori z neplodnostjo. Pomembno je razumeti, katere izjave lahko povzročijo bolečino in kako se ustrezno odzvati, da bi ponudili pravo podporo.

Spanje in dojenje
21. 07. 2024 05.00

Do katerega leta je priporočljivo dojiti otroka?

Aleksandra Klopčič je družinska terapevtka, deluje kot svetovalka za dojenje in vodi priprave na porod. Prav tako je avtorica knjige o Dojenju po prvem letu, snuje srečanja skupin za mamice in vodi številna predavanja s področja odnosov. Z njo smo se pogovarjali o tem, zakaj je dojenje najboljše tako za mamo kot za otroka.

Družina in odnosi
16. 07. 2024 05.00

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Malček
11. 07. 2024 10.49

Trik, s katerim boste umirili še tako živahnega otroka

Ne glede na to, koliko literature preštudirate v času nosečnosti, boste tekom otrokovega prvega leta hitro ugotovili, da se določenih stvari ne da naučiti iz knjig, niti svetovnega spleta. Vsak dojenček je namreč unikat in kot tak zahteva tudi individualen pristop. To, kar odgovarja enemu, ne bo nujno tudi drugim, še posebej, ko gre za dnevno rutino in nego. Poseben izziv so zlasti bolj živahni otroci, ki se težko umirijo. Ponujamo nekaj trikov, ki so vam pri tem lahko še posebej v pomoč!

Problematični najstnik
10. 07. 2024 05.00

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?

Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Dojenček
03. 07. 2024 05.00

Pediater: 'Dojenčki nimajo kaj početi na plaži'

Iz Črne gore prihaja vest o izjavi pediatra, ki trdi, da dojenčki nimajo kaj hoditi na plaže. Zdravnik je s kasnejšo objavo še utemeljil svoje prepričanje, nad njim pa se je zgrnil plaz kritik s strani staršev, ki imajo doma dojenčke in majhne otroke. Več v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
18. 06. 2024 05.00

Kako zmanjšati stres in breme, ki ga starši (pre)težko nosimo?

Razumevanje, kako stiska in stres, ki ju doživljamo zaradi takšnih in drugačnih izzivov, vplivata tudi na naše otroke, je ključno, če jim želimo nuditi podporo, ki jo bodo še kako potrebovali v svojem življenju. Otroci nas opazujejo, vsrkavajo naše občutke in se učijo, kako se spopadati z manj prijetnimi situacijami in problemi, s katerimi se nenehno srečujemo. O tem smo se pogovarjali tudi s psihosocialno svetovalko.

Izleti in počitnice
12. 06. 2024 03.30

Kateri plavalni pripomočki so najboljši za otroke?

Medtem, ko se bliža toplejše vreme in zabavne aktivnosti ob vodah, se boste želeli prepričati, da je poskrbljeno tudi za varnost. Poleg plavalnega tečaja za otroke, je treba poskrbeti tudi za ustrezno, varnostno opremo. A kateri plavalni pripomočki so za otroke najboljši?

Prosti čas
11. 06. 2024 03.15

Zakaj bi morali vsi otroci voziti kolo?

Kolesarjenje z otroki je lahko odličen vir zabave in fantastične vadbe za vso družino. Kolesarjenje namreč prinaša številne prednosti za zdravje in dobro počutje. Toda, ko kolesarite z otroki, je ključnega pomena, da ostanete čim bolj varni.

Dojenček
04. 06. 2024 13.30

Spremembe na koži, zaradi katerih bi vas moralo skrbeti

Otroška koža je v osnovi sestavljena enako kot koža odraslega človeka, torej iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Toda pomembno je poudariti, da je ob rojstvu za okoli 50 % tanjša in manj poraščena, obsega manjšo površino, povrhnjica in usnjica sta slabše povezani, manj so aktivne žleze znojnice in lojnice ter melanociti. Ta odstopanja se uskladijo nekje do sredine pubertete, v vmesnem času, še posebej v prvem letu življenja, pa se lahko na dojenčkovi koži pojavijo spremembe, ki jih je dobro poznati, da boste znali pravilno postopati, če se pojavijo.

Dojenček
29. 05. 2024 10.15

To lahko prepreči pojav suhe kože pri otroku

Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev, skrb zanj pa odgovornost za vse življenje. Posebno pozornost, zlasti v prvih mesecih po rojstvu, zahteva dojenčkova koža, ki še ni povsem razvita, zato je njeno ravnovesje izjemno krhko. Čeprav je ponudba otroške kozmetike ogromna, je treba biti pri izbiri izjemno previden. Na kaj morate biti še posebej pozorni?

Dojenček
23. 05. 2024 14.56

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?

Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Šola in splet
18. 05. 2024 04.30

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom. Vse manj imajo prostega časa, od njih pa se zahteva, da blestijo na več področjih. Ob tem izgubljajo pristen stik z okolico in prijatelji ter večino časa preživijo v družbi tehnologije. Na vprašanja o tem, kakšne so posledice, če otroci živijo v družini (pre)ambicioznih staršev in koliko dejavnosti otroka že lahko obremenjuje, smo poskušali odgovoriti v tokratnem prispevku.

Družina in odnosi
12. 05. 2024 04.15

Zakaj imajo otroci ''raje'' babice kot mame?

Poznate tisti rek: ''Babica ob prihodu vnukov prekrši vsa pravila, ki jih je postavila pred tridesetimi leti''? V večini primerov to zelo drži in je tudi eden od mnogih razlogov, zakaj otroci tako zelo radi preživljajo čas pri svojih babicah.

Malček
09. 05. 2024 05.00

To so igrače, ki spodbujajo razvoj raznolikih spretnosti

Otroštvo je čas, ko se svet odpira v vsej svoji polnosti, ko otroci odkrivajo svoje sposobnosti in se učijo skozi igro. V tem obdobju je izbira igrač ključna, saj igra ne predstavlja zgolj zabave, temveč temeljni gradnik otrokovega razvoja. Igrače so orodje, ki pomaga oblikovati otrokov um, telo in dušo. V tem članku bomo raziskali temeljne spretnosti, ki jih morajo otroci razviti v prvih letih življenja, in predstavili igrače, ki jim lahko pri tem pomagajo.

Vzgoja in vrtec
08. 05. 2024 04.15

Načini, kako prihraniti denar: nasveti za starše in otroke

Za večino od nas je zapravljanje lažje kot varčevanje, kajne? Toda če se navadite varčevati, lahko to dolgoročno vodi v življenjsko neodvisnost. In najbolje je, da se tega naučite čimprej ter znanje predate tudi otrokom.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071